Αγορά και αποστολή Τζουρά εξωτερικό

Καλησπέρα @SDimis ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Το ξέρω πως είναι πανάκριβες οι αποστολές με τις εκτός δημοσίων ταχυδρομείων εταιρίες. Ισχύει το μεγαλύτερο μεταξύ του ογκομετρικού και κανονικού βάρους (μήκος x πλάτος x ύψος / 5000) δλδ. για ένα δέμα με διαστάσεις 100cm x 20cm x 20cm το ογκομετρικό θα είναι 8 κιλά αντί για 1 κιλό (ενδεχομένως υποψιάζομαι δεν έχω δείγμα) που θα ήταν το κανονικό βάρος. Εννοείται συστημένο θα έπρεπε να είναι το δέμα. Το πακετάρισμα είναι το σημαντικότερο θέμα τελικά όντως. Με τα ΕΛΤΑ ωστόσο είχαμε στην δουλειά μου περίπου 1 χαμένο δέμα σε κάθε 20αδα. Άντε κάνε την φόρμα αναζήτησης, να μην απαντάει κανένας απο 2-4 μήνες σε e-mail για το που βρίσκεται το αίτημα, αναγκαζόμασταν να στείλουμε δεύτερο δέμα στον πελάτη. Ένα δέμα το είχαν στείλει Ισπανία αντί για Σουηδία. Με τα ΕΛΤΑ μάλλον θα το στείλω αλλά με μισή καρδιά.

Πράγματι, με δύο - δυόμισι χιλιάρικα μπορεί να βρει κάτι πολύ πιο ποιοτικό. Ίσως όμως να μη θέλει να δώσει παραπάνω από όσα έχει να δώσει. Σε μια τέτοια περίπτωση ένα ανώτατο όριο δεν είναι εντελώς παράλογη ιδέα.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα @pepe, καλή χρονιά! Παλαιότερα θεωρούσα λάθος την προσέγγιση, ειδικά των γονιών να παίρνουν πολύ φθηνά μουσικά όργανα στα παιδιά τους με την σκέψη πως θα ήταν αρκετά για να “ξεκινήσουν” και δεν “χρειαζόταν” κάτι καλύτερο. Τώρα όμως με τα οικονομικά δεδομένα και την αβεβαιότητα τα πράγματα έχουν αλλάξει. Έτσι όπως το σκέφτομαι είναι να επιλέξω ένα τζουρά που θα είναι μέσες άκρες σε αυτό το κόστος περίπου και παράλληλα να έχει μια ικανοποιητική ηχητική εμπειρία να τραβάει κάποιον να ασχοληθεί. Με μικρές αποκλίσεις θα είναι οκ, με μεγαλύτερες αναγκαστικά θα πρέπει να κάνω πίσω στο φθηνότερο γιατί είναι αμείλικτες οι συνθήκες.

1 «Μου αρέσει»

Καλώς όρισες.
Να προσθέσω έτσι για την ιστορία αλλά και σε περίπτωση που σε βοηθήσει κάπως ότι το σκαφτό με το δουγάτο έχουν εννοείται διαφορά πέρα απ’ την εμφάνιση και στον ήχο. Οι δούγιες θα βγάλουν έναν πιο μαλακό/εξευγενισμένο και ας πούμε μπουζουκοειδές ήχο ενώ το σκαφτό θα έχει περισσότερο οξύ και σκαστό ήχο. Αυτός ο παλαιικός ήχος που λέμε, θα βγει (ή θα έπρεπε να βγει) από ένα σκαφτό.
Επίσης συνήθως τα σκαφτά είναι πιο μικρά, στο σκάφος δηλαδή.
Τέλος, αν ένα δουγάτο πάθει κάτι, ραγίσει μια ή περισσότερες) δούγιες, μπορείς να την αντικαταστήσεις, στο σκαφτό μάλλον θα πας για αλλαγή σκάφους, που δεν αξίζει γιατί σημαίνει νέο όργανο.

