Αγορά μπουζουκιού (2010)

skeutomai na kanw mia agora enos buzukiou 8axordou kai lew na diathesw mexri 2000e me auta ta lefta poso kalo tha einai to organo? kai poious kataskeuastes prepei na protimisw?

emgbill στο Ρεμπέτικο Φόρουμ γράφουμε ΜΟΝΟ με ελληνικούς χαρακτήρες και ΠΑΝΤΑ με μικρά γράμματα. Επίσης να προσέχεις να ανεβάζεις τα ποστ σου στις σωστές ενότητες. Για περισσότερες πληροφορίες και αν δεν καταλαβαίνεις κάτι στείλε μου π.μ. να σε βοηθήσω.

Περνα μια βολτα απο τον κεβορκιαν στην ομονοια

ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΚΡΙΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΜΟΝΙΑ?
ΤΙ ΟΔΟΣ?

Στην Αιόλου (105), στα Χαυτεία

Φιλε μου εγινε μια παρεξηγηση. Εγω αρχικα διαβασα 200 ευρω αντι για 2000 και για αυτο σου προτεινα τον κεβορκιαν . Με αυτα τα λεφτα που μπορεις να διαθεσεις θα σου προτεινα να απευθηνθειςς σε οργανοποιους οπως ο σπουρδαλακης, ο καρβουνης, ο βαρλας, ο καφετζοπουλος κτλ που φτιαχνουν ανωτερης ποιοτητας οργανα

Θελεις να παρεις ετοιμο μπουζουκι ή να παραγγειλεις?

ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΕΤΟΙΜΟΥ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΕ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ?

Δεν υπαρχει διαφορα μονο που οπως μπορει να ξερεις ενα μπουζουκι με τον χρονο ωριμαζει και αλλαζει ο ηχος του ετσι στα ετοιμα ξερεις πως θα ειναι ο ηχος τους αρκει να εχει φτιαχτει απο καιρο ενω σε αυτο που κανεις παραγγελια ο ηχος του μπορει να αλλαξει και να μην ικανοποιει το αυτι του παιχτη. Η διαφορα δεν ειναι μεταξυ παραγγελιας και ετοιμου οργανου αλλα μεταξυ καινουργιου και παλιου μονο που στην παραγγελια μπορεις να επιλεξεις ο ιδιος την διακοσμηση του μπουζουκιου

Οσον αφορα τα ετοιμα αυτο που βλειπεις και ακους αυτο και θα παρεις…Απ’την αλλη η παραγγελια εχει καποια ρισκα(πχ μπορει τλκ να μην σου αρεσει ο ηχος του οργανου) και ειναι πολυ πιο χρονοβορα διαδικασια…Επειδη πριν λιγους μηνες ημουν στη θεση σου θα σε συμβουλευα να κανεις μια βολτα και να ακουσεις οργανακια(ηδη αναφερθηκαν πολυ αξιολογοι οργανοποιοι).Αν δεν βρεις κατι που σ’αρεσει η αν θες κατι πιο εξεζητημενο(φιγουρα,ξυλα κλπ) μην τη φοβηθεις την παραγγελια κατα την γνωμη μου.Ειναι δεδομενο πως με τοσα λεφτα θα γινει καλη δουλεια αν πας σε καποιο αξιολογο οργανοποιο…
Αυτα απο εμενα,ελπιζω να βοηθησα…Ψαξου και μη βιαστεις να αποφασισεις…Καλη αγορα ευχομαι…

Υ.Γ Εγω εκανα παραγγελια και ειμαι παρα πολυ ικανονποιημενος

Αν το κάνεις το όργανο παραγγελία σου στοιχίζει πολύ παραπάνω ?

οχι νομιζω οτι εσυ οριζεις πανω κατα το μεγαθος της τιμης

Εξαρταται και απο το τι ξυλα και τι φιγουρες θα χρησιμοποιησεις. Με τα λεφτα που λες παιρνεις ενα αξιοπρεπεστατο οργανο με φιγουρα της επιλογης σου που θα ειναι με καλα οστρακα, οχι τιποτα φτηνιαρικα. Οσο πιο πολυ φορτωνεις με φιγουρα το οργανο τοσο πιο πολυ θα πληρωσεις. Τα οργανα μεγαλης αξιας, καθοριζονται απο τη φιγουρα συνηθως, αφου με την κατασκευη μονο, η τιμη φτανει ενα συγκεκριμενο “ταβανι”. Οποτε, κλεινοντας, θα σου ελεγα να χρησιμοποιησεις τα καλυτερα δυνατα ξυλα και να σου βαλει μια φιγουρα της επιλογης σου, αλλα σε κοσμια (οικονομικα) πλαισια. Ετσι, θα εχεις ενα οργανακι που θα φυσαει (λογω των καλων ξυλων) και επιπλεον θα σου αρεσει (λογω επιλογης φιγουρας).

Φιλε bill απ οτι καταλαβα και απο ενα αλλο ποστ που εκανες, εισαι σε αρχικα σταδια ακομα. Εγω θα σου προτεινα να κοιταξεις για ετοιμο οργανο, με τα 2000 που διαθετεις θα μπορουσες να παρεις πολυ καλο μπουζουκακι. Στην αλλη περιπτωση της παραγγελιας θα πρεπει να εισαι γνωστης και τυχερος γιατι αμα πεσεις σε κανεναν περιεργο οσο καλης φημης και αν ειναι μπορει να σε πιασει κοτσο πολυ ευκολα, κι αν οχι αυτο μπορει να μην σου αρεσει στον ηχο η στα χερια αυτο που θα σου φτιαξει και θα ναι κριμα τα λεφτα. Εξ αλλου τα πολυ καλα μπουζουκια παντα στην τυχη βγαινουνε ο μαστορας μπορει να ρυθμισει και να προβλεψει μεχρι ενα σημειο το πως θα ακουγετε το μπουζουκι απο κει και περα το χαος!!

