Ιωάννης Χαλικιάς (Jack Gregory)

1 «Μου αρέσει»

κάποια στοιχεία ακόμη . οι θαυμαστες του στην Αμερική ετοιμάζουν μια βιογραφικη έκδοση για τον Ιωάννη Δημητρίου Χαλικιά
(Jack Gregory). ως τότε μερικές ακόμη φώτο.

  1. Με τη δεύτερη σύζηγο του Ελπίδα Ξένου με καταγωγή απο Μυτιλήνη. (η πρώτη σύζυγος Mabel πέθανε απο καρκίνο 1947)

  1. με τον Κώστα Καλύβα

  1. το 6χορδο κατασκευή Ζοζέφ (1958 περίπου) και μερική άποψη studio του.

4.κατάταξη πρώτου παγκόσμιο 1918 WW 1
Στράτευση Χαλικιά 1918

4.κατάταξη δεύτερου παγκοσμίου WW 2

John James Halikias WW II

3 «Μου αρέσει»

ο Jack Jr Halikias
(γιος του με τη 2η σύζυγό του)
με τα οργανα του πατερα του.
Martin και Ζοζέφ.
φανερό το ποιος του εμαθε κιθάρα

https://www.instagram.com/p/CY6eMT1lqCE/?utm_medium=copy_link&fbclid=IwAR3WKeZO1IbH6EjIWqTorm65hfp0EaNtbMyf750_nvPAqKxD-xHaHh_i_DQ

2 «Μου αρέσει»

Κάτι επίκαιρο, μιας κι είμαστε στο Τριώδιο:

Εδώ είναι το Τρικούβερτο.

Ηχογράφηση που φαίνεται ότι αμφισβητείται η χρονολογία της, ίσως 1946. Αποτελείται από πολλά θέματα, χωρίς περιοδικότητα (δηλαδή το καθένα ολοκληρώνεται και περνάει στο επόμενο χωρίς να επανέλθει αργότερα). Ένα από αυτά, που ακούγεται στο 1:10’, είναι ο σκοπός «Εγώ θα παρω δυο».

Το «Εγώ θα πάρω δυο» είναι αποκριάτικο παραδοσιακό τραγούδι, που λέγεται σε διάφορα μέρη με διάφορους τοπικούς σκοπούς. Τον συγκεκριμένο σπάω το κεφάλι μου και δε θυμάμαι πού τον έχω ακούσει. Δεν είναι ο θρακιώτικος. Δεν είναι ένας που σε εκπομπή της τηλεόρασης τον έπαιξε μια ομάδα από την Καρυστία (και που ωστόσο δε μου μοιάζει για καρυστινό, ιδίως μάλιστα παιγμένο έτσι, αλλά μάλλον για επείσακτο).

Τελικά γυρεύοντας στο ΥΤ βρήκα μια ηχογράφηση που δεν την ήξερα καθόλου, και άρα δεν είναι αυτή που στριφογύρναγε στο κεφάλι μου, αλλά είναι ωστόσο ακριβώς στον σκοπό που έψαχνα: Ρόζα 1940!!

Φέρεται ως σύνθεση Κώστα Μακρή. Για τους στίχους δεν αμφιβάλλω ότι θα είναι δικοί του, αν και βέβαια ολοφάνερα βασισμένοι στο παραδοσιακό. Δεν είναι μια «φυσική» προφορική παραλλαγή του παραδοσιακού κομματιού, είναι ίδιο κόνσεπτ αλλά άλλο ύφος. Όσο για τη μουσική, αυτή είναι παραδοσιακή αλλά ακόμα γυρεύω απο πού.


(Υ.Γ. Καθένας τη λόξα του: ο Σπύρος αρχεία, φωτογραφίες και ντοκουμέντα. Εγώ, μουσικές συγγένειες…)

Λόξα ναι, Περικλή μου, αλλά το πρόβλημα που είναι; Το τραγούδι είναι πράγματι πασίγνωστο, απλούστατο σε σύνθεση και στίχους, αποκριάτικο και διαδεδομένο παντού. Όλοι οι «τοπικοί σκοποί» είναι πάρα πολύ κοντά ο ένας με τον άλλον και το στόρι των στίχων βασίζεται στο όφελος της διπλής παντριάς, που όμως μόνο στις απόκριες μπορούμε να τη μελετάμε.

Χρόνο να διαθέσεις και είμαι σίγουρος ότι θα βρείς άλλες πέντ’ έξη ηχογραφήσεις που όλες θα γυρίζουν και αυτές πάρα πολύ κοντά η μια στην άλλη, όπως ακριβώς και το θρακιώτικο, και το «καρυστινό» και το κομμάτι που είχε στο μυαλό του ο Χαλικιάς όταν έπαιζε το συγκεκριμένο «πολυσυλλεκτικό» ηχογράφημα. Ε, και; Φυσικότατα όλα και αναμενόμενα. Και είναι πολύ πιθανό το μοτίβο του 1.10 να το πήρε ο Χαλικιάς απ’ το δίσκο με τη Ρόζα. Και αυτό φυσικότατο και αναμενόμενο.

Δεν θυμάμαι αν το είχα πρωτοδιαβάσει εδώ ή στο σήλαμπς, πάντως στο “Τρικούβερτο” ο Χαλικιάς ακολουθεί μια ηχογράφηση του Ιερόθεου Σχίζα, τον “Μόρτη”:
https://rebetiko.sealabs.net/display.php?string=τρικουβερτο

1 «Μου αρέσει»

σε ‘‘καινουργιο’’ ζειμπεκικο και με καραντουζενι ο τζεκυς…

1 «Μου αρέσει»

ναι αυτο ειναι Νικο.

ειναι γνωστό πως και οι δυο τους( Γιάννης Χαλικιάς και Κώστας Καλύβας),
ηταν γοητευμένοι απο την Ρουμάνικη και Ρώσικη μουσική και έπαιζαν τέτοιες μελωδίες στις περιοδείες τους.

“Μαυροθαλασσίτικα” που λένε, κατά Μολδαβία, Ουκρανία μεριά, καλή ώρα…

Το Αθηναϊκό ζεϊμπέκικο, που παρατίθεται στο #21, έχει στην περιγραφή του ΥΤ το εξής σχόλιο:

Ενδιαφέρουσα είναι η παρατήρηση του φίλου Aydin Chaloupka οτι αυτό το οργανικό αποτελεί κατά κάποιον τρόπο παραλλαγή του Αραπ Ζεϊμπέκικου του Μ. Βαμβακάρη.

Το ανέβασμα και το σχόλιο είναι του @BLEKOS. Δεν ξέρω τι γνώμης είστε. Προσωπικά προσπαθώ να καταλάβω αν η ομοιότητα μεταξύ των δύο είναι μεγαλύτερη από την εγγενή ομοιότητα που έχουν όλα τα σαμπάχ…

(Πάντως ρε παιδί μου, τι μαστόροι στην πενιά κι ο ένας κι ο άλλος! Κάτσε να τα ξαναβάλω εδώ δίπλα δίπλα να γουστάρουμε!)

1 «Μου αρέσει»

Και τα δύο είναι το ένα. Στηρίζονται στο αδέσποτο “Βαποράκι του Μπουρνόβα και καρότσα της στεριάς”, το οποίο στις 78 στροφες διασώθηκε μόνο σε οργανική μορφή. Το δεύτερο κουπλέ είναι το ήσουνα ξυπόλητη.
Το συγκεκριμένο κομμάτι διασώθηκε σε ζωντανές μόνο ηχογραφήσεις από διάφορους μουσικούς, (Βραχνάς, Μιλάνοι, Χοντρονάκος κ.α) καταγράφεται απο μαρτυρίες. Προσωπικά πιστεύω ότι αποτελεί παραλλαγή της αρχικής εκδοχής του Σμυρνέικου τραγουδιού “Βαποράκι του Μπουρνόβα και καρότσα της στεριάς, πόσα τάλαρα γυρεύεις να μας πας στο Κουκλουτζά” (καταγραφή Σίμωνας Καράς, δες εκτελ. Δόμνας Σαμίου). Είναι στην κατηγορία αδέσποτων του περιθωρίου, που πλάστηκαν με υλικό της παλαιότερης Μικρασιατικής παράδοσης.
Ο Νίκος Μάθεσης αναφέρει ότι το τραγουδούσαν οι μάγκες λιποτάκτες (Αθηναίοι και Πειραιώτες) στην Μικρά Ασία, ενώ ο Κερομυτης αναφέρει πως ο Μάρκος το πέρασε στον πρώτο του δίσκο ως οργανικό.

<Βαποράκι του Μπουρνόβα και καρότσα της στεριάς”, το οποίο στις 78 στροφες διασώθηκε μόνο σε οργανική μορφή >

υπαρχει καπου αυτο το Ορχηστρικό?
δεν ειναι βέβαια το “Βαποράκι του Μπουρνόβα” με την Παπαγκίκα.

Τέλεια! Τίποτε γονιμότερο από μια διαφωνία.

«Βαποράκι του Μπουρόβα» που σώζεται μόνο οργανικά; Αν σώζεται μόνο οργανικά πώς ξέρουμε τους στίχους;

μου θυμίζει αυτό το τραγούδι αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτό που ψάχνεται

Kalatzis - Καλατζής: Παποράκι του Μπουρνόβα (youtube.com)

μηλάμε για προγενέστερο αυτού παρακάτω.

Αυτό είναι το τραγούδι ( ΜΠΡΑΪΛΑ ) του Νικήτα Τσοπανάκη και το τραγουδάει η Παπαγκίκα

ΜΠΡΑΪΛΑ, 1928, ΜΑΡΙΚΑ ΠΑΠΑΓΚΙΚΑ (youtube.com)

Αυτός είναι ο σκοπός «Λαλεδάκια» ή «Τζιβαέρι μου», με έξτρα τσάκισμα που δεν υπάρχει στα Λαλεδάκια.

Η Δόμνα Σαμίου έμαθε το τραγούδι από τον Σίμωνα Καρά και το τραγούδησε μαζί με τους μουσικούς και τη χορωδία του Συλλόγου προς Διάδοσιν της Εθνικής Μουσικής σε μία από τις ραδιοφωνικές εκπομπές του Σίμωνα Καρά Ελληνικοί Αντίλαλοι , τη δεκαετία του ’50.


Edit : Αυτή η ηχογράφηση είναι βέβαια πολύ μεταγενέστερη, από τον ζωντανό δίσκο της Σαμίου «Τα παλαιά μου βάσανα».

Μια εκτέλεση του από τους Μιλάνους με άλλους στίχους.

1 «Μου αρέσει»

Κάπου το 'χασα. Εκτέλεση ποιανού τραγουδιού με άλλους στίχους;

(Το τσάκισμα «ήσουνα στη μάνα σου» προφανώς το αναγνωρίζω. Η κύρια μελωδία όμως;)


Edit: Ωχ, απίστευτο! Πρώτη φορά πιάνω την ταύτιση Παξιμαδοκλέφτρας με Αϊβαλιώτικο! Αλλά παραμένει η ερώτησή μου για τον κυρίως σκοπό.

Άλλη μια με τον Γιώργη, αρκετά κοντά στην αρχική του εκδοχή.

2 «Μου αρέσει»