3 «Μου αρέσει»

Δεν μίλησα για την τιμή ή ότι χρειάζονται περισσότερα χρήματα . Είπα να μην έχει πολλά όρια για να έχει μεγάλη ποικιλία επιλογής !

1 «Μου αρέσει»

Το όριο για το οποίο μίλησα ήταν αυτό που ήθελε τον τζούρα σκαφτο

1 «Μου αρέσει»

Ίσως αν αγοράσει και μια θήκη από αυτές τις σκληρές στις οποίες δεν κολυμπάει το όργανο να είναι πολύ καλύτερα ! ( ; )

1 «Μου αρέσει»

Να κάνω κι εγώ μία κάπως χαζή ερώτηση: Ο υποψήφιος αποδέκτης του δώρου, έχει ήδη βολιδοσκοπηθεί για το κατά πόσον τα λεφτά για το συγκεκριμένο όργανο και την αποστολή του στην Αμερική θα πιάσουν τόπο; Το ρωτάω γιατί ΄κοντά στο εξοχικό μου, μένει φίλος σε μια τεράστια σπιταρώνα σε χώρο τεσσάρων στρεμμάτων, που τη βρήκε σε πάρα πολύ χαμηλή τιμή. Ο πρώην ιδιοκτήτης έχτισε τα περίπου χίλια τετραγωνικά του για την μεγάλη (4 μεγάλα αγόρια) οικογένειά του, πριν τους ρωτήσει. Είχε φτιάξει και γήπεδο μπάσκετ ολυμπιακών προδιαγραφών που δεν πατήθηκε ποτέ από αθλητικό παπούτσι. Το ακίνητο το έβγαλε στο σφυρί όταν συμπληρώθηκαν δύο χρόνια όπου κανένας απ’ τα παιδιά δεν είχε ποτέ επισκεφθεί το χώρο.

4 «Μου αρέσει»

Και θα 'ναι φαντάζομαι και παραπονούμεος για την αχαριστία, που αυτός το 'χτισε με αίμα κλπ.;

3 «Μου αρέσει»

Θανάση καλησπέρα και Καλή Χρονιά!!
Για την αποστολή στις ΗΠΑ θα σε κατοπίσουν καταστήματα μουσικών οργάνων που κάνουν εξαγωγές. Για τις ΗΠΑ δεν γνωρίζω, αλλά για Ευρώπη σίγουρα κάνει ο Μάτσικας, αφού πουλάει στο Thomman.de.
Νομίζω πως αν πας να ρωτήσεις θα σε βοηθήσει.

Εύχομαι Καλή Χρονιά και όλα τα καλά για εσένα και τους οικείους σου.

3 «Μου αρέσει»

Για τον Κεβορκιάν, Θανάση, δεν έχω ιδίαν εμπειρία, ίσως βοηθήσει κάποιος άλλος. Φοβάμαι όμως ότι με 150 Ε ούτε μπαγλαμά της προκοπής δεν θα βρεις, και είναι κρίμα τα πεταμένα λεφτά, αν καταλαβαίνεις τί εννοώ… Γενικά, για τα μαγαζιά που ίσως σου προτάθηκαν, ρίξε μια ματιά στο φόρουμ, υπάρχουν αρκετές πληροφορίες. Κοίταξε και στον Μάτσικα, έχει πολύ καλή σχέση κόστους / ποιότητας και απ’ ό,τι έχω ακούσει, έχει εμπειρία σε ασφαλείς αποστολές στο εξωτερικό.

5 «Μου αρέσει»

Άσε… Ο φίλος μου δεν έβλεπε την ώρα να του ξεκουμπιστεί ο τύπος, που ερχόταν μόνος του κάθε Κυριακή να ξαναθαυμάσει το πρώην σπίτι του και να γλυκάνει την πίκρα του που η οικογένειά του δεν τον καταλαβαίνει…

4 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα Γιάννη, συγνώμη για την αργή απάντηση, επαγγελματικό τρέξιμο. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Και εγώ ψηφίζω για σκαφτό. Με κάποιο περίεργο τρόπο, τι περίεργος τρόπος δηλαδή, αρχές της ακουστικής φαντάζομαι, οι ταλαντώσεις στις δούγες δίνουν έναν πιο πλούσιο πολυφωνικό γεμάτο ήχο αλλά ο ήχος του σκαφτού είναι πιο άμεσος και πιο ακατέργαστος αν το περιγράφω σωστά. Νομίζω το ρίσκο από το σπάσιμο δεν θα αποτρέψει κάποιον να κάνει την αγορά, είναι ακόμα ένας λόγος να είναι ένας προσεκτικός.

