Έλληνες Μουσικοί στην Αμερική: Παναγιώτης Τσoύρος η Τζούρος (pete choros 1909-2001)

Δεδομένου ότι λογικά ο άνθρωπος ένα επώνυμο πρέπει να είχε (τουλάχιστον στην Ελλάδα), και ότι η πολυτυπία πρέπει να οφείλεται σε λάθη αντιγραφής εκ των υστέρων, συνηθίζω να τσεκάρω τους τηλεφωνικούς καταλόγους: ποιο από τα τρία αυτά επώνυμα εντοπίζεται στη Χίο; (Βέβαια αν υπάρχουν παραπάνω από ένα, δε θα βρούμε άκρη έτσι.)

Κατά κανόνα οι άνθρωποι που γεννήθηκαν το 1900 έχουν ακόμη απογόνους εν ζωή και με το ίδιο επώνυμο. Εντάξει, μπορούν να τύχουν διάφορες εξαιρέσεις, αλλά κατ’ αρχήν είναι κι αυτή κάποια βοήθεια.

δεν ειναι το ιδιο πρόσωπο?
IMG_20220320_234936

1 «Μου αρέσει»

Αυτό (#20) είναι έγγραφο του 1944; Γνήσιο;

Δε νομίζω ότι έγραφαν έτσι οι άνθρωποι τότε. Αν εξαιρέσουμε τις κόκκινες μολυβιές πάνω πάνω και την υπογραφή κάτω κάτω, τέτοιος γραφικός χαρακτήρας μοιάζει πολύ πιο πρόσφατος.

Antonios Tzouros

Φύλλο: Άνδρας
Γέννηση: Γύρω 1873
Άφιξη: 25 Δεκ 1913

New York, New York, United States|
|Αναχώρηση:| Patras|
|Πλοίο:|Laura|
|Ηλικία:|40|
|Τελευταία μόνιμη κατοικία:| Mesa Didimou, Greece|
|Εθνικότητα:|Greece|
|Κατάσταση γάμου:|Παντρεμένος|
|Σχετική στη χώρα προέλευσης:|Antiope (Σύζυγος)|
|Σχετική ένωση στις ΗΠΑ:|Panagiotis Tsouris (Γιός)|
|Γραμμή:|17|

και η στράτευση ( WW2 1942) του αδελφού, Μιχάλης Αντωνιου Τσουρός
Μιχάλης ΑντωνίουΤσουρός WW2 1942

1 «Μου αρέσει»

Να συμπληρώσω πως υπάρχει και ένα χαρτί του γάμου του από το 1928, Παναγιώτης του Αντωνίου Τσούρος, θα το βρω.
Το κανονικό όνομα ειναι Τσουρής με Χανιώτικη καταγωγή. Καθόλου περίεργο πως έπαιξε το Χανιώτικο συρτό.
Πέθανε τον Απρίλιο του 1944 στην Ουάσινγκτον.

2 «Μου αρέσει»

[quote=“Spyros_Tsianakas, post:20, topic:43951”]στρατολόγηση
WW2 1944

pete chouros 1944 WW2 Δίδυμα Χιου(1891 κ 1903)

Σπύρο, πώς προκύπτει ότι πρόκειται για στρατολόγηση;
Το έγγραφο αυτό πρέπει μάλλον να αφορά τον Παναγιώτη Τσώρο, το μουσικό: συμφωνεί ο τόπος καταγωγής, η ημερομηνία γέννησης και ο τόπος εγκατάστασης.
Η ημερομηνία γραμμένη με κόκκινο χρώμα, στο επάνω μέρος, μάλλον είναι νεότερη προσθήκη. Αν μάλιστα λάβουμε υπόψη μας, την έρευνα του Σταύρου:

Πιθανότατα αυτή η χρονολογία πουείναι προσθήκη στο έγγραφο, να αφορά στη χρονολογία θανάτου του.

1 «Μου αρέσει»

Το παραπάνω έγγραφο που αφορά σε Μιχάλη Αντωνίου Τσούρο, μάλλον δεν αφορά στον αδελφό του τραγουδιστή, αφού – σύμφωνα με την έρευνα του Σταύρου - μετανάστευσαν στις ΗΠΑ το 1912, μαζί και ο αδελφός του, Μιχάλης και ο πατέρας τους.

Κατά το έγγραφο όμως αυτό, αυτός ο Μιχάλης γεννήθηκε το 1913, άρα ήταν αγέννητος, όταν μετανάστευσε η οικογένεια.

Γενικά, είναι πολύ χρήσιμη η αναζήτηση στο Ellis Island, την έχω χρησιμοποιήσει και εγώ αρκετές φορές ψάχνοντας για στοιχεία της οικογένειας και όχι μόνο, αλλά υπάρχουν συνωνυμίες αρκετές και επέρχεται σύγχυση.
Η έρευνα πρέπει να δένει και με άλλα, προσωπικά στοιχεία των αναζητουμένων.

1 «Μου αρέσει»

προέρχεται απο εδώ.

αφησαμε τον Παναγιωτη και βρεθήκαμε στον αδελφο του

4092247_d9f59809-e408-48a2-8a2c-d70331c1c7bc

ας λεει roger, ο πατερας του ηταν ο Αντώνιος

2 «Μου αρέσει»

To Roger δεν είναι όνομα πατρός, δεύτερο όνομα είναι. Ο πατέρας πάντως λέγεται πράγματι Αnthony και βεβαίως υπάρχουν λάθη στις ημερομηνίες . Aλλά οι λεπτομέρειες για το πρόσωπο αυτό δεν αφορούν εμάς στο φόρουμ, την οικογένειά του μόνο θα μπορούσαν να αφορούν.

λοιπόν ιστορία αυτο όνομα!
ο Αντώνιος ταξίδεψε το 1913 με τον Παναγιώτη μόνον και την σύζυγό του Μιχάλης οχι.
Antiope? καταγωγή τους απο Μέσα Δίδυμα Χίου.


η άδεια γαμου ειναι αυτο αλλα δεν με προχωράει καπου αλλού.

τα συμπεράσματα δικα σας.

τις επόμενες μέρες ψάχνουμε για “Tzouros”

τα αναφερόμενα στο βιβλίο του Σταύρου, δύσκολο να “συμφωνήσουν”.

1 «Μου αρέσει»

Θα το βρω το χαρτι μεσα στο χάος και θα το επισυνάψω, εγραφε tzoyries, tzouries κάτι τέτοιο, δεν έβγαινε έυκολα μου πήρε καιρό . Η ημερομηνία που έχω βάλει στο βιβλίο είναι με βάση αυτό το χαρτί, φυσικά τα στοιχεία του γάμου θανάτου και η κάρτα που λέει διδύμα, έγιναν διαθέσιμα από το ancesty και σε άλλα site πολύ αργότερα από την έκδοση .

1 «Μου αρέσει»

Εδώ δύο χαρτιά. Το πρώτο όταν πήγε με τον πατέρα του και τον αδερφό του, το 12



και ακόμα ένα από το 24. Το ονομα το κανονικό είναι Τσουρής, μετά έγινε Τσούρος και τελικώς Τσώρος.

αυτο το εγγραφο 1924 που βλέπουμε
P. Tchouros δεν μας ενδιαφέρει. ειναι το πλήρωμα ενός πλοίου RIVER HUNDSON

μας ενδιαφέρουν τα ονόματα των τριών
Αντώνιος, Παναγιώτης, Μιχάλης. και το επώνυμο. (οχι στα Ελλινικα)
γράψτε τι διαβάζετε με λατινικούς χαρακτήρες. ωραία τα καληγραφικα, αλλα δεν διαβάζονται

Γι’ αυτό είχα παρατηρήσει ότι ένα άλλο τέτοιο έγγραφο που ανέβηκε σ’ ένα από αυτά τα νήματα, χωρίς αυτήν ή οποιαδήποτε παρόμοια καλλιγραφία, δε με έπειθε για εποχή 1940.

