Ανέστος Δελιάς Αθήνα

Εδώ αναφέρεται η στελέχωση των Βούρλων από ορφανές προσφυγοπούλες.

Να δεχτώ ότι τηρούνταν τα νόμιμα στον βαθμό ότι κάποια αρχή ήλεγχε αν η γραμμένη ηλικία σου ήταν η προβλεπόμενη. Αν αυτή ήταν όμως και η πραγματική, πώς (και γιατί άλλωστε) να το ελέγξουν; Ακόμη ζουν άνθρωποι με πλασματική ημερομηνία γέννησης επειδή η πραγματική δεν εξακριβώνεται από πουθενά! Άνθρωποι γεννημένοι σε σχετικώς πιο ήρεμες εποχές, και που δεν έχουν περάσει προσφυγιά (που σιγά μην έτρεχαν μες στην πυρκαγιά να περισώσουν τα τυχόν διοικητικά έγγραφα, αν υποθέσουμε ότι είχαν).

Νομίζω ότι εννοεί απλώς «ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του». Οκέι, φαίνεται να θεωρεί πιθανότερο ο ίδιος ότι έφταιγε ο Ανέστος, αλλά δεν προβάλλει κάτι τέτοιο ως δεδομένο.

Αναφέρεται ότι “Κάποια από αυτά με την άφιξή τους στον Πειραιά τα διοχέτευσαν στο κρατικό πορνείο των Βούρλων της Δραπετσώνας”

Ατεκμηρίωτος ισχυρισμός.

Ότι κάποια ορφανά μπορεί να “στελέχωσαν” τα μπουρδελοσπιτάκια στα Χιώτικα, παίζει. Αλλά μέχρι εκεί, κατά τη γνώμη μου.

Πάντως το 1936 που πήγε στα Βούρλα η Λιλίκα Νάκου μίλησε με μία ιερόδουλη από τα Βούρλα την Ξανθούλα που ήταν 16 χρονών.
“«Πήγαμε μια φορά στην εκκλησία, εδώ στη γειτονιά. Πάει καιρός. Μα δεν το ξεχνάμε… Γιατί αμέσως μόλις πατήσαμε κι οι τρεις, όλες οι «τίμιες» γυναίκες γυρίσανε, μας αγριοκοιτάξανε κι αρχίσανε να μας φτύνουνε στα μούτρα. Τότε εγώ έμπηξα τις φωνές και άρχισα να βρίζω… Η λειτουργία σταμάτησε. Τέλος έγινε φασαρία και μας βγάλανε έξω από την εκκλησία κακήν κακώς », είπε στη Λιλίκα Νάκου η Ξανθούλα που ήταν δεκαέξι χρόνων.”
Οπότε έχουμε τεκμηριωμένη καταγραφή μικρότερης ηλικίας από τη νόμιμη.
Πηγή: Βούρλα, ένα τεράστιο δημόσιο μπορντέλο στη Δραπετσώνα που έφτιαξε ο δήμος του Πειραιά και φρουρούσε η αστυνομία | HuffPost Greece ΚΟΙΝΩΝΙΑ

1 «Μου αρέσει»

Ο Δελιάς τον “πόνο του πρεζακια” το έγραψε για ένα φίλο του, οπως που μου διηγήθηκε ο ανιψιός του και δεν ήταν ακόμη τότε χρήστης. Την Νταίζη πρέπει να τη χώρισε γύρω στο 36 - 37 τότε περίπου έμπλεξε σύμφωνα με την συνέντευξη του Χατζηδουλη.
Προσωπικά πιστεύω την ιστορία ότι αυτή τον έμπλεξε.
Γνώρισα Πειραιωτη που ο πατέρας του ήταν στου Δελιά την παρέα παντα, και μου είπε επί λεξη πως είχε ένα κακό ελάττωμα ήταν ευαίσθητος και καψουρευοταν εύκολα τις γυναικες. Δεν το αποκλείω λοιπόν καθόλου η Σκουλαρικου να τον έμπλεξε με την σειρά της.Οσο για τις ανήλικες πόρνες, δεν μπορούμε να μάστε σίγουροι και δεν ξέρω αν πλέον ζει κανένας από τοτε να μας το επιβεβαιώσει. Όλοι τους σχεδον είχανε πόρνες γκόμενες.
Ο Ανέστος επίσης δεν ηταν ο μόνος από τους Πειραιώτες μπουζουξήδες που έπεσε στην ηρωίνη. Ένας ήταν ο κολλητός του ο Καρυδακιας και υπάρχουν ακόμη δύο, πασίγνωστοι, οι οποίοι ξέφυγαν. Το λαθρεμπόριο στον Πειραιά τάιζε κόσμο εκείνο το καιρό.

3 «Μου αρέσει»

Δεν θα ήταν τόσο τρομερό να της περίσσευε, η πρέζα ήταν (και είναι; έχω την αίσθηση) φτηνή. Το πρόβλημα είναι, πώς θα μπορούσαμε να ξέρουμε τι έγινε, ο ΑΔ κοιμόταν.

Όντως. Από τα λίγα που ξέρουμε, ο καθένας τους θα μπορούσε να έχει μπλέξει τον άλλον, ή και να είχανε αλληλομπλεχτεί.

Ο ένας μήπως ήτανε ο ΔΓ; δεν θυμάμαι από που έχω στο μυαλό μου την πληροφορία ότι η μάνα του τον κλείδωνε προκειμένου να κόψει <<τα ναρκωτικά>>, πράγμα που φαίνεται υπερβολικό και άκυρο για χασίς, ενώ το έχω ξανακούσει ως αυτοσχέδια προσπάθεια αποτοξίνωσης από την ηρωίνη.

Ο ΔΓ ήταν χρονολογικά ο πρωτος που είχε μπλέξει με Ηρωίνη. Τον κλείδωσε επί εβδομάδες η οικογένεια του σε ένα δωμάτιο και μόνο όταν καθάρισε βγήκε έξω. Η ιστορία στην συνέχεια έχει πως αυτός που μέχρι πρότινος του πούλαγε, τον πλησίασε για να του σπρώξει πάλι και τότε ως απάντηση τον έστειλε στο νοσοκομείο από το ξύλο.

3 «Μου αρέσει»

ο ΔΓ ειναι ο δημητρης γκογκος?

Δεν είναι απαραίτητο να ακουστεί το ονομα…

Δεν ξέρω αν εξυπονοείται ο Μπαγιαντέρας με τα αρχικά αυτά, ωστόσο έχει ήδη “ακουστεί” η περίπτωσή του και δεν έχει νόημα η αποσιώπηση:

“Τον πήγανε στους γιατρούς όλους, του είπανε ότι, επειδή ήτανε πρεζάκιας καμια δεκαριά χρόνια, η πρέζα του έκοψε τις αρτηρίες των ματιών” (Θανάσης Αθανασίου, Αυτή είναι η ζωή μου, 1997: σελ. 58)

2 «Μου αρέσει»

Πόσο ρεαλιστική βάση έχει αυτό; Ξέρουμε πολλούς τυφλούς πρεζάκιες;