Καλησπέρα Νίκο. Πολύ γλαφυρό το παράδειγμα, είναι πρόβλημα αυτό όντως, και είναι λάθος ειδικά για ένα σημαντικό θέμα να μην παίρνεις δείγματα των προτιμήσεων, εκτός από ακατάλληλο από τον τελικό χρήστη είναι σίγουρα και εγωιστικό. Επειδή έτυχε να του το αναφέρω, σε αυτό το στάδιο, δεν είχε την διάθεση να ρωτήσει λεπτομέρειες, θα κάνω όμως μια κουβέντα με όσα έχουμε συζητήσει, αν δεν πάρει κάποια πρωτοβουλία να μου πει προτίμηση, θα συνεχίσω στην κατεύθυνση του πιο παραδοσιακού. Πολύ σημαντική παρατήρηση. Δεν μου πέρασε αρχικά η σκέψη να κάνω κουβέντα.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα Γιώργο, καλή χρονιά! Θα κάνω μια λίστα με τα μαγαζιά και θα κάνω τηλέφωνα να ρωτήσω πριν πάω από εκεί. Και στο κομμάτι του πακεταρίσματος, θα μπορούσαν να βοηθάνε με το αζημίωτο, δεν λέω να το κάνουν δωρεάν, αλλά αν αυτό το κάνεις 1 - 2 φορές μετά είναι παιχνιδάκι να βοηθάς τον πελάτη.

1 «Μου αρέσει»

Καλή χρονιά και σ’ εσένα Θανάση.

Δεν έχω τίποτε να προσθέσω σε όσα ειπώθηκαν, απλώς θα ήταν κρίμα να αφήσω αναπάντητους τους ευγενικούς σου χαιρετισμούς!

Καλωσόρισες στο φόρουμ. Ελπίζω να βρεις την καλύτερη λύση. Σε κάθε περίπτωση ρώτα κι ό,τι άλλο χρειαστείς και το πιθανότερο είναι ότι θα βρεις κόσμο πρόθυμο να βοηθήσει όσο μπορεί.

1 «Μου αρέσει»

Θα δω που διαμορφώνονται οι τιμές και να βρω μια λύση με διακανονισμό με κάρτα ίσως αν είμαι εκτός πραγματικότητας. Απο τον Κεβορκιάν παρέλειψα να αναφέρω πως είχα αγοράσει ένα καταπληκτικό (απο ότι αποδείχθηκε στην πορεία) μπάσο, της λεγόμενης “φθηνής” σειράς της Fender Precision το οποίο όμως είναι υβριδικό, έχει εκτός από τους παθητικούς precision μαγνήτες και έναν παθητικό jazz μαγνήτη, κάτι που μεγαλώνει πολύ τους συνδυασμούς ηχοχρωμάτων που μπορείς να πετύχεις. Επίσης πολύ ελαφρύ, ξεκούραστο, μικρή απόσταση χορδών από μπράτσο. Στα βιομηχανικά αυτά κομμάτια λίγο ρόλο παίζει ο έμπορος αλλά είχαν καλή εξυπηρέτηση.

Η προσοχή είναι αυτονόητη οτιδήποτε όργανο κι αν ήταν οπότε δε το βλέπω ως ρίσκο. Το βασικό είναι η ικανοποίηση πρώτα από όλα, κρίμα να απορριφθεί ένα σκαφτό όργανο γι αυτό το λόγο. Καλή τύχη σε ό,τι επιλέξεις και με την αγορά και με την αποστολή αργότερα!

2 «Μου αρέσει»