Τομπούλη ή Χρυσίνη...??

  1. Μήπως ξέρει κανείς, στα σίγουρα, ποιος έγραψε το “Μπαμ και μπουμ”…??

και 2. Πώς γράφεται, επιτέλους,…Κυρομύτης, Κηρομύτης, Κερομύτης…:082:

Τα σέβη μου

Με τον τίτλο “Μπαμ μπουμ κεραυνοί”
υπάρχει ένα σμυρνέικο οργανικό χασάπικο άγνωστων δημιουργών που διασκεύασε σε τραγούδι ο Θ. Δερβενιώτης και ερμήνευσε ο Βιολάρης.
Κυκλοφόρησε από τη “Λύρα” σε δίσκο το ΄74 με τίτλο «Ρεμπέτικο περιβόλι».
Γι΄αυτό έχουμε πει και σε παλιότερη συζήτηση.
Οι στίχοι του είναι:
«…Μπαμ, μπουμ, κεραυνοί
στη νυχτιά τη σκοτεινή.
Πόσες ώρες σου χτυπώ,
άνοιξέ μου για να μπω.
Στάζω δάκρυ και βροχή
μπαμ και μπουμ οι κεραυνοί…".

Επίσης, “Μπαμ, μπουμ” αναφέρεται και σαν άλλος τίτλος στο τραγούδι “Ο μπάρμπας μου ο Παναής” για το οποίο υπάρχει αναφορά εδώ.

Όσο για το όνομα, απαντούν και οι δυο τύποι : Κηρομύτης σε ρεμπέτικες ανθολογίες , αλλά και Κερομύτης…

Έχω κάποιο τραγούδι με τίτλο “Μπαμ και μπουμ” (οι πιστολιές) παραδοσιακό με την Εσκενάζυ σε mp3. Δεν έχω άλλα στοιχεία. Αν εννοείς αυτό, σαν παραδοσιακό θα είναι αγνώστων δημιουργών

Αγαπητή μου Ελένη, ίσως παρεξήγησες το ζητούμενο του συνονόματού μου, όπου μάλλον αναφέρεται στο γνωστό παραδοσιακό Μικρασιάτικο ζεϋμπέκικο “Μπαμ”, όπως έχει ακουστεί
α. τόσο από τη Ρόζα Εσκενάζυ, με βιολί το Μήτσο Μανήσαλη και στίχους τους
"Μπαμ - μπουμ μπιστολιές, μπαμ - μπουμ μπιστολιές,
μπιστολιές και κουμπουριές, άιντε βρε καίγεται ο Μπασμά (:wink: Χανές
καίγεται καίγεται ο Μπασμά Χανές"
β. όσο και από τον Ποσειδώνα και τη Βιολέττα (αγνώστων επωνύμων, σε μένα), το 1957, σε μια “δημιουργία” των Στέλιου Χρυσίνη και Σταύρου Παντελίδη, σε στίχους διαφορετικούς από τον Χαράλαμπο Βασιλειάδη (Τσάντα)[COLOR=black]:[/COLOR]
"Μπαμ και μπουμ στο χορό,
πω πω γλέντια να χαρώ.
Κέρασε τα παιδιά, τα παιδιά
δος τους κι άλλη μια οκά, μια οκά,
για να 'ρθούνε στο νταλγκά.

Παίχτε παίχτε τους ζουρνάδες, τα νταούλια, τα βιολιά
να περνάμε τη ζωή μας όλο κέφι κι αγκαλιά.

Μπαμ μπουμ κι άλλη μια
μπάρμπα κι όξω από ζημιά.

Η παρέα να ‘ν’ καλά, να ‘ν’ καλά,
στην υγειά μας βρε παιδιά, βρε παιδιά,
κέφι και καλή καρδιά".

Βέβαια, υπάρχουν αντίστοιχα προγενέστερες και μεταγενέστερες οργανικές εκτελέσεις του Μπαμ ζεϋμπέκικου, χωρίς τραγούδι, τόσο με βιολί, όσο και με μπουζούκι (Γιώργου Μητσάκη)[COLOR=black].[/COLOR] Δυστυχώς, λίγοι μουσικοί πια παίζουν το κομμάτι, αν και γνωστότατο… Μας έχουν “φάει” τα ήδη πολυπαιγμένα :047:(κι ευκολούτσικα!) :112:σερβικάκια του Παπαϊωάννου, του Τσιτσάνη και άλλων (μην αναφέρω το χασάπικο Χορό του Σάκαινα :mad:και άλλα παρόμοια…)
Με τιμή.

Υ.Γ. Την τελευταία παράγραφο την παραθέτω έτσι για συζήτηση, ίσως και για ν’ ακούσουμε και κανένα “ΜΠΑΜ” στο φόρουμ (με την καλή έννοια, βέβαια…)

Αυτό το τραγούδι εννοώ, μόνο που εγώ τα έχω το μεν α. στο όνομα του Τομπούλη (1954) και το β. στο όνομα του Χρυσίνη (1954) όχι 1957…

Το τραγούδι ηχογραφήθηκε στην Κωνσταντινούπολη σύμφωνα με το sealabs.

http://rebetiko.sealabs.net/display.php?recid=4054
STANDARD 9126 A.bmp (351,6 KB)

1 «Μου αρέσει»