Η πλημμύρα - Βαμβακάρης

Ναι, έψαχνα κι εγώ από Βραχνά αν υπάρχει το κομμάτι αλλά δεν το βρήκα.

Μεγάλος μάστορας στη συγκεκριμένη τεχνική (εκτός των πολλών άλλων). Μια ορχήστρα μόνος του.

2 «Μου αρέσει»

Πολύ δυνατός ακόμα σε απλά κομμάτια με όλες αυτές τις ανοιχτες το απογειωνε. Την πλημμύρα όντως ούτε εγώ τη βρήκα. Έχει μπόλικα πάντως πρεπει να είναι καμία 40-50 κομμάτια απο τα παλιά. Συν ακόμα 3-4 (?) δικά του εντόπισα

1 «Μου αρέσει»

δεν είναι τόσα πολλά, νομίζω ότι έχει συγκεντρώσει ο φίλος του ο κώτσος:

1 «Μου αρέσει»

Ξερω ναι παρακολουθώ το κανάλι του Κωτσου υπάρχει ενα βιντεο με καμία 20+ σερί αλλά ειχα εντοπίσει και ενα ακόμα κανάλι που είχε κάποια. Θα το παραθέσω λίγο μετά αν θέλετε γιατί τώρα έχω λίγο δουλειά

1 «Μου αρέσει»

Εμ, είναι να το 'χει και το κομμάτι μέσα του!

Θεωρητικά, μπορεί να υπάρχει το «απλό = ανέμπνευστο, παιδαριώδες» και το «απλό = απέριττο». Η Πλημμύρα είναι από τα πιο ακραία παραδείγματα δυνατών απλών κομματιών. Η εισαγωγή, σχεδόν για μονόχειρες. Με πιο λίγες νότες πεθαίνεις. Κι όμως, δε χρειάζεται ούτε μία παραπάνω. Μινιμαλισμός!

Τέτοια κομμάτια λοιπόν, κρύβουν δυνατότητες για λογής λογής ενδιαφέροντα παιξίματα. Φαντάζομαι αυτή η κρυφή τους δύναμη είναι ο λόγος (ένας από τους λόγους) που τα ακούμε ακόμη, σχεδόν έναν αιώνα μετά.

Η άλλη περίπτωση, του κακώς νοούμενου «απλού», του απλοϊκού, δεν ξέρω καν αν υπάρχει καθόλου στα ρεμπέτικα.

2 «Μου αρέσει»

συμφωνώ για την απλότητα. και επίσης δεν έχουμε αποκωδικοποιήσει ούτε τα μισά από όσα παίζανε μέσα, με μίξεις ανατολής-δύσης, με ντουζένια, με δεύτερες, με μπάντζα και μαντόλες.
έχω την εντύπωση πως από τις χαραμάδες περάσανε και κάποια “ναίφ” παιξίματα όπως του μπάτη (εκεί που παίζει μάλλον ο ίδιος μαστουρωμένος) και του μουφλουζέλη. και αυτά εννοείται πως έχουν την αξία τους, στην τελική τα περισσότερα γλέντια με τέτοιους ανθρώπους γίνονται και όχι με ταλεντάρες ή επαγγελματίες.

2 «Μου αρέσει»

Ναι, δίκιο έχεις Νικόλα. Το στάνταρ σημερινό «παραδοσιακό» παίξιμο είναι με μπουζούκι - κιθάρα ή και με μπαγλαμά. Τα πιο σπάνια όργανα μόλις έχουν αρχίσει να ξαναεμφανίζονται. Στο παίξιμο της κιθάρας σίγουρα έχει γίνει μεγάλη πρόοδος (ως προς την αποκωδικοποίηση του παλιού ύφους) σε σχέση με, ξερωγώ, πριν το 2000. Με τα ντουζένια των 3χ επίσης έχει γίνει δουλειά, αλλά δεν έχω δει κανέναν να παίζει σόλο αυτοσυνοδευόμενο - γενικά δε νομίζω ότι η πρόοδος αυτή έχει τόσο αντίκτυπο στα σημερινά παιξίματα όσο η αντίστοιχη στην κιθάρα.

