Το Ρεμπέτικο στα FM της Αττικής

Τα τελευταία χρόνια οι επιλογές για ακρόαση του ρεμπέτικου τραγουδιού στο διαδίκτυο είναι αρκετές. Τι γίνεται όμως στον χώρο των ερτζιανών; Οι επιλογές είναι μάλλον οι εξής δύο:

  • Δεύτερο Πρόγραμμα της ΕΡΤ, Σάββατο και Κυριακή 12:00-14:00 Ελενα Φαληρέα
  • Alpha 989, Κυριακή 21:00-22:00 Πάνος Σαββόπουλος

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας συνεισφέρει!

Καλησπέρα, υπήρχε μέχρι πριν δυο χρόνια τουλάχιστον στο κανάλι 1 του Πειραιά μια ωραία ραδιοφωνική εκπομπή ,νομίζω Βεντουρης

λέγεται ο άνθρωπος , πολύ αξιοπρεπής και αναλυτικός σε σχέση με τις ιστορίες γύρω από τα τραγούδια ,κάθε Τετάρτη ίσως δε θυμάμαι,

πάντως τον τελευταίο καιρό έχω βρει ένα σαιτ που λέγεται Ρεμπέτικο για λίγους και βάζει ωραία πράγματα .Με εκτίμηση.

Καλησπέρα κι απο μένα,
Στο πρόγραμμα του συγκεκριμένου σταθμού http://kanaliena.gr/programma-ekpobon-tou-kanaliou-ena-2/ δεν μπόρεσα να εντοπίσω κάτι σχετικό…
Σε οτι αφορά το “Ρεμπέτικο για λίγους” είναι αξιόλογο σαιτ πλήν όμως μόνον διαδικτυακό!!

Ίσως έπεσε μαχαίρι στην εκπομπή ,βλέπεις δεν τραβάνε διαφήμιση κάτι τέτοια δυστυχώς , άσε που νομίζω πως αυτοί που ακούμε

ραδιόφωνο όλο και λιγοστεύουμε ,λείπει και ο Γεραμάνης ,λίγα τα καλά. Στην επαρχία σε κανένα σταθμό μπορεί να πετύχεις καμιά ωριαία

εκπομπή , τώρα που το σκέφτομαι , ο σταθμός της Ιεράς πόλης Μεσολογγίου έχει κάτι . Με εκτίμηση.

Καλησπέρα,

περιστασιακά κάνουν εκπομπές που μιλάνε για το ρεμπέτικο ο Γιώργος Τσάμπρας και ο Αλέξης Βάκης στο σταθμό 105,5, συνήθως με αφορμή κάποια επέτειο ή άλλο. Κανονικά ασχολούνται με όλα τα είδη μουσικής.

Μπ.

στο Δεύτερο Πρόγραμμα έχει εκπομπή και ο Σάκης Τσάρας (Παρασκευές 23:00) που βάζει συχνά - πυκνά ρεμπέτικα (συνήθως όμως όχι τις πρώτες εκτελέσεις) και συχνά σχετικές θεματικές εκπομπές

Στο Δεύτερο πάντως, σε κάτι αφιερώματα στον Μάρκο τελευταία, χόρτασε η διψασμένη μας ψυχή Ζαγοραίο και Ζαμπέτα.

Πραγματικά μαγικές εκπομπές με ρεμπέτικα έχω πετύχει κάτι βράδυα, νομίζω πάλι στο Δεύτερο (;), με τον Σπυρόπουλο-Μπαχ.

Μαγικές εκπομπές στην εποχή που βρίσκεις στο ΥΤ ό,τι τραβάει η ψυχή σου δεν είναι εύκολο πράγμα, και όμως!

Περίεργο. Σε αφιέρωμα στον Μάρκο εγώ θα περίμενα να ακούσω Χατζηχρήστο, Παγιουμτζή, λίγο Ρούκουνα και μπόλικο Μάρκο φυσικά!

Ντάξει, ας είμαι δίκαιος: είχε κι από δαύτα.

Αλλά είχε και διασκευές/επανεκτελέσεις τραγουδιών από κείνα που κανείς δεν τα έχει πει καλύτερα, ή με πιο ενδιαφέροντα τρόπο, από τον ίδιο τον Βαμβακάρη.

Φυσικά, οι άνθρωποι καλά κάνανε και τα ‘παν, αλλίμονο μη μας ζητήσουν και την άδεια. Αλλά ο Μάρκος (όταν μιλάμε για αφιέρωμα σ’ αυτόν, έτσι;) δεν είναι μόνο οι συνθέσεις του, είναι και το ύφος, το ήθος, ο ήχος. Που έχει μια άλφα αισθητική. Μπορεί να μην αρέσει σε όλους, όπως δε μ’ αρέσει εμένα η βήτα αισθητική των εν λόγω επανεκτελέσεων.

Αλλά ήθελα να 'ξερα σε ποιον ευλογημένο άνθρωπο αρέσει το ανακάτεμα από λίγο ετούτη και λίγο εκείνη την αισθητική!!!