Εμπειρίες από την προσπάθεια κατασκευής μπουζουκιού

Φιλε βασιλη γεια σου.Απο οτι βλεπω εχεις πολυ μερακι.Μπραβο και καλη επιτυχια.
Προσεξα ομως κατι στην τελευταια φωτο που αν\εβασες.Η ταστιερα σου μου φαινεται οτι ειναι λαθος χαραγμενη ετσι οπως την βλεπω.την πηρες ετοιμη η την χαραξες μονος σου?
αν την χαραξες μονος σου θα ειναι κριμα να τελειωσεις το οργανο και να εχεις φαλτσα ταστιερα.αν θελεις στειλε μου διευθυνση να σου στειλω μια χαραγμενη με C+C.

Παναγιώτη γεια χαρά, εγώ θα έλεγα αν θες να βοηθήσεις τον Βασίλη, να του εξηγήσεις κάποιο τρόπο να χαράξει πιο σωστά την ταστιέρα μόνος του.

Σωστότερο είναι να φτιάξει μόνος του όλο το όργανο, κι ας φαλτσάρει. Αυτή είναι η γοητεία του ερασιτέχνη, εξάλλου το πρώτο του είναι.

Έτσι τον καλομαθαίνεις… και αργότερα θα παίρνει μόνο έτοιμα μέρη, με αποτέλεσμα να μην αποκτήσει ποτέ προσωπικό ύφος.

Συμφωνείς? :237:

Για την χάραξη της ταστιέρας, ισως σε βοηθήσει μια ματιά εδώ.
Οπως και να έχει, συγχαρητήρια για την προσπάθεια, και καλή συνέχεια!

¨οταν τελιώσα τον πρώτο μου τζουρά,ένας μάστορας που τον έιδε μου έδωσε συγχαρητήρια :019:γιατι ήταν ο πρωτος ασυγγέραστος (άθελα μου )που είχε δει:090:

Φιλε niavent τη ταστιερα την αγορασα χαραγμενη και την τσεκαρισα βαζοντας την διπλα στο μπουζουκι μου μαλλον την αδικει η φωτογραφια ευχαριστω παντως για την παρατηρηση γιατι αυτο σημενει οτι δυσκολα θα κανω κατι λαθος αφου εχω την δικη σας καθοδηγηση

Φιλε Τασο δεν συμφωνω.
1.Το να εξηγησεις σε εναν ερασιτεχνη απο μακρια πως θα χαραξει μια ταστιερα ειναι δυσκολο εως αδυνατο.Το πιο σωστο θα ηταν να του εδειχνες απο κοντα.αν μπορεις να το κανεις εσυ μπραβο σου.
2.η ταστιερα οπως γνωριζεις ειναι απο τα πιο δυσκολα μερη ενος οργανου.πιο σωστο μου ακουγεται για εναν ερασιτεχνη να παρει για πρωτη αρχη μια ετοιμη και να φτιαξει πανω σε αυτην εναν οδηγο και για μελοντικα.:Αλλωστε επειδη ειναι το πρωτο του θα πρεπει να εχει μια επιτυχια οσο το δυνατον καλυτερη για να παρει κουραγιο και για δευτερο οργανο.Δεν θα ειναι καθολου ωραιο πιστευω να εχει επιτυχια το οργανο και το πιο βασικο σημειο του οργανου να ειναι λαθος.Ωραιος ο ρομαντισμος αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση υπερβολικος.
3.Με την δικη σου λογικη φιλε τασο ολοι αυτοι που κατασκευαζουν οργανα θα πρεπει να τα κανουν ολα μονοι τους.παλι δεν συμφωνω και μαλιστα καθετα.ειδικα για τους ερασιτεχνες.Και μπορω να πω οτι αυτοι οι ανθρωποι χρειαζονται την βοηθεια μας περισσοτερο.Δεν τους καλομαθαινουμε αν τους βοηθαμε με καποια μερη της κατασκευης τους στα οποια ειναι φυση αδυνατο να τα καταφερουν αν δεν εχουν καθοδηγηση και μαλιστα απο κοντα.
Αυτο που θα περιμενα απο εσενα θα ηταν να δωσεις τα φωτα σου στον φιλο κυπραιο παρα να γραφεις μυνημα στον αερα με υπονοουμενα!!!