Έχουμε όμως πρόσβαση σε πάρα πολλά δεδομένα, και υπάρχει ήδη δυναμική αξιοποίησής τους.

Νομίζω ότι στα επόμενα χρόνια έχουμε ποολλά ακόμη καινούργια παλιά ν’ ακούσουμε.

4 «Μου αρέσει»

https://www.youtube.com/user/tuxedomoon/videos
Το κανάλι που έλεγα με κάποια κομμάτια του Βραχνά και έχω εντοπίσει σε κάποια λίγα ακόμη στο κανάλι του Πάνου Κωνσταντόπουλου που λογικά ήδη γνωρίζετε.
Σίγουρα η Πλημμύρα είναι από τα λίγα κομμάτια που είναι τόσα “φτωχό” σε νότες αλλά τόσο πλούσιο σε μελωδία (και νόημα). Και αυτή η απλότητα είναι που μετράει. Εξάλλου αυτή η μουσική στα άτομα που που απευθύνεται θα μιλήσει περισσότερο με την απλότητά της θεωρώ. Οι περισσότεροι νομίζω είμαστε αυτής της λογικής. Όσοι θέλουν πιο πολύπλοκα/γρήγορα κτλ γι’ αυτό στράφηκαν στο 4χορδο, αλλά δεν θα πάρω θέση γιατί μας βλέπουν πολλοί :rofl:
Άραγε σήμερα γιατί χάθηκε αυτή η απλότητα και όλα τα κομμάτια είναι υπερφορτωμένα σε νότες; που πολλές φορές αυτό οδηγεί και στο να χαθεί η μελωδία νομίζω (τουλάχιστον έτσι όπως το συνηθίσαμε από τους παλιούς.) Μήπως αυτά τα εύκολα στο παίξιμο κομμάτια, είναι δύσκολα στη σύνθεση τελικά; (ρητορικό)

1 «Μου αρέσει»

Κάπου κυκλοφορεί ή κυκλοφορούσε ένα βίντεο με την Πλημμύρα, διασκευή με τσαμπούνα. Δεν το βρίσκω (παρόλο που συνοδεύω κι εγώ!). Η τσαμπούνα είναι το πιο τέρμα μινιμαλιστικό όργανο, έχει έξι νότες όλες κι όλες χωρίς καν δυνατότητα υφεσοδιέσεων. Ο πειραματισμός να βγάλεις διασκευή άσχετου τραγουδιού με τσαμπούνα, με τη μελωδία να βγαίνει σωστά, μπορεί να είναι ένα μέτρο του πόσο μινιμαλιστικό είναι το κομμάτι! Τα ρεμπέτικα που χωράνε τέτοια διασκευή είναι μετρημένα στα δάχτυλα.

Βέβαια μίνιμαλ μπορεί να είναι μια σύνθεση και με μεγαλύτερη έκταση. Σχεδόν όλα του Μπάτη είναι καραμινιμαλιστικά, κι ας φτάνουν πιο πέρα από μια 6η. Τα περισσότερα ανώνυμα επίσης. Πολλά του Βαμβακάρη. Και άλλα. Γενικά, από το πιο παλαιινό στρώμα των ρεμπέτικων, ό,τι δεν έχει σχέση με μορφωμένους Σμυρνιούς συνθέτες.

2 «Μου αρέσει»

Αν βρεθεί κάποια στιγμή ας ανέβει κι εδώ να το ακούσουμε, 1η φορά ακούω για τέτοια διασκευή με τέτοιο όργανο και με έπιασε περιέργεια

Ξέχασα να το ρωτήσω προχθές, η πλημμύρα μου κάνει για ουσακ. Σωστός ή όχι;
(Τουλάχιστον να το ψάχνω για τα τραγούδια που παίζω σε αυτή τη φάση)

2 «Μου αρέσει»

ουσάκ είναι, καλά το κατάλαβες!

2 «Μου αρέσει»