Έρευνα αγοράς μπουζουκιού

Κοίταξε να δεις, μου ειπε ο άνθρωπος ότι το συγκεκριμένο ηταν παραγγελία, είχε πολλά φρου φρου κι αρώματα πάνω, είχε όλη την αγιά Σοφιά πανω στο σώμα του, κατι αρπες στα τάστα και γλάρους στο κεφάλι, χωρίς αυτά θα έπεφτε στο διχίλιαρο. Πολύ τίμιο!

1 «Μου αρέσει»

Δεν διαφωνώ και δεν κρίνω τις τιμές του μάστορα.
:slight_smile:

Αυτό είναι ισχυρό κριτήριο ώστε να αποκλείσεις μάστορες. Θοδωράκης, Βαρλάς, Ραπακούσιος (και μερικοί ακόμα που μου διαφεύγουν) έχουν πάνω από 1 χρόνο αναμονή. Ο Καφετζόπουλος από την άλλη δε δέχεται παραγγελίες.
Θέλει ψάξιμο και υπομονή από τη μεριά σου …

2 «Μου αρέσει»

1500EUR είναι ενα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Με τα χρήματα αυτά μπορείς να πάρεις ένα όργανο που ενδεχομένως θα σε καλύψει μουσικά για μια ζωή! Θα παραθέσω κάποιες παραμέτρους που έλαβα υπόψιν μου όταν ήμουν σε παρόμοια θέση, καθώς και κάποια συμπεράσματα που έβγαλα εκ των υστέρων. Ισως να σου φανούν χρήσιμα:

  1. Είναι συνήθως καλύτερα να αγοράζεις μεταχειρισμένο όργανο. Το πιάνεις, το ακούς, σου κάνει, και είναι στρωμένο! Και θα το πάρεις συνήθως σε τιμή που καλύπτει -στη προκειμένη- το ποσό που διαθέτεις. Δεν θα περιμένεις 1,3 ή 5 χρόνια να φτάσει στο 100% της αποδοσης. Θα το χαίρεσαι από τη πρώτη μέρα! Με λίγα λόγια: Αν δεν έχεις υπομονή αντί για 6 μήνες να περιμένεις 1 χρόνο για να κατασκευάσει κάποιος το όργανό σου, πώς δικαιολογείς ότι έχεις υπομονή χρόνια ολόκληρα μέχρι το όργανο αυτό να στρώσει;

  2. Οταν αγοράσεις όργανο κατά παραγγελία, δεν ξέρεις τι θα βγει. Ακομά και τέλειο να βγει, αν αλλάξουν τα γούστα σου ή απλά το βαρεθείς, μάλλον θα χάσεις ένα 30-40% στη μεταπωλητική αξία. Αυτό είναι το 30-40% που κερδίζει αυτός που ακολούθησε το 1 (βλέπε πάνω).

  3. Πες ότι σου φτιάχνει ο οργανοποιός της επιλογής σου ένα τέλειο -για τα τωρινά γούστα σου- όργανο. Τα γούστα όμως αλλάζουν με το χρόνο! Δεν θα ήταν υπέροχο αντί να μπλέκεις με αγγελίες, να μπορείς να το επιστρέψεις στον οργανοποιό και με ένα μικρό κόστος φθοράς στην αρχική τιμή, να το αλλάξεις με κάποιο άλλο από τον ίδιο οργανοποιό; Αυτό το κάνει μόνο ο Σπουρδαλάκης, απ’ όσο γνωρίζω!

Εν κατακλείδει: Αν ήμουν στη θέση σου, θα πέρναγα μια βόλτα από Σπουρδαλάκη λόγω έτοιμων οργάνων ευρείας γκάμας και της πολιτικής αντικατάστασης. Θα πέρναγα όμως επίσης και μία από τον Κάτο στο Μοσχάτο, που έχουν δουλέψει μαζί. Ποιός ξέρει, μπορεί να προσφέρει κι ο ίδιος κάτι παρόμοιο, από πλευράς εγγύησης/επιστροφής/ ανταλλαγής! Θα πέρναγα ακόμα μια βόλτα από Καφετζόπουλο, μιας και απ’όσο ξέρω δεν κάνει (κυρίως) όργανα κατά παραγγελία, οπότε μπορεί να έχει κάποια να δοκιμάσεις. Είναι όλα τους ιδιαίτερα τόσο από ήχο, όσο κι από εμφάνιση! Επίσης θα πέρναγα κι από όλους τους προαναφερθείσες οργανοποιούς. Και θα τους ρώταγα, αν προσφέρουν την δυνατότητα ανταλλαγής όπως ο Σπουρδαλάκης!

