ερωτηση για COOLEDIT

Γεια χαρα!
Κανω ηχογραφιση στο cooledit,αλλα το τριχορδο βγαινει λιγο ξερο.
Δηλαδη δεν εχει ογκο,και δεδομενου του οτι γραφω σε αρκετα μεγαλο χωρο,
δεν ακουγεται γεματο το οργανο.
Θα ηθελα να βαλω ελαχιστο βαθος,αλλα μεχρι στιγμης που το ψαχνω,
δε βρισκω κατι που να βγαζει φυσικο αποτελεσμα,και οχι απο το ‘υπερ περαν’.
Εχει πειραματιστει καποιος να με καθοδηγισει οσο αναφορα διακριτικες βελτιωσεις?
Ευχαριστω!

Δοκίμασες στο reverb? Έχει κάποιες δεδομένες τιμές. Καλή είναι αυτή που λέει last row seats. Αν δεν σου κάνει κάποια, κάνε το εξής απλό. Κράτα στο κανάλι 1 τη μελωδία του μπουζουκιού, κάνε copy και βάλ’ την στο κανάλι 2 λίγο αργότερα, με διαφορά μερικά κλάσματα του δευτερολέπτου. Ίσως σου αρέσει το αποτέλεσμα.

Υπάρχει και η εντολή QuickVerb στο delay effects, δοκίμασέ την.

Ταξίμη, το CoolEdit λέγεται εδώ και χρόνια Adobe Audition και μάλιστα βρίσκεται στην 3η του έκδοση. Έχει ξανασυζητηθεί στο Φόρουμ - κάνε μια αναζήτηση με λέξη-κλειδί audition και θα σου βγάλει αρκετά αποτελέσματα. Δες και εδώ.

Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια παιδια.Το συντομοτερο θα δοκιμασω τα φιλτρα,οσο για το adobe audition…δυστυχως δεν καταφερνω να το κατεβασω:245::106::245:κατι δεν κανω καλα.
Και μαλλον καλυτερα να ασχολιθω να μαθω λιγο το audition…θα ειναι και καλυτερο αφου αντικατεστησε το cooledit

Ευχαριστω και παλι!

δοκιμασε να γραψεις στη τουαλετα… φυσικο φιλτρο δοκιμασμενο…:slight_smile:

Εφ’ όσον το πρόβλημα σου είναι ότι σου βγαίνει ξερό, τότε δεν χρειάζεσαι φίλτρο, σίγουρα όχι σε πρώτη φάση. Τα φίλτρα κόβουν συχνότητες, δεν θα σε βοηθήσουν να «βρέξεις» τον ήχο σου. Ηχογραφείς με καρφί ή με μικρόφωνο;

Εχω ενα στερεοφωνικο πυκνωτικο μικροφωνο,το στηνω μπροστα και μεσω κονσολας παει στο pc.
Η ηχογραφιση ειναι καλη,αλλα θελει επεξεργασια μετα…
Κατι σαν φυσικο βαθος ας πουμε πιστευω θα βελτιωνε το αποτελεσμα.
Παιζει ρολο και η ηχογραφιση που γινεται…
Στη δικη μου περιπτωση ειναι ο χωρος καπου 30τμ,μαλλον επηρεαζει κι αυτο.
Ισως σε μικροτερο χωρο να βγαινει πιο γεματο το οργανο.

Υ.Γ.Δυστυχως το audition δεν εχω καταφερει να το βρω ακομα και συνεχιζω με το cooledit