Γιατί έμεινε στην ιστορία η φωνή του Στέλιου Καζαντζίδη;

Μιλάτε για ποιότητα των εποχών,για μόδα,για για για…για νούμερα.
Τα νούμερα δείχνουν τι πουλάει.Ποιός τραγουδιστής η μουσικός βγάζει λεφτά(ίσως και αυτό).
Γι αυτό και το λαϊκό τραγούδι δεν το κάνουν μόνο τα νούμερα.
Ο Καζαντζίδης ήταν λαϊκός τραγουδιστής.Αναμφίβολα.Αλλα δεν θα μπορούσε να τραγουδήσει Χατζιδάκη-αυτά που λέγανε στις ταινίες εννοώ-.Ήταν μόδα, σε αυτήν την εποχή (άλλη του 60 άλλη του 30) η μόδα είχε δυο όψεις.Μια καλή μια κακή.Και ο Μάρκος ίσως ήταν μόδα.Δεν μας πειράζει σε τίποτα.Εμένα τουλάχιστον.Άρα το λαϊκό το κάνουν και οι αριθμοί(πλήθος κόσμου-λαού),αλλα και η μουσική,το θέμα,ο χώρος,και πολλά άλλα.
Ξέρουμε όλοι μας τι είναι λαϊκό σήμερα(Κορακάκης)πόσοι τον ξέρουν νομίζετε έξω απο εμας.Απο κουβέντες, οσοι δεν ασχολούνται δεν τον ξέρουν.Ξέρουν τον Βέρτη.Τον Καζαντίδη τον ήξεραν όλοι.
Τέλος αναρωτηθείτε και όλοι μας δηλαδή τι είναι μόδα και πως γίνεται κάτι μόδα.
Μην ξεχνάτε οτι στην τέχνη αντανακλούνται οι υλικές συνθήκες της ζωής μας και η κοινωνία ολάκερη.Φλάς μπάκ σε ολα αυτά στο 50, 60, και στο τώρα θα τα ξεδιαλίνουμε ολα.
Το αχανές της σκέψης μου σταμάτησε
καλό βράδυ

Ή 6η κάτω όπως και 3η κάτω, συμπληρώνω. Ανάλογα την μελωδία δηλαδή.

Το παθαίνεις συχνά αυτό, να το προσέξεις!!!

Σίγουρα το φωνητικό μέγεθος του Καζαντζίδη είναι τεράστιο.Λίγοι μπόρεσαν να βγάλουν τις μώβ νότες που έβγαζε η φωνή του.(ίσως και να το είχε ανάγκη η μετακατοχική και μετεμφυλιακή Ελλάδα) .Θα τολμούσα να τον συγκρίνω με το φαινόμενο της ΟΥΜ ΚΑΛΣΟΥΜ.(εξάλλου μόνο εκείνοι σταματούσαν με τη φωνή τους ο μεν ένας τρένα η δε άλλη τους ταξιτζήδες και τα τράμ του Καϊρου).Και βέβαια ηταν το πρώτο είδωλο-τραγουδιστής που δημιουργήθηκε με όλα τα συνεπακόλουθα.Δεν έφταιγε βέβαια μόνο αυτό για το αδυνάτισμα του λαικού τραγουδιού’(ας μην ξεχνάμε την φυγή μεγάλων συνθετών στην Αμερική που άφησε εύπορο έδαφος στην Ινδοκρατία).Τώρα αν λειτουργήσουμε αφοριστικά απεναντί του θα πρέπει να αφορίσουμε συνθέτες και δημιουργήματα κυρίως των 78 στροφών όπως"ΠαπαΪωάννου(Βαλίτσες κλπ) Ποτοσίδης-Κολοκοτρώνης(Τα μαλλιά τα γκρίζα κλπ) Τσιτσάνης(Ασπρο πουκάμισο,Το κόκκινο μαντήλι κλπ) Μητσάκης(Είναι ολα μαύρα κλπ),κλπ.

