Ζειμπέκικος και τσιφτετέλι

(Κ. Φ.)
ΔΗΜΗΤΡΑΤΟΣ και ΜΗΤΣΑΡΑΣ

Συγνώμη που καταχρώμαι τον χώρο άλλου θέματος, αλλά έχω δύο καθυστερημένα.

Ο Νίκος Δημητράτος ξεκίνησε την καριέρα του ως ηθοποιός, κι έκανε τον Ναύτη στους “Εμπόρους των Εθνών” που γύρισα το 1974. Ας σημειωθεί πως είναι το σήριαλ του “Ήτανε μιά φορά”, όπου εκτός από τον Ξυλούρη, το τραγούδησε και ο πρωτοεμφανιζόμενος τότε Στάθης Ψάλτης! Έκανε στη σειρά τον γελωτοποιό του Δόγη, και ως τραγουδιστής-παραμυθάς, έλεγε την ιστορία της μικροπαντρεμένης γιά να δει τις αντιδράσεις του Σανούδου και της Αυγούστας! Όπως και στον “Άμλετ” δηλαδή.
Εν πάσει περιπτώσει, δε θυμάμαι αν ο Δημητράτος ήξερε ήδη τον Ξαρχάκο ή τον γνώρισε εκεί, πάντως συνεργάστηκαν αρκετές φορές. Όχι όσες θα άξιζε, λόγω του κακού του χαρακτήρα. Στο “Ρεμπέτικο” τον ζήτησα, κι ο Ξαρχάκος συμφώνισε, αφού εγώ έπαιρνα το ρίσκο της συνεργασίας. Στα γυρίσματα πάντως τα πήγαμε μιά χαρά. Από δισκογραφία, δε θυμάμαι, κάτι μου λέει όμως γιά Μαρκόπουλο, και κάτι γιά Ξαρχάκο (“Το Μεγάλο μας Τσίρκο”:wink:

ΜΗΤΣΑΡΑΣ. Τον γνώρισα προσωπικά, σε νεαρή (δική μου) ηλικία. Αν δεν ήταν Αιγυπτιώτης, είχε πάντως μεγάλη αδυναμία στην Αίγυπτο, όπου τον θυμάμαι πάντα σε παραστσεις επιθεωρήσεων, και σε χορούς. Ήταν κυρίως ηθοποιός (κωμικός) και κομπέρ, κι έκανε το νούμερο με το ποίημα-τραγούδι που έφτιεχνε εκείνη τη στιγμή με ομοιοκαταληξίες και θέμα που ΄τούδιναν οι θεατές, όπως έκαναν κι οι Λάσκος, Τραϊφόρος κ.λ. Όσο γιά “μάγκας” ή “ρεμπέτης”, πρέπει να τελειώνει κι αυτή η μυθολογία. Μικροαστός και νοικοκύρης ήταν ο άνθρωπος, όπως κι ο Μίμης Φωτόπουλος, ο Αυλωνίτης, ο Περιστέρης, ο Παπάζογλου, ο Τούντας, ο Μπέζος, και το 95 % των καλλιτεχνών αυτής της κατηγορίας. Μόνο που πολλοί απ’ αυτούς, ξεδίναν που και που με γλέντια και ξενύχτια και άλλες συνάφειες, σαν γνήσιοι Μποέμ της αστικής τάξης -και φυσικά δεν το λέω γιά κακό. “Μάγκας” μ’ όλη τη σημασία της λέξης, ήταν ο Μπάτης, και “ψευτόμαγκας” ή κουτσαβάκι ο Νίκος Μάθεσης. Αυτά.

ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΙΦΤΕΤΕΛΙ ακόμα.
Κάθε ρυθμός-μέτρο-χορός έχουν τη δική τους “ψυχή”, και γι αυτό δε μπορείς να χορέψεις βαλς πάνω σε ταγκό κ.ο.κ. Όμως οι Έλληνες, αυτοί οι τρελλοί, κάναν… τρέλλες. Έτσι είδαμε το τσιφτετέλι να εκμοντερνίζεται από τον Τσιτσάνη, και να γίνεται Μπαγιόν, Μπολέρο, και να μετονομάζεται σε Αράπικο, Ανατολίτικο κ.ο.κ. Ο δε Χιώτης που κάνει σουιγκ το χασάπικο, έχει γιά πρόδρομο… τον Γιοβάν Τσαούς, στην εισαγωγή του “Πέντε μάγκες στον Περαία”.

(Γ. Β.)
Γεια σου Κωστα με τα ωραια σου !!
Τα ειπες ολα τι να λεμε παρακατω.

Θαθελα να προσθεσω οτι ολες οι παραδοσιακες
μουσικες της υπαιθρου προτου “μεταποιηθουν” σε
αστικες (της πολης) εχουν μια ελευθερια, μια
αγριαδα και τελος παντων κατι που δεν μπορω
απολυτα να το περιγραψω πιστευω να γινομαι
κατανοητος …
Παραδειγμα αν δει και ακουσει βεβαια κανεις Μακεδονες, Ηπειρωτες, Θρακιωτες, Ποντιους μουσικους να παιζουν καρσιλαμαδες, μπερατια, συρτα(αυτα που λεμε καλαματιανα), συρτα κανονικα (4/4), στα 3 και ολα τα Ποντιακα θα δει τον κρουστο να παιζει “αναρχικα” καθε μετρο και διαφορετικα την “μποτα” να χτυπαει στην κοντρα διπλο-τριπλο μποτιες κλπ που κανουν κι ενα τζαζο-σπουδαγμενο μουσικο στη Βοστωνη να κρεμαει σαγονι !!
Για να μην μπουμε βεβαια στους αυτοσχεδιασμους των οργανων και των φωνων.
Οι χορωδιακες και επιπεδες εκτελεσεις αλα Δομνα Σαμιου κλπ μας εχουν στερησει απο τη δυναμικη ολων αυτων των ρυθμων και χορων.
Δεν θα ξεχασω οταν το '83 επεσε στα χερια μου
μια κασετα με δυο Χαλκιδικωτες
μουσικους : ουτι και βιολι οπου μεταξυ των αλλων επαιξαν το :
“Μια στεναχωρια που εχω αποψε” οπου εκει το λαικο
τραγουδι της πολης μετατρεπεται σε δημοτικο !!

Γειά σου μεγάλε μας Φέρρη,

Γράφεις πλέον, δυστυχώς αραιά, αλλά όταν γράφεις…

Να ρωτήσω:

  1. Ο Δημητράτος είχε κακό χαρακτήρα ή ο Ξαρχάκος; Ρωτώ από απλή περιέργεια. Την επόμενη φορά που θα κατέβω Αθήνα, θα ψάξω σε κανά πραγματικό δισκάδικο δίσκους του Δημητράτου. (Βλέπεις εδώ στην Γλυφάδα έχουμε μόνο Μετρόπολις και Βερτζιν, με τα γνωστά ονόματα…)
  2. Τί είναι μάγκας πραγματικά; Δηλαδή ο Μπάτης τί ήτανε; Έπινε μαύρο, γλένταγε, τα’ σπαγε, είχε γκόμενες; Ο Μάρκος δεν ήταν μάγκας, γιατί από φωτογραφίες που βλέπω ο Μάρκος πρέπει να ήταν 100 κιλά μάγκας. Για ανάλυσε μας.

(Ν. Π.)
Πολύ ωραία μας τα είπες, Κώστα! Όμως:

Ας σημειωθεί τέλος πως οι Ελληνίδες τσιφτετελούδες χορεύουν… μόνο μία από τις 182 κινήσεις που έχει ο χορός της κοιλιάς!

Γιατί άραγες, διαβάζοντας αυτό μου έρχεται στο νού το ανέκδοτο όπου ο πιτσιρικάς στο μάθημα στο σχολείο για το πόσες κινήσεις έχει το τσιφτετέλι υποστηρίζει ότι έχει 181, αλλά όταν ο δάσκαλος αρχίζει, μία μία να τις απαριθμεί, πετιέται διορθώνοντας: «-182! 182!»;

Γιώργο, και σύ πολύ ωραία τα λές. Και έξυπνα διαλέγεις τον τζαζίστα σου να είναι σπουδαγμένος και μάλιστα στη Βοστώνη. Γιατί αν ήταν ασπούδαχτος και μάλιστα από το Σικάγο (δηλαδή μαύρος) αντί να κρεμάσει σαγόνι θα έμπαινε αμέσως στο κόλπο και θα συνόδευε χωρίς κανένα πρόβλημα. Η ισοπέδωση που ανεπίστροφα έφερε η δυτική κουλτούρα σε όλα και παντού είναι ίσως το μεγαλύτερο αρνητικό στοιχείο από την παγκοσμιοποίηση, που πάντως δεν άρχισε τώρα αλλά δεκαετίες (ίσως αιώνες;) πρίν.

Το αριθμό για 182 δυνατές κινήσεις και απ’ αυτές μόνο μια χρησιμοποιούν στην Ελλάδα για το Τσιφτετέλι με έκανε πολύ χαρούμενη όπως το γεγονός ότι το Βατικανόν πέτυχε να εξακρβώσει τον αριθμό των αγγέλων στο παράδεισο!
Ποιός το βρήκε αυτές τις 182 κινήσεις?

Πόσοι άγγελοι δηλαδή υπάρχουν?

