Καφετζοπουλος - Μπρας

Το δεξια ειναι το μπουζουκακι μου.Το πηρα απο τον κυρ Παναγιωτη πριν 3 μηνες(14-2-2008).Εχει πολυ ωραιο ηχο.Το αριστερα ειναι ενος φιλου γιατρου,εξ’ου και τα ιατροσημα στην χορδιερα και στα κλειδια.Το εχει φτιαξει ο Θεοφιλος ο Μπρας.Κι αυτο εχει πολυ ωραιο ηχο(ηχο 1930-1940).

1 «Μου αρέσει»

Ωραία όργανα Stefanako.
Πόσο σου στοίχισε το μπουζούκι από τον Καφετζόπουλο αν επιτρέπεται?

1800Ε το ειχα παρει.Χθες που μιλαγαμε με τον κυρ Παναγιωτη,μου ελεγε οτι τα δινει 2000Ε.Αξιζει ομως.

Το αδελφακι του δικου μου δεν το εχει δωσει ακομα.Πηγαινε δεστο αν ενδιαφερεσαι κι αν ψηθεις να το αγορασεις,πες οτι σε εστειλε ο Στεφανος απο την Πατρα.Αν δεν σου αρεσει,ετοιμαζει δυο καινουργια.Σε κανα μηνα λογικα θα ειναι ετοιμα.Τραβα και δες.Συνιστω ανεπιφυλακτα.

Η αλήθεια είναι ότι ψήνομαι για ένα καλό τρίχορδο. Έχω βασικά ένα τετράχορδο αρκετά χρόνια αλλά δεν δουλεύω πολύ τις δύο πάνω χορδές. Συμπέρασμα: μάλλον πρέπει να πουλήσω το τετράχορδο και να πάρω τρίχορδο. Επειδή παίζω και ταμπουρά μου ταιριάζει καλύτερα το λεπτό μανίκι και η οριζόντια κίνηση.

Ευχαριστώ Stefanakos!

συνιστω καφετζοπουλο με χιλια.

ερωτηση:
πως κουρδιζεις τον ταμπουρα?

Ωραια πραγματα, να τα χαιρεσε. Κι εμενα μ εχει αρρωστησει ο κυρ Παναγιωτης πολλες φορες μ αυτα που φτιαχνει.

ευχαριστω zabe.αν και του μπρα δεν ειναι δικο μου,το εχω χαρει αρκετα οσο το εχω.Με εβαλε στα μερακια ο κυρ Παναγωτης για τζουρα και λαουτο.πανε να δεις,εχει ενα τριχορδο με συμπαθητικες.πολυ ομορφο αλλα και ειδικο οργανο.

Stefanakos ο ταμπουράς μπορεί να έχει διάφορα κουρδίσματα. Το πιο κλασικό όμως κούρδισμα, το οποίο χρησιμοποιώ και εγώ είναι αυτό σε πέμπτες. Π.χ. ρε-σολ-ντο ή λα-ρε-σολ. Ανάλογα με το μέγεθος του ταμπουρά κουρδίζεται σε διαφορετικά τονικά ύψη, αλλά και το ίδιο όργανο μπορείς να το κουρδίσεις ψηλότερα ή χαμηλότερα ή να τοποθετήσεις με άλλη σειρά τις χορδές του και να πάρεις άλλο τονικό ύψος. Τα πράγματα δηλαδή είναι πολύ ελεύθερα. Το κούρδισμα σε πέμπτες είναι αυτό που χρησιμοποιείται συνήθως στα λαούτα αλλά και στην κρητική και δωδεκανησιακή λύρα.
Μια ιδιαιτερότητα του οργάνου είναι πως μπορείς να χρησιμοποιείς τον αντίχειρα πολύ συχνά- ανάλογα πάντα με το στυλ που παίζεις.

Ο φιλος που μου εδωσε το Μπουζουκι του Μπρα μου εχει πασαρει και ενα ταμπουρα του Μητσου του Ραπακουσιου απο την Πατρα.Παρα πολύ ωραίο όργανο!Σε μηκος ειναι σαν μπουζουκι περιπου 72cm.Τι κουρδισμα συνιστάς?

Τα 72 cm θα έλεγα ότι είναι ένα κλασικό μέγεθος. Μπορείς να κουρδίσεις άνετα ρε-σολ-ντο.
Γενικά τα ματζόρε κομμάτια τα παίζουμε από ντο και τα μινόρε από ρε. Τα χρωματικά (π.χ. χιτζάζ) είναι πιο εύκολα από ρε αλλά αποδίδουν καλύτερα στο ντο. Τα μινόρε κομμάτια επίσης και τα χρωματικά μπορείς να τα παίζεις από σολ στην 1η χορδή έχοντας την μεσσαία για ισοκράτη.

οκ περιμενω.ευχαριστω για το ενδιαφερον που δειχνεις.:088:
Μου εχουνε σπασει τα νευρα οι καχυποπτοι.:080:
Εχει καταντησει αηδια.Σαν να ειναι η γνωση ασθενεια και δεν θελουν να την δώσουν.:mad:

ευχαριστω
:088:

[b]Μήνυμα από συντονιστή: Στεφανάκο, σε παρακαλώ μην γεμίζεις τα θέματα με μηνύματα, άσκοπα. Υπάρχει και το περιβόητο… μπραβόκουμπο (!) κάτω δεξιά σε κάθε μήνυμα για κάτι τέτοιες περιπτώσεις.[/b] :slight_smile:

Εχω παιξει με το μπουζουκακι σου, μαζι με τον Κορακακη , τα ανταλαζαμε αυτο και το αδερφακι του για να δουμε ποιο ειναι το καλυτερο, τελικα φυσικα δεν καταληξαμε, αφου και τα δυο ηταν μοναδικα. Αν θυμαμαι καλα το αδερφακι του ειχε διαφορετικα ξυλα στο σκαφος.

Zabe σε θυμαμαι , ειμασταν μαζι εκεινη την ημερα - με τα ρακια και τα φυστικια. Εγω ειχα φαει κολλημα με το καρυδια, που ειχε ηχο “παλιο”. Το αλλο - καταπληκτικο και αυτο- ηταν αν θυμαμαι αυτο το εξωτικο κοκκινο. Αν θυμαμαι εσυ το προτιμουσες. Παραλιγο να το αγορασω - δε το προλαβα- το “της καρυδιας”.
Ασε τρεις μερες αυτο σκεφτομουνα- φοβερος ηχος.

Αϊ γεια σου, τελικα το πηρες ε? Αντε αντε καλοπαιχτο, τυχερουλη.

Το δικο μου ειναι με το μπαντουκ(κοκκινες ντουγιες).Τα σπαει απο χιλιες μπαντες.Εχω μεινει υπερ-ευχαριστημενος.
Συγχαρητηρια και στον μπατζανακη μου(οποιον αγορασε το αδελφακι(καρυδια) του δικου μου).

Και η συγνωμη μου στον κκ. Συντονιστη για την φλυαρια μου και την συμπαθεια του σε ενα ασχετο με τα λειτουργικα του forum.

Μόνο καλά λόγια έχω να πώ για τον Παναγιώτη Καφετζόπουλο.
Το τελευταίο δίμηνο, έχω πάει 6-7 φορές απο το μαγαζί του.
Τα όργανά του είναι πολύ ιδιαίτερα και ξεχωρίζουν.
Χωρίς περιττά στολίδια, κάποια ιδιαίτερα ξύλα, μοναδικά σχέδια και ήχος…θαύμα. (μέχρι και la που δεν τρίζει, σε χαμηλωμένο και πολυ μαλακό όργανο).

Βρήκα εκεί μια μπουζουκομάνα που θέλει να με κάνει γιόκα της.

Ο Παναγιώτης Καφετζόπουλος, ακούραστα, αγόγγυστα εξηγεί με λεπτομέρειες τα περί της κατασκευής. Όταν φτάσεις να αγοράσεις ξέρεις πολλές λεπτομέρειες για το όργανο. Τα φτιάχνει εξ ολοκλήρου μόνος του (απο ότι έχω παρακολουθήσει-διότι έβλεπα τα συγκεκριμένα όργανα σε διάφορα στάδια μέχρι το τελικό).
Μπραβο του.:088:
Αύριο πάλι εκεί θα είμαι.

Μόλις επέστρεψα με ένα τρίχορδο του Καφετζόπουλου Παν.
Πρώτη φορά νομίζω ότι είμαι τόσο ενθουσιασμένος με όργανο.
Μπαντούκ, μουριά, έλατο, έβενο, τριανταφυλλιά.
Πολύ πολύ πολύ καλό

Καλοριζικο !!! και καλες πενιες, παντα σε καλες στιγμες !!!:110::127::247::088: