Κι αν σου κατσει ;;;

Αισθητική, κριτήριο, άποψη, ατομική-ανεξάρτητη σκέψη. Αν δεν τα έχεις κατακτήσει, είσαι έρμαιο αυτού που θα τα φτιάξει για σένα και θα στα “εμφυτεύσει”(τα εργαλεία τα έχει, αν το έδαφος είναι πρόσφορο) για το προσωπικό του όφελος. Το γιατί οι άνθρωποι δεν είναι ιδιοκτήτες του εαυτού τους, μαγκίτη μου Πάνο, έχει να κάνει με έννοιες όπως “κοινωνική αποδοχή”, “ψυχολογία του όχλου”, “νοητική οκνηρία”, “βόλεμα-συνήθεια-ασφάλεια”, “μακρόχρονη πνευματική καταπίεση” και άλλα τέτοια. Για ψάχτο λίγο…

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ
Το κοριτσακι βεβαια δε φταιει σε τιποτα. Ενταξει φταιει κι αυτη αλλα απο τη στιγμη που η εταιρεια εκμεταλλευεται τη φιλοδοξια -βλεπε ματαιοδοξια- καθε πιτσιρικά αλλα και μεγαλυτερου, τα χωνει για να τον(την) κανει φιρμα με ολα τα επακολουθα.
Το συγκεκριμενο κοριτσακι που φαινομενικα φαινεται αγαθιαρικο α. μπορει και να μην ειναι
καθολου αγαθιαρικο καθολου (καθοτι μεγαλωσε και κοντα στο Χαρλεμ, β. και αν ακομα ειναι αγαθιαρικο του στυλ “εγω περναγα απ’εξω…” θα το ξεζουμισουν οσο μπορουν, για να κονομησουνε και ο μεροκαματιαρης που σηκωνει κεφαλι κατα τις 8.00 η ωρα το βραδυ, θα δει σε ολα τα ιδιωτικα καναλια αναμεσα σε πολιτικες, αθλητικες και αλλες ειδησεις (αλλο ευρημα των ιματζ μεικερς) αν εκλασε ο Πετρελης ή αν σκονταψε η Καλομοιρα …
Χωρια που ολη μερα ακουει και μαθαινει για αυτους, απο τα πρωιναδικα, στα μεσημεραδικα μεχρι τα 10 κουτσομπολιστικα εντυπα (ΡΕΚΟΡ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ) που κυκλοφορουν ακομα και σε ημερησια βαση και τα 10 περιοδικα λαιφ σταιλ (αυτο μας μαρανε) αν ξερει να μαγειρευει μουσακα η Κοκκινου ή ποια σταση προτιμαει η Ελεανα ! Γιατι το αλλο που το πατε ;; Σκεφτεται ακομα η Μαρω τον Καραφωτη ;;
ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ
Μαθατε ποσοι δηλωσαν συμμετοχη στο καινουριο
φειμ στορυ ή κατι τετοιο ;;
<font size="+1">12.500</font>

12,500… Μου αρέσουν αυτές οι στατιστικές - πολύ αποκαλύπτικές.

Ουδέν κακόν αμιγές καλού… έχουμε άλλη μια πρωτιά στην Ευρώπη.

Πανο ριξε μια ενημερωση φαινεται ενδιαφερον !!
Κυκλοφορησε ή θα ;; Εχεις δικιο ειναι περιεργη η συνεργασια γιατι ερχεται μετα απο πολλα πολλα χρονια που ο καθενας ηταν στο χαρακωμα του -δεν εννοω πολιτικο- εκει μαλλον τα βρισκουνε …

Απ’την αλλη ο ατιμος ο χρονος, τους εχει απομυθοποιησει σε μενα κι αυτο γιατι πριν καποια χρονια ειδα σε περιοδικο -κουτσομπολιστικο αν θυμαμαι καλα- το τεραστο κοτερο του κυρ-Σταυρου κι αυτο το εγραψαν για να ασχοληθουν με τον ερωτα του με ξανθια νεοτατη πρωταγωνιστρια. Οσο για το Μικη ειχα την τιμη να παιξω φετος στην τιμητικη που του εγινε στο χωριο απ’οπου καταγεται εδω στα Χανια και ο περιγυρος του δε μου αφησε τις καλυτερες των εντυπωσεων, δεν θελω να επεκταθω αλλωστε μπορει να πεφτω και εξω …

Αν σ’αρεσουν οι στατιστικες εχω κατι πολυ ωραιες απο περσυ θες να τις “ανεβασω” ;;

Θα πεσει πολυ γελιο !!

Γιώργη, γουστάρω το σφάξιμό με το γάντι που κάνεις όσο αφορά τα πολιτικο-ιδεολογικά…

Όσο αφορά το δίσκο… Όσα ξέρεις ξέρω. Εμένα μου’πανε πως κυκλοφόρισε. Α, Μητσιάς και Φαραντούρη ερμηνεύουν.

Θυμάμαι πάντως τον Παπαδόπουλο πριν 2-3 χρόνια σε μια εκτενή συνέντευξή του με το Μίκη να ανφέρεται στο θέμα του σημερινού λαϊκού τραγουδιού. Τον ίδιο καιρό τον είχα ακούσει να αναφέρει καινούριους στίχους του που θα έντυναν κάπιοια μελλοντική δουλειά…

Πάλι με πρόλαβες. Για κάνε κουμμάντο…

Γιώργη τη κοπανάω. Έχω αργήσει ήδη βασικά…

Ξαναμπαίνω τις μικρές ώρες…

ΠΚ

Καλησπερα αδερφια, χωρις να εχω αποψη για τον συγκεκριμενο δισκο εχω την γνωμη οτι απο τοτε που ο Θεοδωρακης επαψε να ανοικει στην στρατευμενη τεχνη εχει να γραψει και τραγουδια αναλογα της αξιας του.

Ο δίσκος λέγεται “Ερημιά” σε μουσική του Μίκη Θεοδωράκη και στίχους του Λευτέρη Παπαδόπουλου. Ο Ξαρχάκος έκανε την ενορχήστρωση και τραγουδούν ο Μητσιάς και η Φαραντούρη. Παίζουν οι μουσικοί της ΚΟΕΜ. Μόλις κυκλοφόρησε.

Άρη Κου, ευχαριστούμε για τη πληροφόρηση. Έχω τεράστια περιεργεια ρε παιδιά να το ακούσω αυτό…

Μια πολυ απλη εξισωση. Σε μια μεγαλη χωρα αυτη που εχουν καλλη αισθητικη αριθμουν πιο πολυ απο τους Ελληνες αραγες μπορουν να χρηματοδοτουν και τους καλλους καλλιτεχνες. Αν το κοιταξουμε το θεμα σχετικα ουτε μπροστα αλλα ουτε και πισω στη σαχλαμαρα παμε. Δε ξερω κιολας μενω πολλα χρονια στο εξωτερικο.

Νίκο Σταύρου, δε κατάλαβα καλά τί θες να πεις στο posting σου. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;

Πάνος

όσοι τον ξέρουν απο παλιά,λένε πώς ο Θεοδωράκης είναι μιά ανεξάντλητη πηγή μελωδιών.απλά,δεν ήταν ποτέ ιδιαίτερα εργατικός.εάν ήταν, θα είχε μεγαλύτερη και πιό αξιόλογη παραγωγή,αν δε συνέχιζε με την κλασσική ή και την κινηματογραφική μουσική θα ήταν το νούμερο ένα διεθνώς.αυτά τα παραδέχθηκε και ο ίδιος σε συνέντευξή του πρό 10ετίας.
αλλά θέλησε κι αυτός να γίνει πρώτος στο χωριό κλπ κλπ
αλλά ο δίσκος θάναι καλός,αυτό δεν το συζητώ!!!
μικη ότι και να κάνεις είσαι ένα τάνκερ στο τέλμα που λέγεται ελλάδα…

Πανο το μονο που θελω να πω ειναι οτι εαν το ποσοστο του μουσικου κοινου με γουστο, ας το πουμε ανεβασμενο,εναι σταθερο αναμεσα στα διαφορα κρατη. Τοτε οταν μια χωρα που εχει μικρο πληθυσμο εχει σαν υποσυνολο λιγοτερους ανθρωπους που θα εχουν το καλο μουσικο γουστο. Αλλα τα χρηματα που χρειαζονται για να αναδειχτουν τα ταλεντα ειναι πολλα - πχ πωλησεις, συναυλιες, ανταγωνισμος μεταξυ δημιουργων κλπ.
Λογου χαρι εαν παραγει καποιος/α κατι για το αγγλοφωνο κοινο ποσο μεγαλη θα ειναι η αγωρα του; Απλη σκεψη αλλα νομιζω παιζει αρκετα μεγαλο ρολο.

Σίγουρα. Αν κάποιος μουσικός “πιάσει” το 0.01% της αγοράς στη Βραζιλία πχ, είναι εκατομυριούχος… Εδώ είναι… τίποτα.

Από την άλλη όμως, νομίζω πως στην Ελλάδα υπάρχει πολύ μεγάλη κινητικότητα στο χώρο της μουσικής σε σχέση με άλλες χώρες (πάλι αναλογικά). Εδώ έχουμε μεγαλύτερη ζήτηση… Αυτή την εντύπωση έχω βλέποντας και τί συμβαίνει γύρω-τριγύρω. Άρα το να συγκρίνουμε τί γίνεται εδώ και τί αλλού στο χώρο της μουσικής δε δουλεύει (λέω εγώ).

Πάνος

υγ. Μόλις είδα το “Munich”. Όπως το περίμενα, πήγε το Χόλυγουντ να πιάσει ένα τόσο μεγάλο θέμα και τα έκανε… Απίστευτα ρηχή ταινία. Μια ξενέρωτη αμερικανιά. Χώρια που δεν είχε και τελειωμό… ΕΛΕΟΣ!

Δυο πράγματα για το Θεοδωράκη. Έχει γράψει από τα πιο όμορφα τραγούδια πρώτον, και δεύτερον έχει προκαλέσει και απογοητεύσει πολύ με τη συμπεριφορά του. Δυστυχώς η αγωνία για την δόξα, την υστεροφημία και την εξουσία, τον οδήγησαν να πει και να κάνει πολλές μαλακ*ες.
Έτερον εκάτερον, προφανώς.

Λοιπω χρονια απ’ την Ελλαδα και δε ξερω. Αλλα σιγουρα συγκρισεις μπορουν να γινουν σε ολους τους κοινους τομεις με αλλες κουλτουρες.

Γιατι δεν υπαρχει μεγαλη κινητικοτητα αλλου;

Νομίζω όχι όσο εδώ. Όπως το καταλαβαίνω εγώ, ο Έλληνας/ίδα έχει μια πιο ιδιαίτερη σχέση με τη μουσική. Είναι πιο βαθειά ριζωμένη στη κουλτούρα μας.
Και γι’αυτό υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση (αναλογικά πάντα).

Πανο τοτε ‘σκοτωνουμε αυτο που αγαπαμε’;
Δε το πιστευω ομως - καθε λαος εχει σχεση με τη μουσικη.
Ζουσα στη Γερμανια πριν απο χρονια και σχεδων ολοι οι Γερμανοι που γνωρισα καπου τραγουδουσαν αυτοι παντα οργανωμενοι.
Ασε οι Ιταλοι φιλοι καθε ευκαιρια να παρουν τη κιθαρα και να τραγουδησουν - μη πω για Αργεντινους, Βραζιλιανους, Ισπανους … Αυτη ειναι φυσικα η δικη μου εμπειρια.

Για Νικος.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην Nikos_s 30 Ιανουάριος, 2006)