Ταστιερα μπουζουκιου με μορια;

Αυτο που με απασχολει τον τελευταίο καιρο ειναι οτι εχω δει , αρκετα μπουζούκια κυριως οργανοποιων που εδρευουν εκτός Ελλαδας (Αυστραλια ,usa ) τα οποια οι ταστιερες τους εχουν 2 επιπλεων freat λογικα για να παιζεις και μορια , εχει κανεις γνωση τη ηχο βγαζουν αυτα τα 2 επιπλεων freat και αν αξιζει μια τετοια κατασκευη? υπαρχει περιπτωση να με κανει μια τετοια ταστιερα ο κωνσταντελλος?
Εμενα μου αρέσει παντως σαν σκεψη σκεφτομαι να το δοκιμασω…

Τί ήχο να βγάζουν Οχτάχορδε; Αν κρίνεις μόνο από την αισθητική του οργάνου…καταλαβαίνεις τί πρόκειται ν’ ακούσουν τα δύστιχα τ’ αφτάκια σου.

Εχω πιάσει μερικά τέτοια μπουζούκια, με ένα όμως τάστο επιπλέον. Προσθέτουν ένα τάστο στην αρχή, χωρίζοντας τον πρώτο τόνο σε δύο. Ενας φίλος μπουζουξής μάλιστα τον είχε ονομάσει “Μεμέτη” γιατί έβγαζε ανατολίτικη χροιά στο ταξίμι. Πάντως δεν έχει και πολλά πράγματα να προσφέρει. Ασε που έχω δει γερό παίχτη να τραβάει τη μεσαία χορδή και να βγάζει όποιο μόριο ήθελε, σαν άταστο.

Ta extra frets einai yia na paizeis kai quarter tones opws mporeis na kaneis px sto tourkiko saz.

Etsi mporeis na prosegiseis kalytera kapoia apo ta aravotourkika makams.

den exei na kanei me thn poiothta tou hxou pantws kai an 8es na pai3eis swsta ta makams xreiazesai atasto organo (px outi) h organo me polla tasta (tanbur) h’ estw me metakinomena tasta (px saz).

Μεσοβέζικες λύσεις είναι αυτά, ούτε σωστά μπορείς να παίξεις ανατολικά διαστήματα ούτε να τρανσπονάρεις. Μόνο ημιμαθείς μπορούν να ζητήσουν και να αποκτήσουν τέτοια ταστιέρα. Πάρτε ένα πολίτικο λαούτο να βρήτε την υγειά σας!

Αλλωστε εχουν πολυ μεγαλη σημασια η χορδες στον ηχο.Αν βαλεις εξτρα ταστα και ξεκουρδισεις ενα τονο η δυο,θα ακουγεται περιπου σαν σαζι,ιδιαιτερα αν το περασεις και απο καποια πεταλιερα κε του προσθεσεις λιγο flanger.Αλλα δεν νομιζω να αξιζει παντος.

περί άταστης κιθάρας κανένα σχόλιο? για δείτε…:241: http://www.youtube.com/watch?v=DDv2V_Xnm_s&feature=related

εδώ τι γίνεται… άταστη ηλεκτρική! http://www.youtube.com/watch?v=wnqDuMlSSx8&NR=1