Εγώ μάγκας φαινόμουνα Προσπάθεια

Γειά σας και γλυκιά καλησπέρα απ’ την έμορφη Μυτιλήνη!.
Σήμερα προσπαθώ να μάθω το τραγούδι ( Εγώ μάγκας φαινόμουνα ) του Μιχάλη Γενίτσαρη

μπορείτε να δείτε το βίντεο να μου πείτε τι πρέπει να φτιάξω?

Εγώ μάγκας φαινόμουνα ( Προσπάθεια 2η ) 2024 Κοσμάς ( Ο Μυτιληνιός ) - YouTube

1 «Μου αρέσει»

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο, μπράβο! Πολύ μπροστά σε σχέση με παλιότερες προσπάθειες που μας είχες ποστάρει.

Το μέτρο είναι σωστό. Ο χρόνος σού ξεφεύγει σε κάποια σημεία (αργεύει ή επιταχύνει), αλλά αυτό το βλέπεις και μόνος σου.

Η μελωδία δεν είναι 100% έτσι. Ίσως να προσέξεις λίγο τα σημεία όπου, ανεβαίνοντας ή κατεβαίνοντας 4-5 νότες στη σειρά, παραλείπεις μία από τις ενδιάμεσες. Βγάζει ένα περίεργο πεντατονικό εφέ που είναι ενδιαφέρον μεν, αλλά δεν υπάρχει στο αρχικό τραγούδι. Νομίζω ότι γενικά οι ρεμπέτες δεν το πολυσυνηθίζουν αυτό, να πηδάνε σκαλοπάτια.

Τίποτε. Πέρνα στα επόμενα τραγούδια. Υποθέτω ότι ο σκοπός σου δεν ήταν να παίξεις το συγκεκριμένο άριστα, αλλά να το χρησιμοποιήσεις ως εξάσκηση για να γίνεις καλύτερος στο όργανο. Αποστολή εξετελέσθη. Με το επόμενο, και με τα επόμενα 10 ή 20, ο στόχος θα είναι να γίνεις ακόμη καλύτερος.

Μετά, κάποια στιγμή, θα ξαναγυρίσεις στο Μάγκας από μικράκι και οι διορθώσεις θα γίνουν αυτόματα με μαγικό τρόπο.

να σε καλά Pepe εγώ υποσχέθηκα σαν τον μάρκο εγώ αν δεν μάθω να παίζω μπουζούκι όχι να κόψω μόνο το χέρι μου αλλά και το κεφάλι μου μόνο αν προσπαθώ δεν θα κόψω!.