Καμάρια στο Καπάκι - ΠΟΥ,ΠΩΣ,ΠΟΣΑ ? ? ?

Το να βγή μπάσο το όργανο, δεν εξαρτάται μόνο απο 1 παράγοντα. Άμα ήταν τόσο απλό oxtaxordos . . .

Απο το πάχος και την σκληρότητα του καπακιού, το σχήμα-μέγεθος-διάταξη των καμαριών, την θέση του καβαλάρη πάνω στο καπάκι, την τρύπα σε σχέση με τον όγκο του αέρα, τα ξύλα-ελαστικότητα του μπράτσου-σκάφους, την σκληρότητα του καβαλάρη και του κόκαλου, το μέγεθος - σχήμα καπακιού και σκάφους σε σχέση με το μήκος χορδής, την τελική σκληρότητα και το πάχος του βερνικιού, έως του τι χορδές θα φορέσεις (και άλλες παραμέτρους ίσως, που αγνοώ), μπορείς να πείς οτι έχεις μιά πολύ γενικώτερη εξίσωση να λύσεις, σε σχέση με κάμποσους παράγοντες, γιά να βγάλεις την τελική τονική απόκριση του οργάνου.

Άν απομονώσουμε τον παράγοντα πάχος του καπακιού λοιπόν, και τον εξετάσουμε μόνο του, τότε . . .
Παχύτερο καπάκι=Περισσότερο πρίμος ήχος,
Λεπτότερο καπάκι=Περισσότερο μπάσος ήχος.

Φιλικά, Γιώργος.

γιατι νομιζω παχυ καπακι μπασσος ηχος λεπτό πριμος… ποιος κανει λαθος τώρα ?:090:

Έλα ντέ !

Εσένα πώς σου προέκυψε αυτή η εντύπωση ? ? ?

Φιλικά, Γιώργος.

απο ενα μπασσο οργανακι που ειχα και καπακι κοντα στα 3 χιλιοστα εσένα?

Παιδιά, μην το κάνουμε chat. Μπορείτε να ανταλλάξετε και προσωπικά μηνύματα.

Συγνώμη admin, δεν έγινε επίτηδες.


[SIZE=2]'Οπως σου είπα oxtaxordos πιό πρίν, δεν είναι τόσο απλό.
Όσο μειώνεται το πάχος του καπακιού, τόσο μειώνεται η σκληρότητα-αυξάνει η ελαστικότητα, τόσο μειώνονται οι ιδιοσυχνότητες του. Την στιγμή που οι ιδιοσυχνότητες του καπακιού είναι ευθέως ανάλογες με τις συχνότητες που ενισχύει (ή όχι) το καπάκι, τότε μπορούμε να συμπεράνουμε ασφαλώς οτι όσο πιό λεπτό καπάκι - τόσο πιό μπάσα η τονική απόκριση (λόγω “πάχους του καπακιού”).

Γιά να καταλάβεις τι σου λέω, κάνε ένα απλό πείραμα άν θές.
Κόψε απο τον ίδιο τάκο ξύλου, δύο πηχάκια ίδιου μήκους-πλάτους αλλά διαφορετικού πάχους (πχ. το ένα διπλάσιο πάχος απο το άλλο) και χτύπα τα, να ακούσης τι ήχο βγάζουν. Θα δης οτι το λεπτότερο είναι σαφώς πιό μπάσο απο το χοντρό.

Γιά τέλος να σου ξαναπώ οτι, η τονική απόκριση ενός οργάνου δεν εξαρτάται απο ένα παράγοντα και μόνο. Μιλάμε γιά ένα εξαιρετικά πολύπλοκο σύστημα ταλαντώσεων και συντονισμών, του οποίου η τονική απόκριση εξαρτάται απο πάρα πολλά πράγματα.
Έτσι μπορεί εύκολα να δης πχ. ένα όργανο με λεπτό καπάκι να είναι πιό πρίμο απο κάποιο με χοντρό καπάκι. Αυτό δεν πάει να πη τίποτα όμως, όταν εξετάζουμε τον παράγοντα “πάχος του καπακιού” μεμονωμένα.

Εξακολουθώ να νομίζω πάντως (μιάς και όπως λές θα παραφορτώσεις το καπάκι-απο γωνία χορδών, και τα ήδη πάχη σου δεν είναι τρελά χοντρά) οτι δεν είναι ανάγκη να λεπτύνεις το καπάκι εκ προοιμίου. Στήσε το όργανο, φτειάξε ένα καβαλάρη, και βάλτου χορδές (πρίν το βερνικώσεις) να δής τι κάνει. Άν νομίζεις τότε ότι χρειάζεται να λεπτύνεις το καπάκι κι άλλο, έχεις όλο το περιθώριο να γυαλοχαρτάρεις απ’έξω, εκ των υστέρων.

Φιλικά, Γιώργος.
[/SIZE]

οκ Γιωργο αυτο θα κανω , φαινετε πως το εχεις ψαξει αρκετα το θεμα.

ρε παιδιά ποιο το ιδανικό μέσο πάχος για καπάκι και πλαϊνά σε μαντόλα?ρώτησα και μου παν 2 χιλιοστά…καλό είναι?στο μπουζούκι πόσο είναι?στα 2.5 αν κατάλαβα καλά…

Έχω φτιάξει μπουζούκια από 2.5 μέχρι και 3 χιλιοστά ανάλογα με την πυκνότητα του ξύλου.
Πρέπει να πειραματιστείς με συγκεκριμένο πάχος καπακιού και να παίξεις με τα καμάρια.

κυριε χαλιο οσο αφορα τις φιγουρες εχετε κατι να πειτε?

εχει ακουσει καποιος εαν χρησιμοποιήτε το καθαρό carbon για καμαρια σε κιθάρες κτλ , εχω μια πλάκα πολυ καλο carbon οχι fiber και σκεφτομαι να φτιάξω τα καμάρια το πάχος ειναι 1 χιλ , 1,5 και 2 αν πάρουμε μεσο ορο ενα καμαρι ξυλου που εχει 6 με 8 χιλιοστα , το θεμα τις αντοχης δε με απασχολει γιατι φυσικά δε προκειτε να κατσει ,απλά θελω να ξερω αν ειναι καλος αγωγος του ηχου γιαυτο σκεφτομαι να κανω ενα πειραμα με ενα καμαρι καρμπον και ενα ξυλου να βάλω λοιπων ενα διαπασων με το ιδιο χτυπιμα στο καθενα και να χρονομετρισω , τι λέτε εχει καποια ουσια αυτο το πειραμα και η ολη δουλια ?

Κατ’αρχάς, τί ενοείς όταν λές “μια πλάκα πολυ καλο carbon οχι fiber” ? ? ?
Σκέτος άνθρακας δεν ξέρω να υπάρχει σε ευρέως χρησιμοποιούμενη μορφή (πλάκες - ράβδοι - κλπ).
Αυτό που χρησιμοποιείται είναι ανθρακονήματα (carbon fiber) τα οποία αφού τα ρίξουν σε ένα εποξικό “ζουμί”, με εφαρμογή πολύ μεγάλων πιέσεων και θερμοκρασιών τούς δίνουν σχήματα, και φτειάχνουν απο κλωστές και πανιά, μέχρι πλάκες και ράβδους και σωλήνες.
[b]Άν λοιπόν ενοείς οτι το υλικό που έχεις είναι μασίφ πλάκα και όχι πλεχτό πανί, αυτό δεν πάει να πη οτι το υλικό δεν περιγράφεται σάν “φτειαγμένο απο ανθρακονήματα” (carbon fiber).

[/b]Γιά το “αν ειναι καλος αγωγος του ηχου” που ρωτάς, άν δεν με απατάει η μνήμη μου, η ταχύτητα του ήχου σε μασίφ carbon fiber υλικά, ανάλογα με την πυκνότητα κατασκευής τους (πίεση και θερμοκρασία που λέγαμε), είναι απο 2 με 2,5 έως και 4 με 4,5 φορές μεγαλύτερη απο την ταχύτητα του ήχου στο ατσάλι, που είναι (παλι άν δεν με απατάει η μνήμη μου) λίγο πανω απο 5.000 (5.200 ? 5.300 ? ) μέτρα ανά δευτερόλεπτο. Οπότε μιλάμε γιά ένα υλικό στο οποίο ο ήχος τρέχει απο 10.000-12.000 m/sec έως και 20.000 με 25.000 m/sec. Άν βάλεις οτι ο ήχος στα σκληρώτερα ξύλα τρέχει πολύ πιό αργά απ’οτι στο ατσάλι, τότε μιλάμε γιά έναν ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑρα πολυΥΥΥΥΥΥΥ καλό αγωγό του ήχου.
[b]Αυτό όμως, δεν καταλαβαίνω τι σχέση μπορεί να έχει με τα καμάρια που συζητάς.

