Ηχητική τρύπα σκαφτού τζουρά

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω κολλήσει το μικρόβιο της Οργανοποιίας εδώ και καιρό. Προς το παρρόν έχω ασχοληθεί μόνο με κατασκευές Μπαγλαμά και λεω τώρα να περάσω στο επόμενο στάδιο, στο Τζουρά.
Έχω την εξής ερώτηση:
Για την ηχητική τρύπα του Τζουρά ισχύουν αυτά που ξέρουμε από το Μπαγλαμά;
Δηλαδή,

  1. χωρίζουμε νοητά το σώμα σε τρίτα ίσου μήκους
  2. στο τέλος του πρώτου τρίτου βρίσκεται το κέντρο της τρύπας
  3. σημαδεύουμε ανάλογα με τις προτιμήσεις του ο καθένας και όταν έρθει η ώρα ανοίγουμε την τρύπα ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά όσους θα ασχοληθούν!!!

Καλησπέρα

Κατα παράδοση το 1 και το 2 ισχύει , έτσι γίνεται συνήθως και στα τρίχορδα μπουζούκια. Στο 3 δεν κατάλαβα τί εννοείς.
Εχεις φωτογραφίες απο τους μπαγλαμάδες σου;

Προσοχή! για το μικρόβιο της οργανοποιίας δεν υπάρχει φάρμακο:083:

Ευχαριστώ για την απάντηση Νικόλα,
Λέγοντας ότι σημαδεύουμε ανάλογα με τις προτιμήσεις μας, εννοώ πως κάποιος ίσως να μη θέλει κυκλική τρύπα, ίσως να θέλει ελλειπτική ή κάποιο άλλο σχέδιο.
Και εγώ αυτό φαντάζομαι ότι ισχύει απλά δεν έχει τύχει να το διαβάσω κάπου συγκεκριμένα για Τζουρά και χρειαζόμουν και μια δεύτερη άποψη.
Ναί, έχω φωτογραφίες κάποια στιγμή θα τις περάσω και στο rebetiko, απλά μόλις έφτιαξα λογαριασμό και δεν τις έχω πρόχειρες στον υπολογιστή.
Όσο για το μικρόβιο της οργανοποιίας είναι απίστευτο πως μπορεί κάποιος άσχετος με εργαλεία να φτάσει να βλέπει σκαρπέλα και σγρόμπιες και να γελά σαν να είναι 5 χρονών παιδί και να μπήκε στα jumbo!!!