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 19:59 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 19:53 —

Οκ Βασιλη και πολυ καλα εκανες.Με μπερδεψε η φωτο.Προχωρα και οτι χρειαστεις στειλε πμ γιατι καποιοι εχουν παρεξηγησει μερικα πραγματα.Καλη επιτυχια.

Αγαπητέ Παναγιώτη,
Δεν υπήρχε κανένας λόγος να πάρεις στραβά το μήνυμα μου, 3-4 σειρές έγραψα όσο πιο απλά γινόταν και σε ρώτησα αν συμφωνείς, αυτό και μόνο. Δεν έγραψα τίποτα στον αέρα, και με κανένα υπονοούμενο. (Και να φανταστείς πρόσεχα πολύ για να μην γίνει στραβή).

Όσον αφορά την ερασιτεχνική οργανοποιία, μία μοντέρνα μέθοδο που γνώρισα τα τελευταία χρόνια από το ίντερνετ, που δεν μου αρέσει καθόλου, είναι να παίρνει κανείς έτοιμα αρκετά μέρη του οργάνου, και να τα μοντάρει. Σαν να κάνει μοντελισμό σε αεροπλανάκια.
Αυτό δεν είναι κακό, ούτε επίσης το ότι δεν συμφωνώ με αυτό…

Το όργανο του Βασίλη καλό θα βγει, καλό για πρώτο όργανο όμως.
Με μία ταστιέρα έτοιμη, δεν θα γίνει τέλειο, ούτε με τα άλλα έτοιμα μέρη που ήδη έχει πάρει (αλλά δεν το ανέφερα).
Έχω παρατηρήσει διάφορους ερασιτέχνες στο φόρουμ, που ξεκινάνε από το μηδέν με πολύ καλή προοπτική, και με τον καιρό, αφού διαβάζουν διάφορες πηγές πώλησης ειδών <μοντελισμού> τους βλέπεις να διαλέγουν την εύκολη λύση.
Και όχι με κάποια δικιά τους δουλειά, όσο άσχημη η ωραία κι αν είναι…

Στην επαγγελματική οργανοποιία (στα μπουζούκια συνήθως) από τους περισσότερους η ίδια μέθοδος χρησιμοποιείται, όπως πολύ καλά γνωρίζεις .
Γιατί για να βγάζει ένα μικρό εργαστήριο 30-40 μπουζούκια το μήνα εννοείται οτι θα πρέπει να παίρνει έτοιμα μέρη.
Αυτό φαίνεται δεν είναι κακό για πολλούς (πελάτες και κατασκευαστές), ούτε επίσης το ότι δεν συμφωνώ με αυτό…

Αν δεν συμφωνείς μαζί μου, δεν πειράζει!! ούτε θα χαλάσουμε τις καρδιές μας.
Πιστεύω, οι κατασκευαστές θα πρέπει να συζητάνε ανάλογα θέματα, κι ας υπάρχουν διαφωνίες.
Αλλά όχι παρεξηγήσεις!!! Εκεί τραβώ χειρόφρένο… :026:

Βεβαίως και δεν υπάρχει λόγος γιά παρεξηγήσεις, μιά παρέα είμαστε και δεν χρειάζεται να στενοχωριόμαστε στην κουβέντα,αλλά πρώτα-πρώτα να περνάμε καλά.:088:
Ό,τι κάνει ο καθένας καλό είναι. Απλά διαλέγει σε ποιό επίπεδο θέλει να το κάνει.
Σε κάποιον μπορεί να του αρκεί μόνο να μοντάρει έτοιμα μέρη. Σε κάποιον όχι.
Όλα οργανοποιία είναι, είτε επαγγελματική είτε ερασιτεχνική.
Αρκεί να ξέρουμε κάθε φορά γιά τι πράγμα μιλάμε !
Άλλο το χειροποίητο σε όλα τα μέρη του όργανο από ένα και μόνο πρόσωπο (σχεδιασμό μοντέλου, διακόσμησης, κατασκευή, βερνίκι, κόλλες κ.λ.π.), είτε επαγγελματία είτε ερασιτέχνη και άλλο αυτό που κατασκευάζεται από περισσότερους ή μοντάροντας έτοιμα μέρη. Επίσης άλλο ένα μονοπρόσωπο εργαστήρι που ο οργανοποιός τα κάνει όλα μόνος του και άλλο το (μονοπρόσωπο ή πολυπρόσωπο) εργαστήρι που κάνει κάποια μικρότερη ή μεγαλύτερη παραγωγή.
Και φυσικά άλλη η αξία των οργάνων που φτιάχνονται με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο.
Δεν πρέπει να μπερδευόμαστε, συγκρίνοντας ανόμοια πράγματα !