[/b]Στα καμάρια δεν βάζουν μασίφ carbon fiber υλικά. Πρώτ’απ’ολα είναι τόσο “ΚΟΥΤΣΟΥΡΟ” που άν φτειάξεις καμάρια απο μασίφ carbon fiber, το καπάκι μάλλον θα σταματήσει να κουνιέται παντελώς. Μετά για να κολήσεις πρέπει να χρησιμοποιήσεις κυρίως, εποξική κόλα. Κανένας δεν βάζει εποξική στα καπάκια του απ’ευθείας.
Η πρακτική που ακολουθούν, είναι να χρησιμοποιούν λεπτές κορδέλες απο πανί, φτειαγμένο απο λεπτές κλωστές (φτειαγμένες απο carbon fiber), με διάφορες πλέξεις. Αυτές τις κορδέλες, είτε τις κάνουν sandwitch μεταξύ δύο λεπτών ξύλων (αφού τις ποτίσουν με εποξική) και κολάει κάθετα στο καπάκι (με ξυλόκολα), είται τις κολάνε στην κάτω μεριά ενός λεπτού και στενού καμαριού (με εποξική-παράλληλα με το καπάκι) και μετά κολάνε το ξύλο στο καπάκι (με ξυλόκολα).
Οι κλωστές του πανιού λοιπόν, που δεν κουνιώνται ελεύθερα αφού κοληθούν με την εποξική, είναι αυτές που (ανάλογα με την πλέξη που έχουν) φτειάχνουν ένα πολύ γερό υλικό, με μεγάλη ανθεκτικότητα - σκληρότητα κλπ.
[b]ΠΡΟΣΟΧΗ> Η σκονη του είναι επικίνδυνη άν την εισπνέεις, και οι κλωστές - σκλήθρες τρυπάνε το δέρμα πανεύκολα. Πάρε τις ανάλογες προφυλάξεις όταν ακουμπάς και κόβεις ή τρίβεις τέτοια υλικά.

[/b]Άν θές να φτειάξεις καμάρια, ψάξε γιά κορδέλα. Τις πλάκες που λές πως έχεις, άν μπορείς να τις κάνεις λουρίδες, εγώ θα τις έβαζα (με εποξική) sandwitch με ξύλα σε κανα μπράτσο - γιά κόντρες.
Δές και μιά φωτό, πως κάποιοι χρησιμοποιούν την κορδέλα απο carbon fiber στα καμάρια μιάς κιθάρας. . .

Φιλικά, Γιώργος.

ωραίοοος !

θα ηθελα να ρωτησω αν το τελευταιο καμαρι απο το καβαλαρη απεχει μισο με ενα ποντο απο το καβαλαρη , ειναι καταστροφικο για τον ηχο που θα βγαλει (θεωρητικα παντα)

1,5 είναι πολύ λίγο. 2 μέχρι 3 θα έλεγα για να προλάβει να περάσει η δόνηση απο τον καβαλάρη στο καπάκι. Οσο πιο κοντά είναι το καμάρι τοσο πιο γρήγορα θα πνιγεί ο ήχος κατα τη γνώμη μου. Συμφωνώ και με τους άλλους οτι θα είναι αρκετα πρίμο,

Οσων αφορα την τοποθέτηση καμαριών υπολογίζω να χρησιμοποιήσω 4 καμάρια πάχους 4 χιλιοστών και μέγιστου ύψους 2χιλ.
Τα 3 πρώτα θα μπούν στις λίγο πολύ γνωστές θέσεις ενώ το τεταρτο θα τοποθετηθεί (με ελαφρια γωνία) ανάμεσα στο καβαλάρι και το χορδοστάτη(κοντα στο καβαλάρη)

Μπορεί κανείς να μου πεί κάτι για το πάχος 4 χιλιοστών; Θα μπορούσε να είναι και 3,5 δεδομένου οτι το 4ο καμάρι αποτρέπει το “βούλιαγμα”;
:257: