Ιωάννα Γεωργακοπούλου - μπενετάδες

Yiassas,
Sas zhtw sighnomi pou den mporw kallitera na
ekfrastw sta ellinika-
Please excuse the horrible “Gringlish”
I am fascinated by the work of
Ioanna Georgakopoulou.
Does anyone know of her current activities
or whereabouts (that is, if she is hopefully
still with us)
Did she really compose as many songs on
her own as she is credited with?
I think that alone is remarkable–
that in the 1940s a rebetissa in
the jungle of the music business could
have been writing melodies & words–
and getting credited (?)
did she play intruments herself, or collaborate with a (perhaps uncredited)
musical associate?
Apart from her songwriting, she of course is
one of the great vocal interpreters
of that era of Rebetic song.
(Replies don’t have to be English-- I read Greek)
Thanks

George
I too have a profound facination with Ioanna. As far as I know she is still alive (she was born in 1920). I will have a new Rebetiko web site up by next week, which is primarily going to be a record Review site for the Art of Rebetko. I just wrote a "review’ for one of Ioanna’s CD’s titled
“H Γεραχινα”. It is absolutly outstanding! However the recording quality is somewhat marginal to say the least. I have written about 17 CD reviews so far, including one for Marika Ninou’s “Live at Fat Jimmy’s”, which has got to be the “Definitive” document for the Classic style Rebetissis. Absolutly Awesome !! But again the recorded quality of this one is really terrible. Apparently it was a Bootlegg recording, so I had to do some fancy EQ with a Digital Parametric EQualizer to get the most out of it. But my God what a performance !

A short biography of Ioanna Georgakopoulou you can find at the following address:

http://www.geocities.com/Athens/3124/ioanna.html

Michael

That’s Diane Muller’s site (God Bless her) and she is one of the very few, who has written anything at all about Ioanna for the Web . I just hope someone in Greece (possibly Diafono Magazine), has the foresight and sense of propriety , to find Georgakopoulou and at least do some kind of Video documentary & Write up on her (assuming it has not been done already), before it’s too late . I have always felt , that Ioanna Georgakopoulou was very much the Billy Holiday of Greece . If she were to pass away , without anyone ever acknowledging (to her directly) her enormous contribution to the Art , it truly would be something of a Greek Tragedy as well as another Pan Hellenic embarrassment . Ranking right up there with Roza Eskenazy resting in six feet of dirt without a proper headstone . How many others are there ?

Agreed-- If Ioanna is still with us, SOMEONE
should try to talk to her & get her story. How about it,
cyber-manges?
Pou eisaste oli, then einai dhinaton gia kapiws
na brh thn Ioanna kai na grapsei thn istoria
ths?
Isn’t it possible for one of the readers of this Forum in Greece
to track her down? And --for that matter–
shouldn’t people in Greece be doing that for all the
older generation of rebetes/ rebetissas who are still with us?
Bellou got lots of tributes --AFTER she left this pseftidounia. we could have used more
interviews and discussion with her while she was still with us.
–just a thought.

Λίγα βιογραφικά στοιχεία για την
ΓEΩPΓAKOΠOYΛOY Iωάννα

Γεννήθηκε στον Πύργο Hλείας το 1920. Έχασε τον πατέρα της σε μικρή ηλικία και πέρασε φτωχικά τα παιδικά της χρόνια, αφού η μητέρα της ήταν αναγκασμένη να δουλέψει σκληρά γιά να μεγαλώσει τα τέσσερα παιδιά της.
Έρχονται στην Aθήνα το 1936 και εγκαθίστανται στα Σεπόλια.
Γρήγορα η νεαρή Iωάννα έρχεται σε επαφή με το χώρο του τραγουδιού, όταν την ακούει ο συνθέτης Γιάννης Bέλλας και της εμπιστεύεται τα τραγούδια του “Σμυρνιά” και “Xριστίνα”. Γρήγορα αντιλαμβάνονται τη σπουδαία φωνή της όλοι οι μεγάλοι συνθέτες και της εμπιστεύονται τραγούδια με τη σειρά: ο Παναγιώτης Tούντας, ο Kώστας Σκαρβέλης, ο Kώστας Kαρίπης, ο Mάρκος Bαμβακάρης, ο Bασίλης Tσιτσάνης, ο Γιώργος Mητσάκης, ο Mανώλης Xιώτης, κ.α.
Mετά τον πόλεμο γίνεται γιά πολλά χρόνια η πιό ακριβοπληρωμένη τραγουδίστρια από τις εταιρίες δίσκων που συνεργάζεται.
Tραγούδησε πάντα σαν πρώτο όνομα στα καλύτερα κέντρα με τους γνωστούς συνθέτες και τραγουδιστές του ρεμπέτικου.

<FONT FACE=“SYMBOL”>Prin apo 3-4 cronia eica dei mia ekpomph tou nucterinou episkepth gia thn Iwanna G. Opote prin apo 3-4 cronia zouse. Upoqetw oti gia na mhn ecoume akousei tipota sto endiameson mallon zei.

Pera apo ola auta nomizw oti h suzhthsh gia thn Gewrgakopoulou ecei arketo endiaferon. Mou ecei dhmiourghqei h entupwsh oti ta onomata kai proswpa pou gnwrizei o kosmoV gurw apo to rempetiko (pera fusika apo tous 4-5 pou xeroun oloi) einai auta pou akousthkan stiV dekaetieV tou exhnta kai ebdomhnta otan arcisan na mpainoun sth mesh oi epaggelmatieV melethteV kai egine kapoia anabiwsh tou rempetikou. H eikona pou mou edwe h Gewrgakopoulou sthn ekpomph tou nucterinou episkepth htan oti pote den qelhse na to paixei ntiba, scedon panta thn sunodeue o andraV thV sta kentra pou tragoudouse, aposurqhke nwriV apo ta palka kai den eice kanena ntalgka na takimiasei me kapoion rempetologo pou na thn diafhmhsei. Einai adiko na ginetai tosoV ntoroV gurw apo th Mpellou kai na mhn akougetai h Iwanna mono kai mono epeidh h Mpellou eice kalutereV dhmosieV sceseiV. Den qelw na pesw sto sfalma na kanw sugkriseiV kai axiologhseiV alla na mhn xecname oti h Mpellou prwtotragoudhse se disko to 1948, ara zhthma na ecei 4-5 cronia diskografikhV douleiaV se gnhsio rempetiko.

Oson afora ta ntouzenia dhlwnw agnoia.
GiannhV</FONT>

Φίλε Γιάννη,
υπέπεσες σε τρία σφάλματα, απ’ τα οποία το ένα αρκετά σοβαρό! Ξεκινάω από αυτό.
1. Η Μπέλλου γνωστή λόγω “δημοσίων σχέσεων”;;; Να μην τρελαθούμε κιόλας. Μιλάμε για άνθρωπο που αν δε σε γούσταρε σου 'ριχνε μια χριστοπαναγία κι αν ήθελε να σου κάνει κακό στη έπεφτε στα ίσα να σε σουγιαδιάσει. Να στο πω πιο λογοτεχνικά:
Οταν τη δεκαετία του '20 ο μεγάλος Βάρναλης μετατέθηκε από την Αμαλιάδα στα Μέγαρα έγραφε για τους ανθρώπους της περιοχής:
“…ύπουλοι, γλύφτες και ρουφιάνοι… Πού είναι οι αγαθοί Αμαλιαδιώτες, που έλυναν τις διαφορές τους με τα μαχαίρια, μέρα μεσημέρι στην κεντρική πλατεία”.
Αν με κατάλαβες…
2. Η Μπέλλου τραγουδούσε γνήσια ρεμπέτικα μέχρι το τέλος της ζωής της. Δισκογραφικά μάλιστα, με εξαίρεση το δίσκο του Τσιτσάνη και δυο τρεις δίσκους άλλων παλιών (Ρούκουνας, Δασκαλάκης, Γενίτσαρης, Μουφλουζέλης), που το “ευρύ κοινό” -δυστυχώς- τους αγνόησε, είναι ο μοναδικός εκπρόσωπος του ρεμπέτικου στην μετά το '70 περίοδο.
3. Παρόλο που θες να το αποφύγεις, πέφτεις στο “λούκι” των συγκρίσεων.

Να πω και γω τη γνώμη μου για τη Γεωργακοπούλου:
Καταπληχτική τραγουδίστρια, με ιδιαίτερες ικανότητες στα ντουέτα. Είπε μερικά απ’ τα κορυφαία λαϊκά μας τραγούδια. Ρεμπέτισσα όμως δεν ήταν. Τραγουδίστρια του ρεμπέτικου ναι. Κι απ’ τις μεγαλύτερες μάλιστα. Κι επειδή με “κούρδισε” ο Γιάννης με την εκπομπή του Σκιαδόπουλου και όσα ειπώθηκαν σ’ αυτή, θα πω και την κακία μου, πράγμα που -ειλικρινά- αποφεύγω όταν πρόκειται για άνθρωπο του λαϊκού μας τραγουδιού.
Κουβεντιάζοντας πριν 2-3 μήνες μ’ έναν επαγγελματία νέο (38άρη) μπουζουξή, που είχε την τύχη να παίξει με αρκετούς (όσους απόμειναν) παλιούς το διάστημα ‘88-‘98 συνέβη το εξής:
Του ζήτησα να μου πει για τους παλιούς που γνώρισε. Ο τύπος όταν μου μίλαγε γι’ αυτούς “έσταζε μέλι”. Ακόμα και για τον “ιδιότροπο” Γενίτσαρη είχε μόνο καλές κουβέντες να πει. Οταν η κουβέντα έφτασε στην Γεωργακοπούλου (δούλεψε μ’ αυτήν) μου είπε: “Τι να σου πω… Στεναχωρήθηκα πολύ εκείνη την εποχή. Η γυναίκα στα γεράματα ήθελε να αποδείξει ότι είναι ντίβα. Τραγουδούσε όρθια και το 'παιζε στην πίστα …Μαρινέλα ή και γω δεν ξέρω τι άλλο…”.
Αυτά.

Εγώ εκείνο που θυμάμαι είναι ότι πριν από δύο περίπου χρόνια διάβαζα συνέντευξη της Ιωάννας Γεωργακοπούλου στην οποία λέει ότι έχει αφήσει την κοσμική ζωή και έγινε καλόγρια!!! Είχε και κοντινό πλάνο φωτογραφία ντυμένη με τα καλογερικά.Λόγω του ότι δεν είχα δώσει και πολύ σημασία τότε ακριβώς επειδή δεν ήξερα το “μέγεθος” της Γεωργακοπούλου αφήνω 1% πιθανότητα να κάνω λάθος.Ας πει και κάποιος άλλος αν ξέρει κάτι επί του θέματος.
Βασίλης

Εγώ πέρσι τέτοιον καιρό την είδα στο Απτάλικο όπου πριν αρχίσει το πρόγραμμα έδωσε συνέντευξη σε κάποιο κανάλι και μετά, αφού άρχισε το πρόγραμμα, τραγούδησε πέντ-έξι τραγούδια, όρθια όμως όπως είπε και ο ʼρης.

Στο Απτάλικο, στο Παγκράτι, απ’ ό,τι ξέρω έχει εμφανισθεί πολλές φορές και μάλλον εξακολουθεί να εμφανίζεται κατά τακτά διαστήματα.

Πριν περίπου 17 χρόνια έιχε γίνει μια μουσική ρεμπέτικη βραδιά στο εθνικό στάδιο των Πατρών.Ονόματα τρανταχτά τότε για το ρεμπέτικο όπως Ιωάννα Γεωργακοπούλου , Οδ.Μοσχονάς.Αυτό που αντίκρυσα ήταν κάτι φοβερό γεωργακοπούλου ντυμένη στα λαμέ όρθια και ετραγουδούσε Το καραβάνι.Νομίζω ότι η Γεωργακοπούλου ετραγούδησε ρεμπέτικο στην αρχή της καριέρας της όπως η Στανίση τραγούδησε στην αρχή με τον Νταλάρα και μετά σε όλα τα σκυλάδικα.
Κατα την γνώμη πρέπει να κρατάμε μόνο το τραγούδι και την φωνή που το είπε σαν Backup τον άνθρωπο το αφήνουμε να ζήσει όπως θέλει.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Ξέρει κανείς να μου πεί πώς μπορώ να βρώ την Γεωργακοπούλου;

Anafora stin MPELLOU

Me kalipse o K. Aris Nikolaidis me auta pou sou apantise ston Iwanni Sarafidi. Epiprosthetos tha ithela na sou pw oti akoma kai otan erminepse me monadiko kai ipodeigmatiko tropo “entexna” i “entexna laika” (opws theleis pes ta-alli mia diamaxi sto elliniko tragoudi-) oi anafores sto rempetiko tragoudi itan emfaneis akoma kai stin thematiki twn stixwn. Akouse ta “Laika Proastia” tou Andriopoulou i to “Anoixa porta sti zwi” tou St. Vamvakari.Malista to prwto tragoudi apo ta Laika proastia legetai “Ta rempetika mas mes’ ti strata”.Apo ton allo disko mallon tha entipwsiasteis me "to foniko " se stixous Kindini.Alla to vasiko einai na ta akouseis prwta . Epeita tha poume pio polla gia tin Swtiria…alla pantws tipota gia dimosies sxeseis (opws to ennoeis esi)
Telos gia na mi makrigorw prepei na katathesw mia istoria me tin Mpellou pou me siginise.
2-3 xronia pin to xamo tis gnwstos dimosiografos tou Mega i Ant1 tin rwtise ti den tis arese sti zwi tis. Xwris na skeftei i Swtiria apanta: paidi mou egw sixathika tin palianthrwpia, tin pseutia, ktl . An kapoios xerei ti simainei Mpelou katalavainei giati anaferw mia toso apli dilwsi.Opios exei magnitoskopimeni ti sinenteuxi as i paromio iliko as epikoinwnisei to sintomotero…
Panos

H Iwanna zei kai thn epomeni evbomada tha tis parw sunenteuksi gia thn ergasia moy sth sxoli mou!Tha sas enimerwsw amesws gia tin twrini tis katastasi!

Ίσως μπορεί κανείς να μου βοηθήσει. Η Ιωάννα Γεωργακοπούλου ηχώγραψε ένα νησιώτικο τραγούδι που λένε “Νησιώτισσα”. Εγώ δεν μιλώ Ελληνικά καλά και δεν ακούω πολύ καλά και έτσι δεν καταλαβαίνω όλους τους στίχους αυτού του τραγουδιού αλλά το αγαπώ πολύ. Με κάνει πολύ ευτυχισμένο κάθε φορά που τον ακούω. Έχω ρωτήσει στο άλλο φόρουμ αλλά κανένας δεν ξέρει το τραγούδι. Έχω ζητήσει στο kithara.com αλλά το τραγούδι δεν υπάρχει εκεί. Θα μπορούσε κανείς να γράψει τους στίχους για αυτό το όμορφο τραγούδι; Επειδή αυτή η συζήτηση πρόκειται για την Γεωργακοπούλου, ελπίζω που κανείς εδώ ξέρει το τραγούδι και θα μπορούσε να γράψει τους στίχους εδώ.

Το τραγούδι ξεκινάει με “Για ποιόν βαράνε τα βιολιά…”

Σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για τη βοήθεια.

Δαυίδ

Λοιπόν, φίλε Δαυίδ, για τη βοήθεια που ζητάς, έχουμε και λέμε:

  • Το τραγούδι “Νησιώτισσα” που ενδιαφέρεσαι είναι του δημιουργού Φώτη Πούλου (στίχοι & μουσική), συρτό (όπως θα ξέρεις) και πρωτοκυκλοφόρησε το 1952 τραγουδισμένο από τους Ιωάννα Γεωργακοπούλου - Γιάννη Τατασόπουλο (Ντίλιγκερ) και Νίκο Βούλγαρη.

  • Οι στίχοι του είναι:

Για ποιόν βαράνε τα βιολιά και το νησί τραντάζει,
ένα καΐκι γλύτωσε απ’ τον Καβο-Μαλιά,
αχ μικρή νησιώτισσα
και στο γυαλό αράζει.

Μάϊνα, μάϊνα, στα ρηχά νερά,
μάϊνα παιδιά την άγκυρα να πιάσουμε στεριά (δις)

Απόψε θα χυθεί κρασί, θ’ ανάψουν οι σεβντάδες,
ο Νικολός εγύρισε μεσ’ το μικρό νησί,
αχ μικρή νησιώτισσα,
θα δώσει τεβεντάρες(;).

Μάϊνα, μάϊνα, στα ρηχά νερά,
μάϊνα παιδιά την άγκυρα να πιάσουμε στεριά

Και μια μικρή, μια λυγερή, του καπετάνιου η κόρη,
αλλάζει και στολίζεται το ναύτη καρτερεί,
αχ μικρή νησιώτισσα,
της θάλασσας τ’ αγόρι.

Μάϊνα, μάϊνα, στα ρηχά νερά,
μάϊνα παιδιά την άγκυρα να πιάσουμε στεριά

PS: Πραγματικά ωραίο νησιώτικο τραγούδι, με υπέροχες ερμηνείες. Απόλαυσέ το!

Σ.Π.

  • Συμφωνώ με τα παραπάνω αναφερόμενα από τον ʼρη για την Ιωάννα Γεωργακοπούλου (αλλά και για τη Μπέλλου).

  • Πράγματι υπέροχη και δυνατή φωνή, τραγούδησε με πάθος ρεμπέτικο, όμως δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ρεμπέτισσα (με την έννοια ότι δεν ζούσε και δεν συμπεριφερότανε ρεμπέτικα). Όσο για το αν η Γεωργακοπούλου έγραψε τη μουσική σε τραγούδια που φέρουν το όνομα της, ούτε που να το συζητάμε (δεν έπαιζε καν κάποιο μουσικό όργανο, σε αντίθεση με τη Μπέλλου -χωρίς να θέλω να κάνω συγκρίσεις- που έπαιζε κιθάρα, άρα δυνητικά μπορούσε και να συνθέσει). Με ερωτηματικά αν έγραψε στίχους. Όμως στην καριέρα της η Ιωάννα απόκτησε πολλά δώρα (τραγούδια) από τους συνθέτες που συνεργάστηκε (π.χ. Τσιτσάνης, Χιώτης,κλπ), για διάφορους λόγους.

  • Με τον Στελλάκη Περπινιάδη τραγούδησαν ντουέτο πολλά πανέμορφα τραγούδια. Με την ανεπανάληπτη τέχνη και γλύκα του Στελλάκη στα σεκόντα (ο ΠΡΩΤΟΣ!), έγραψε το ντουέτο αυτό στο ρεμπέτικο ανεπανάληπτη χρυσή ιστορία. Ίσως να είναι το καλύτερο ντουέτο-ζευγάρι που ακούστηκε ποτέ στο ρεμπέτικο και λαϊκό μας τραγούδι μας.

  • Η Ιωάννα τραγούδησε και μ’ άλλους ωραία ντουέτα. Να αναφέρω, για παράδειγμα, τον Στέλιο Κηρομύτη, κ.α.

  • Επειδή το ντουέτο Γεωργακοπούλου - Στελλάκης παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρο για πολλούς, σκέπτομαι τις επόμενες μέρες να ανεβάσω στοιχεία για μερικά από τα σπουδαιότερα τραγούδια τους, που τραγούδησαν οι δυό τους.

Σ.Π.

Φίλε Σάκη,

Σ’ ευχαριστώ με όλη την καρδιά μου για τους στίχους αυτού του ωραίου τραγουδιού! Μ’ έκανες πολύ ευτυχισμένο! Ελληνικά ολοφάνερα δεν είναι η πρώτη μου γλώσσα και προσέτι δεν ακούω πολύ καλά και ποτέ δεν μπορούσα να καταλάβω τι λέει η Γεωργακοπούλου. Αλλά τη φωνή της αγαπώ και αυτό το τραγούδι…η μελωδία με κάνει ευτυχή κάθε φορά που τον ακούω. Πολλά χρόνια προσπαθώ να καταλάβω τους στίχους. Τώρα μπορώ κι εγώ να το τραγουδήσω!

Σε ευχαριστώ πάλι,

Δαυίδ

Γειά Φίλε Σάκη,

Είμαι ευγνώμονας για τη βοήθεια σου με τους στίχους για “Νησιώτισσα”. Το τραγουδώ κάθε μέρα για να το μάθω! Αλλά μία άλλη ερώτηση έχω. Θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τι σημαίνει “τεβεντάρες”;

Δαυίδ

  • Η λέξη “τεβεντάρες” (αν είναι σωστή από την ακρόαση του τραγουδιού) μού είναι τελείως άγνωστη και δεν ξέρω αν ακούω λάθος λέξη (μπορεί να είναι κάποια άλλη και εγώ την ακούω έτσι!).

Μήπως μπορεί κανείς άλλος να βοηθήσει???

Σ.Π.