Λαϊκός Μουσικός: Αντώνης Μουστάκας

Καλησπέρα σας. Επειδή δημιουργώ χρονολογικό αρχείο για τον παππού μου (Αντώνης Μουστάκας) ο οποίος τραγουδούσε και έπαιζε κιθάρα από τις αρχές του 50 μέχρι τα τέλη του 60 σε μαγαζιά όπως τον Φαληρικόν, η Τριάνα και η Βεντέττα θα ήθελα την βοήθεια σας για να μαζέψω την πληροφορία.

Οι πιο τακτικοί συνεργάτες του ήταν ο Άκης Πάνου, ο Τσιτσάνης, ο Παπαϊωάννου, οι Καζαντζίδης / Μαρινέλλα και η Πόλυ Πάνου.

Αν έχετε στοιχεία για αυτούς τους καλλιτέχνες και μπορείτε να τα μοιραστείτε θα με βοηθούσατε πολύ

Σας ευχαριστώ

5 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθατε στο φόρουμ! Θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα κάθε πληροφορία σε σχέση με τον παππού σας, όπως φωτογραφίες ή σωζόμενα όργανα.

3 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ. Καλώς σας βρήκα.

Πληροφορίες, φωτογραφίες, αναφορές στον τύπο και βιογραφία: www.antonismoustakas.gr
Facebook page: https://www.facebook.com/antonismoustakasofficial
Δισκογραφία: https://www.discogs.com/artist/2000751

4 «Μου αρέσει»

Ευχαριστούμε πολύ, συγχαρητήρια για την δουλειά που έχετε κάνει πάνω στο έργο του.

Καλώς όρισες @moustakasantonis στο Φόρουμ.

Ελπίζω να βρεις αλλά και να μας δώσεις στοιχεία για τον παππού σου Αντώνη Μουστάκα, τον οποίο βρίσκουμε να μπαίνει στην δισκογραφία γύρω στο 1959 (μπορεί να κάνω και λάθος), τον καιρό που τελείωνε η κυριαρχία των δίσκων 78 στροφών προς όφελος των 45 στροφών.

Μάζεψα μερικές ετικέτες δίσκων 78 στροφών, στις οποίες συμμετέχει, κυρίως ως πρώτη φωνή, ο παππού σου Αντώνης Μουστάκας.

Για την δισκογραφία του στους δίσκους 45 στροφών δεν έχω καθόλου εικόνα.

Η πρώτη ετικέτα αφορά το τραγούδι του Πάνου Πετσά με τον τίτλο «Κάηκα» από την Columbia.

Η δεύτερη ετικέτα αφορά το τραγούδι του Θόδωρου Δερβενιώτη με τον τίτλο «Στα όρη στ΄άγρια βουνά». Συμμετέχει και η Καίτη Γλέρη.

Τρίτη και τελευταία ετικέτα από την Columbia, για το τραγούδι του Γιώργου Μητσάκη «Το τρελλόπαιδο».

Οι επόμενες ετικέτες αφορούν την His Master’s Voice.

Η πρώτη έχει να κάνει με το τραγούδι του Βασίλη Τσιτσάνη «Ένα μήνα σ΄έχασα» (Ντόκτωρ-Ντόκτωρ).

Ηχογραφήθηκε στις 11/6/1959 και κυκλοφόρησε και σε δίσκο 45 στροφών με στοιχεία δίσκου 7PG-2587.

Συμμετέχουν οι μουσικοί Βασίλης Τσιτσάνης και Στέλιος Μακρυδάκης στα μπουζούκια, ο Νίκος Χαλκιάς στο ακορντεόν, ο Πάνος Πετσάς στην κιθάρα, ο Σπύρος Αναγνώστου στο μπάσο και ο Νίνος Νικολαϊδης στα ντραμς.

Συμμετοχή έχει ο Αντώνης Μουστάκας και στο τραγούδι του Βασίλη Καραπατάκη με τον τίτλο «Ιζαμπέλλα». Ηχογραφήθηκε αμέσως μετά το τραγούδι του Β.Τσιτσάνη που παρουσιάσαμε παραπάνω. Έχουν συνεχόμενους αριθμούς μήτρας/ηχογράφησης. Μπήκαν όμως σε διαφορετικούς δίσκους.

