Κατασκευη Καβαλαρη

Πολύ σωστά κ. Χαλιε! Μακάρι όμως να υπήρχε τέτοια δυνατότητα…Γι΄αυτό και ρωτώ όλους εσας που κατέχετε πολύ παραπάνω γνώση σε αυτά τα θέματα!

Φίλε Μιχάλη καλησπέρα.
Μερικές σκέψεις πάνω στο θέμα που έχεις βάλει σχετικά με τους καβαλάρηδες απο την μεχρι στιγμης εμπειρία μου απο τις οργανοκατασκευές:

  1. Ο ρόλος του καβαλάρη. Μεταφέρει την δόνηση, την ενέργεια δηλ των χορδών στο καπάκι.Αρα συμφωνα με την κοινή λογική,θα πρέπει να έχει μεγάλη σκληρότητα και την ελάχιστη δυνατή μάζα (και βάρος θα έλεγα) για να κανει αυτη τη δουλειά με τις λιγότερες δυνατές απώλειες , να μην επηρεάζει αυτη τη διαδικασία αρνητικα. Για το λόγο αυτο κατα παράδοση οι κατασκευαστές επιλέγουν ξύλα μεγάλης σκληρότητας , πυκνότητας και αν ειναι δυνατον μικρού βάρους πχ παλίσανδρος .
  2. το κοκαλο μπαινει γιατι το ατσαλόσυρμα (το υλικό των χορδών ) θα μπορούσε σε βάθος χρόνου να ‘‘σκάψει το ξύλο’’ και να καταστρέψει τον καβαλάρη ,ενω η αλλαγή του λεπτού κοκαλου σε παρομοια περίπτωση ειναι υπόθεση μερικών λεπτών.
  3. Αναλογία κόκαλου με ξύλο στον καβαλάρη και μάλιστα στανταρ, συμφωνώ με τον Μάνο και τον Κ Χαλιό δεν υπάρχει. Ωστόσο επειδή μου κίνησες το ενδιαφέρον έψαξα στις παλιές μου κατασκευές , αλλα και σε κατασκευές άλλων, που έχω στην κατοχή μου και διαπίστωσα μια αναλογία 1 προς 4 μέχρι 1 προς 5 για το κόκαλο σε σχέση με τον καβαλάρη. Επιστημονική εξήγηση δεν έχω , αλλα νομίζω ούτε εσυ ψάχνεις κατι τέτοιο.
  4. Για το τελευταίο θεμα , αν δηλαδη παίζει καποιο ρολο η αναλογία αυτη στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα:
    Μερικές προσωπικές παρατηρήσεις.Παλια συνηθιζόταν αντι για κόκαλο να βάζουν πάνω στον καβαλάρη ένα κανονικό τάστο που το χάραζαν με λίμα για να σχηματιστούν οι αυλακιές για τις χορδές .Οι χορδές κόβονταν γρήγορα στο σημείο που πατούσαν στο τάστο.Σε άλλη περίπτωση οι χορδές πατούσαν απ’ ευθείας στο ξύλο του καβαλάρη χωρις δηλ να υπάρχει κόκαλο,(όπως ακριβως συμβαίνει στο βιολί και σε όλα τα άλλα όργανα αυτής της οικογένειας) αλλα ούτε και σε τάστο . Θέλω να πώ οτι το καλύτερο είναι να πατάνε οι χορδές κάπου και το καλύτερο υλικό είναι το κόκαλο για τα μπουζουκοειδή όργανα που έχουν ατσάλινες χορδές.
    Με λίγα λόγια δεν πιστεύω οτι επηρεάζεται το ηχητικό αποτέλεσμα απο την αναλογία κοκαλου ξύλου, άλλωστε ο τελικός ήχος ενος οργάνου είναι το αποτέλεσμα πλήθους παραμέτρων, μεγάλο αριθμό των οποίων, δεν μπορεί να ελέγξει ούτε ο ίδιος ο κατασκευαστής.

Ελπίζω να έχω βοηθήσει με αυτές τις σκέψεις
να είσαι καλά

Όπως πάντα φίλε Νικόλα κατατοπιστικότατος και υπερ-αναλυτικός! Πράγματι είναι τόσοι οι παράμετροι που επηρεάζουν τον ήχο που πολύ δύσκολα μπορείς να απομονώσεις τον καθένα χωριστά και να αντιληφθείς την επίδραση του. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!