Αγορά κοντραμπάσου 3/4

Φίλοι γειά σας,
παρακαλώ για κάθε είδους συμβουλή για αγορά κοντραμπάσου 3/4.
Τί τιμές παίζουν, καινούργιο ή μεταχειρισμένο, από πού, τί να προσέξει κάποιος…
Ευχαριστώ

Μπάμπη, ήμουν και εγώ σε τέτοια φάση αναζήτησης,
και τελικά κατέληξε να πάρω καινούριο όργανο από thomann.
Έδωσα 1050ε για το όργανο και άλλα 150ε για τη θήκη.
Για τα χρήματά του είναι πολύ καλό, είναι κατασκευασμένο στη Γερμανία (και όχι στην Κίνα…)
και από θέμα θέσεων η 5η (χορδή σολ η ρε) είναι ακριβώς στην 4η θέση και όχι πιο πάνω.
Τσέκαρε εδώ : http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=l_double_basses&oa=smb
Εξαρτάτε πόσα χρήματα μπορείς και θέλεις να διαθέσεις και γιατί παιξίματα θέλεις το όργανο.
Αν καταφέρεις να βρεις κανένα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση θα σου το πρότεινα,
γιατί αν το θές άμεσα για live το καινούριο θα θέλει στρώσιμο.
Το μόνο «σερβις» που του έκανα εδώ και 2 χρόνια είναι να κατεβάσω τον καβαλάρη για να μαλακώσει.
Δεν ξέρω αν σε βοήθησα με όλα αυτά…Μπορώ να ρωτήσω αν πουλάει κανείς το όργανό του και σε ενημερώσω αν μάθω κάτι. Ρίξε μια ματιά και στο music store.
Υγεία!

Εγώ φίλε Μπάμπη δεν ξέρω και πολλά από κοντραμπάσα, αλλά σε ένα γκρουπ που έπαιζα παλιά, ο μπασίστας είχε ένα Suzuki φτηνό και ήταν μια χαρά! Το έπαιζε και σαν μπάσο, αλλά και με δοξάρι σαν τσέλο, και ο ήχος του ήταν καταπληκτικός! Δεν στο λέω για να σε επηρεάσω, δεν ξέρω καν αν βγάζει ακόμα μπάσα η Suzuki, απλά το θυμήθηκα το σουζουκάκι και συγκινήθηκα!

Να φανταστώ πως το 3/4 σημαίνει ότι είναι 3/4 του μεγέθους ενός κανονικού κοντραμπάσου…?