Επεξήγηση ρυθμών από τον Γιάννη Λεμπέση

Καλησπέρα στη παρέα βγήκε καινούργιο βιντεάκι με το Γιάννη Λεμπέση ΜΕΑΝΙΑ -Γιαννης Λεμπέσης-αναλυση-δρόμος ΡΕ Νιαβεντ - μεανι ΛΑ Σαμπαχ - YouTube

προτεινω οσοι ενδιαφερονται, να διαβασουν αυτο το βιβλιο. λυνει βασικες αποριες οσον αφορα την ελληνικη μουσικη και βαζει το μυαλο μας σε μια βασικη ταξη ετσι ωστε μετα να παμε παρακατω, διοτι ενω στην πραξη παιζουμε ολοι μια χαρα, στη θεωρια το ραδιο αρβυλα κραταει ακομα…

3 «Μου αρέσει»

Το μεγιάν είναι ο τρίτος οίκος (μέρος) στις οθωμανικές συνθέσεις, όπου εκφράζεται μια ένταση με κίνηση σε ψηλή περιοχή και συνδυασμούς μακάμ. Ο Τούντας και ο Δραγάτσης έχουν γράψει κομμάτια σε αυτή την φόρμα.
Το βιβλίο του Σταθακόπουλου δεν το έχω υπ’όψιν, θα το ψάξω όμως.

1 «Μου αρέσει»

Είναι του γνωστού Δημήτρη που είναι μέλος?
@gibson355 θα μπορούσες να μας πεις περιληπτικά το περιεχόμενο?
Στηρίζεται σε ιστορικά ντοκουμέντα πιο πολύ η μιλάει για δρόμους, κλιμακες, μακαμ κ.τ.λ. ?

Εδώ μπορεί κανείς να δει τα περιεχόμενα και να πάρει μια ιδέα:

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Ανθιμε, άρα το βιβλίο είναι κυρίως ιστορικό. Μου θυμίζει από τα περιεχόμενα το βιβλίο "από το Βυζάντιο στον Μάρκο Βαμβακάρη " που είναι εξίσου ωραίο!

Με βάση τα περιεχόμενα, δε μου φαίνεται να είναι το είδος βιβλίου όπου θα ανέτρεχα για ζητήματα ελληνικής μουσικής που θέλω να κατανοήσω.

Σειρά «Ισλαμικός και Οθωμανικός Πολιτισμός», τόμος «Μουσική - βιβλίο 1», όπου εξετάζεται η μουσική αυτή από την άποψη των αλληλεπιδράσεών της με την ελληνική. Όχι, για ελληνική μουσική θα αναζητούσα κάτι που να έχει αυτήν ως κέντρο και αφετηρία.

Κατά τα άλλα φαίνεται σοβαρότατο.

αλλο ενα παλιό τραγούδι σε ρυθμό “νεο ζεϊμπέκικο”.
μη δίνεται σημασία που ο Καρίπης επιμένει με “μονή πρώτη”!
η μελωδία και οι συλλαβές “ζητούν” το “νέο ζειμπέκικο”.

1 «Μου αρέσει»

και αλλο ενα παλιό τραγουδι στο ρυθμό του
"νεο ζεϊμπέκικο *(αυτο που παιζουν στα μπουζουκζίδικα δηλαδή)
καλο θα ηταν να συγκεντρωθούν μερικά τετοια και κυρίως να βρουμε την ονομασια του.
" Νεο ζεϊμπέκικο " δεν λεει κατι. κυριως να ψάξουμε σε ηχογραφήσεις Αμερικής, πριν τον Τσιτσάνη. το πως το λέγανε σαν ρυθμό, εχει σημασία.
Αλλιώς θα καταχωρηθεί στον Τσιτσάνη… :blush:

αυτο ειναι σε ογδοα και οχι τεταρτα κυριε σπυρο. τα τεταρτα ειναι πιο αργα… αλλο η διαμοιραση και αλλο η ταχυτητα…

δεν ειναι δικο μου κείμενο. ετσι ειναι γραμμένο στη Ρεμπετοσελίδα.
φυσικα, οσο μεγαλύτερος αριθμός στον παρονομαστή, τοσο πιο “γοργός” ο ρυθμός . το "βλέπω " για 9/16 :blush:

1 «Μου αρέσει»

και αλλο ενα παλιό “νεο ζεϊμπέκικο”.

Σύνθεση του Στέλιου Κερομύτη πάνω σε στίχους του Γιώργου Πετροπουλέα που χρησιμοποιεί το όνομα της συζύγου του Ανδρομάχης. Το ερμηνεύει ο Στέλιος Κερομύτης μαζί με την Ιωάννα Γεωργακοπούλου. Ηχογραφήθηκε το 1940. Δίσκος HMV AO-2679. Πληροφορίες για την ηχογράφηση και στη σελίδα rebetiko.sealabs.net

ακου τον τζουρα…

κι αλλο ενα…

1 «Μου αρέσει»

Σίγουρα υπάρχουν πολλά παλιά, και πολύ παλιά, «νέα» ζεϊμπέκικα. Η ορολογία νέο-παλιό μοιάζει παράλογη.

Νομίζω ότι πρέπει να έχει προκύψει από το γεγονός ότι κάποια εποχή, ίσως περί το '60, δεν ξέρω ακριβώς, η τάση ήταν να τα παίζουν όλα με τον τρόπο που τώρα λέμε «νέο». Όχι μόνο ό,τι καινούργιο έβγαινε, αλλά ακόμα και τις επανεκτελέσεις παλιών τραγουδιών που αρχικά δεν ήταν παιγμένα έτσι.Ο άλλος είχε πέσει στην αφάνεια. Όταν τον ξαναθυμήθηκαν, αργότερα, ήταν συγκριτικά ο «παλιός»!

1 «Μου αρέσει»

σιγουρα δεν ακούγεται καλά αυτο, να το λεμε έτσι. αυτοι θα είχαν κάποιο όνομα
που να το ψάξουμε? ισως κάποιες ετικέτες, εγραφαν κατι?
ο fakk στη ρεμπετοσελίδα βλεπει πολλές ετικέτες.
θα δουμε ισως φανουμε τυχεροί.!

1 «Μου αρέσει»

Δεν είναι καθόλου αυτονόητο να έχεις ονόματα για τους ρυθμούς. Μπορεί να μην είχαν κανένα. Για τους χορούς, αυτό μάλιστα.

Εν πάση περιπτώσει για το «νέο» παίζει και ο όρος κοφτό, που είναι πιο σόι, μόνο που δεν έχει κάποιο προφανές αντίθετο για να λέμε το άλλο!

Κι εγώ κοφτό το λέω, αν και η υπάρχει η διάκριση μονό/διπλό που όμως δεν θυμάμαι ποιο είναι ποιο. Ετσι κι αλλιώς, όπως γράφω και στην πρώτη απάντηση μου στο νήμα, σημασία έχει το τέμπο και όχι το χώρισμα στο ασθενές μέρος του μέτρου.

Να το πούμε “στρωτό”;

και αυτο σε ζεϊμπέκικο που επικράτησε
μετα το 50.
“διπλη” η πρωτη, αν και ο Σταμούλης δεν ειναι και τοσο συνεπής.

1 «Μου αρέσει»

σημερα 6-3-2022 στο Αλάτι της Γης (αφιερωμα στη “Σκαλα του Μιλανου”) ακουστηκε και ο “Καστανάς”.
και αναφορά στους πρωτεργάτες του rembetiko. gr
ομως ο “Καστανάς” εχει αυτον τον ζεϊμπέκικο ρυθμό.

2 «Μου αρέσει»