Η καλύτερη συμβουλή που μπορούμε να δόσουμε σε κάποιον που θέλει ν’ αγοράσει είναι να μην πάει μόνος του. Με παρέα. Με κάποιον που να ξέρει καλύτερα απ’ εσένα το όργανο, και αν ξέρει και τον οργανοποιό ακόμα καλύτερα.

Το πασχα ειχα βρεθει στην θεση σου και διεθετα και εγω τα ιδια νχρηματα. Ψαξε στις συζητησεις για ογανοποιους μεσα στο φορουμ οπου εχει δημιουργηθει ενας καταλογος. Επισης υπαρχει και το site Ελληνων οργανοποιων που αναφερει τους περισσοτερους. Εγω ανεβηκα αθηνα, τους πηρα σβαρνα σχεδον ολους και τελικα κατεληξα σε ενα ωραιοτατο οργανο απο σπουρδαλακη. Παντως αφου μιλαμε για τοσα λεφτα καλο ειναι αν δεν εχεις μεγαλη εμπειρια να πας με παρεα. Καλη επιλογη σου ευχομαι και καλες πενιες. Παντως απο τον Σπουρδαλακη να περασεις σιγουρα γιατι εκτος απο εξαιρετικα οργανα σου δινει και αντικατασταση σε περιπτωση που θελεις αλλο οργανο κρατωντας το παλιο στην ιδια τιμη. Λεω εγω… μηπως αργοτερα το μετανιωσεις και θελεις τριχορδο… οπως ο υποφαινομενος…!:082::082::019:

Στράτο αλήθεια άφησες το τετράχορδο και πήγες σε τρλιχορδο ενώ το παρείγγελες?

Ίσως θεωρηθεί διαφήμιση αλλα θα το πώ. Αν έπαιρνα τώρα μπουζούκι, θα πήγαινα στον Καφετζόπουλο. Για το δικό μου είχα δώσει 1800 ευρώ. Οι δυό τελευταίες φουρνιές που έβγαλε ο κυρ-Πναγιώτης ειναι στα 1200+ΦΠΑ. Κριτήριό μου είναι ο ήχος και η ποιότητα κατασκευής. Δοκιμάζοντάς τα, έχω να πώ τα εξής ως καταναλωτής και όχι ως φίλος του κυρ-Παναγιώτη.

1.Η ποιότητα κατασκευής βρίσκεται σε πολύ υψηλά επίπεδα.
2.Με 1200+ΦΠΑ, αγοράζεις όργανο ιδιαίτερο εμφανισιακά, καθότι δεν έχουν κολάντζα και είναι αρκετά σκουρόχρωμα, και με ήχο υψηλότατου επιπέδου.
3.Η μακροβιότητα του οργάνου είναι εγγυημένη όπως μπορώ να σε διαβεβαιώσουμε πολλοί κάτοχοι οργάνων κατασκευής Καφετζόπουλου με ηλικία έως και 17 ετών το παλαιότερο που έχω δεί και ήταν απίστευτο.

Αυτή έιναι η προτίμηση μου.Η γνώμη μου είναι, εφόσον θα δώσεις ένα τόσο ικανό ποσό, καλό θα ήταν να γυρίσεις τους πάντες, ακόμα κι αυτούς που δεν σου γεμίζουν το μάτι κι ίσως να μην έχουν “όνομα” στην αγορά, και, πάνω απ’ όλα, να σεβαστείς τα χρήματά σου ώστε να τα σεβαστούν κι εκείνοι. Με τα χρήματα που προτίθεσαι να δώσεις, παίρνεις όργανο 1ης τάξεως αλλά μην γελαστείς, δεν σημαίνει πως, όσο περισσότερα λεφτά δώσεις, τόσο καλλίτερο θα είναι το όργανο. Συμβουλή μου είναι να πάρεις τις πληροφορίες που μπορεί να σου δώσει το Φόρουμ και μετά, να τις εξακριβώσεις ο ίδιος πηγαίνοντας στους οργανοποιούς να συζητήσεις και να βγάλεις τα συμπεράσματά σου.

Σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι να καταλήξεις με ένα όργανο που θα το κοιτάς και θα το χαίρεσαι και θα σε ξεσηκώνει να παίξεις. Καλή τύχη στην αγορά σου.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ θα σου έλεγα να παίξεις με όσα πιο πολλά μπουζούκια μπορείς από πολλούς κατασκευαστές και να ΚΑΤΑΣΤΑΛΑΞΕΙΣ ΣΤΟΝ ΗΧΟ ΠΟΥ ΨΑΧΝΕΙΣ.

Kαι εγώ συμφωνώ με τους προλαλίσαντες. Το ουσιαστικότερο είναι να βρείς το όργανο που ταιριάζει σε σένα και να μην παρασυρθείς από γνώμες φίλων σου. Επίσης μην στέκεσαι μόνο σε μεγάλα ονόματα. Μην διστάσεις να επισκεπτείς ένα άσημο οργανοποιό γιατί εκεί μπορεί να σε περιμένει το μπουζούκι που επιθυμείς. Καλή τύχη στην έρευνα σου