( Η Θεοδώρα ) ένα δικό μου τραγούδι!

Ξέρω πως δεν ακούγεται ωραία ή είναι λάθος το μέτρο ή δεν βρίσκεται σε δρόμο αλλά θα προσπαθήσω στο μέλλον να κάνω καλύτερες μελωδίες!.

θα ήθελα να ακούσετε το τραγούδι μου κι να μου πείτε την άποψή σας!

( Η Θεοδώρα ) Μια γυναίκα εγνώρισα 2024 ( Κοσμάς Ο Μυτιληνιός ) (youtube.com)

Στίχοι και Σύνθεση ( Κοσμάς Ο Μυτιληνιός )

Μια γυναίκα εγνώρισα μια κούκλα πρώτη φίνα x2
τα βάσανά της αμέτρητα και τα μπεσαλίκια / ζοριλίκια τς’ χίλια

Θεοδώρα x2
Θεοδώρα την ελέγαν
Θεοδώρα την ελέγαν και όποιος την έβλεπε μαγευόταν
έτσι με μάγεψε και μένα και την αγάπησα με πόθο και τρέλα

Στης Αγίας Φωτείνης του σχολειού ήταν όταν την πρωτοείδα
και μάγεψε με την ομορφιά της που 'ταν όλο όλο γλύκα

όμως όταν την είδα σε ένα διάλλειμα να κλαίγει
η καρδία μου δεν άντεχε ωχ αμάν άλλο ντέρτι
η καρδιά μου δεν άντεξε ωχ/ αχ κι’ αμάν άλλο ντέρτι

Θεοδώρα x2
αγάπησέ με εδώ και τώρα
να σου βγάλω τα φαρμάκια, πίκρες και βασανάκια

Στον καιρό μου, Κοσμά, τη δουλειά που κάνεις με το κινητό την κάναμε με τις κασέτες. Λοιπόν, αν είχα ένα τραγούδι στο μυαλό μου που να είναι σε τόσο ανεπεξέργαστο στάδιο, τα τέσσερα λεπτά από την ταινία της κασέτας θα τα λυπόμουν. Θα έλεγα, άσ’ το να στρώσει πρώτα λίγο και μετά το ηχογραφώ: την ταινία θα τη χρειαστώ για τίποτε καλύτερο, άσε που μπορεί και να πέσει στ’ αφτιά κανενός και να εκτεθούμε.

Λοιπόν, τη μνήμη του κινητού καταλαβαίνω να μην την τσιγκουνεύεσαι. Το δεύτερο σκέλος όμως, ότι αντί να φοβάσαι μην το ακούσει κανείς σπεύδεις να το κοινοποιήσεις μόνος σου στους πάντες (οποιοσδήποτε Ιάπων ή Υποσαχάριος έχει ίντερνετ είναι πιθανόν να το ακούσει, τα δε μέλη του φόρουμ έλαβαν και σχετική ειδοποίηση), αυτό με ξεπερνά!

το ξέρω και καταλαβαίνω έχεις δίκιο να σε καλά έχω δουλειά να ρίξω ακόμα απ’ οτι βλέπω και εγώ καταλαβαίνω πως δεν είναι καλό μακάρι στο μέλλον να κάνω κάτι καλύτερο

pepe θα μπορούσες να διαγράψεις σε παρακαλώ το θέμα?

Το «μακάρι» (ευχή) άσε να το λένε οι άλλοι. Εσένα αυτό που πρέπει να σε απασχολεί είναι το πώς.

Πώς φτιάχνεται ένα τραγούδι; Ας μην είναι και πολύ καλό, να είναι όμως στοιχειωδώς τραγούδι.

Η απάντηση βρίσκεται μέσα στα τραγούδια που ήδη υπάρχουν.

να σε καλά pepe για την βοήθειά σου!.

θα μπορούσες να διαγράψεις το θέμα αν μπορείς?

αν δεν μάθω το μπουζούκι δεν θα κόψω μονο τα χέρια μου αλλά και το κεφάλι μου το υποσχέθηκα και θα το κάνω και το νέο τραγούδι που θα φτιάξω θα είναι στοιχειωδώς.

με την καρδιά μου και με την βοήθεια του Χριστού και της Παναγιάς θα δεις θα είναι πανέμορφο!.

Ωπ, δεν το 'χα δει.

Λυπάμαι, δε γίνεται Κοσμά. Μας βλέπει κι ο κανονισμός του φόρουμ!

Βεβαίως και δεν γίνεται να διαγραφεί κάτι που ανεβάστηκε, αφού περάσει κάποιο εύλογα μικρό χρονικό διάστημα. Όμως το βίντεο φαίνεται να αποσύρθηκε απ’ το γτ.

Κύριε Νίκο θα φτιάξω λίγο την μελώδια όσο μπορώ και θα προσπαθήσω να βάλω έναν φίλο μου να παίζει κιθάρα και θα το ηχογραφήσω ποιο καλύτερα με σωστό παίξιμο!

Απλά επειδή είμαι αδύναμος χαρακτήρας λάθος μου ενοχλήθηκα με την γνώμη του pepe θα πρέπει να καταλαβαίνω την γνώμη του άλλου όσο και επικριτική και να είναι με συγχωρείται!
.

1 «Μου αρέσει»

Κατά τη γνώμη μου, και τα λόγια.

Δυστηχώς δεν ξέρω αν θα μπορέσω να αλλάξω τα λόγια

Ότι έχω γράψει είναι αλήθεια το έχω ζήσει και έκανα ότι μπορούσα να το κάνω στίχους

Άλλο αλήθεια (δεν το αμφισβητώ) κι άλλο τραγούδι.

«Η ζωή είναι δύσκολη.»
«Η ζωή είναι ωραία.»
«Ο έρωτας έχει βάσανα.»
«Θα προτιμούσα λίγο περισσότερα λεφτά.»

Αλήθειες; Ναι.
Στίχοι; …

Ότι πεις έχεις δίκιο να σε καλά καληνύχτα!

Αγαπητέ Κοσμά, δεν χρειάζεται να βάλεις άλλα λόγια. Αυτό που σου ζήτησε ο Περικλής είναι απλά, να προσπαθήσεις αυτά που θέλεις να πεις να τα εκφράσεις με στίχο δομημένο σωστά. Aν ξέρεις. Αν δεν ξέρεις, ε, προσπάθησε να μάθεις και μετά, ανέβασε.