Ας απαντήσουμε σε κάτι καθημερινό που όλοι αντιμετωπίζουμε!

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την γυναίκα (γιατί απλά δεν έχω, φτου φτου μακριά), αλλά με πρήζει η αδερφή μου, γιατί ακούει μοντέρνα και λέει πάλι τα ντρούγκου ντρούγκου άρχισες?

Αν είχες γυναίκα σε τέτοια ηλικία και είχε τέτοια στάση, μάλλον θα είχες κάνει τη λάθος επιλογή.:019:
Αν πριν από τα 35- 40 σου έχει η γυναίκα τέτοια στάση, φαντάσου μετά. Θα σε βάζει να σφουγγαρίζεις και να απλώνεις μπουγάδα στην καλύτερη περίπτωση.:079:
Στη χειρότερη θα σε βαράει!:019:

Η κοπέλα μου ευτυχώς ακούει και ρεμπέτικα.Κρίμα που δεν ξέρω να παίζω μουσική.Δεν νομίζω να την ενοχλούσα πολύ.Πάντως παίζει πιάνο.

Έχει δίκιο ο Gogos! Εγώ σιδέρωνα μέχρι πριν από λίγο! Με το ένα χέρι! Με το άλλο, έβαζα πάγο στο καρούμπαλο!!!

Το κακό δεν είναι να απλώνεις μπουγάδα. Το κακό είναι να απλώνεις μπουγάδα, να σ’ αρέσει και να λες “ίσα που προλαβαίνω να βάλω και μια σκούπα πριν ετοιμάσω τα μικρά για ύπνο…”.

Κι εγώ γιατί είμαι ακόμα “αστεφάνωτη” Άρη μου? Εγώ πότε θα γίνω Κυρία, εεεεε?:016::016::016::039::039::039:
Μπορεί να μην κατάφερα να μάθω να παίζω, αλλά είναι αυτός λόγος???

Αναστασία η λύση βρεθηκε!:088: Μόλις σε στεφανωθεί θα σου κάνουμε δώρο ένα πλυντήριο πιάτων:):slight_smile:
Γειά σου Δάσκαλε μεγάλε.

Πλάκα με κάνετε, βρε παιδιά ;
Υπάρχουνε τέτοιοι άντρες ;
Γιατί εμένα τότε με τρώει η λάντζα, η μπουγάδα, το σφουγγαρόπανο, η σκουπίτσα, η κουζίνα, το σίδερο…
και ας μη συνεχίσω γιατί θα φάω όλη τη βάση δεδομένων του φόρουμ ;;;
:082: :112: :080:

Εκδοχές που δεν προβλέπει η δημοσκόπηση όπως έχει τώρα είναι αυτές της «ειρωνίας και του σαρκασμού». Εγώ, ναι μεν, δεν παίζω κάποιο όργανο αλλά αρκούμαι στην ακρόαση. Εκεί λοιπόν που την έχω βρει με το «Καντονε Σταύρο» και έχω εστιάσει στο ρυθμικό μέρος με την κιθάρα του Σκαρβέλη(:wink: μπαίνει η δικιά σου με σαφώς περιπαικτική διάθεση και αρχίζει να χορεύει, προσποιούμενη μαγκίτικο (και καλά) οίστρο και με κοροϊδευτική διάθεση, απομυθοποιώντας εν τέλει όλη τη μαγική στιγμή που έχεις βιώσει. Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις; Εγώ προσωπικά ξενερώνω και ως αντίδοτο χρησιμοποιώ τα ακουστικά ώστε να μην δίνω στόχο. Αλλά, βρε αδελφέ, δε μπορείς να χορέψεις έτσι!

(άσχετο) ελένη από καλαμάτα είσαι? είχα κατέβει για να δω τις προάλλες τον τατασόπουλο κάτω, ξέρω ανθρώπους από εκεί.

Καλά, εμένα η γυναίκα μου 3 προυποθέσεις θέλω να πληρεί:

  1. Να είναι εμφανίσημη (αυτό με μάρανε)
  2. Να είναι ολυμπιακός (κάθετος σε αυτό)
  3. Και φυσικά να ακούει ρεμπέτικα και όχι τα σημερινά νταβαντούρια, στην εσχάτη να ακούει μητροπάνο το πολύ!

Δηλαδή, τι νομίζεις; Ότι οι άντρες που ζούνε μόνοι τους περιμένουν να τους επισκεφτεί η …φουκαριάρα η μάνα τους για να συμμαζέψουν το σπίτι τους;:019:
Α, και εσείς οι νοικοκυρές, γιατί αφήσατε τους άντρες του φόρουμ να μονοπωλήσουν στο ζήτημα των συνταγών στο αντίστοιχο ποστ.:019:
Όχι ότι έχουν αλλάξει εντελώς οι καιροί, αλλά δεν είμαστε και στη δεκαετία του 50 που οι άντρες δεν ασχολούνται με οικιακές δουλειές.
Τώρα θα μου πεις σιγά μην εκατήντησαν και φιλιπινέζες…

:087::087::mad::mad:
Έχει και στις απαραίτητες προϋποθέσεις η διανοητική υστέρηση. Γυναίκα ψάχνεις ή ψάρι για τηγάνισμα!:019::019:

Φυσικό είναι. Πόσες γυναίκες chef έχεις δει; Λίγες. Κι αυτό γιατί, με ελάχιστες εξαιρέσεις που απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα, οι γυναίκες απλά διεκπεραιώνουν στην κουζίνα, δεν μαγειρεύουν… Πάντως, είμαι σίγουρος ότι αυτές οι ελάχιστες εξαιρέσεις συμμετέχουν στο Φόρουμ! :089:

:mad:Στο δεύτερο ντράνγκ φωνή από δίπλα … ¨αυτό το μαραφέτι δε παίρνει σιγαστήραααᨨ?

