Γιώργος Νταλάρας <<Σαν τραγούδι μαγεμένο>> Αναφορά στο Ρεμπέτικο τραγούδι

[QUOTE=Kostas kanalos;185678]Δεν ξέρω φίλε μου απο που σου γεννήθηκε η απορία περί φωνητικής δεινότητας και ευελιξίας που κατά τα λεγομενα σου είναι χαρακτηριστικά του Νταλάρα,μήπως οι τραγουδιστές που ανέφερες δεν είχαν τα χαρακτηριστικά αυτά ή μήπως αυτά τα εχει σε αποκλειστικότητα ο Νταλάρας?Οσο για την… νεκρανάσταση τσάμπα θα γινόταν μια και τις τέλειες αυθεντικές εκτελέσεις τις έχουμε εδω και μισόν αιώνα.
Οσο για τον Αισώπειο μύθο επιστρέφεται με μια μαγκούρα δώρο μπάς και φας και συ καμιά ρωγίτσα.
Φιλικά πάντα μη ξεχνιόμαστε![COLOR=“Grey”]

Το “φιλικα” ειναι αυτονοητο.
Γι’ αυτο λοιπον φιλε Κωστα , πρεπει να σου πω οτι μαλλον λαθος καταλαβες. Οχι μονον δεν απεδωσα μοναδικοτητα δεινοτητας και ευελιξιας στον Νταλαρα σε σχεση με τους παλιους αλλα το ακριβως αντιθετο .
Αυτο που ειπα ειναι οτι το ρεμπετικο παντοτε ειχε ΠΑΝΑΞΙΟΥΣ τραγουδιστες με φωνητικη δεινοτητα και ευελιξια και επομενως αυτο το χαρακτηριστικο δεν μπορει να γινει αντικειμενο κριτικης για τυχον συγχρονους δεινους και ευελικτους.
Οσο για τον “Αισωπειο” , αν και δεν το προσωποποιησα , επιμενω οτι ισχυει για πολλους …και πολλακις.
Βεβαιως , φιλικα παντα για να μην ξεχνιομαστε.

Ενα μικρο σημειο: Μισο αιωνα πριν, χρησιμοποιουσαν τις τεχνολογικες δυνατοτητες που ειχαν διαθεσιμες τοτε.
Αν μισο αιωνα πριν ειχαν διαθεσιμη την τεχνολογια που εχει σημερα διαθεσιμη ο νταλαρας πχ., πως πιστευεις οτι θα ακουγονταν οι <<τέλειες αυθεντικές εκτελέσεις>>";
Το ιδιο; Καλυτερες; Χειροτερες;

Και ενα αλλο, που δεν εχει να κανει με τον νταλαρα, αλλα ειναι γενικοτερο.
Μας εδωσε μηπως κανενα συμβολαιο ο θεος, πως δε προκειται ποτε ξανα να ερμηνευσει κανεις τα κομματια με ισοδυναμο ή και καλυτερο τροπο; Ειτε οσον αφορα τον ηχο, ειτε την ερμηνεια, είτε οτιδηποτε.
Προσωπικα, αρκετες επανεκτελεσεις μου αρεσουν περισσοτερο απο τις αυθεντικες, εχοντας ακουσει και τις δυο. Σε αλλες περιπτωσεις, οι αυθεντικες μου αρεσουν περισσοτερο απο καθε επανεκτελεση. Προτιμω γενικοτερα να μη βαζω a priori ορους στο τι θα μου αρεσει.

Α τώρα κατάλαβα οσοι λοιπόν εχουν φωνητική δεινότητα και ευελιξία(ας δεχτουμε οτι ο Νταλαρας τα εχει)τότε καλώς τραγουδάνε οτι τραγουδάνε και να μην τους κρίνουμε αρνητικά.Ο τρόπος, ο ρυθμός,ο χρωματισμός και γενικά η αισθητική του τραγουδιστή δεν παίζουν κανένα ρόλο? ειδικά σε τραγούδια που έχουν τραγουδίσει εξαιρετικά παλιότεροι τραγουδιστές οι οποιοι δεν κατέφευγαν σε φτηνά κόλπα για να εντυπωσιάσουν τον ακροατή.
Δεν ξέρω ίσως αυτα να είναι ψιλά γράμματα για σένα αλλα πιστευω οτι οσοι έχουν ακούσει εστω και λίγο ρεμπέτικη μουσική καταλαβαίνουν οτι οι εκτελέσεις του Νταλάρα απέχουν παρασάγγας.
Πολύ μακριά πήγε η βαλίτσα με τον Αίσωπο για κάντο μου λιανά για να σου απαντήσω αναλόγως.

Δηλαδη φιλε Κωστα θεωρεις πως ο Νταλαρας καταφευγει σε φθηνα κολπα για να εντυπωσιασει τον ακροατη?

Κύριοι, για ρίξτε λίγο τους τόνους παρακαλώ, γιατί φτάσαμε στο σημείο να τσακωνόμαστε σε ρεμπέτικο φόρουμ για τον νταλάρα.

“Όχι άλλο νταλάρα, πάριο και αλεξίου”

Συμφωνώ Δημήτρη,ιδιεταίρως με τα ψιλά γράμματα!