η έρευνα για τον Παναγιώτη Τζούρος, Τσούρος, Τσουρής, Τσόρος, Τσώρος κτλ
δεν προχωρεί άλλο διότι.
1.στο έγγραφο γάμου τα ονόματα που αναφέρονται εκει, δεν εχουν άλλα ευρήματα.
2.ο Παναγιώτης δεν εντοπίστηκε να έμενε στη διεύθυνση που έδωσε και δηλώνει τον πατέρα Αντώνιο και την μητέρα του Ανθή οτι μένουν στην Ελλάδα.
το μονο σχετικό ειναι το επάγγελμα musician.
3.στην λίστα επιβατών παραπάνω, οπου βλέπουμε τα ονόματα Αντώνιος, Μηχάλης και Παναγιώτης , δηλώνεται ως πρόσωπο που τους περιμένει στη Αμερικη κάποιος Παναγιωτης (αλλος Παναγιώτης?)
4. τα ονόματα της νύφης Elnora, μητερα Etta, Bille, Canada του πατερα William, Rouse (miner) , η διεύθυνση των, δεν έδειξαν οικογένεια πουθενά!
θυμίζει τυχαία επιλογή για την απόκτηση ιθαγένειας.
τα ονόματα αυτά σχετίζονται μόνον σε αυτό το έγγραφο.

χρειάζεται έρευνα στην Ελλάδα (μέσα Δίδυμα Χίος). ισως βρεθεί κάτι εκει

2 «Μου αρέσει»

Φαντάζομαι ότι αυτό μπορεί να γίνει και χωρίς να βρεθεί κανείς επιτόπου στη Χίο. (Διδύμα νομίζω λέγεται το χωριό, υπάρχουν τα Μέσα και τα Έξω Διδύμα.). Σε μια γνωστή μου περίπτωση, Αμερικάνος απώτατης ελληνικής καταγωγής αιτήθηκε και βρήκε τα στοιχεία που αφορούσαν τον Έλληνα πρόγονό του στα αρχεία κάποιου χωριού της Κεφαλονιάς, χωρίς να φύγει από την Αμερική. Μιλάμε για ίδια γενιά χονδρικά. Βέβαια η διαφορά είναι ότι τουλάχιστον υπήρχε ένα συγκεκριμένο επώνυμο. Αλλά πιστεύω ότι και στη Χίο, αν τελικά το σωστό είναι π.χ. Τσουρής και όχι Τζούρος, το Τσουρής θα είναι υπαρκτό και γνωστό επώνυμο στο νησί ενώ το Τζούρος όχι. (Εκτός αν υπάρχουν όλα…!)

είναι, π.χ. Μαρία Τσουρή - Βικιπαίδεια

2 «Μου αρέσει»

Υπήρχαν οι «Οδηγίαι διά την μετονομασίαν κοινοτήτων και συνοικισμών εχόντων τουρκικόν
ή σλαβικόν όνομα», Σ. Κυριακίδου, Aθήνα (1926)

1 «Μου αρέσει»

Ωραία.
Αξίζει να παραθέσουμε αυτό το ενδιαφέρον φυλλάδιο που υπογράφεται από ένα μεγάλο όνομα της ελληνικής Λαογραφίας, τον Στίλπωνα Κυριακίδη:

2 «Μου αρέσει»

Εντύπωση μου κάνει η επικεφαλίδα:

«Οδηγίαι δια την μετονομασίαν κοινοτήτων και συνοικισμών εχόντων Τουρκικόν ή Σλαβικόν όνομα» (τα έντονα, δικά μου)

Ξέροντας τη γενικότερη «φιλοσοφία» της εποχής αλλά και, κυρίως, τη σχολαστικότητα του Κυριακίδου, απορώ που δεν προσετέθη, πριν απ’ το εχόντων το εχουσών /. Γένους θηλυκού είναι η κοινότητα…