Ελληνική φιλοπατρία? φιλελληνισμός?

Εκτιμώ ότι ρεαλιστικά “Ιστορία” είναι οι διεθνείς συνθήκες και συμφωνίες, κοινώς αποδεκτές και υπογεγραμμένες, πάνω στις οποίες βασίζεται αυτό που αποκαλούμε “Διεθνής νομιμότης” για την οποία όλοι κόπτονται, και όποιος ξεχωρίζει εύκολα αποκαλείται “τρομοκράτης” (εφόσον βέβαια δεν έχει και την δύναμη να στηρίξει τις απόψεις του).
Κρίσεις σε γεγονότα του παρελθόντος πάντοτε γίνονται, αλλά χαρακτηρίζονται υποκειμενικές και άρα σχετικές, πολλές φορές μάλιστα γίνονται με γνώμονα να εξυπηρετηθούν καταστάσεις και συμφέροντα, και προβάλλονται με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους.
Η “εξέταση των πραγμάτων ως έχουν” χρησιμοποιήθηκε και από τον Αννάν στο Κυπριακό και εγώ τουλάχιστον δεν είδα κανέναν να διαφωνεί…ούτε και τους Κυπρίους που επί 40 χρόνια φώναζαν ότι ζητούν λύση βάσει των αποφάσεων του συμβουλίου ασφαλείας του ΟΗΕ. (Πώς θα μπορούσαν άλλωστε, αφού αυτοί τον φώναξαν να δώσει λύση…αυτό νομίζω απαντά στο θέμα περί διαιτητών!!!).

Η διεκδίκηση “δικαίων και αδίκων” σε ατομικό ή συλλογικό επίπεδο γίνεται αποδεκτή, από αρχαιοτάτων χρόνων, μόνον δια μέσου…οδών…Θεσμών,…και… φορέων, κοινά συμπεφωνημένων και αποδεκτών και πάντοτε (υποτίθεται) με βάση την “νομιμότητα” (χωρίς βέβαια να εξασφαλίζεται η απόδοσή του “δικαίου”…μιας και αυτή η έννοια είναι υποκειμενική). Με τους ίδιους θεσμούς συζητούν, διαπραγματεύονται ή απολογούνται, ακόμη και εκείνοι που ΔΕΝ τους αποδέχονται.
Όσοι προσπάθησαν να ανατρέψουν αυτό το σύστημα (ακόμη και για να περάσουν μεγάλες ιδέες) χαρακτηρίστηκαν “τραγικοί” και απομονώθηκαν. Λαμπρά παραδείγματα θα βρεις στον Καζαντζάκη, Θερβάντες καθώς επίσης και στις δίκες του Σωκράτη και του Χριστού.
Φυσικά με τέτοιους θεσμούς συμπράττει και η Ελλάδα, η δε θέση περί “Ελληνικής Μακεδονίας” με το τρόπο που την αναλύεις, δεν γνωρίζω να εκφράζεται από την Ελληνική εξωτερική πολιτική.

Ο Ελληνικός πολιτισμός (κοινά αναγνωρισμένος σαν παγκόσμιος) πέρασε πολλά στάδια μέχρι να φθάσει στο επίπεδο του να αποδέχεται ουσιαστικά την ύπαρξη ατομικής άποψης (αυτό που λέμε Δημοκρατία) .
Αλλά αυτός που διατυπώνει μία άποψη που θίγει άλλους, και μάλιστα σε τέτοια ζητήματα, θα πρέπει τουλάχιστον να την στηρίζει.
Προσωπικά σέβομαι την άποψή του και την προσπάθειά του ακόμη και αν είναι εναντίον μας, απλώς τον ρώτησα ορισμένα πράγματα για να διαπιστώσω μήπως είναι και πολιτογραφημένος Έλληνας και χρησιμοποιεί την Ελλάδα (διαβατήριο, μουσική κλπ) σαν στήριξη στο έργο του…γιατί μέχρι τώρα τα στοιχεία προς τα εκεί δείχνουν…τίποτε άλλο
ΚΑΙ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΗ!!!

Αν συνεχιστεί η δημοσίευση απόψεων και σχολίων, σε ένα θέμα που σαφέστατα είναι εκτός της θεματολογίας ενός ρεμπέτικου φόρουμ, θα αναγκαστούμε να κλειδώσουμε το θέμα.

Σας παρακάλω κάποιος(κ.Νίκο) να το κλειδώσει.Εμένα προσωπικά με προσβάλει και μόνο που υπάρχουν αυτές οι απόψεις.Με προσβάλει να τις διαβάζω στο φόρουμ.Οχι μόνο επειδη δεν κολάνε και ο καθένας βρήκε έδαφος να γράψει την χαζομάρα του,αλλά επειδή είναι επικίνδυνες.Θα καταντήσουμε ράμπο να γίνουμε,κυνηγοί κεφαλών…Αφήστε ρε τον κόσμο στην ησυχία του.Κάθένας που αντιμετοπίζει πρόβλημα θα ξεσπαέι όπου βρει,και εμεις θα τον βλέπουμε να γράφει…Σας παρακαλώ,αν και δεν είναι δικιά μου δουλειά να κλειδώνω θέματα,εκφράζω την άποψη μου σαν αναγκαίο να γίνει.

Αλίμονο, Νίκο μου, αν ήμασταν τόσο ευάλωτοι ώστε να αρχίσουμε να κυνηγάμε κεφάλια μεταναστών, επειδή κάποιοι έχουν κάποιες απόψεις. Σε μια δημοκρατική κοινωνία (τέτοια είμαστε, κι ας γκρινιάζουμε περί του αντιθέτου), έχουν όλοι τη δυνατότητα να εκφράζουν όλες τις απόψεις, και τις πιο ακραίες. Και οι απόψεις αντιπαλεύονται με επιχειρήματα, όχι με ολοκληρωτικές μεθόδους.

Θα μπορούσα και εγώ, και πολλοί άλλοι εδώ μέσα, να βγώ και να αντικρούσω τις απόψεις του Costaspol και μάλιστα, με μεγάλη ευχαρίστηση, αφού οι απόψεις του με βρίσκουν αντιδιαμετρικά αντίθετο (το έχω κάνει επανειλημμένως στη ζωή μου, να είσαι βέβαιος, αλλά σε άλλους χώρους). Θεωρώ όμως ότι πρέπει να σεβαστώ το χώρο στον οποίο όλοι φιλοξενούμαστε, και ο οποίος δεν στήθηκε για ανάπτυξη και αντιπαραθέσεις σχετικές με το αντικείμενο που τέθηκε στην αρχή αυτού του θέματος.

Δεν σου επιτρέπω να πεις κάτι τέτοιο, ποτέ δεν έχω πει τίποτα για συνωμοσιολογίες ούτε είπα τίποτα εναντίον των Εβραίων που μάλλον τους θαυμάζω για πολλά πράγματα και πιστεύω ότι είναi παράδειγμα προς μίμηση για τους Ελληνες σε όλους τους τομείς χωρίς εξαίρεση.

Αλλά μάλλον δεν με διάβασες αλλιως δεν καταλαβαίνω πως μπορεις να πεις κάτι τέτοιο. Διαβασες στα γρήγορα “Εβράιος” και έτρεξες σαν αγγελιοφόρος του πολιτικού ορθού.

Μαθε να διαβάζεις πριν πληκτρολογήσεις,

Προσέχω ότι προσπάθησα να ξανα φέρω τη συζήτηση στο έδαφος της μουσικής, μιλόντας για τα όργανα των Σκοπιανών και των Βουλγάρων αλλά κανείς δεν απαντά, ούτε αυτοι που λενε ότι δεν πρέπει να μιλάμε για πολιτική: Οι ίδιοι αντι να απαντούν κάνουν πολιτικές παρατηρήσεις αλλά δεν κατηγορούνται απο τους άλλους ότι ξεγεύγουν απο το θέμα του φόρουμ, μόνο γιατι οι απόψεις τους είναι “politically correct”!

Ξαναβάζω λοιπον εδω αυτό που έλεγα για τα μουσικά όργνανα των Σκοπιανών και των Βουλγάρων που - μιας και μιλάμε για ονομασίες - έχουν κρατήσει στο λεξιλόγιό τους τη λέξη ταμπουρά για όργανα τα οποία παίζουν καθημερινά:

[b]Για να επανέλθουμε στη μουσική οι Σκοπιανοί και οι Βούλγαροι έχουν όργανα αρκετά παρόμοια με τα μπουζούκια αλλά που συνεχίζουν να τα αποκαλούν ταμπουράδες όπως παλιά στην Ελλάδα

Απο Βουλγαρία :

http://www.youtube.com/watch?v=bdvv6…eature=related

Κοιτάξτε και αυτά τα 2 καταπληκτικά οργανα με βούλγαρους οργανοπαίχτες

http://www.youtube.com/watch?v=3z7FYVo0sYU

Και αυτον τον Γάλλο που λεει ότι παίζει “μακεδονικό” ταμπουρά

Και δίχορδα
http://www.youtube.com/watch?v=twL5WrH8szs

Και κάτι άλλο τελείως άσχετο - γιατι είναι απο κροατία φαίνεται - αλλά άλλο όργανο σαν τον Ελληνικό μπαγλαμά - πλην μια χορδή;. Ταμπουράκι… Η λεγόμενη ταμπουριτσά ή πρίμα που παίζεται σε όλη τη νοτιο ανατολική Ευρώπη
http://www.youtube.com/watch?v=k49iD5wgkDY&feature=related[/b]

Δεν την ξανα – φέρνεις «στο έδαφος της μουσικής» τη συζήτηση, akios, γιατί ποτέ δεν βρέθηκε εκεί. Ας απαντήσω λοιπόν, ως άτομο τώρα γιατί, όταν έκανα «πολιτικές παρατηρήσεις” (sic), λειτουργούσα ως συντονιστής.

Τα μακρυμάνικα λαουτοειδή, από τον καιρό που ήρθαν στην ανατολική Μεσόγειο από τη Μεσοποταμία (μαρτυρία Πολυδεύκους, 200 π. Χ. περίπου) έμειναν, εξελίχτηκαν και διαδόθηκαν σε όλους τους λαούς της περιοχής. Ονόματα τους δόθηκαν πάμπολα: Τρίχορδον, Πανδουρίς (ασσυριακή ονομασία, κατά Πολυδεύκη), Πάνδουρος, Φάνδουρος, Πανδούριον, Πανδούρα, Θαμπούρα, Ταμπουράς, σάζι, μπουζούκι, μπαγλαμάς, καραντουζένι, λιογκάρι / γιογκάρι, μπουλγαρί, τζιβούρι, καβόρο, γόνατο και άλλα. Η τύχη τους είναι διαφορετική, κατά περιοχές: Στην Ελλάδα έχουμε πλέον μόνο δύο (τρία) τέτοια όργανα, το τρίχορδο ή τετράχορδο μπουζούκι και τον μπαγλαμά (οι τελευταίοι ταμπουράδες εξαφανίστηκαν μετά το δεύτερο Παγκόσμιο). Στην Τουρκία, το σημερινό tanbur (αλλά και το νεότερο yayli tanbur) είναι όργανα της «κλασικής» τους μουσικής, όπως τη λένε, αλλά υπάρχουν και δεκάδες άλλες λαϊκές παραλλαγές με σάζια. Αλλού επιβιώνουν με μία (Σερβία, Κροατία κλπ.), δύο (Αλβανία) ή τρείς χορδές (Βαλκάνια γενικώς), σε διάφορες μορφές. Έ, και τι έγινε; Κοινή είναι η παράδοση και όλα ανήκουν σε όλους, καθώς και η μουσική που παίζουν. Στο youtube βέβαια, θα τα βρείς ως βουλγάρικα, μακεδονικά, αλβανικά ή δεν ξέρω τι, αλλά για τα ίδια όργανα πρόκειται.

Δεν καταλαβαίνω, λοιπόν τι θέλεις να επισημάνεις, αραδιάζοντας σειρά ολόκληρη από συνδέσμους που παραπέμπουν σε χρήση αυτών των πασίγνωστων και κοινών σε όλους τους λαούς της ανατολικής Μεσογείου και της Μέσης Ανατολής γενικότερα (π.χ. περσικό sehtar) οργάνων.

Δεν αναφερόμουνα σε σένα για τις πολιτικές παρατηρήσεις.

Τίποτα το ιδιαίτερο δεν ήθελα να επισημάνω, μόνο να μοιραστώ μαζι σας ωραία βιντεάκια απο ωραίους ταμπουράδες και καλούς οργανοπαίχτες των Βουλγαρο-σκοπιανών που κρατήσανε και τη λέξη ταμπουρά αλλά κάποτε και τη μορφή του ταμπουρά (για τα όργανα με τη πιο μοντέρνα μορφή φαίνεται να γνώρισαν την ίδια εξέλιξη που οδήγησε τους Ελληνες απο τον ταμπουρά στο μπουζούκι) - κάτι που δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με το ιστορικό-πολιτικό τους ντελίριο -

Απλα το έκανα για να διαβάσω σχόλεια πάνω σ αυτή τη μουσική και αυτά τα όργανα, να μάθω πράγματα κλπ. - όπως σ ένα φόρουμ δηλαδή :088:

δεν ήθελα να επανέλθω, αλλά θέλω να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω καμία σχέση με “πολιτική ορθότητα” (μάλλον προφανές), προσπαθώ όμως να μην αφήσω έδαφος στο αυγό του φιδιού. θυμίζει '30 η κατάσταση, το ξαναλέω…
akios, πήγες να το σώσεις αλλά χειροτέρεψε. το ισραήλ είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα μιλιταριστικού έθνους-κράτους που στάζει αίμα, αυτό είναι το όνειρό σου για το ελληνικό κράτος! δεν απέχει πολύ, η αμερική των βαλκανίων είναι.
όσο για τον costaspol, πρώτα χύνεται το αίμα για τα σύνορά σας και μετά οι συνθήκες και η ιστορία γράφονται από τους νικητές. το (παρα)κράτος παρακράτησε…
σκοπιανοί, ε; σκεφτείτε να λέγαμε τους σπαρτιάτες “αθηναίους”, απλά και μόνο επειδή η αθήνα έτυχε να είναι η πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους και η σπάρτη να ανήκει σε αυτό!

και πάλι συγγνώμη για το εριστικό ύφος, μακάρι να είχα τη νηφαλιότητα του άγη. και όντως δεν θα πειστούμε, δεν αντέχω όμως να μένουν κάποια πράγματα αναπάντητα… ας βάλουμε κάποια τελεία (μα ανοίγω κι εγώ τους ασκούς του αιόλου ο μπαγάσας) -κι ας το πάρουμε σαν αναγνωριστική κουβέντα, όχι φιλολογική. τί καπνό φουμάρουμε ή δεν φουμάρουμε τελοσπάντων.
καλή μας νύχτα

Νομίζω ότι με τις τελευταίες τοποθετήσεις μάλλον καλμάραμε λίγο (και ας έπεσε και κανένα σεμνουδάκι), ζητήθηκε να μπεί και τελεία. Τώρα, όταν μπαίνει τελεία πάντα αδικείται η πλευρά που δεν την έβαλε. Φυσικό είναι, ο καθένας να θέλει να έχει εκείνος τον τελευταίο λόγο. Αν όμως ξαναρχίσουμε καινούργιο γύρο αντιπαραθέσεων, ενώ όλοι ξέρουμε ότι συμφωνία δεν θα προκύψει, δεν πρόκειται να τελειώσει ποτέ αυτή η χωρίς προοπτική αντιπαράθεση, τα μπραβόσεμνα θα συνεχίζουν και άκρη δεν θα βγεί. Κλείνει λοιπόν το θέμα, καλή μας νύχτα, είναι (ήταν) και περασμένες πέντε το πρωί……