Γεροντικό Χασάπικο (στίχοι-μουσική: Ίων Κ. Πανόπουλος - 2016)

Τίτλος Τραγουδιού - Σύνθεσης:
Γεροντικό Χασάπικο

Βίντεο - Ηχογράφηση:

Συμμετέχοντες:
Μπουζούκια: Δημήτρης Λίβανος, Ίων Πανόπουλος
Κιθάρα - Μπαγλαμάς: Δημήτρης Κοντογιάννης
Ακορντεόν, ψηφιακό μπάσο: Χαρούλα Τσαλπαρά
Ντραμς: Αλέκος Σταματόπουλος
Κρουστά: Γιάννης Νικολετόπουλος
Ερμηνεία: Τζίμης Ευθυμίου, Capten, Άννα Σοπιάδου

Λίγα λόγια για την νέα μουσική σου σύνθεση:
Ακόμη ένα κομμάτι από τη συλλογή “Ο Τελευταίος των Μερακλήδων” (2018).
Για τους λίγους που ίσως γνωρίζουν, η θεματική των ερωτικών σχέσεων με μεγάλη διαφορά ηλικίας ήταν συχνή και σε παλιότερα τραγούδια μου. Στιχούργημα - παρότρυνση σε έναν συνταξιούχο (αλλά πάντα θαλερό) φίλο ναυτικό να μην παραιτηθεί από το κυνήγι του Ωραίου Φύλου και να συνεχίσει να “κρατά ψηλά τη σημαία της μαγκιάς, του ανδρισμού και της dolce vita”! Enjoy!
Ευχαριστώ
Ι.Κ.Π.

2 «Μου αρέσει»

Προσεγμένη δουλειά στην ενορχήστρωση πάντως, μου θυμίζει λίγο Ζαμπέτα. Όπως έβλεπα το βίντεο, το YouTube μου προτείνει Αντρέα Παπαντρέου :wink:

Ωραίοι!

Και με κοινωνικό μήνυμα! :slight_smile:

Μια μικρή παρατήρηση: ο στίχος «το θήλυ όλα τα δίνει» εκφέρεται κάπως περίεργα. Αν δεν τον έβλεπα γραμμένο δε νομίζω να τον καταλάβαινα.

Ή μάλλον, δεν εκφέρεται περίεργα. Εκφέρεται φυσιολογικά, αλλά η απρόσμενη λέξη «θήλυ» αισθάνομαι ότι θα έπρεπε να τονιστεί κάπως παραπάνω για να γίνει αντιληπτή.

Εκτός βέβαια κι αν είναι συνειδητή επιλογή: όποιος το καταλάβει (μπορεί και στη 10η ακρόαση)! Εκεί, πάω πάσο.

Είναι από τη μια η πελοπονήσια προφορά του τραγουδιστή (τα -λι & -νι), είναι και η 'λόγια΄ λέξη, επόμενο είναι…
Αλλά, προφανώς ελπίζουμε και σε δέκατη και… χιλιοστήν ακρόαση (για όποιον αντέχει) :laughing: :laughing: :laughing:

ευχαριστώ

χααχαχα!!! καλό αυτό! :grin: