λαική κιθάρα 2017

Η καινούρια μου κατασκευή είναι μια ρεμπετοκιθάρα με σκάφος από αμερικάνικη καρυδιά. Η ροζέτα, η πεναριά με τη φιγούρα της, η περιφερειακή διακόσμηση του σκάφους και ο καβαλάρης είναι όλα φτιαγμένα στο χέρι. Ο εσωτερικός οπλισμός του καπακιού είναι με τα παραδοσιακά παράλληλα καμάρια (βασίστηκε σε ιστορικό όργανο του Ιωάννη Γομπάκη).
Καπάκι έλατο, σκάφος(πλάτη και πλαινά) καρυδιά , το μάνικο είναι απο μαόνι νιαγκόν με τρείς κόντρες βέγκε και σφεντάμι, στην ένθετη πεναριά το φόντο είναι καρυδιά και τα ξύλα που χρησιμοποιήθηκαν είναι : ζεμπράνο, μουριά,στη χειροποίητη ροζέτα επιπλέον: σφεντάμι ,παλίσανδρος , βέγκε, παντούκ.
Ταστιέρα έβενος, καβαλάρης παλίσανδρος. Κλίμακα 64cm.
Στο παρακάτω βίντεο παίζει ο Εξαίρετος φίλος απο το φορουμ Κώστας Γκούβας που οφείλω να ευχαριστήσω δημόσια .
https://www.youtube.com/watch?v=dnefl33-Ntw

20170218_205359.jpg20170218_205456.jpg20170218_205824.jpg20170218_205726.jpg20170218_205926.jpg

Μπράβο Νικόλα, από τους καλύτερους ήχους που έχω ακούσει τελευταία. Μου αρέσει πολύ και το φαρδύ φιλέτο γύρω γύρω.

μπράβο κι από μένα! και στον μάστορα και στον παίχτη!
είναι ακριβές αντίγραφο του γομπάκη σε αναλογίες-κλίμακα-κατασκευή ή μόνο στα καμάρια;
απ’όσο καταλαβαίνω από το βίντεο, πρέπει να έχει γεμάτο και σταράτο ήχο. άντε να δω και κανένα όργανο από κοντά…

Μπράβο , πολύ ωραία δουλειά . Η ένωση σκάφους/μανικιού είναι μέ Ισπανικό τακούνι , ή κάνω λάθος ?

Νικόλα είναι ένα απο τα ομορφότερα όργανα που είδα ποτέ! Συγχαρητήρια, τί αλλο;

οχι δεν είναι ακριβές αντίγραφο Γομπάκη (δεν είχε τέτοιο σκάφος) η σχεδίαση του σκάφους είναι δική μου , πήρα όμως πολλές ιδέες σχετικά με το σχήμα , τη διατομή των καμαριών και το ‘’ radius’’ της πλάτης αλλά και του καπακιού.

δεν είναι ισπανικό τακούνι , αυτό έχει άλλη φιλοσοφία. Αυτό που φαίνεται στο σημείο του τάκου σε μια φωτογραφία είναι μια μικρή προέκταση του τάκου σχήματος ανεστραμμένου ‘‘Γ’’ στο κάτω καπάκι.

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια

πώς και δεν έκανες ένα ακριβές αντίγραφο; πέρα από την προσωπική σου σφραγίδα που βάζεις σε κάθε όργανο (και με επτυχία απ’ό,τι φαίνεται), νομίζω έχει ενδιαφέρον και αυτό.

ΠΟλυ καλη κατασκευη, ισορροπημενος ηχος και στα μπασα και στα καντινια (εξισου καλο μπασοκιθραο αλλα και σολιστικα μερη), ωραιο μπρατσο (ευκολοπαιχτο και ξεκουραστο) και ικανοποιητικη ενταση. Πιστευω με το που δεσουν λιγο τα λουστρα, θα ανοιξει κι αλλο.

τεφαρίκι! μπράβο!!

Νικόλα κούκλα σε εμφάνιση και ήχο Γοητευτική και ερωτεύσομη Χίλια μπράβο και από μένα