Δεν έχω βρει ήχο από αυτό το τραγούδι.

OGA-2883

Τελειώνω με το τραγούδι του Μπάμπη Μπακάλη με τον τίτλο «Ο σκληρός χωρισμός». Πρώτη φωνή η Καίτη Γκρέυ.

Ηχογραφήθηκε 101 νούμερα μετά τα δύο παραπάνω τραγούδια. Είναι ηχογραφημένο δηλαδή μεταγενέστερα των δύο άλλων τραγουδιών της HMV.

Αυτά μπόρεσα να βρω από την δισκογραφία του στις 78 στροφές. Έχει και κάποιες άλλες ηχογραφήσεις, οι ετικέτες των οποίων δεν έχουν βρεθεί.

Αν προκύψουν περισσότερα στοιχεία θα ανέβουν αμέσως.

8 «Μου αρέσει»

Τι εξαίρετη δεύτερη φωνή στον “σκληρό χωρισμό”.Στα ύψη.

4 «Μου αρέσει»

Για τους δίσκους 78 στροφών έχω καταγράψει τους εξής

Πρόδωσες Τον Άνθρωπο Σου (Μ. Τζιτζιράκη & Αντώνης Μουστάκας) / Μπουζουξή μου το τραγούδι κόψε (Παπαδόπουλος, Τζιτζιράκη, Μουστάκας, Γκίκα)|Odeon|G.A. 7852|1955|

|Η μπανάνα / Το Κουρέλι - Σεββά Χανούμ/Σπύρος Ζαγοραίος/Αντώνης Μουστάκας / Σεββά Χανούμ/Σπύρος Ζαγοραίος |Odeon|G.A. 8016|1958|

|Αντώνης Μουστάκας, Γιώτα Λύδια - Ρωτήστε Τη Μάννα Μου / Χάνω Το Παλληκάρι Μου ‎|Columbia|D.G. 7476|1959|

|Καίτη Γκρέυ / Αντώνης Μουστάκας, Καίτη Γλέρη - Το Κορμί Σου Σαν Λυγίσης / Στα Όρη Στ’ Άγρια Βουνά |Columbia|D.G. 7478|1959|

|Αντ. Μουστάκας* / Εμμ. Αγγελόπουλος*, Γ. Μητσάκη* - Το Τρελλόπαιδο / Ο Τσιγγάνος |Columbia|D.G. 7481|1959|

|Αντώνης Μουστάκας, Νίκη Ρένη / Γιώτα Λίδια* - Μπροστά Στο Πλουσιόσπιτο / Κομπολόι Σου Με Παίζεις |Columbia|D.G. 7486|1959|

|Δούκισσα & Γιάννης Κυριαζής / Αντώνης Μουστάκας - Φύγε Αγόρι Μου / Κάηκα |Columbia|D.G. 7462|1959|

|Μανώλης Καναρίδης - Ρίτσα Δημητριάδου / Αντώνης Μουστάκας - Το Απόβραδο / Ένα μήνα σ’ έχασα [Ντόκτωρ ντόκτωρ] |His Master’s Voice|ΑΟ 5562|1959|

|Ιζαμπέλα (Κοσ. Τσίτος, Ν. Ρένη, Αντ. Μουστάκας) / Άνθρωπος Είμαι Και Έφταιξα (Κοσ. Τσίτος) |His Master’s Voice|ΑΟ 5564|1959|

|Καίτη Γκρέυ, Αντώνης Μουστάκας / Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Ο Σκληρός Χωρισμός / Ξύπνα Καυμένε Σακαφλιά |His Master’s Voice|ΑΟ 5609|1959|

4 «Μου αρέσει»

Πάρα πολύ ωραία Αντώνη.

Έχουμε έναν μπούσουλα για τα τραγούδια που ηχογράφησε σε δίσκους 78 στροφών ο παππούς σου Αντώνης Μουστάκας. Αν τα μέτρησα σωστά είναι δώδεκα (12) στον αριθμό.

Στα έξι (6) από αυτά ανεβάσαμε τις ετικέτες των δίσκων.

Τα δύο αυτά τραγούδια όπως γράφεις στο σχόλιο σου, κυκλοφόρησαν για την ODEON με αριθμό δίσκου GA-7852.

Δεν έχω βρει τις ετικέτες.

Κυκλοφόρησαν όμως και για την εταιρεία δίσκων Liberty, όπως μας πληροφορεί το sealabs.

Ψάχνοντας στην Liberty βρήκα αυτές τις δύο ετικέτες και είναι οι παρακάτω.

LIBERTY 220  B

Τα δύο αυτά τραγούδια ηχογραφήθηκαν το 1955, άρα αυτό που έγραψα για το 1959 δεν ισχύει.

Μετά από αυτά τα τραγούδια, ο Αντώνης Μουστάκας έπρεπε να περιμένει τρία χρόνια (1958) –αν δεν μας έχει ξεφύγει κάτι- για να ξανατραγουδήσει σε δίσκους 78 στροφών τα παρακάτω τραγούδια όπως γράφεις, τις ετικέτες των οποίων δεν έχω βρει.

Σε αυτά τα τραγούδια, κατά πάσα πιθανότητα, ο παππούς σου δεν φαίνεται στις ετικέτες των δίσκων. Δεν αναγράφεται το όνομα του, απ όσο μπόρεσα να ψάξω στο youtube αλλά και στο sealabs. Ίσως έχεις εσύ πληροφορίες ότι μία από τις φωνές που ακούγονται, εκτός των Σεββά Χανούμ και Σπύρου Ζαγοραίου, είναι του Αντώνη Μουστάκα.

Δεν έχουν βρεθεί αυτές οι ετικέτες.

Αφήνοντας τους δίσκους θα ήθελα να σε ρωτήσω για το πότε ακριβώς πήγε ο Α.Μουστάκας στην Αμερική. Αν γνωρίζεις ποια περίοδο πρωτοπήγε στην Αμερική, γιατί αν δεν κάνω λάθος πήγε δύο φορές. Ίσως βρούμε πληροφορίες για την παρουσία του εκεί μέσα από εφημερίδες της εποχής.

Τέλος να πω ότι αν έχεις καμιά κιθάρα του παππού σου, όπως σημειώνει και ο Νίκος παραπάνω, τα μέλη της σελίδας μας σίγουρα θα θέλουν να δουν φωτογραφίες της.

2 «Μου αρέσει»

Σας βάζω φωτογραφίες από αυτές τις δύο κυκλοφορίες

Για την παρουσία στην Αμερική

Παίζει στο κέντρο Κηφισιά της Νέας Υόρκης τον Μάρτιο του 1961 με Τσιμπίδη και Χαλιγιάννη.
Δεύτερο ταξίδι:
Ιούνιο του 1963 ξεκινά στο ίδιο μαγαζί με Καρνέζη/Παπαδόπουλο. Συνεχίζει και την χειμερινή σεζόν με Μπαλή/Μπατζή

Κιθάρες:

Πριν το πρώτο ταξίδι στην Αμερική παίζει κυρίως με μια χειροποίητη ηλεκτροακουστική του Λαζαρίδη.

Στο πρώτο ταξίδι στην Aμερική αποκτά μια ηλεκτρική Gretsch Duo Jet (το μοντέλο που χρησιμοποιούσε ο George Harrison των Beatles) και συνεχίζει με αυτή από εκεί και πέρα.

7 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα Αντώνη, ήθελα να σε ρωτήσω. Ο παππούς σου μόνο με ηλεκτρικές κιθάρες έπαιζε στο πάλκο? ή είχε και ακουστικές - λαϊκές, αν όχι στο πάλκο τουλάχιστον για το κέφι του?
Μιας και ο παππούς σου ήταν γνωστός μουσικός με ενδιαφέρει να μάθω αν χρησιμοποιούσε και ακουστικά όργανα εκτός από τα ηλεκτρικά.

3 «Μου αρέσει»

Επανέρχομαι στο θέμα του Αντώνη Μουστάκα, με πληροφορίες για την πρώτη του εξόρμηση στην Αμερική.

