Εκδηλωση του φορουμ - πεπραγμενα, υλικο

Παρεπιπτόντως, υπάρχουν κι άλλοι Κρήτες στο φόρουμ; Νόμιζα πως εμείς οι δυο είμασταν οι τελευταίοι των Μοϊκανών.

Γιώργη, έχεις “δικό σου” μέρος στα νότια;

Δε σε προλαβαίνω με τα ποστ σου ρε Γ.Β.

Έννοια σου, και κάτι έχω στα σκαριά εδώ και καιρό, για το μεθεπόμενο Σαββ/κο…

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην delikanis 07 Ιούνιος, 2006)

Στα νοτια Ρεθυμνου εχει κατι ο Αγαπιος και νοτια Ηρακλειου (προς Μεσαρα) καποιος αλλος φιλος.
Εγω εχω κι ενα κολλητο 3χορδο απο Ακουμια που εχει και ενα οικοπεδο στον Αγιο Παυλο
που το πουλαει … κανεις ενδιαφερομενος ;;
Αντε και real estate-rembetiko forum !!
Εν τω μεταξυ Αγ.Παυλο, Τριοπετρα και απ’την αλλη μερια Ροδακινο δεν εχω παει …
Καπου εκει θα τριγυρναμε.
Ωστοσο πληροφορια για αγροτοτουριστικο ξενοδοχειακι στο Καμηλαρι ερευναται παραλληλα …

Λοιπόν, μιας και λέτε να σεριανίσετε προς τα κει, κι έχεις δικό από τ’Ακούμια, η διαδρομή Ρέθυμνο - Ακούμια - Άγιος Ιωάννης - Πλακιάς είναι φανταστική ετούτο το καιρό.
Πας, ας πούμε κάτω Σούδα (του Πλακιά) για μπάνιο (ή ακόμα καλλίτερα, Σχινάρια παραδίπλα), και γυρνάτε στον Αη-Γιάννη (είσοδος φαραγγιού Κοτσυφού) στου Ηλιομανώλη. Εξερεύνησέ το, είναι καλό μαγαζί. Προσφέρεται για τέτοιου είδους εκστρατείες.

Ωχ, λάθος! μπέρδεψα τα Ακούμια με τους Κούμους! παρ’όλα αυτά ψάχτε το…

Στειλε χαρτη και οδοιπορικο με μπερδεψες …

Κάπου παραπάνω σε ένα μήνυμα με έβρισαν, αλλά το ξεπέρασα λόγω καλού κλίματος. Τώρα όμως -αφού πέρασαν λίγες μέρες- θα αποκαταστήσω την τάξη:
Ε όχι και Λάκωνας ρε! Ξέρεις από πότε πολεμάμε τους Λάκωνες ρε; Από τον 8ο αιώνα π.Χ., όταν χάσαμε στον πρώτο μεσσηνιακό πόλεμο!!!

Naggel, Ipt και Αλίκη, πλάκα κάνουμε. Μη με κράξετε…

Χαχααααα… “Σαν πας στην Καλαμάτα…στείλε μου ένα μαντήλι” !

Twra pou akousa Koumous thumithika ena glenti se ena magazaki me xorous kai rakes ws tis 7 prwines…tin epomeni gnwrisa enan filo pia…Geia sou Giwrgo Nterbisi!!!

Άρη, γιατί να σε κράξουμε οι Λάκωνες ; Η αποδοχή της ήττας και δη παρατεταμένης ανά τους αιώνες αξίζει το σεβασμό μας.

Εσυ δεν ειπες Αρη οτι εισαι μισος Λακωνας ;;

Ή επινα την μπροκολαδα μου τοτε ;;

Ρε Άρη μήπως έλκεις καταγωγή απ΄ την αποδώ μεριά του Ταϋγέτου;

Το υπόλοιπο μισό της καταγωγής είναι επίσης σημαντικό, αλλά μας το κρατάει κρυφό ο φίλος Νικολα ΙΔΗΣ

Ρίζαμ’

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 09 Ιούνιος, 2006)

Δεν κρύβω τίποτα. Μισός Πόντιος, μισός Μανιάτης από την αποσκερή Μάνη, δηλαδή Μεσσήνιος. Καταγωγή από την …από κει μεριά του Ταϋγέτου δεν έλκω. Με …έλκουν όμως κάποιοι που έχουν από κει καταγωγή

Λοιπόν φίλοι μου, επειδή εγώ είμαι ΛΑΚΩΝΑΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΟ Λ,και ΟΧΙ ΜΑΝΙΑΤΗΣ, είναι ΤΙΜΗ ΜΟΥ.
Διότι για μένα μετράει η ανθρωπιά, η φιλοτιμία και η καλωσύνη, την οποία εμείς οι ΛΑΚΩΝΕΣ, την έχουμε περίσσεια.

Φίλοι από τη Σπάρτη.
Κάνουμε τα αδύνατα δυνατά, τόσον εγώ όσο και ο σύλλογος του Κυπαρισσιού, καθώς και διάφοροι άλλοι φίλοι μου, να βρεθούν δωμάτια στο χωριό για τη διαμονή όσων θα έλθουν για την εκδήλωση για τον ΤΖΟΥΑΝΑΚΟ.
Οταν έχω νεότερα θα επανέλθω

Απο Στερεά Ελλάδα υπάρχει κανείς;

Απο Ρόδο;

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην vamos 10 Ιούνιος, 2006)

μπα!ρούμελη γιόκ!