‘‘Καλά τα πας αγάπη μου, μόνο που στο ρεφρέν γυρίζει σε κιουρντί’’
Ποιοι εινε αυτοι οι τυχεροι που εχουν τετοιες γυναικες:241:

…εγώ πάντως της ξηγήθηκα. Της είπα ότι από τότε πού παντρευτήκαμε και μένουμε μαζί, με κατέστρεψε μουσικά και ότι είναι κρίμα να χάνονται έτσι οι μουσικοί. Ισως με τις τύψεις να μην αντιδρά καθε φορά που μελετάω. Θα δούμε…

Από τα μέχρι τώρα αποτελέσματα παιδιά, δυστυχώς, φαίνετε ότι περίπου το 80% των απαντήσεων,
μας τα χώνουν, μας την λένε,μας σνομπάρουν, μας τα πρήζουν, μας τη σπάνε και δεν καταλαβαίνουν Χριστό απ΄ το μεράκι μας .:mad::mad::mad:.
ΑΤΙΜΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.

ΥΓ. Αν αυτή η δημοσκόπηση γινόταν μιά άλλη εποχή πχ στη δεκαετία του '60 είχε κανείς αμφιβολία πιά θα ήταν τα αποτελέσματα?

ΧΑΣΑΜΕ ΤΟ ΕΛΕΓΧΟ ΑΔΕΛΦΙΑΑΑΑΑΑ!!!!:112::112::112::112::112::112:

Δεν νομίζω πως άλλαξε κάτι βασικό στην αντρική συμπεριφορά. Το πρόβλημα παραμένει διότι κάποιες γυναίκες, με την ιδότητα της συμβίας, επιμένουν να συγκρίνουν τον εαυτό τους με ένα κομμάτι ξύλο. Παλιότερα λόγω κοινωνικής δομής οι ευκαιρίες σύγκρισης ήταν σαφώς λιγότερες.

Ωωωπα, εδώ ακριβώς είμαστε.΄
Ευτυχώς που λίγο πριν τα 40 το δικό μου σαλόνι… αδειάζει. Είναι χίλιες φορές προτιμότερο από τα σχόλια και τα μειδιάματα!!!
Αυτό είναι όντως μαγκιά ή … κατάντια??? Το σίγουρο είναι πως όλο αυτό μου στοιχίζει τόσο που οι πεννιές μου κλαίνε.
Και να σκεφτεί κανείς πως το μπουζούκι μου ήταν από τα πιο εντυπωσιακά προσόντα μου κάποτε…
Μα μη μασάτε, μη κολάτε, γιατί… “όσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια”.
Ακόμα κι αν πέφτεις, πέφτε όρθιος…
Ένα λυσσακό οι σύντροφοι, ότι σου δίνει χαρά να θέλουν να στο πάρουν!
Και το ποιο παρανοϊκό, αν πικραθείς σ’ αφήνουν να το πάρεις.
Κάτι σαν το “Να σε κάβω Γιάννη να σ’ αλήφω λάδι”
Α πα πα. Τα μυαλά σας και το νου σας, την καρδιά σας και το νου σας γιατί δεν θέλει πολύ… ο άνθρωπος για να σαλτάρει!!!

Κατερινα , μη ψαρωνεις , εισαι και η πρωτη !!! και με διαφορα …:109:
Ποσες γυναικες σημερα ξερουν μπουζουκι ???:089:
Οχι πες μου , ποσες ???:109:

Ειδικα , οταν οι πενιες σου κλαινε … εκει Κατερινακι , ειναι η μαγκια …:043:

Τι να πω και εγώ ρε παιδιά. Τι τραβάω ο άμοιρος…

Με το που αρχίζει η πρώτη πενιά αμέσως η αδερφή μου αρχίζει να ουρλιάζει " σταμάτα πια με το μαραφέτι, μου έχεις ζαλίσει τον έρωτα"…
Μετά αρχινάει η μάνα μου και μου λέει μια από τα ίδια και συνεχίζει…“δεν παρατάς το μπουζούκι λέω εγώ να κάτσεις να ξεστραβωθείς να πάρεις επιτέλους το πτυχίο;;;;”
Και συνεχίζει μετά σε στέρεο έκδοση (μαζί με τον πατέρα μου), κάτσε διάβασε γιατί σε βλέπω να πουλάς σουβλάκια…
Βέβαια η όλη συζήτηση φαντάζεστε τις τροπές που μπορεί να πάρει. Βέβαια αυτό είναι γενικό φαινόμενο.
Και κάλτσα ανάποδη να βρουν οι γονείς δεν ξέρω πως το κάνουν αλλά καταλήγουν στα πόσα μαθήματα έχω περάσει στη σχολή!

Giorgos86 βρες το διήγημα του Παπαδιαμάντη «Στρίγγλα μάνα» (προς Θεού! Δε θέλω βέβαια να προσβάλλω τη μητέρα σου). Πιστεύω θα πάθεις την πλάκα σου και θα γουστάρεις. Αλλά και όλοι υπόλοιποι που βρίσκονται στην ίδια θέση…