Ακριβώς!!!
δώστε και λίγο Κορακάκη στο Λαό.-

Θυμαμαι πολυ συγκεκριμενα ενα γεγονος το οποιο το ειχα διαβασει πολυ προσφατα!Ηταν 1966-1967,ο Νταλαρας τοτε ηταν 17 ετων!Σε μια τιμιτικη βραδια για το Βαμβακαρη επαιξε και τραγουδησε με το γιο του Μαρκου,το Δομενικο.Τραγουδησε τον <<Καβουρα>>.Τον ακουσε ο Μαρκος και των ρωταει:<<Πιτσιρικα,απο που εμαθες τον Καβουρα;>>Του απανταει ο Νταλαρας οτι τον εμαθε απο την εκτελεση του Μπιθικωτση.Και τοτε ο Μαρκος του απανταει:<<Μπραβο,γιε μου>>!!!
Aυτο τα λεει ολα!Απ εκει και περα οτι λεμε εμεις ειναι περιττο!

Διαβάζοντας τις διάφορες απόψεις, νομίζω ότι ουσιαστικά έχουμε 2 θέματα…
1ον η διάδοση και ερμηνεία στις μέρες μας, του ρεμπέτικου τραγουδιού
2ον η διάδοση και ερμηνεία στις μέρες μας, του ρεμπέτικου τραγουδιού από κάποιους συγκεκριμένους καλλιτέχνες

…νομίζω ότι στο 1ο είμαστε όλοι σύμφωνοι και θετικοί, αλλά μέσα σ’αυτό περιέχεται και το 2ο…αναπόφευκτα…οπότε το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι ότι ο τάδε ή ο δείνα ερμηνευτής μου αρέσει ή δεν μου αρέσει…δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση.:241:

Δυστυχως φιλε Κωστα , δεν νομιζω οτι καταλαβες. Εξηγουμαι λοιπον.
Δεν εχω κανενα προβλημα να κριθει καποιος, ο οποιοσδηποτε , αρνητικα η θετικα. Αλλωστε το τι αρεσει μουσικα στον καθενα ειναι θεμα υποκειμενικο και το δικαιωμα στην αποψη ειναι σεβαστο για ολους. Συμφωνω βεβαια οτι οι ερμηνειες των παλιων ειναι ανεπαναληπτες και σαφως ανωτερες του οποιουδηποτε Νταλαρα. Δεν συμφωνω ομως στο να αποκλειουμε και να καταδικαζουμε αλλους ερμηνευτες , περισσοτερο η λιγοτερο επωνυμους, επειδη δεν ειναι αυθεντικοι και καλοι οσο οι παλιοι. Με αυτη τη θεση δεν θα επρεπε κανεις να τραγουδα σημερα ρεμπετικο.
Ειμαι σιγουρος οτι συμφωνεις πως αλλο ειναι η κριτικη και αλλο ο αφορισμος και η καταδικη.
Θεωρω οτι εχω ακουσει και ψαξει αρκετα το ρεμπετικο και πιστευω οτι ο Νταλαρας , οπως και πολλοι αλλοι, το υπηρετησαν τουλαχιστον αξιοπρεπα.
Οσο για τον Αισωπο, σιγουρα ολοι ξερουμε για την μισαλλοδοξια που συχνα εμφανιζεται στον χωρο της τεχνης, και βεβαια και στο χωρο του τραγουδιου και της μουσικης.
Ελπιζω να ξεκαθαρισα την αποψη μου και βεβαια δεν υπαρχει λογος να σηκωνουμε τους τονους εστω και αν διαφωνουμε.
Συμφωνω ομως οτι αρκετα ασχοληθηκαμε με τον Νταλαρα .
Παντα καλα…!!

Εχουμε ήδη συμπληρώσει σχεδόν πενήντα δημοσιεύσεις για το θέμα αυτό. Είναι καταφανές πια ότι όσα είχαμε να πούμε τα είπαμε και μάλιστα, σε σημείο που όταν βλέπω το όνομα ενός καινούργιου δημοσιεύματος να ξέρω, πριν το διαβάσω, τι περίπου λέει. Θα μπορούσαμε στο ίδιο στιλ να συμπληρώσουμε και άλλες εκατό ή διακόσιες δημοσιεύσεις, θέμα χρόνου μόνο είναι. Αρκετά δεν νομίζετε ότι είπαμε;

φιλοι του θεματος , εχω μια προταση … ( συγνωμη κ. Πολιτη μας ) …:230:

υπαρχει μεσα στο φορουμ μας μια “κοινωνικη ομαδα” , με τον τιτλο

" ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΕΖΕΙΣ ΡΕ ΝΤΑΛΑΡΑ " …

το λοιπον , ολοι οσοι ενδιαφερονται παρακαλω να γραφτουν και να ξεχαρμανιαζουν
εκει μεσα , κανονικα και με το νομο …:089: … ευχαριστω …

Ευτυχώς έχουμε σημειώσει κάποια πρόοδο ως φόρουμ έκτοτε…

Ευτυχώς τουλάχιστο, που ο ίδιος ο Νταλάρας δεν σημείωσε αντίστοιχη πρόοδο στο διάστημα αυτό …

1 «Μου αρέσει»