Αναζήτηση βιβλίου με παρτιτούρες παραδοσιακών τραγουδιών

Οκέι, δεν το ήξερα. Η μόνη μου -και υποτυπώδης- επαφή με το αραβικό μακάμ είναι ό,τι γράφει ο Μαυροειδής. Ο Μαυροειδής όμως εστιάζει στο τούρκικο, και μόνο για κάποια μακάμια λέει «στα αραβικά είναι αλλιώς» ή «αυτό υπάρχει μόνο στα αραβικά», αλλά δεν τα έχω πολυκοιτάξει. Βέβαια είχα την εντύπωση ότι για όλα μία γραφή χρησιμοποιεί, αλλιώς κάπου θα το ανέφερε (το πώς να διαβάζουμε εκάστοτε τα διάφορα σύμβολα), αλλά μπορεί απλώς να μην τα είχα προσέξει. Δεν τον έχω εδώ, μπορώ να τον κοιτάξω σε λίγες μέρες…

Καλημέρα σας, έχει κανένας άποψη για την ορθότητα των παρακάτω καταγραφών ;
Αναφέρεται ότι η επιμέλεια έγινε απο τον κύριο Γιώργο Κωνστάντζο, για τον οποίο τώρα διαβάζω μερικές πληροφορίες με θετικές απόψεις.

https://fagottobooks.gr/el/1254-27_960-7075-48-D.html

Τον Γιώργο Κωστάντζο τον ξέρω από μία σειρά δίσκων του Αρχείου Ελληνικής Μουσικής*, του οποίου μάλλον έχει/είχε τη γενική ευθύνη. Οι δίσκοι είναι πάρα πολλοί, δεν τους ξέρω όλους, αλλά απ’ όσους ξέρω ορισμένοι είναι εξαιρετικοί και οι υπόλοιποι, αν μη τι άλλο, αξιοπρεπείς.

Αυτό βέβαια δε σου απαντάει αν είναι καλός στην ντικτέ!

Στους προλόγους των βιβλίων που λινκάρεις αναφέρεονται ονόματα συνεργατών, που όλα είναι σημαντικά. Αυτό που δεν αναφέρεται καθόλου είναι από ποια ηχητική πηγή έκαναν τις καταγραφές. Επομένως η απορία σου θα μείνει άλυτη: αν κάπου βρεθεί ένα λάθος, κανείς δεν ξέρει αν είναι λάθος καταγραφής από σωστή εκτέλεση ή λάθος στην ίδια την εκτέλεση, όσο δεν ξέρουμε την εκτέλεση! Μήπως όμως αυτό αναφέρεται σε σημείο που δεν περιλαμβάνεται στα δειγματοληπτικά ανεβάσματα;

Βέβαια η εικόνα που δίνεται από τις γενικότητες των προλόγων είναι ότι στηρίχτηκαν στην ιστορική δισκογραφία και όχι σε άλλου είδους εκτελέσεις.

Πάντως δίνεται ρητά η προτροπή προς τον οποιοδήποτε να τους απευθυνθεί για κάθε βοήθεια προκειμένου τα τραγούδια να ζωντανέψουν (ή να παραμείνουν ζωντανά) και να ακούγονται.


*Ατυχώς ένας τέτοιος τίτλος είναι πολύ απρόσφορος για γκουγκλάρισμα…

Σε πληροφορώ ότι μια χαρά δουλεύει. Το υ που μπορεί να μπέρδευε το σύστημα καν΄να δυο δεκαετίες νωρίτερα, σήμερα απλά διορθώνεται αυτόματα απ’ το ίδιο το σύστημα.

Τελευταία φορά που κοίταξα, το Γκούγκλ δεν ξεχώριζε το λεγόμενο Αρχείο Ελληνικής Μουσικής από τα παντοειδή αρχεία ελληνικής μουσικής με άλλους τίτλους.

Αξιόπιστοι μου φάνηκαν και εμένα και τα παρήγγειλα. Θα τα παραλάβω σήμερα, οπότε θα έχω αρκετό υλικό για μελέτη και για να μου λυθούν οι απορίες. Ευχαριστώ.