Επισκευη τετραχορδου μπουζουκιου- κοστοσ επισκευησ

Καλημέρα σε όλους!
Είχα αγοράσει ένα μπουζούκι το 2000 αξίας τότε 170.000 δραχμές.(περίπου 500 ευρώ)
Επειδή το είχα αφήσει το όργανο αρκετό διάστημα,αποφάσισα να το πάω σε έναν οργανοποιό να το επισκευάσει.
Μου είπε ο,τι είναι σε άσχημη κατάσταση.(έχει σκευρώσει ,οι χορδές είναι ψηλά και θέλει επισκευή)
Πιο συγκεκριμένα μου είπε οτι θα μου πλανίσει την ταστιέρα θα αλλάξει τα τάστα θα αλλάξει τα κοκκαλάκια,γενικότερα θα το φτιάξει,
Μου ζήτησε 160 ευρώ .Είναι λογική η τιμή?
Ευχαριστώ πολύ.

λογικη ειναι φιλε…πιστευω ομως να ειναι καλος μαστορας και φινος…

Εμένα μου φαίνεται υψηλή η τιμή. Πέρα από το σκεύρωμα, swtakia, το όργανο είχε παιχτεί πολύ? Τα τάστα έχουν λιώσει και χρειάζονται άλλαγμα? Βέβαια τα τάστα μπορεί να αλλαχθούν όχι μόνο γιατί έχουν χαμηλώσει αλλά και για να αλλάξει η κλίση σε κάποια περιοχή του μπράτσου.

Αν έχεις χρόνο, ρώτησε σε 1-2 οργανοποιούς ακόμη, για να βγάλεις ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα.

Εγω προσωπικα εχω ακουσει απο πολυ εμπειρους οργανοπαιχτες πως η αλλαγη των ταστων κανουν 100 με 150 ευρω αλλα δεν ξερω αν ισχυει η οχι

Αγαπητέ prof δεν έχουν λιώσει απο την συχνή χρήση του απλα έχουν αλλάξει σε κάποια σημεία την κλίση του μπράτσου.

Θα πρότεινα να βρεις εδώ στο φόρουμ του οργανοποιούς που υπάρχουν στα αντίστοιχα νήματα και να περάσεις από κοντά για 2η και 3η εκτίμηση. Φυσικά κάνε μια πρώτη “επιλογή” διαβάζοντας προσεκτικά όσα έχουν γραφεί ώστε να μην χάνεις το χρόνο σου…

ε οχι και 100-150 για μια αλλαγη ταστων ρε παιδια ελεος,ποιος πληρωνει τετοια λεφτα?

Παιδια τοσα περνουν ολοι στην Αθηνα, προς Θεσσαλονικη πλευρα ειναι τα μισα λεφτα, και παλι οχι απ ολους.

150 ευρω ειναι το ελαχιστο που θα βρεις στην αθηνα για αλλαγη ταστων…απο την αλλη εχω ακουσει και 250 ευρω απο καποιους που θεωρουνται καλοι

Ε τότε πάρτε το αεροπλάνο, ελάτε να πιούμε κι ένα καφεδάκι στη Σαλονίκη και φτιάξτε και το οργανάκι σας. Πιο φθηνά θα σας βγεί…και θα γνωριστούμε κιόλας!

Συγνώμη που το ξεθάβω το θέμα αλλά και σε μένα κοστολογήθηκε μόνο η αλλαγή τάστων σε 150 Ευρώ από επώνυμο μάστορα της Θεσσαλονίκης. Ποια τιμή θεωρείτε εσείς λογική για κάτι τέτοιο; Έκανε κανείς πρόσφατα αλλαγή;

από,τι ξέρω, εκεί είναι η στάνταρ τιμή για καλούς μαστόρους που θα ασχοληθούν όσο χρειάζεται με το όργανο. χωρίς να σημαίνει βέβαια αυτό πως δεν θα γίνει σωστή δουλειά κάπου αλλού φτηνότερα, ή πως η δουλειά που τελικά θα γίνει θα δικαιολογεί τα 150 ευρώ.

Παντως απο εμπειριες που ειχαν γνωστοι μου που αλλαξαν τα ταστα σε τιμες 20-40 ευρω τους κανανε ‘‘κολπα’’ πηγαιναν το βραδυ να παιξουν σε μαγαζι και λογο της αλλαγης της θερμοκρασιας βγαιναν τα ταστα προσταεξω και μπουζουκακι που εβγαζε αφτια γινοταν κουβας…και το επομενο πρωι επαιζε μια χαρα.Λυση?Το πηγαν σε γνωστο μαστορα της αθηνας 150 ευρω και ολα μια χαρα μεχρι τωρα