Αυτό το είδος των τραγουδιών είναι ό,τι καλύτερο είπε ο Καζαντζίδης! (κατά τη γνώμη μου φυσικά). Ο “μύθος” όμως δεν προήλθε απ’ αυτά. Τα καλύτερα τραγούδια του Καζαντζίδη έχω την αίσθηση ότι ούτε καν οι ίδιοι οι καζαντζιδικοί τα γνωρίζουν. Αυτό είμαι σε θέση να το γνωρίζω λόγω δουλειάς.Εντάξει για το “άσπρο πουκάμισο” και το “ειν΄όλα μαύρα”. Οι τραγουδάρες που είπε μέχρι το ‘60 δεν είδα ποτέ να υπάρχουν στη μνήμη του κόσμου. Αυτή η απώλεια μνήμης είναι και το ζητούμενο μου σ’ αυτή τη κουβέντα.Εμείς που τα λέμε μεταξύ μας τα γνωρίζουμε.Όχι όμως κι’ ο κόσμος!
Ο Καζαντζίδης “πάτησε” δυνατά σε δύο εποχές εκ των οποίων η μια είναι γνωστή.Νομίζω πως σ’ αυτό το σημείο πρέπει να εστιάσουμε τη προσοχή μας.

ΥΓ. Για τον φίλο Θοδωρή.
για το αν οι λαοί έχουν πάντα αλάνθαστο κριτίριο θα σε παραπέμψω στον γερμανικό λαό που στη συντριπτική του πλειοψηφία πλαισίωσε τον Χίτλερ. Είναι πολλά τα παραδείγματα που οι λαοί έχουν πατήσει πεπονόφλουδες…
Τώρα για την ελληνική χούντα…άστο καλύτερα! μην το σκαλίζεις!..

Μην τα μπερδεύουμε τα πράγματα. Άλλο θέμα οι πολιτικές επιλογές και άλλο τα της διασκέδασης και της τέχνης γενικότερα.

Σε ότι αφορά αυτό που ρώτησε η Πελαγία(αν θυμάμαι καλά κιόλας) πριν από μερικές σελίδες, σχετικά με το Στέλιο και το Νταλάρα, που του έκανε δεύτερες σε κάποιο γύρισμα και πέρα από τις μουσικές απαντήσεις που έλαβε από τους κατέχοντες τις λεπτομέρειες, απλώς να συμπληρώσω, με χιουμοριστική διάθεση, μία πρόταση, γραμμένη στην είσοδο πολυκατοικίας στην Πάτρα, πριν πεθάνει ο Στέλιος: “Νταλάρα, όσο ζει ο Στέλιος, δεν υπάρχεις!” Δυστυχώς, τη φωτογραφία την έχω χάσει…

Υ.Γ. Όσο το ξαναδιάβαζα, θυμήθηκα κι ένα άλλο ωραίο, από τοίχο της Σαλονίκης αυτή τη φορά. Έχουν γράψει με σπρέυ: ΖΗΤΩ Ο ΣΤΡΑΤΟΣ σε έναν τοίχο (μάντρα στρατοπέδου, αν θυμάμαι καλά). Κι ένας μάγκας έχει συμπληρώσει από κάτω: ΖΗΤΩ ΚΙ Ο ΣΤΕΛΙΟΣ.

Ο Στελιος ειναι ο μεγαλυτερος ελληνας τραγουδιστης.Και αυτο οχι τοσο λογω της αψογης φωνης και τεχνικης του αλλα λογω κυριως του οτι αυτα που τραγουδαγε τα ειχε ζησει και αυτο εβγαινε μεσα απο τη φωνη του.Επισης ειναι ο μονος καλλιτεχνης που ειπε πεντε πραγματα δημόσια για το χαλι και την αδικια της ελληνικης κοινωνιας και μεσα απο τραγουδια και μεσα απο συνεντευξεις.Για αυτό τον αγάπησε ο κόσμος οσο κανέναν αλλον.Τα τραγούδια του ολα ειναι απλά θησαυρός.και θα είναι πάντα επίκαιρα.Οπως είπε και ο ίδιος"Όσο πόλεμο και να μου κάνουν,δεν με βγάζουν από την καρδιά του κόσμου"Χώρια που ειναι το μεγαλύτερο 'σχολειο’για ολους εμάς που τραγουδαμε λαικο τραγούδι.Χαίρε Στελάρα στον παράδεισο!:109: