"Έφυγε" ο Μπάμπης Γκολές (2015)

Καλό του ταξίδι…!
//youtu.be/YOXn3LTEXPM

Μπάμπης Γκολές (Της μάγισσας η κόρη) Από την εκπομπή της ΕΤ1 καλλιτεχνικό καφενείο 1987
<span style=“color: rgb(51, 51, 51); font-family: arial, sans-serif; line-height: 17px;”>
//youtu.be/W-LDLN821LY

Η κηδεία του αύριο στις 3 το μεσημέρι στον Ιερό Ναό Παναγίας Αλεξιώτισσας στα Ταμπάχανα της Πάτρας.

καλο ταξιδι. θα ζει παντα μεσα μας με τις πενιες και τη φωνη του…

Μεγάλη απώλεια… Ήταν όντως ορόσημο όπως λέει και ο κύριος Νίκος… Καλό ταξίδι!

Γνωρισα τον Μπαμπη Γκολε απο κοντα οταν παιζαμε στα παλιατζιδικα το 2012.
Παιξαμε μαζι για λιγη ωρα, οπου σε καποια στιγμη μου λεει:
-τι θα πεις?
λεω εγω:
-να πουμε το Μπιρ Αλλαχ?
παμε να ξεκινησουμε και μου λεει:

  • πως παει η εισαγωγη:)?..
    μετα μας ειπε διαφορα τραγουδια του Τζουανακου και μου συστησε να ακουσω την Νταιζη Σταυροπουλου λιγο παραπανω.
    Αλλη μια φορα τον ειδα στο Ταξιμι το 2013 μαζι με τον τον Νικο Τατασοπουλο,Μανωλη Παππο, Δημητρη Μηταρακη, Βασιλη Σκουτα και Αντιγονη Μπασακαρου
    και η τελευταια φορα, λιγους μηνες πριν το 2014 οταν παιζαν ενα βραδυ μαζι ο Μαριος Παπαδεας, με τον Βασιλη Σκουτα και τον Δημητρη Μηταρακη.
    Μας ειπε εναν αμανε…
    εδω καποιες φωτογραφιες ενθυμια. Δυστυχως δεν θα γινεται να παμε στην Πατρα λογω αποστασης.

Καλό ταξίδι. Ητανε και θα συνεχίσει να είναι ένας απο τους μεγάλους.

καλή ανάπαυση ‘‘βάρδε’’ με την μελένια σου φωνή…

Kαλό ταξίδι στη γειτονιά των αγγέλων!

απλά τεράστιος

μερακλής ως το τέλος!
παλαιικό μπουζούκι, σταράτη κιθάρα, νεανική φωνή… μεγάλο σχολείο. πόσα ξημερώματα με κάβουρα τζουανάκο ελαφρά και κρασί.

Οσοι είχαμε ακούσει για το πρόβλημά του,είχαμε την μάταιη ελπίδα ότι το τέλος
θα καθυστερήσει.Δυστυχώς σήμερα θα τον αποχαιρετήσουμε.Καϊξή,γιαβάς,γιαβάς
για το Μαρόκο…

το ειχα γνωρισει και μιλαγαμε λογω της δουλειας μου τον ελεγα μπαμπαρε μου θυμιζε ο χαρακτηρας του ενα μεγαλο
παιδι.τωρα πιστευω οτι ηταν ο καλυτερος ερμηνευτης με την πιο ξεχωριστη φωνη οχι μονο απο τους καινουργιους
αλλα και απο τους παλιους του ρεμπετικου και σπουδαιο και ιδιαιτερο παιξιμο στο μπουζουκι.
καλο ταξιδι δεν ξεχνιεται γιατι θα τον ακουμε.

Ό,τι είπε, το ‘χε κάνει πρώτα δικό του. Ό,τι έκανε δικό του, το έκανε πριν απ’ όλους.
Έφυγε ο πιο πλήρης μουσικός του ρεμπέτικου…

1 «Μου αρέσει»

Είχε τύχει να τον πρωτοανταμώσω σε διακοπές στο Μύρτος Ιεράπετρας της Κρήτης, κάπου στα τέλη του ΄90, που ήτανε μέλος τις παρέας εκεί.
Αυτό που μου είχε κάνει τεράστια εντύπωση ήτανε, πώς τα βράδια στα γλέντια, όταν δεν τύχαινε να κρατάει μουσικό όργανο στα χέρια του, μας κοίταζε τούς υπόλοιπους που παίζαμε, αμίλητος με ένα “σαρδόνιο” χαμόγελο ευχαρίστησης στο πρόσωπο και ανοιγοκλείνοντας ένα τετράδιο σκάρωνε ασταμάτητα στιχάκια. Και μιλάμε για ένα τετράδιο γεμάτο με ολοκληρωμένα τραγούδια.

Συνοδεία με την Νοσταλγία του Τζουανάκου που του άρεσε πολύ.

//youtu.be/Vv6V0B4Awz0

Μοναδικός…Αυθεντικός…Τεράστια απώλεια για το ρεμπέτικο…Μακάρι η κληρονομιά του να αποτελεί οδηγό και φάρο για τους νεότερους…Ας είναι ελαφρύ το χώμα που τον σκεπάζει…

Αφηνει πισω του μεγαλο κενο αφου ίσως ήταν ο τελευταιος φορεας του παλιου υφους .Κατειχε απιστευτα γλυκεια φωνη και τρομερη πενια αλλα και φοβερες γνωσεις ,ολη του η ζωη ηταν η μουσικη απο την στιγμη που γεννηθηκε μεχρι το τελος

εδω σε μια ηχογραφηση του το καλοκαιρι του 2003 στην Νικαια σε φιλικο σπιτι να παιζει ένα δικο του οργανικο.

//youtu.be/kovPCkIGPxw

καλό ταξίδι Μπάμπη.

Πολύ συγκινητικά τα βίντεο!!!
Μπράβο και στα παιδιά που τον συνόδευσαν όπως έπρεπε!!!