Ανεξάρτητα αν κάποιοι απο μας επέλεξαν τον ένα ή τον άλλο οργανοποιό, ανάλογα με τα γούστα ή/και το πορτοφόλι μας, θεωρώ ότι μία προσαύξηση στη τιμή της τάξεως του 15-20% για δυνατότητα αντικατάστασης του οργάνου εφ’ορου ζωής θα ήταν αμοιβαία ωφέλιμη! Πχ. Γουστάρω όργανα του Ραπακούσιου, Τουλίκα, Μουστάκα ή Τσιλιμίγκα. Πληρώνω 15-20% παραπάνω και αυτό μου δίνει το δικαίωμα ανταλλαγής οργάνου. Από μισομπούζουκο σε λαικό μπουζούκι, από μπουζούκι σε κιθάρα ή λάουτο και μαντολίνο. Ετσι η δέσμευσή μας δεν είναι με το όργανο. Είναι με τον ίδιο τον οργανοποιό!

Αν μιλάς για τον Σπουρδαλάκη θεωρώ δεν πληρώνεις 15% παραπάνω…
Γιατί όταν πας για λιμαρισμα τάστων, αλλαγή καβαλάρη και σεταρισμα ο Χρήστος δεν παίρνει ευρώ και άλλοι χρεώνουν για αυτά ότι θέλουν.
Όποιος ψάχνει θα δει ότι η εγγύηση του Χρήστου είναι πολύ πιο δυνατό χαρτί από μια απλή ανταλλαγή οργάνου.

Ας κοιτάμε συνολικά.

Επίσης έχω την εντύπωση ότι ο Κατσιφης έχει μια παρόμοια λογική περί επιστροφής οργάνων χωρίς να είμαι σιγουρος 100%, αλλά μπορώ να επιβεβαιώσω το ποσό φιλικός, εξυπηρετικός και καλός μάστορας είναι.

πειτε μου ενα χομπι που δεν πληρωνεις ? οποιος νομιζει οτι παιρνει οργανο για παντα το οργανο πιθανον να ειναι για παντα εμεις για λιγο οποτε θεμε κιαλλα !!! επισης το ανθρακονημα πολλοι το κραζουν και βαζουν καπλαμαδες τον χειμωνα και μουγκωνει κοιταζουνε αν εχει ισιο μανικο με το ματι κλειστο σαν τουφεκι λες και ειμαστε στο μεσαιωνα. Οποιος ακουει το ανθρακονημα σαν βεργα να τον παρουμε στην φιλαρμονικη να διευθυνει , το ποσο θα χαλασεις σε λεφτα για να σε φτιαχνει ενα οργανο ειναι υποκειμενικο και θα ειναι παντα.
Το value for money δεν υπαρχει στα οργανα ειναι απο τα λιγα πραγματα που δεν υπαρχει οπως το ποσο μελετη θες να κανεις ενα οργανο των 100 ευρω να ακουγεται σαν 2κ.
ψευτικος ειναι ο ντουνιας χαρειτε τον τα σαβανα δεν εχουν τσεπες.
και τι ενοοω αν περνας τον χρονο σου πανω στο μπουζουκι επενδυσε μην εισαι μιζερος αν εχεις λεφτα αν οχι οκ να το κανεις να ακουγεται σαν το ακριβο

Να με συμπαθείς αλλά μια χαρά υπάρχει.

1 «Μου αρέσει»

Δεν υπάρχει γιατί με τον χρόνο ο ήχος γινεται καλύτερος υπάρχει μόνο προσωρινά εδώ είμαστε να διαφωνούμε, το όργανο είναι το μέσο η μουσική είναι η ουσία

O Rory είχε μια κιθάρα την ξεβιδωνε για να στεγνώσει μετά τις συναυλίες

Δεν είπε ο άλλος ότι είναι πάνω στο ικρίωμα για να τον κρεμάσουν και το μπουζούκι είναι η τελευταία του επιθυμία! Μπορεί να θέλει και την άλλη βδομάδα να ψωνίσει να φάει.

Μπορεί και όχι από τύχη ζούμε χαχαχαχ

Καλησπέρα φίλε,
Εγω είμαι πολυ ευχαριστημένος με τα όργανα του καρβουνη.

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα!! Επειδή πέφτουν ονόματα οργανοποιών και εμπειρία από όργανα να σου πω ότι εύκολα θα βρεις κάποιον να μιλάει έχοντας καλή εμπειρία από έναν οργανοποιό, πιο δύσκολα βγαίνει ο καθένας από εμάς να πει πικρές αλήθειες γιατί υπάρχει κοινωνική πίεση όπως σε όλες τις πτυχές της ζωής μας και αποφεύγουμε να στιγματιστούμε. Άρα σε προσκαλώ να ακούσεις με εγκράτεια τις γνώμες μας για να μην ψάχνεις αργότερα ποιος έφταιξε και έφαγες μπάφα. Γιατί κανένας από εμάς που λέμε γνώμη δεν θα μπορούμε να κάνουμε και κάτι πέρα από το να εκπλαγούμε δυσάρεστα και να στενοχωρηθούμε για σένα έστω.

Σε βεβαιώνω ότι αν ήταν κακή δεν θα στην έλεγα με τόση ευκολία όμως θα πω κι εγώ την εμπειρία μου. Έχω όργανο του Γιάννη Καρβούνη. Το όργανο το κάναμε το 2011 είναι βαμμένη καρυδιά. Εκτός από κάποιες μέρες φέτος που άλλαξα τάστα και το όργανο ετριζε επειδή ήταν φρέσκο, ποτέ δεν με απασχόλησε το θέμα του μάνικου. Και γνωρίζω ότι έτσι είναι τα όργανα πολλών αναγνωρισμένων οργανοποιών που δεν έχουν βέργες και ανθρακονήματα. Η λογική του είμαστε στο 2023 ας βάλουμε στο μουσικό όργανο σύγχρονα υλικά είναι μια πραγματική τάση στην οργανοποιία και απέναντι της έχει τις παραδοσιακές τεχνικές οργανοποιίας που εχθρεύονται αυτές τις επιλογές και που αποδεδειγμένα έχουν δώσει όργανα διαμάντια.

Το όργανο είναι ακλόνητο με τον ήχο του κατασκευαστή του και μέσα στα χρόνια έχει μόνο βελτίωση. Δεν σου κρύβω ότι κάποιες φορές έχω περιέργεια για κάποιο όργανο ή μπορεί και να θέλω ένα όργανο δεύτερο όμως δεν θα το πουλούσα εύκολα το όργανο. Θέλω ένα με κελεμπεκι, ένα μουριά, ένα παλίσανδρο, ένα ακόμα του Καρβούνη, ένα του Τσιλιμίγκα , ένα του Τουλίκα, ένα του Γαλανού, του Μουντάκη, του Καδόγλου και πάει λεγοντας. Όλοι αυτό δεν θέλουμε; Όμως τον Καρβούνη που έχω δεν τον δίνω. Να στο περιγράψω αλλιώς εγώ πως το βλέπω: αν κάνεις παραγγελία όργανο και σου κάτσει το δέκα το καλό δεν το αλλάζεις, δεν το πουλάς, ή το επιστρέφεις εύκολα, για ένα λίγο πιο διαφορετικό, πιο πρίμο, πιο μεσαίο, πιο όμορφο, με άλλα ξύλα κλπ. Όλα λένε μια ιστορία και τα όργανα επίσης. Έδωσα 1750 ευρώ το 2011 και του έχω φάει την ψυχή τόσα χρόνια και αυτό την δική μου, αν τα βάλεις κάτω έχω δώσει 145 ευρώ το χρόνο για το όργανο και 400 το χρόνο για καφέδες σε πλαστικά ποτήρια άνετα (ας μην πούμε για τσίπουρο).Δεν καταλαβαίνω γιατί να πάρει πίσω ο οργανοποιός ένα όργανο χωρίς κανένα κατασκευαστικό ελάττωμα και δεν μου αρέσει σαν πρακτική, πιστεύω ότι κάνει τους ανθρώπους άπληστους, επιπόλαιους, τους εμποδίζει να αποφασίσουν τι θέλουν και κάνει και κακό στην αγορά των μεταχειρισμένων οργάνων. Αλλά έχουν συζητηθεί αυτά ξανά και ξανά στο φόρουμ.

Εγώ προτείνω να βάλεις κάτω κάποια χαρακτηριστικά: 1)Το εύρος τιμών που θες να κινηθείς
2) Τον ήχο που ψάχνεις
3) την αισθητική που αποζητάς
4) την αντοχή στο χρόνο (εδώ δια της φήμης αναγκαστικά)
5) την αίσθηση του οργάνου πάνω σου, φυσικά την ταστιέρα, την διατομή και το πάχος του μάνικου
6) το αν θες όργανο με βέργα η ανθρακονήματα κλπ
7) όποιο άλλο κριτήριο δεν μπορώ να σκεφτώ αλλά είναι σημαντικό για εσένα

Μίλα με τους οργανοποιούς που κλικάρουν τα πιο πολλά κουτάκια και που σου αρέσουν και σαν άτομα και νιώθεις ότι συνεννοείσαι, και προχώρα.
Δώσε χρόνο στην διαδικασία, είναι όμορφη, ψάξτο μην το ξεπεταξεις με ένα νήμα στο φόρουμ που φυσικά και έχει αξία αλλά δεν μπορεί να αντικαταστήσει την αίσθηση του οργάνου στα χέρια σου, την γνωριμία με τον οργανοποιό, την ψηλάφηση των δικών σου επιθυμιών.

Με έπιασε πολυλογία με συγχωρείτε .

7 «Μου αρέσει»

Να συμπληρώσω: και που πιστεύεις ότι θα έχεις την πιο εύρυθμη πελατειακή σχέση. Γιατί τον μάστορα θα τον ξαναχρειαστείς. Αν είναι ο καλύτερος του κόσμου αλλά δεν είναι στην πόλη σου, για να πω ένα χοντροκομμένο παράδειγμα, είναι ένα μειονέκτημα.

3 «Μου αρέσει»