Ευάγγελος Παπάζογλου – Το Αίνιγμα (EP)

Ακριβώς! Είμαι μέλος στον Σύλλογο :wink:

Οπότε, όποιος άλλος θέλει να μπορεί να λαμβάνει τις εκδόσεις του συλλόγου πιο σύντομα από τους άλλους, τον προ(σ)καλώ να γίνει μέλος!

8 «Μου αρέσει»

Kι εγώ ως διαπλεκόμενος, δηλαδή μέλος, πήρα το δικό μου αντίτυπο, και είδα και τον ντελιβερά, συνονόματο Νίκο Σαρηγιάννη, να πούμε και μισή κουβεντούλα δια ζώσης, έστω και με μάσκα…

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα, το βινύλιο το πήρα κι εγώ.
ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟΎ ΕΠΙΠΈΔΟΥ ΕΚΔΟΣΗ, ΠΡΩΤΟΦΑΝΗΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΔΟΜΈΝΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.
και εις αλλα

5 «Μου αρέσει»

Πράγματι, όπως γράψαμε πρόσφατα και στη σελίδα μας στο facebook, τα ταμειακώς τακτοποιημένα μέλη του συλλόγου παραλαμβάνουν το αντίτυπό τους δωρεάν και νωρίτερα από την επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας:

Εικόνα: Αρχείο Πολιτιστικού Συλλόγου «Βαγγέλης Παπάζογλου», «Ειδοποίησις», διαφήμιση ορχήστρας με Νούρο, Παπάζογλου, κ.ά., φέιγ βολάν, 2021, https://psvpapazoglou.gr/wp-content/uploads/2021/05/Ειδοποίησις.jpg

4 «Μου αρέσει»

Στην “Είδοποίησιν” το κέντρον παινεύει την αγνή του μπίρα. Ήταν την εποχή εκείνη γνωστό τοις πάσι ότι ο μοναδικός παραγωγός μπίρας στην Ελλάδα ήταν η εταιρία Φίξ. Γνωστό ήταν (και είναι ακόμα) επίσης ότι η μπίρα δεν νοθεύεται, όπως ευκολότατα π.χ. η ρετσίνα με λίγο νεράκι, αφού παραδίδεται είτε σε σφραγισμένα μπουκάλια είτε σε βαρέλι σφραγισμένο κι αυτό. Πώς, λοιπόν, θα μπορούσε να μην είναι αγνή;

1 «Μου αρέσει»

Στην ανακοίνωση αυτή διαφημίζεται και ο τραγουστής Α. Σεϊρλην. Ποιός ήταν?

Είναι ο δεύτερος από αριστερά. Αντώνης Σφαέλος ή Σεϊρλής, γνωστός επίσης και με το παρωνύμιο «Σπανός».

Εικόνα: Αρχείο Πολιτιστικού Συλλόγου «Βαγγέλης Παπάζογλου», «Κομπανία Βαγγέλη Παπάζογλου, 1933», 2021, https://psvpapazoglou.gr/wp-content/uploads/2021/05/Κομπανία-Βαγγέλη-Παπάζογλου-1933.jpg

6 «Μου αρέσει»

@psvpapazoglou πολύ ωραίος.
Για πες μας και τους υπόλοιπους, μιας και μπήκες στον κόπο να ανεβάσεις τη φωτογραφία :wink:

3 «Μου αρέσει»

Σεϊρλής, προφανώς. Στην ειδοποίηση μνημονεύεται στην αιτιατική καθαρευούσης.

Τα μέλη της κομπανίας, από αριστερά: Μπάμπης Χατζησταματίου (βιολί), Αντώνης Σφαέλος ή Σεϊρλής ή Σπανός (τραγούδι), Ευθύμιος Σελέπης (σαντούρι), Χρύσα Σελέπη (τραγούδι), Ευάγγελος Παπάζογλου (διπλομάνικη κιθάρα).

3 «Μου αρέσει»

Μήπως στο σαντούρι είναι ο Ευθύμιος Σελέφης ή Καρβουνόπουλος
η τραγουδίστρια Χρύσα πρέπει να ήταν η γυναίκα του.

1 «Μου αρέσει»

Η ονομασία αυτή προκαλεί κάποια ασάφεια.
Αν δεν είχε δεύτερο μάνικο και είχε 3-4 ελεύθερες χορδές, πως θα την ομομάζαμε τότε?
Ο όρος που επικρατούσε τότε στην Ευρώπη ήταν contra guitar(εφευρέτης ο δάσκαλος του C. F Martin, Johann Georg Stauffer (1778–1853),. Κάπου είχα αναφερθεί προγενέστερα.
Λέμε κόντρα κιθάρα όπως κόντρα μπάσο κτλ

1 «Μου αρέσει»

άρα, εντελώς διαφορετική ορχήστρα από την αναγγελόμενη στην «Ειδοποίησιν».

Ναι, υπάρχει και αυτή η ορθογραφία. Δεν είναι σαφές ποια ήταν η «σωστή». Η Χρύσα ήταν πράγματι σύζυγος του Ευθύμη, το επώνυμο του οποίου δεν αποκλείεται να ήταν Καρβουνόπουλος και το Σελέπης ή Σελέφης να ήταν κάποιο παρωνύμιο.

1 «Μου αρέσει»

Έχω δει να τις αναφέρουν ως 9χορδες / 10χορδες. Όρος ακριβής, με συνέπεια, αλλά μάλλον κατανοητός μόνο σε όσους ξέρουν από πριν περί τίνος πρόκειται.

λεγονται και harpguitar. υπηρχαν σε πολλα σχεδια και με ποικιλο αριθμο εξτρα χορδων. παραξενο ειναι που τοσα χρονια οι υποτιθεμενοι ‘‘ρεμπετες’’ κιθαριστες τις αγνοουν τελειως στην πραξη…

Harpguitar είναι αυτές. Και άρπα και κιθάρα .δύο σε ενα !


2 «Μου αρέσει»

Από το 3ο βιβλίο του Γιώργη Παπάζογλου, σελ. 349, η ίδια φωτό με την επισήμανση:
«…και σαντούρι το Σελέφη…»

[Φαίνεται πως το «Σελέφης» είναι παρωνύμι, τούρκικη λέξη απ’ ό,τι φαίνεται].

Ο Δημήτρης Αρχιγένης, στα «ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΑ Β΄ ΤΑ ΣΥΝΑΦΙΑ ΤΣΗ ΣΜΥΡΝΗΣ», αναφερόμενος στους σαντουριέρηδες:

«…Ο Καρβουνόπουλος ο Ευθύμης, που, υστερνά απ το 1922, ήπαιζε στη Σαλονίκη, στον καφενέ του Καφαντάρη του Νίκου, του Σμυρνιού νταή…»

[γι’ αυτόν τον Καφαντάρη, τη δράση του και τον καφενέ του, το «Καφαντάρη», στην περιοχή Μπάρα της Θεσσαλονίκης έχουν γραφτεί πολλά].

Υ.Γ. Αυτά που σημειώνω είναι, φυσικά, ανθυπολεπτομέρειες.

Και πάλι, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για το έργο σας.

3 «Μου αρέσει»

καινουργιο κολπο… :wink:
και επι της πραξης…

290 ευρω… παραγγελια απο το τεξας

1 «Μου αρέσει»

Δεν φαίνεται, είναι: selef = 1. προκάτοχος 2. προπομπός.

1 «Μου αρέσει»