Η σκλαβιά. Αντάρτικο της κατοχής και της αντίστασης, διασκευασμένο για την Παλαιστίνη

Εγώ όταν έφτασα στο 5:05 το τραγούδι είχε τελειώσει εδώ και δύο λεπτά!

Πώς γίνετε αυτό?Σίγουρα λες για το ίδιο τραγούδι?

Χμ… (καλά που επέμεινες)

Όχι, σόρι. Νόμιζα ότι αναφερόσασταν στο αρχικό!

1 «Μου αρέσει»

Άγη μου εξαιρετική η “Δύναμη της συνήθειας”, και οι στίχοι και η πρόζα. Αυτό το φαντάζομαι με ηλεκτρικές κιθάρες και φουλ μπάντα.
Ειδικά για την σημερινή μέρα είναι ό,τι πρέπει…

1 «Μου αρέσει»

Η ταυτότητα δεν είναι κάτι μονοδιάστατο. «Άραβας» καλύπτει από τους μαροκινούς στις ακτές του Ατλαντικού μέχρι το Ιράκ, προφανώς θα υπάρχουν και εθνικές, τοπικές κλπ ταυτότητες.

2 «Μου αρέσει»

Κύριε Μπάμπη… δεν σε ξέρω-δεν με ξέρεις-προσεξέ το αυτό-και τον μπελά σου μην γυρεύεις, Ναι δεν γουστάρω σε γενικές γραμμές τους αυτούς που λέτε τους Άραβες, μήτε τους πρόσφατους <<γείτονες μας>> τους Αλβ…σίγουρα ξέρω και Αλβ που είναι εντάξει άνθρωποι, Επίσης σίγουρα ξέρω και Αραβες που είναι εντάξει άνθρωποι, ξέρω όμως και κάτι αριστερούς που μισούν τους συμπατριώτες τους πιο πολύ και από τι δεν ξέρω, δεν θα ήθελα να επεκταθώ, ο Αγης δεν μου φταίει, αν στα πρώτα μηνύματα μου έγραψα μαλακίες, μου αρέσουν τα τραγουδάκια του, μέχρις εκεί! την αριστερή όμως και εννοώ την ακραία αριστερή ιδεολογία ποτέ δεν την γούσταρα ΟΠΩΣ και την ακραία δεξιά ιδεολογία, ΔΗΛΩΝΩ ΜΟΝΟΝ ΠΑΤΡΙΩΤΗΣ ΕΛΛΗΝΑΣ και τίποτα άλλο, εσύ να ούμε κύριε Μπάμπη όταν και Αν ξεκινήσει το νταβαντούρι, άνοιξε τις αποθήκες και μοίρασε όπλα στους ακραίους Ισλαμιστές, και μαζί τους πάρτε τα σπίτια των Ελλήνων, αφού είμαι ξέρω γω ξενοφοβικός χιχιχιχι
θα παραδώσω την οικεία μου σε τα σας και σε όλους τους πρόσεξε, Αντι-Ελληνες θα φύγω από τον τόπο μου να πάω να ψαρέψω στο καστελόριζο, μην τυχόν χάσει η βενετιά βελόνι, ΓΙΑ ΤΕΛΟΣ. είμαι εδώ μόνο για το Ρεμπέτικο και γενικά το Παραδοσιακό τραγούδι για να παρακολουθώ και τίποτα ΑΛΛΟ. ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΙΝ ΟΙ ΦΥΛΑΚΕΣ. υγειαίνεται και πηγαίνεται.

Για να εξηγούμε και να μην παρεξηγούμαι, υπογραφή, Νίκος ένας παλιός ψαράς

Ως γνωστόν, τα σπίτια τα παίρνουν οι ελληνικες τράπεζες με την πλήρη υποστήριξη της ελληνικής κυβέρνησης. Βέβαια μην ξεχνάμε ότι το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα.

1 «Μου αρέσει»

Αν είσαι εδώ μόνο για το ρεμπέτικο και το παραδοσιακό και αν είσαι μόνο πατριώτης Έλληνας, μην γράφεις ξενοφοβικά και ρατσιστικά μηνύματα.
Για την ιδεολογία μου δεν ξέρεις τίποτα και ούτε θα μάθεις.
Τέλος

αυτό είναι απειλή;

2 «Μου αρέσει»

Σάλτας, αν μπορώ να μαντέψω, οι Αλβανοί και Άραβες που λες ότι γνωρίζεις και είναι εντάξει άνθρωποι, μάλλον θα είναι σχεδόν όλοι οι Αλβανοί ή οι Άραβες που τυχαίνει να ξέρεις. Κι αυτό γιατί είναι σαν όλους τους ανθρώπους, και σαν κι εμάς τους Έλληνες, και γενικά οι άνθρωποι στην πλειοψηφία τους είναι εντάξει άνθρωποι.
Κι αν κατανοήσουν ότι μοναδικός τους αντίπαλος είναι τα συμφέροντα που θέλουν να τους χωρίζουν για να τους εκμεταλλεύονται ευκολότερα, τότε θα μπορέσουν όλοι οι άνθρωποι να ζήσουν μια ζωή που να τους αξίζει.
Αντίθετα με τώρα που ζουν με την ψυχή στο στόμα, κι αναγκάζονται εκατομμύρια να φεύγουν από τους τόπους τους με μια τσαντούλα στο χέρι σε μια οδύσσεια γεμάτη σκύλες, χάρυβδες.

Κατά τα άλλα το ποιος μισεί τους συμπατριώτες του, πιάσ’ τ’ αυγό και κούρευ’το. Έχουμε δει πολλά τα τελευταία χρόνια και βγάζει ο καθένας τα συμπεράσματά του.για τις πηγές και τα κέντρα της μισαλλοδοξίας και για την πρακτική τους και για το ενάντια σε ποιους στρέφεται και ποιους υπηρετεί.

**

Οι γραμμές που διαχωρίζουν τις διάφορες πολιτικές αντιλήψεις είναι γενικά γνωστές.
Από εκεί και πέρα το ζήτημα για μένα ξεκάθαρα είναι το κέρδισμα των συνειδήσεων, γι’ αυτό και απάντησα όπως απάντησα και συνεχίζω με τον ίδιο τρόπο. Οτιδήποτε άλλο δεν με ενδιαφέρει σε μια κουβέντα.
Να πω “είσαι τέτοιος” ενώ εγώ “είμαι τέτοιος”, αυτό το ξέρουμε κι από πριν, και σημαίνει ότι οι άνθρωποι και τα πράγματα μένουν ακριβώς όπως είναι κι η όποια κουβέντα τελειώνει σε μια οθόνη πριν καν αρχίσει.
Ενώ τίποτα δεν την υποχρεώνει, ούτε και είναι δυνατό, να την τελειώσει στην οθόνη που άρχισε.
Δεν ξέρω για τον όποιο θεό ή τον όποιο αλλάχ, αλλά η ζωή είναι σίγουρα μεγάλη, κι από τον ένα τόπο στον άλλο βρίσκονται πατήματα που συνεχίζουν το ίδιο μονοπάτι αν δεν τα καίμε πριν καν τα βαδίσουμε.
Αυτά.

2 «Μου αρέσει»

αυτό είναι απειλή; Άκουσε καλά, Ναι είναι Εμεση απειλή με αληγορια και φινετσα αριστερομορφη, Ρε φίλε μολις τωρα εβλεπα στην T. V. Τους χουλιγκαν που κανουν τα απάνθρωπα αίσχη, Εγω γαμ@ αυτο το Εγώ, απολογηθηκα με τον τροπο μου, εσυ με είπες φασιστα ρατσιστη ξενοφοβικό κ. τ. λ. Που ξερεις μπορει να ειμαι και. Πουστρ@φοβικος, ακου παληκαρι απο εδω και περα αν θελεις κατι στειλε μου προσωπικο μήνυμα, ειμαι λογικος τρελος μην φοβασαι, Αγη φιλε συγνωμη ζητω αν χαλασα το ποστ σου, δεν καταλαβαινω απολυτως τι θέλεις να πεις, Ομως απο το ζουμι που διάβασα πρεπει να εισαι οκευ άνθρωπος, Νικολα εχεις δικιο για το κεφαλαιο, μαλιστα εχω μιλησει με δικηγορο για να ξερω ποτες θα κανουν ντου να με βγαλουν οξω, Σιγουρα ολοι οι ανθρωποι δεν εχουν να κερδιδουν τιποτα απο την μισαλλοδοξία, Τα πραγματα εχουν σκουρηνει για ολους μας, ας επικεντρωθουμε στο Ρεμπετικο κ. τ. λ εχω σκοτωθει πολλες φορες για τους κωλοπολιτικους που πιστεουν οτι θα μας σωσουν και κανουν τα αντίθετα, ειναι Διαβολοι, δηλαδη διαβαλουν, τελος ο Μπακουνιν που ειχα διαβασει το κρατος και θεος τα ελεγε πολυ ομορφα ολα! Μπορουν ομως να γινουν; ετσι να χαμε να λεγαμε αμπελια να κλαδευαμε, Α! Για να γελασουμε λιγο ειμαι με τον πατερα μου και οση ωρα γραφω βλεπει στον youtube την Ιστορια του Ζακινθινακη, λεει οτι επαθε καταθλιψη το 82 και εγινε αλκοολκκος και βαλανε το κομματι ηρεμια και γαληνη μονο το κρασι μου δινει, γελαγα εγω, Ναι μου λεει ο Πατερας να γελαγες εκει που τραγουδουσε θα σε παιρναν σηκωτό, μονο κρασι δεν επινε λεει, Ε αμ τι άρρωστος ητανε; ολα τα αλλα τα έπινε. Υγιαινετε, απο μενα τελος, δεν γραφω αλλο.

Λοιπόν, παίδες, τέλος η πολιτική συζήτηση.

Προσωρινό κλείσιμο και βλέπουμε.

2 «Μου αρέσει»