Κατασκευή γέφυρας Neorion (Χρ. Σπουρδαλάκης)

Ναι κ εγώ έτσι το βλέπω . Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι η μάζα και το μέτρο ελαστικότητας του καβαλάρη και του καπακιου ουσιαστικά καθορίζουν τη μετάδοση του ήχου από το ένα μέσο στο άλλο .Ο καβαλάρης είναι η γέφυρα ουσιαστικά, οπότε και είναι κρίσιμο σημείο . Μετά από πολλά χρόνια δοκιμών , έχουν καθιερωθεί πάνω κάτω κ τα υλικά τα οποία αποδίδουν καλύτερα . Για μένα , θα είχε ενδιαφέρον και κάποια μαθηματική σχέση που να επιβεβαιώνει την πράξη .

Φαντάζομαι ότι η μικρότερη μάζα ευνοεί τη μετάδοση του ήχου (λεπτότερο καπάκι = καλύτερος ήχος πάντα ; ) . Απλά αν το παρακάνεις μάλλον προκύπτουν θέματα αντοχής . Γενικά τα περιγράφει όλα στο βίντεο αρκετά καλά - εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι επι της ουσίας .

Για το συντονισμό που λες , κάπου είχα διαβάσει ότι όσο πιο κοντά στο συντονισμό τόσο καλύτερα μεταδίδεται ο ήχος (όπως το περιέγραψες). Όμως αν συντονιστούν απόλυτα χορδή / καβαλάρης δεν πετυχαίνεις τον βέλτιστο ήχο , αλλά ένα πραφ κ τίποτα παραπάνω - δυστυχώς δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει .

Περί νήματος - προσοχη , ακολουθεί πιθανότατα εξαιρετικά βαρετό σχόλιο :

Τέλος, να εξηγήσω πως σκέφτομαι για το νήμα . Όχι ότι έχει καμμία ιδιαίτερη σημασία βέβαια , αλλά αφού το έφερε η κουβέντα … Το νήμα το είχα στο μυαλό μου ως αβαρές , χωρίς διάμετρο κτλ .Γενικά ως κάτι το οποίο υπάρχει μονο για να εξυπηρετεί τη μεταφορά δυνάμεων και να ενώσει δυο αντικείμενα, η ένα αντικειμενο κ το σημείο στηριξης του. πχ εκκρεμές . Αφού λοιπόν εδώ έχουμε χορδή με διάμετρο , η οποία είναι βασικό στοιχείο του συστήματος , μου φαίνεται διαφορετική περίπτωση . Επισης αναρωτιέμαι αν ο όρος τάση νήματος υπάρχει στη διεθνή βιβλιογραφία , πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου - γιατί να μην το πούμε δύναμη νήματος ( ή να δούμε την τάση κάπως αλλιώς βρε αδερφέ ).

Πριν μερικές μέρες μ ένα φίλο οργανοποιο, αφού βρήκαμε πειραματικά το συντονισμό στο σημείο του καβαλάρη (όχι του ηχείου, helmholtz) , κουρδισαμε έτσι ώστε να συντονίσει και η αλήθεια είναι ότι αν και ο ήχος ήταν πιο πλούσιος, άρχισαν τα τριξιματα.

Εν πάση περιπτώσει, αυτό είναι ένα σκέλος της διάδοσης που ίσως να μην έχει και τόση σημασία. Υπό συζήτηση.
Το άλλο είναι η κυματική φύση του ήχου, που θεωρεί διάδοση με ταλαντωτή κάθε μόριο ξεχωριστά. Εκεί ίσως να πρέπει να δούμε πιθανή σκέδαση, ανάκλαση αλλάζοντας μέσο διάδοσης, και πιθανή σχέση μεγέθους καβαλάρη και επιφάνεια που ακουμπάει στο καπάκι με μήκος κύματος και λοιπά.
Αυτά τα λίγα, γιατί το κουρασαμε το θέμα μάλλον. Ελπίζω να βρω χρόνο να διερευνήσω λίγο παραπάνω.

εμενα θα μου αρεσε και μια πατεντα ρυθμιζομενου καβαλαρη οπως στις ηλ.κιθαρες.