Ψάχνω δίσκο του Φραγκίσκου Ζουριδάκη

Καλησπέρα σε όλους…

Ελπίζω να μπορέσετε να με βοηθήσετε σε κάτι που ψάχνω…

Υπάρχει μήπως κάποιο βινύλιο ή κάτι παρεμφερές με τραγούδια του παππού μου ( Φραγκίσκος Ζουριδάκης) ;;;;

Έχω στην κατοχή μου αυτές μόνο τις πληροφορίες…

Columbia 6260
1935

Η Columbia έχει κλείσει;

Πράγματι Γιώργο, ο δίσκος Columbia DG – 6260 περιέχει τα κομμάτια ΝΤΑΧΤΙΡΙ, τραγουδιστής, συνθέτης και στιχουργός Φραγκίσκος Ζουριδάκης, αρ. μήτρας CG – 1486 και

ΣΥΡΙΑΝΟ ΧΑΣΑΠΙΚΟ, συνθέτης και στιχουργός Φρ. Ζουριδάκις.
Έτος κυκλοφορίας 1936, στοιχεία από Δ. Μανιάτη.

Ο Μανιάτης αναφέρει και τα εξής ακόμα κομμάτια του Ζουριδάκι: Σε θυμάμαι από μικρούλα, σε καρτερούσα, καθώς και Ποπίτσα μου σκληρόκαρδη , 1939 και 1940.

Φυσικά δεν είναι βυνίλια, 78ρηδες είναι. Μέσω Columbia (EMI κλπ.) δεν πρόκειται να βρείς τίποτα.

Που μπορώ να τα βρώ αυτά ; Μήπως ξέρετε ;

Όλα αυτά Γιώργο είναι εξαιρετικά δυσεύρετα, σχεδόν σίγουρο είναι ότι δεν θα τα βρείς, τουλάχιστον ως δίσκους αυτοτελείς. Μοναστηράκι και ebay…

:019::019::019:Όχι ρε Γιώργο!!! Άκου έχει κλείσει!!!

Έχει ισοπεδωθεί!!! Ας είναι καλά τα υπουργεία μας! Γαμ@ τα υπουργεία μας!!!

Άρα καλά είχα ακούσει… Προφανώς όλα αυτά που είχε θα έχουν μεταφερθεί κάπου, έτσι δεν είναι;
Ή μήπως είναι εξίσου βλακώδης η ερώτησή μου;

Όχι είχαν και κάποια σειρά οι άνθρωποι!! Πρώτα την ξεπουλήσανε και μετά την κατεδαφίσανε!!!

Έκτοτε έγινε η θάλασσα γιαούρτη και αναρτήθηκε και ο Ζουριδάκης…

Στο rebetiko.sealabs.net - Αρχική Συζητήσεων έχει 5 τραγούδια στο όνομα του Ζουριδάκη.

Έχω βρει 3 ετικέτες από τις 7 κυκλοφορίες των τραγουδιών, σύμφωνα πάντα με το sealabs.

Και οι τρεις ετικέτες είναι από την διετία 1939-1940. Οι δύο της Columbia με τα τραγούδια “Νταχτήρι” και “Συριανό χασάπικο” από τον δίσκο DG-6260 δεν έχουν βρεθεί. Ηχογραφήθηκαν το 1936.

Το κομμάτι “Ποπίτσα μου σκληρόκαρδη” έκανε 2 κυκλοφορίες. Έχει βρεθεί η πρώτη κυκλοφορία. Είναι ο δίσκος της Parlophone Β-21999. Κυκλοφόρησε και πάλι για την Palophone στον δίσκο Β-74060. Δεν έχει βρεθεί αυτή η ετικέτα.

B.21999  A

Το “Σε καρτερούσα” κυκλοφόρησε για την HMV στον δίσκο ΑΟ-2620.

Τελευταία ετικέτα το τραγούδι “Σε θυμάμαι από μικρούλα”.

Η ετικέτα από την πρώτη κυκλοφορία του δίσκου στην Columbia Ελλάδος DG-6519 δεν έχει βρεθεί. Έχω βρει την επανέκδοση του δίσκου από την Columbia Αμερικής.

3 «Μου αρέσει»

Ερώτηση για το λατρεμένο ΣΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΥΛΑ.
Ο 7211-F είναι αριθμός μητρας; ο αρχικός (μεταφερόταν και στις επανεκδόσεις);
Έγιναν δλδ 6 λήψεις και κρατηθηκε η τελευταία;

Τα στοιχεία στο sealabs. Απ’ ότι φαίνεται, υπάρχουν πολλαπλές επανεκδόσεις με διαφορετικό αριθμό μήτρας.

3 «Μου αρέσει»

Γεια σου Μπάμπη και Καλή χρονιά.

Ο 7211-F είναι ο αριθμός καταλόγου ή αριθμός κυκλοφορίας.

Η άλλη πλευρά του ίδιου δίσκου είναι αυτή.

Σε κάποιες εταιρίες μεταφέρονταν και στις επανεκδόσεις. Αυτό βοηθάει τους συλλέκτες να επιβεβαιώσουν τον αριθμό μήτρας/εγγραφής της αρχικής κυκλοφορίας του τραγουδιού, όταν δεν έχουν τον αρχικό δίσκο.

Αυτό δεν το κατάλαβα.

Άστο έκανα λάθος… κατάλαβα εγώ με αυτά που μου είπες, σε ευχαριστώ…

1 «Μου αρέσει»

Φαντάζομαι ότι το νόημα της ερώτησης ήταν αν το F (έκτο ψηφίο του αλφαβήτου) είναι αύξων αριθμός λήψης.

1 «Μου αρέσει»

Να΄σαι καλά Περικλή.

Η Columbia Αμερικής έβγαλε δύο σειρές με Ελληνικά τραγούδια.

Η μία ήταν η σειρά Ε.

Ανεβάζω δύο διαφορετικές ετικέτες από αυτή τη σειρά.

COL 5277  B

Μετά τη σειρά αυτή βγήκε η σειρά F.

Είναι οι ετικέτες που ανέβηκαν πιο πάνω.

Άρα το γράμμα F δεν έχει σχέση με αριθμό μήτρας αλλά αριθμό σειράς.

Η σειρά F είχε δύο αριθμήσεις.

Η μία ξεκίνησε από το νο 7000 και η άλλη από το νο 56000.

3 «Μου αρέσει»