ΥΓ. Την πρώτη μου ταστιέρα, σε αυτοσχέδιο τζουρά με ηχείο νεροκολοκύθα, εν έτη 1975, τη χάραξα με εργαλεία του οδοντοτεχνικού εργαστηρίου του πατέρα μου. Τη σημάδεψα φτιάχνοντας την κλίμακα αναλογικά, από την ταστιέρα της κιθάρας ενός φίλου, χρησιμοποιώντας…την απλή μέθοδο των τριών!

Αγαπητοι φιλοι και συναδελφοι.Λυπαμαι πραγματικα εαν το μυνημα του τασου το καταλαβα και λιγο διαφορετικα.αλλωστε μου ζητηθηκε να συμφωνησω η οχι και πιστευω απαντησα τεκμηριωμενα.
Το θεμα μας ομως εδω ειναι εαν θελουμε να βοηθησουμε τους ερασιτεχνες η οχι.Δεχομαι ολες τις αποψεις και ολες τι γνωμες και ολες τις τοποθετησεις αρκει να μην ειναι ακραιες.εαν ακουω αποψεις ακραιες βαζω χειροφρενο.Εγω ασ πουμε οτι αυτον τον τροπο σκεφτηκα για να βοηθησω τον βασιλη.εαν κ;αποιος σκεφτηκε καποιον αλλον μπραβο του.ειναι δεκτος.αλλα οχι να λεμε οτι τον καλομαθαινουμε κιολας που τον βοηθαμε.Ο ιδιος μπορει να κρινει και να διαλεξει ποια βοηθεια θα δεχτει.Αρκει να υπαρχει καλη διαθεση απο τους επαγγελματιες να βοηθησουν τους ερασιτεχνες.Αυτο που θα μου αρεσε θα ηταν ο τασος να προτεινει εναν τροπο να βοηθησει τον βασιλη και οχι να απαντησει σε μενα.Δεν ειναι ολοι οι ερσιτεχνες το ιδιο ουτε πιανουν τα χερια τους το ιδιο.Δεκτα ολα για τα χειροποιητα οργανα και για την καλιτεχνικη οργανοποιοια καθως και για το ρομαντικο της υποπθεσης.Στην προκειμενη περιπτωση ομως του βασιλη λογω αποστασης τα πραγματα ειναι διαφορετικα.
ΥΓ.αγαπητε σταματη προς τι το σεμνοκουμπο?Αν εχεις να προτεινεις η να πεις κατι πες το.Διαλογο κανουμε και η αποψη σου θα μας ενδιεφερε.Μηπως εχεισ να προτεινεις κατι για να βοηθησεις τον βασιλη?.

Στέκομαι στο θετικό της υπόθεσης .Υπάρχουν στο φορουμ επαγγελματίες και ερασιτέχνες οι οποίοι έχουν τη διαθεση να βοηθήσουν όποιον ξεκινά.Για τον ερασιτέχνη αυτό και μόνο το γεγονός είναι μεγάλη υπόθεση.Έχω περάσει πολλά χρόνια για να καταλάβω (νομίζω)τι γίνεται και πως γίνεται.Αν μου τα λεγε κάποιος με διάθεση τέτοια που υπάρχει στο φόρουμ, τα πράγματα θα ήταν, αν όχι πιο απλά, λιγότερο χρονοβόρα.

Αυτο που θα περιμενα απο εσενα θα ηταν να δωσεις τα φωτα σου στον φιλο κυπραιο παρα να γραφεις μυνημα στον αερα με υπονοουμενα!!!

Σε αυτό το σημείο εστιάζετε η αντίδρασή μου! Όχι πως ο Τάσος χρειάζετε την υποστίριξή μου αλλά απόσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, δεν έχει λόγο να προσβάλει εσένα ή τις προθέσεις σου και απόσο κατάλαβα δεν πετά υπονοούμενα στον αέρα!
Το σεμνόκουμπο ήταν κι απο εμένα ένας τρόπος να αντιδράσω σε αυτή σου την πρόταση χωρίς άλλη πρόθεση!

Φιλικά και πάντα με εκτίμηση

Σταμάτης Καλλιγέρης

Φιλε Σταματη Νομιζω οτι εξηγω τον λογο γιατι εγραψα την συγκεκριμενη φραση.ετσι οπως εγραψε το μηνυμα του ο τασος αυτο καταλαβα.αλλωστε δεν ηταν αναγκη να απευθυνθει καθολου σε μενα.ασ εδινε μια λυση με την δικη του φιλοσοφια και λογικη στον βασιλη.Τα Υπολοιπα ηταν περιτα.Ασ μην κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας.
Ο καθε ενας εχει την λογικη του και καλα κανει.Οπως σεβομαι και αποδεχομαι την καλιτεχνικη οργανοποιοια και την χειροποιητη κατασκευη αλλο τοσο απαιτω να σεβονται και να αποδεχονται την πιο βιομηχανοποιημενη ασ πουμε κατασκευη.Υπαρχει χωρος για ολους.Καθε λουλουδι εχει και το αρωμα του αλλωστε.ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ. με αυτη τη λογικη εγραψα για την ετοιμη ταστιερα.

Ευχαριστώ για την απάντηση σου παναγιώτη και δεν πειράζει αν διαφωνούμε, δυστυχώς το μήνυμα μου το κατάλαβες λιγάκι διαφορετικά. Ίσως έφταιγα κι εγώ, έπρεπε να γράψω περισσότερα για να γίνω πιο κατανοητός.
Τέλος καλό, όλα καλά!! :088:

Πάντως, η ερώτηση μου απευθυνόταν αποκλειστικά σε εσένα (αφού ήθελες να βοηθήσεις) για την έτοιμη ταστιέρα που ήθελες να του στείλεις, αντί να του εξηγήσεις (κατά την γνώμη μου σωστότερη λύση) πώς να την χαράζει πιο σωστά. Αυτό και μόνο.

Εγώ είδα στην εικόνα του Βασίλη μία χαραγμένη ταστιέρα, είτε την πήρε έτοιμη είτε την χάραξε ο ίδιος, έχει ταστιέρα. Εμένα δεν μου φάνηκε λανθασμένη, τι να κάθομαι να του εξηγώ!!
Να βοηθήσουμε στα παρακάτω που δεν έκανε, η δεν έχει…

Και βέβαια το βασικό είναι να έχουμε διάθεση να βοηθάμε, και αυτό γίνεται πιστεύω. Όποιος κάνει αναζήτηση σε παλιότερα τεχνικά θέματα και απορίες θα διαπιστώσει ότι πάει καλά το πράγμα, από όλους μας.

Αυτά, και κλείνω από πλευράς μου το θέμα εδώ.

Πες μου τώρα εσύ πότε θα πιούμε κάνα τσίπουρο… γιατί ξεράθηκα να γράφω :102:

οκ τασο.Μπορει να καταλαβα λαθος το νοημα του μυνηματος.Αλλωστε πιστευω οτι δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα απεναντιας με καλη διαθεση και ορεξη μπορουμε απο την μερια μας να βοηθησουμε ο καθενας με τον τροπο του ολους τους φιλους ερασιτεχνες που εχουν την τυχη να ειναι μερος αυτης της ωραιας παρεας του ρεμπετικου φορουμ.
ΥΓ.Δεκτη η προταση για το τσιπουρο.θα επικοινωνησω λιαν συντομως.

Εδω ειμαστε…ειπατε την μαγικη κουβεντα…Τσιπουρο με μεζε…ε ρε Βαγγελιστρα μου…

H Τσιπουρίνη(Tsipourin) είναι η πλέον αποτελεσματική θεραπεία κατά της ασθένειας της παρεξηγήσεως.:088:

και αμεσως μετα , το πατε γραμμη γι` “αναστεναρηδες” , εχοντες ανα χειρας
οχι την εικονα των αγιων “Κων/νου και Ελενης” , αλλα “μπουζουκομπαγλαμαδες” !!!:089:
θα το γυρισει κι ο Φερρης επεισοδιο , το Νο1 ανα την Ελλαδα !!!:088:

Και η κρασομικίνη,και η κρασομικίνη!!!

Αγαπητοί φίλοι ΤΑΣΟ και niavent παρακολούθησα τα σχόλια σας και την <<λογομαχία σας >> και οφείλω να σας πω ότι κολακεύτηκα πιστευοντας πως και η δυο θέλατε να μου δώσετε την καλύτερη συμβουλή όπως και κάνατε
Το αποτέλεσμα είναι πως και η δυο σας έχετε δίκιο δεν θα μπορούσα σαν αρχάριος που είμαι να χαράξω σωστά ταστιέρα οπότε όλη μου η δουλεία θα πήγαινε χαμένη χώρια η απογοήτευση που πιθανών να με έκανε να μην ξανά ασχοληθώ
Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αλλιώς είναι να δημιουργείς όλο το όργανο ξεκινώντας από το 0 και νομίζω ότι αυτή είναι η ουσία ενός ερασιτέχνη . η αμοιβή του είναι να καμαρώσει για το αποτέλεσμα του κόπου του.
Και οπωσδήποτε στην δεύτερη προσπάθεια μου θα χαράξω και την ταστιέρα χρησιμοποιώντας την βοήθεια του φίλου λιξουριωτη και τον ευχαριστώ πολύ

Γεια και χαρά σε όλη την παρέα.
Μετά από αρκετούς μήνες απουσίας μου απο το φόρουμ ύστερα από σοβαρές επαγγελματικές υποχρεώσεις ήρθε η ώρα να τα ξαναπούμε.
Χαίρομαι που το θέμα που άνοιξα το 2007 καλά κρατεί και ελπίζω να κρατήσει για πολύ ακόμη.
Ξεκίνησα την κατασκευή ενός τετραχορδου μπουζουκιού γιατί ήταν το μεράκι μου και απο άποψη γρατσουνίσματος του αλλά και κατασκευαστικά. Καμία εμπειρία πιο πριν στην οργανοποιία δεν είχα αλλά είχα τη σιγουριά ότι μέσα απο αυτή την παρέα κάποιοι θα με βοηθούσαν σε εξειδικευμένα θέματα γιατί κακά τα ψέματα η όλη ιστορία στην οργανοποιοία είναι να τη γνωρίζεις καλά. Δεν περίμενα να γίνω εξπαίρ του είδους όπως και δεν έγινα αλλά ένας ερασιτέχνης οργανοποιός που μοναδικό του μέλημα ήταν να γεμίζω καθημερινά την μπαταρία της ψυχής μου όλο και περισσότερο με αυτό που έκανα και σε αυτό το πράγμα βοήθησαν αρκετοί απο εδώ μέσα με πολύ λεπτομέρεια και υπομονή. Αυτή είναι η βοήθεια για τον αρχάριο συν την ηθική του επιβράβευση για να συνεχίσει και να βελτιώνεται συνέχεια.
Νομίζω ότι αν υπήρχε έστω και ένας εδώ μέσα που να με ψιλοειρωνευόταν ή να πέταγε μπηχτές και υπονοούμενα θα μου έκοβε τα φτερά. Ευτυχώς αυτός δεν υπήρξε. Και ούτε θα υπάρξει γιατί σε νοήμονες ανθρώπους αυτά δεν ταιριάζουν.
Θέλω η παρέα αυτή εδώ να συνεχίσει να δίνει τα φώτα της όπως και στο παρελθόν σε κάθε αρχάριο στην οργανοποιοία να αναπτύσει τη φιλία και την διαδυκτιακή συντροφικότητα χωρίς καχυποψίες και έριδες. Δεν έχουμε τίποτα να χωρίσουμε αλλά μόνο να ωφεληθούμε.
Η παρολίγο παρεξήγηση με στεναχώρισε αλλά ευτυχώς βλέπω ότι θα θέμα έληξε και με χαροποιεί ιδιέταιρα.
Έτσι λοιπόν κλείνοντας θα παρότρυνα τους εμπειρους και γνώστες του είδους να συνεχίσουν να δίνουν τα φώτα τους σε όλους εμάς τους αρχάριους και φιλόδοξους ερασιτέχνες οργανοποιούς για να λέμε αφοβα ότι στην σημερινή εποχή της αλλοτρίωσης κάθε ανθρώπινης αξίας εδώ μέσα κάτι γίνεται ακόμα.
Μπορεί να σας κούρασα λιγο και ζητώ συγγνώμη γιαυτό αλλά βγήκαν πραγματικά μέσα απο την ψυχή μου.
Πασχάλης.