Το Ρεμπέτικο στο Ραδιόφωνο (2000 - 2001)

8a itan kalo an boit8ousate na katagrapsoume tis ekpompes gia to rempetiko sto radiofono

ERA 1

LAIKOI BARDOI

KOS.GERAMANIS

7:00-8:00 mm apo DEYTERA - PEMPTH

laiko tragoudi kai rebetiko AY8ENTIA 7*******

re pedia mipos kserete to komati pou paizi san sima tis ekpompis (otan ksekina i ekpompi)LAIKOI BARDOI pou mporo na to bro
thks

By ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΟΠΟΥΛΟΣ (Admin) on Tuesday, March 21, 2000 - 11:28 am:
Κάθε Σάββατο και Κυριακή, στον 902, στις 11.00 το βράδυ παίζει ο δικός μας ο ʼρης Νικολαίδης γνήσιο ρεμπέτικο…

…ʼρη αν κάνω λάθος διόρθωσέ με…

kyane to tragudi pou paizei o Geramanis
einai oi “penies Mpempi”.
exo bebaia arketo kairo na akouso tin ekpompi alla den nomizo na exei allaksei(tosa xronia to idio bazei)

ksexasa na sou po pou mporeis na to breis:
ston disko oi deksiotexnes No 1
an den kano la8os prepei na yparxei kai se ena cd (mia seira me deksiotexnes pou exei kikloforisei Mpempis, Sporos klp klp) ,alla den to exo mprosta mou ayti ti stigmi :((

Ευχαριστω Στελιο

Ρεμπέτικα, Σμυρναιϊκα, πολίτικα γλυκά τραγούδια ανατολίτικα στην ΕΡΑ1-2
11:00-12:00 μμ Δευτ-Τριτ

www.astra.com.cy

live me real player

kathimerines gyrw stis 4.30pm

kanei ekpompes o syggrafeas nearhos georgiades,
gnwstos apo tin trilogia tou panw
sto rebetiko

Στο δίσκο του Μπέμπη δεν υπάρχει το εν λόγω σόλο. Υπάρχουν όμως άλλα σπάνια κομμάτια. Ανάμεσά τους κι ένα (“τα ζάρια”) όπου ο Μπέμπης μόνο τραγουδάει (!), ενώ μπουζούκι παίζει ένας Χριστόπουλος, ο οποίος παρεμπιπτόντως μοιάζει αρκετά του Μπέμπη. Ως επί το πλείστον ο δίσκος περιέχει “αμερικάνικες” ηχογραφήσεις.
ΑΝ

Συγνώμη ρε ʼρη, αλλά πες μου ειλικρινά: σ’ άρεσε αυτό το CD; Πήγα με τι χαρά ο δόλιος να δω κι εγώ τι είναι αυτός ο Μπέμπης που όλοι λέγανε τι καλά λόγια γι’ αυτόν και όμως ποτέ δεν τον είχα ακούσει και βρήκα μπροστά μου ένα γρήγορο ψιλοσκυλά με καθαρή αλλ’ αδιάφορη πενιά σε γενικώς άσχετα έως και βαρετά τραγούδια. Τελικά, αυτός ήταν ο Μπέμπης; Αν ναι, προς τι όλη αυτή η φασαρία γύρω από τ’ όνομά του; αν όχι, που θα βρω να ακούσω κάτι άλλο απ’ αυτόν;

Φραγκίσκος

Υ.Γ. Παρεπιπτόντως, το CD το λάβατε;

Φράνκ έχω παραγγείλει το CD αλλά άκόμα δεν πήρα τίποτα…

Όσο για το Μπέμπη, συγνώμη αλλά διαφωνώ…
Θα επανέλθω “δημήτριος” όταν έχω περισσότερο χρόνο.
γιώργος

Sorry που χρησιμοποιώ τον χώρο του forum για
να επικοινωνήσω με τον Γιώργο αλλά φοβάμαι ότι
κάτι δεν πάει καλά με το e-mail

Γιώργη
αν εννοείς ότι τόχεις παραγγείλει σε μένα, θα σου πω ότι δεν έχω τα στοιχεία σου γιατί δεν απάντησες στο mail που σούστειλα στις 29/5 ζητώντας τα.
Αν πάλι το παρήγγειλες από την φόρμα του site
τότε κάτι δεν έκανες καλά γιατί ποτέ δεν έφτασε εδώ φόρμα δική σου. Anyway ξαναμπές www.eudia.gr/milanoi και παράγγειλέ το συμπληρώνοντας τα στοιχεία σου ή στείλε μου απευθείας e-mail

Φραγκίσκος

Mporetei na akousete rebetika tragudia sto www.rebetiko.gr

an exete WINAMP: anoikse to , patiste CTRL L kai grapste radio.rebetiko.gr:15670

You can listen rebetika songs from www.rebetiko.gr
Iif you have WINAMP then press CTRL L and then write
radio.rebetiko.gr:15670

re palikaria politikh lyra pou mporw n akousw???