αμήν

μήπως τελικά εκτός απο το ζειμπέκικο έχουν και οι άγγελοι έμμεση σχέση με το τσιφτετέλι?

Νίκος

Άγγελοι ονομάζονται οι «χορτάτοι» διάβολοι.
Ούτε τσιφτετέλι, ούτε ζεϊμπέκικο, ούτε καν
χασαποσέρβικο χορεύουν αυτοί.
Οι πεινασμένοι γιά έρωτα, για δύναμη κι οι
φοβισμένοι από τη μοναξιά και το θάνατο δαίμονες
χορεύουν μόνο.

1ο
Χιχιχι!!! Γειά σου βρε Νίκο (με τον δάσκαλό σου σε γκεϊμπέκικα χορευτικά μετρήματα-φιγούρες!!)

2ο
Ο Νίκος Δημητράτος είναι πράγματι σπουδαίος ερμηνευτής αλλά “κακό κεφάλι” που λένε… οι συνεργάτες του.

Απ’ ό,τι θυμάμαι τον είχε μαζί του ο Σταύρος Ξαρχάκος για αρκετά μεγάλο διάστημα (ΜΕΓΑΛΟ ΜΑΣ ΤΣΙΡΚΟ,1972 στο Προσκήνυμα–>Ορέστη απ’ το Βόλο, στο ΝΥΝ ΚΑΙ ΑΕΙ, 1974 (Μαύρος ο ήλιος σήμερα, Ήρθε ο καιρός, Ο Δράκος…) δεν τα θυμάμαι και καλά…
Όπως είχε συμμετοχή και στο Ο ΗΛΙΟΣ Ο ΗΛΙΑΤΟΡΑΣ (Δημήτρη Λάγιου-Οδυσσέα Ελύτη)
Θα ψάξουμε…

(Ν. Π.)
Νά σαι καλά, Ιωάννα! Μα καλά, κανένας δεν έχει ακούσει το ανέκδοτο για το πλήθος των στάσεων της συνουσίας;

Ιωάννα,

Έχει δίσκους ο Δημητράτος; Μου’ πε και ο δάσκαλος μου ο Βασίλης Νούσιας που ξέρει αρκετά καλά τον Καλογερόπουλο ότι ο Δημητράτος είναι φοβερή φωνή, αλλά κανείς δεν κατάφερε να συνεργαστεί μαζί του!

Νικο οσον αφορα τους μαυρους τζαζιστες εχεις απολυτα δικιο !!
Τωρα για το αν φταιει γενικα και αοριστα η “δυτικη κουλτουρα” θα μου επιτρεψεις να αμφιβαλλω …
Καποτε το πιστευα κι εγω αυτο. Νομιζω οτι η καταναλωση της ετοιμης τροφης
(πολιτιστικης) απο τις βιτρινες των μαγαζιων που τα διοικουν ασφαλως εμποροι που δεν τους συμφερει να πουλανε ποιοτητα -πουλανε φτηνο πραμα σε ακριβη τιμη- κανουν και τους πιο καλοθελητες να μενουν στο επιφανειακο και ετοιμο σερβιριζομενο φαγητο.
π.χ. καποιος που του αρεσει το λαικο τραγουδι και
ανοιξει την τηλεοραση θα επιλεξει μια απο τις τρεις -ή και τις τρεις- εκπομπες με καλεσμενους γιατι αυτο του προσφερεται ετοιμο με κορδελιτσα και γυαλιστερο καλυμα …
Παρεπιμπτοντως λεγεται οτι η κυρια του Alpha εκλεισε μισο δις δρχ. για την επομενη σαιζον ή τριετια δεν καταλαβα (:wink: πρεπει να περασε και τον Κονσεϊσαο …
Εκει ο ενας εχει παει για να προωθησει το νεο δισκο του,
ο αλλος τα greatest hits του, ο αλλος την πολιτικη του καρριερα,
η αλλες την επαγγελματικη τους σα μοντελα και ηθοποιοι και ολα καλα !!;;
Εκει τωρα χορευονται και αβερτα κουβερτα απο χορευτες καποιας σχολης
ή καλεσμενους ολοι οι ελληνικοι χοροι -γιατι πουλαμε Ελλαδα, για-
και οποιον παρει ο χαρος.

Οποτε κι εγω τι να πρωτοθυμηθω για να διωξω ολη αυτη την ξενερα ;; Το ζειμπεκικο του γιγαντα Μιλτιαδη απο την Κομοτηνη, αυτο του μικροσωμου φορτηγατζη απο την Ξανθη, το συρτο των Καλυμνιων σφουγγαραδων που μας “χρυσωσαν” ενα βραδυ, αλλα και το ομορφο ζειμπεκικο του Καρνεση που χορευει μονο Μπιθικωτση …