Δίλημμα τζουρά-μπαγλαμά

…οπως αναφερνει ο λιγα ροσα ,μιλαω για
“μαθητικά” όργανα καλών μαστόρων, που πραγματικά είναι “value for money” -όπως λέγανε στον πειραιά οι παλιοί.
…βεβαια το βασικοτερο εινα τη σκηκωνει η τσεπη :slight_smile:

Στο ξεκινημα του θεματος, το διλημμα ηταν “τζουρας ή μπαγλαμας” που εχει να κανει περισσοτερο με το ρολο του οργανου στη ρεμπετικη κομπανια (το ενα ειναι καθαρα σολιστικο, το αλλο κυριως παιζει συγχορδιες και μικρες φρασεις αλλα εχει και το δικο του ρεπερτοριο οσον αφορα το σολο παιξιμο) και λιγο λιγοτερο με το ηχοχρωμα (τα δυο οργανα σαφως δεν εχουν την ιδια φωνη, αλλα τα χαρακτηριζει ενας ηχος οξυς και τενεκεδενιος).

Με την αλλαγη του διλημματος σε “μπουζουκι ή τζουρας”, συγκρινουμε 2 οργανα με τον ιδιο ρολο στην κομπανια, δλδ το σολιστικο παιξιμο, αλλα με ενα μεγαλο ευρος διαφοροποιησης στο ηχοχρωμα. Μπορεις να βρεις μπουζουκι που φερνει στον μεταλλικο, ξερο ηχο του τζουρα, αλλα μπορεις να βρεις και μπουζουκι με πιο γλυκο ηχο. Επιπλεον, σε αυτη την περιπτωση και το ρεπερτοριο αποκτα ενα αλλο βαρος. Αν και πρακτικα μπορεις να παιξεις τα ιδια πραγματα και με τα 2 οργανα, εντουτοις το αποτελεσμα εινια διαφορετικο, γιατι το μπουζουκι εινια ενα οργανο πιο all round, με μεγαλυτερο ευρος. Ο τζουρας καλυπτει καλα ενα πιο συγκεκριμενο ρεπερτοριο, και το υπολοιπο το καλυπτει υποτυπωδως.

Συνηθως αυτοι που ψαχνουν για τζουρα, ψαχνουν ακριβως αυτον τον ιδιαιτερο ηχο στο παιξιμο τους και κινουνται στο αναλογο ρεπερτοριο. Δεν θετουν θεμα καν για μπουζουκι δηλαδη. Εσυ, με τον τροπο με τον οποιο ρωτας, δινεις την εντυπωση οτι μπουζουκι θελεις βασικα, αλλα στρεφεσαι προς πιο οικονομικες λυσεις.

Οπως αναφερθηκε, δε θα ηταν καλο να προσεγγισεις το ζητημα με την οπτικη οτι ο τζουρας ειναι ενας φτωχος συγγενης του μπουζουκιου.

Ο τζουρας ειναι πιο δυσκολος απο το τριχορδο, γατι το τριχορδο ειναι ενα οργανο καλυτερα ζυγισμενο και δεν ειναι “ολο χερι”. Απο την αλλη ενα αξιοπρεπες μπουζουκι ειναι αρκετα ακριβοτερο.

Συμφωνα με το ρεπερτοριο του 1ου ποστ, θα προτεινα μαλλον τριχορδο.

1 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις ολων, οι οποιες ειναι πολυ κατατοπιστικες.
Ανοιγοντας αυτο το θεμα και εχοντας το αρχικο διλημμα τζουρα-μπαγλαμα γνωριζα τις διαφορές στο ρεπερτοριο του καθε οργανου (για να πω την αληθεια πιστευα οτι ο μπαγλαμας εχει μεγαλυτερες δυνατοτητες απο αυτες που συνηθως χρησιμοποιειται), ομως ηθελα να δω με ποιο απο τα δυο οργανα μπορει να προσεγγισει καλυτερα ο αρχαριος το θεμα ρεμπετικη μουσικη, ποιο θα ειναι αυτο που θα τον βοηθησει να ‘‘τσουλησει’’ πιο ευκολα για να κανει τα πρωτα βηματα.
Για να μην τα πολυλογω, με βαση τις απαντησεις αποφασισα να στραφω στον τζουρα, συνυπολογιζοντας και την δυνατοτητα να μπορει κανεις να παιζει μεγαλυτερη γκαμα τραγουδιων.
Το τριχορδο μπουζουκι δεν το ειχα σκεφτει καθολου. Το οτι αρεσει σε καποιον να ακουει ρεμπετικο δεν σημαινει αυτοματα οτι γνωριζει ολα τα οργανα σε βαθος, απο τη στιγμη κιολας που πιθανοτατα - οπως συμβαινει με την πλειοψηφια - δεν κατεχει μουσικη παιδεια. Θα φερω ενα παραδειγμα… Απο παλια μου αρεσαν τα κρητικα και πιστευα οτι η λυρα καταλαμβανει το 100% ενος κρητικου τραγουδιου, μεχρι που πηγα στην Κρητη και ειδα απο κοντα τι κανει το λαουτο που δεν το γνωριζα καθολου(πριν πολλα χρονια το περιστατικο).
Ψαχνοντας λοιπον γεννιουνται καινουριες αποριες που πριν ουτε καν τις φανταζοσουν.
Συμφωνα με τις απαντησεις που ελαβα κατοπιν του νεου διλημματος μπορω να πω οτι ειμαι 50-50 για τριχορδο ή τζουρα με την πλαστιγγα να γερνει προς το δευτερο λογω καλυτερης τιμης.

Ο μπαγλαμας εχει σαφως μεγαλυτερες δυνατοτητες οπως λες. Μπορει να ακομπανιαρει και οχι μονο να παιζει συγχορδιες, αλλα να κανει και “γεμισματα”, να παιζει και τη μελωδια σε ορισμενα κομματια που ταιριαζει πιο πολυ, ενω πχ σε τραγουδια του Μπατη ειναι το κυριο σολιστικο και ρυθμικο οργανο.
Πχ ποσες φορες εχεις ακουσει να παιζουν αυτο το τραγουδι σε κομπανια με τετοιο μπαγλαμα https://www.youtube.com/watch?v=BfELftBpfRE ? Προσωπικα ποτε δεν μου εχει τυχει. Αυτο δε σημαινει οτι το οργανο δεν εχει δυνατοτητες.

Αλλα αυτο ξεφευγει απο το επιπεδο του αρχαριου, ετσι? Ο αρχαριος στο μπαγλαμα πρεπει καταρχην να εκπληρωνει τα βασικα, που ειναι να κραταει το ρυθμικο κομματι. Ταυτοχρονα μπορει να μαθαινει κ σολακια ή κλιμακες, αλλα το πρωτευον ειναι η ρυμθικη συνοδεια.

Το καλο με τα τριχορδα ειναι οτι αν μαθεις τις κλιμακες και γενικα το σολιστικο παιξιμο σε ενα απο αυτα, μπορεις να τα παιξεις σε ολα. Το μονο που χρειαζεται ειναι εξασκηση για να συνηθισεις το διαφορετικο μεγεθος του μπρατσου.

1 «Μου αρέσει»

ωραίος ο αντουάν! να προσθέσουμε ότι με τα ντουζένια ο μπαγλαμάς αποκτάει ακόμα πιο πολλές σολιστικές δυνατότητες (για την ακρίβεια αυτοσυνοδείας), και επιπλέον κατεβαίνει η έκταση του σε μια χαμηλότερη περιοχή, πιο φιλική για το αυτί.

1 «Μου αρέσει»

εγω ξεκινησα με μπαγλαμα πηγα στον τζουρα και τωρα περιμενω το τριχορδο και ειμαι κομπλε

Ως σολιστικό όργανο, ο μπαγλαμάς συνήθως έχει ένα «σκόνταμμα», κάπως σαν να μη ρέει πολύ η μουσική, εκτός αν είναι σχετικά αργή και με απλές πενιές. Αυτό μπορεί να ακούγεται σαν μειονέκτημα. Στην πραγματικότητα είναι μάλλον στοιχείο ύφους, εγγενές του οργάνου.

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που ξεπερνιέται. Κυρίως όταν παίζει κάποιος που είναι έμπειρος και στον μπαγλαμά και στο 3χ, και συνδυάζει αυτές τις δύο ιδιότητές του καθώς παίζει μπαγλαμά. Κάποτε ο Δημήτρης Ν. είχε ανεβάσει μια ηχογράφησή του όπου ο μπαγλαμάς έτρεχε σαν νεράκι, αλλά δε θυμάμαι πού. Είναι ενδεικτική του τι άλλο μπορεί να κάνει το όργανο, εκτός από αυτά που κάνει συνήθως.