Αν και δεν βρέθηκε εφημερίδα του πρώτου τριμήνου του 1961, μέσω του «Εθνικού Κήρυκα» της περιόδου Απρίλιος-Ιούνιος 1961, αλιεύσαμε μερικά δημοσιεύματα για την παρουσία του Α.Μουστάκα στο κέντρο «Κηφισιά», όπως μας πληροφόρησε το μέλος της σελίδας μας και εγγονός του Αντώνης Μουστάκας.

Στις 9/4/1961, βρίσκουμε διαφημιστική καταχώρηση της «Κηφισιάς», της οποίας ηγούνταν ο Γιώργος Τσιμπίδης, με φωτογραφία εκτός των άλλων και του Α.Μουστάκα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΡΥΞ 9-4-1961

ΕΘΝΙΚΟΣ-ΚΗΡΥΞ 9-4-1961

Χαρακτηριστικό της σχετικής διαφήμισης, είναι η πληροφορία για το «πρωτότυπο πεντάχορδο μπουζούκι» του Γιώργου Τσιμπίδη. Οι φίλοι της σελίδας μας θα τοποθετηθούν σχετικά με αυτή την πληροφορία.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΡΥΞ 9 4 1961

Εκτός από το κέντρο «Κηφισιά», η κομπανία του Γιώργου Τσιμπίδη με τον Αντώνη Μουστάκα στην κιθάρα συναντάται να παίζει στον κινηματογράφο «Τίβολι». Συγκεκριμένα το Σαββατοκύριακο 29/4 και 30/4/1961, στα διαλείμματα των προβολών ελληνικών ταινιών, η λαϊκή ορχήστρα του Γ.Τσιμπίδη έπαιξε ζωντανά για τους θεατές του κινηματογράφου.

Στις 3/5/1961, δημοσιεύτηκε το παρακάτω στιχούργημα για το νυχτερινό κέντρο «Κηφισιά», στο οποίο συμμετείχε ο Αντώνης Μουστάκας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΡΥΞ 3-5-1961

Κλείνουμε το αφιέρωμα για τον Αντώνη Μουστάκα και την παρουσία του στο κέντρο «Κηφισιά» για το τρίμηνο Απρίλιος-Ιούνιος 1961, με το αφιέρωμα της εφημερίδας στον Αντώνη Μουστάκα, μέσα από μονόστηλο που δημοσιεύτηκε στις 29/6/1961.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΡΥΞ 29-6-1961

ΕΘΝΙΚΟΣ-ΚΗΡΥΞ 29-6-1961

1 «Μου αρέσει»

Να συμπληρώσω στα παραπάνω την παρουσία, την ίδια περίοδο, στην Αμερική των παρακάτω Ελλήνων λαϊκών μουσικών:

Κώστας Καπλάνης
Σεββά Χάνουμ
Γιάννης Τατασόπουλος
Σταύρος Τζουανάκος
Ανέστος Αθανασίου

Για τον Ανέστη Αθανασίου γράψαμε προ δύο ημερών για την παρουσία του αυτή Ανέστος Αθανασίου ή "γύφτος" !

3 «Μου αρέσει»

Έχεις δημιουργήσει εξαιρετικό web site για τον παππού σου Αντώνη. Επίσης οι φωτογραφίες έχουν εξαιρετική ανάλυση.

Με το πόστ μου αυτό θα ήθελα να επικεντρωθώ στα μουσικά όργανα του παππού σου. Σώζονται τα μουσικά όργανα σήμερα; Θα μπορόυσες να ποστάρεις φωτογραφίες από τις κιθάρες του ειδικά του Λαζαρίδη; Αν διακρίνω καλά νομίζω έχει έναν IDEAL μαγνήτη (όχι τον κλασσικό IDEAL για μπουζούκι) και έναν άλλα (humbucker);

Νόμίζω είναι από τις λίγες περιπτώσεις που μπορούμε να διακρίνουμε καθαρά τα μουσικά όργανα εκείνων των μουσικών λόγω του πολύ καλών φωρογραφίων.