Λιτανεία του μάγκα

kalispera se olous,an kai h wra perasmenh brika thn eukairia na graftw k gw k na kanw thn erwthsh mou stous eidikous.to tragoudi h litaneia tou magga gnwrizete poianou sintheth k stixourgou einai
sas efxaristw

Από admin: Βαγγέλη, γράφε με ελληνικά γράμματα και όχι με greeklish.

Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω πως το τραγούδι είναι σε στίχους και μουσική του Βασίλη Τσιτσάνη

[LEFT]Το τραγούδι το έγραψε ο Τσιτσάνης το 1942 ή το 1943 όταν έκανε περιοδεία στην Χαλκιδική (Ιανουάριος 1943). Άγιος Μάμος (Άγιος Μάμας) και ο Άγιος Παύλος που αναφέρονται στο τραγούδι, είναι χωριά της Χαλκιδικής.
Θα έβγαινε σε δίσκο το 1946, αλλά το απέρριψε η λογοκρισία. Στην αρχή το τραγούδι ήταν σε ρυθμό χασάπικο και είχε την μουσική που αργότερα ο Τσιτσάνης χρησιμοποίησε στο τραγούδι του “ΤΗΝ ΜΟΙΡΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΞΕΡΩ” (HMV 2956, 1950). Παρόλα αυτά το τραγούδι ήταν γνωστό γιατί το τραγουδούσε στο πάλκο όλα αυτά τα χρόνια. Είχε κυκλοφορήσει για πρώτη φορά σε δίσκο το 1976 (VASIPAP 217) τραγουδισμένο από τον Α. Νικολαΐδη, με ελαφρώς αλλαγμένους στίχους. Το τραγούδησε και ο ίδιος ο Τσιτσάνης το 1983 στον δίσκο ΛΙΤΑΝΕΙΑ" (VENUS SV-75). Απ’ όσο θυμάμαι, τα τελευταία χρόνια αμφισβητήθηκε η πατρότητα του.[/LEFT]

1 «Μου αρέσει»

αυτή είναι απάντηση ειδικού…:110:
Δημήτρη έγραψες!:109: