Εκδήλωση στην 'Ανω Πόλη της Σαλονίκης για τον Βασίλη Τσιτσάνη ...

“Η έκθεση είναι έκθεση” , δεν έχει καλή και κακή έννοια …

Κι εσύ κι εγώ, από τη στιγμή που δημοσιεύουμε κάποιο άρθρο μας σε κοινή θέα, εκτιθέμεθα!

Στο Χατζή Μπαχτσέ, (να πας θα περάσεις φίνα), κράτησε δια τηλεφώνου “πρώτο” τραπέζι μια παρέα
με αναγνωρίσιμα πρόσωπα της πόλης μου, άνθρωποι των γραμμάτων, που ζήτησαν να είναι δίπλα στους μουσικούς!
Σε πληροφορώ πως από τις φωνές και την φασαρία τους, ενοχλούσαν και μας που θέλαμε ν`ακούσουμε!
Αυτοί οι άνθρωποι, χωρίς σεβασμό στον συνάνθρωπο τους, θεωρούσαν πως έπρεπε να έχουν πρώτο τραπέζι,
μόνο και μόνο για να ταΐσουν τον “δηθενισμό” τους κι όχι γιατί γνώριζαν από στοιχειώδεις τρόπους αγωγής!
Εκτέθηκαν με τον χειρότερο τρόπο σε όλους και την περίπτωση την ανέφερα σαν παράδειγμα χειρίστου είδους “έκθεσης” …

Συμπέρασμα, όλοι μας είμαστε υπό έκθεση και ουδείς στο απυρόβλητο, “ουδείς” …

Εγω το μόνο που θέλω να πω είναι πως σε εκδηλώσεις τέτοιου τύπου όπου όλοι σχεδόν συμμετέχουν αφιλοκερδώς δεν υπάρχει κανένας λόγος να εμπλέκονται όλα αυτα τα λαμόγια οι πολιτικοί. Το οποιοδήποτε κόστος μπορεί να υπάρχει (τα ηχητικά φαντάζομαι) μπορεί άνετα να καλυφθεί απο χορηγίες ιδιωτών.
Αυτο που πάντα υποβαθμιζε και συνεχίζει να το κάνει όλες τις αξιόλογες κινήσεις στην Θεσσαλονίκη είναι η εσωστρέφεια και η καχυποψία…

1 «Μου αρέσει»
  1. “Πάσιν αδείν χαλεπόν”, που θάλεγε κι ο Σόλων. Δηλ. σχεδόν αδύνατο να συμφωνήσουμε όλοι (σε όλα) …

  2. “Χατζή Μπαχτσέ” που είναι ; (με ΠΜ - όχι ρεκλάμες χιερ πληζ)

  3. Ωραία έκφραση ο “δηθενισμός” (Πελαγία) ! Και δεν τους είπατε να φάνε το σκασμό ;

  4. Οι μουσικοί τζάμπα, τα μηχανήματα με φράγκα … !!! (πικρό σχόλιο σε σημείο όσων έιπε ο Δημητράκης ο Μυστακίδης)

Φίλε Μπάμπη,
σιγά τον χαρακτηρισμό πού έκανε. Εξ άλλου το ψευδώνυμο επώνυμο του το πήρε από τα κατηχητικά σχολεία που φοίτησε στην κατοχή και μετά, μαζί με τον Γιώργο Ιωάννου και τον Δημήτρη Μαρωνίτη (κοινές μοίρες), μέχρι την αποβολή του με την έκδοση της πρώτης ποιητικής του συλλογής.

Βαριά η κουβέντα (δυνάστης της πνευματικής Θεσσαλονίκης) και σίγουρα τον αδικεί. Τα προσωπικά μεταξύ των ανθρώπων του πνεύματος, ιδιαίτερα στην Θεσσαλονίκη που λειτουργούσε τότε σαν “μικρό χωριό”, είναι άβυσσος και δεν βγαίνει άκρη.
Εκτός από την ποίηση πάντως, η παρουσία του στην πνευματική ζωή της Πόλης είναι σημαντική για δεκαετίες, κυρίως μέσω της “Διαγωνίου”,αλλά και με τον πεζό λόγο.
“Η παρέα του Τσιτσάνη” που δημιούργησε πριν πολλά χρόνια, αποτέλεσε πολύ σπουδαίο γεγονός που φαίνεται στην μεγάλη αποδοχή και στην διάρκεια της.
Είμαι σίγουρος πως ούτε στο ελάχιστο δεν πήρε και ούτε ζήτησε “αντίδωρο” από αυτήν την προσπάθεια του.Οι σπάνιες εμφανίσεις της το πιστοποιούν.
Όσον αφορά το “υφάκι/στυλάκι” που γράφεις, είναι sui generis ως προσωπικότητα και όχι με προσωπείο. Πληγώνει η κριτική του και ο σχολαστικισμός, αλλά σε καμμία περίπτωση δεν λέει κάτι που δεν πιστεύει απόλυτα.Σίγουρα ενοχλεί, αλλά αυτό θεωρεί πως είναι και ο ρόλος του ως πνευματικού ανθρώπου.
Αυτά ως σκέψεις, γνωρίζοντας και τις απόψεις του για τον σπουδαίο Γ.Ιωάννου ή και τον Β.Βασιλικό, πράγμα πάντως που δεν αναιρεί την προσφορά του στα γράμματα, στην Πόλη και έστω την μικρή στο ρεμπέτικο, που κυρίως μας αφορά εδώ.

Υ.Γ. Φίλε guvs πότε θα τα πιούμε με την όμορφη παρέα σου, να γουστάρουμε ξανά;

Ποιος και γιατι εσβησε τις φωτιες στα τοπια αραγε;

απ’ ό τι κατάλαβα αν άφηναν τη “φωτιά” να φουντώσει θα βγαίναμε εντελώς εκτός θέματος… και ποιος ακούει τη φίλη μου τη Πελαγία μετά!..
δημιουργήθηκε καινούργιο τόπικ όπου μπορούμε να συζητήσουμε για τη σχέση αριστεράς και ρεμπέτικου…

Η παρέμβαση του Αντώνη (πέρα απ’ τις όποιες διαφωνίες με το πρόσωπο του Χριστιανόπουλου) προσωπικά με καλύπτει. Σημασία έχει τελικά να γίνονται εκδηλώσεις για τον Τσιτσάνη με την αποδοχή του κόσμου και απ’ τη στιγμή που έχουν πάγιο χαρακτήρα ακόμα καλύτερα!

Καλημερα κ.Αντωνη, καιρο ειχα να σας δω! Ειμαι ανοιχτος οποτε θελετε, τωρα που τελειωσε και εξεταστικη, βρειτε μου μερος και ερχομαι σουμπιτος με οργανα και διαθεση να γουσταρουμε για ωρες! Αν και το νιαβεντι εκλεισε (δεν ξερω αν εχετε πληροφοριες), πρεπει να βρουμε καπου αλλου…Οποτε θελετε και κανονιστε τιποτα, στειλτε μου ενα π.μ. σας παρακαλω!
Εννοειται πως συμφωνω με αυτα που ειπατε αλλα κυριως για πληροφοριες που δεν ηξερα…

Πάρη δεν έσβησε κανείς το μήνυμα, απλά μεταφέρθηκε σαν [b]καινούριο θέμα[/b], γιατί όπως είπε και ο Άλκης θα βγαίναμε εκτός θέματος.

Προυποθεση για ¨μετανοια¨ ειναι η πρωτα η παραδοχη…

Δεν σβηστηκε ενα μηνυμα αλλα τρια,αρα οχι απο σενα.Παντως εστω και αργα εγινε η παραπομπη.

Να το πω κι εγώ προς όλους.
Δεν σβήστηκε ΚΑΝΕΝΑ μήνυμα και καμία…“φωτιά”, απλά μεταφέρθηκαν σαν ανεξάρτητο θέμα, μιας και ήταν άσχετα με τα του χριστιανόπουλου.
Παραπομπή δεν κρίθηκε απαραίτητη αφού τα δύο θέματα δεν σχετίζονται μεταξύ τους, αλλά και το καινούργιο θέμα είναι προσβάσιμο από όλους.

Παρι, μπες στο αλλο ποστ που εγινε και το συζηταμε αναλυτικοτερα αν θελεις.

Τα τρια μηνυματα σβηστηκαν, μαλιστα ακομψα και αργοτερα επανεμφανιστηκαν σε αλλο θεμα ,το οποιο ειχε και ακομα εχει σχεση με το παρον, αν κοιταξει κανεις το πρωτο σκελος του προηγουμενου μου μηνυματος και οχι μονο.
Δια ταυτα,η παραμπομπη ηταν επιβεβλημενη και μαλιστα σε πρωτο χρονο!

Το τι πραγματικά συνέβη έχει, νομίζω, σαφέστατα εξηγηθεί. Εκείνο που σίγουρα είναι επιβεβλημένο είναι, να πάψεις να ασχολείσαι με το φόρουμ αυτό, αν δεν σου ταιριάζει ο τρόπος με τον οποίο λειτουργούμε.

Αποσπασμα προσφατου μηνυματος απο το παραπεμφθεν θεμα:

…Αλλά πώς και γιατί στα ξαφνικά ανοίγει ένα τέτοιο θέμα; Και μάλιστά απλά πετώντας κ. Γιάννη ένα στιχάκι του Σαββόπουλου. Προσοχή στα ονόματα εδω παίζουν ρόλο. Του Σαββόπουλου λοιπόν, για να τεκμηριώσουμε τι; Που κολάει η αριστερά του 30, 40, με αυτό; Η κριτική για το ρεμπέτικο πώς πετάγεται έστι ξαφνικά;…

Προς επιρρωσιν.

Paris, ο νοών νοείτω και ο μυγών … μυγιασθείτω… Χαχα… ΤΕΛΕΙΑ ΠΑΥΛΑ .-