Τακτικές συναντήσεις του Φόρουμ 2018 (πριν το καλοκαίρι)

θα είμαι κατά τις δέκα εκεί. κρατήστε μου θέση και φαΐ!

Να πω ότι πέρασα πολύ ωραία με πολύ καλή παρέα. Νίκο, (nikosn), έλειψες και περαστικά σου.

Να πω κι εγώ ότι πέρα της χωροταξικής αστοχίας από πλευράς καταστήματος, της αργής προσέλευσης των περισσοτέρων και της αναγκαστικής πρόωρης αναχώρισης μου πέρασα καλά. Όσον αφορά στο πρώτο, αν υπάρχει ενδιαφέρον για μελλοντικές μαζώξεις στο συγκεκριμένο κατάστημα, μπορούμε σε συννενόηση με τον ιδιοκτήτη να βρούμε μια πολύ καλύτερη λύση. Επίσης καλό θα ήταν οι παρευρισκόμενοι να γράψουν τις εντυπώσεις τους σχετικά με το φαγητό, τιμές κλπ. καθώς και ενδεχόμενες βελτιώσεις, ώστε να προνοήσουμε για την επόμενη φορά. Για το δεύτερο καλό θα ήταν είτε να προσέρχεται ο κύριος όγκος των μελών όσο πιο κοντά στην συμφωνημένη ώρα, είτε να μεταθέτουμε την ώρα πιό αργά.

παράλειψή μου, να δώσω τα χαιρετίσματα σε όλους από τον νίκο (nikosn) που ήταν άρρωστος…
επόμενη φορά να γίνει καλύτερη συνεννόηση με το μαγαζί, να έχουμε χώρο και να μην έρχονται άσχετοι πελάτες ειδοποιημένοι από το μαγαζί να ζητάν παραγγελιές λες και είμαστε σε πίστα. μαζευόμαστε για παρέα και όχι για να χωριστούμε σε πάλκο και θεατές.

πέτρο μαζί γράφαμε, έχεις δίκιο και για την ώρα. έπρεπε να ειδοποιήσω νωρίτερα ότι θα αργήσω, καθώς και για την ακύρωση της παρέας.

Συμφωνώ κατά βάση. Πρακτικά για το συγκεκριμένο κατάστημα μπορώ να θέσω σαν θέμα να μην πέφτει σύρμα, εφόσον αυτό επηρεάζει τη βόλεψή μας. Για τυχόν παραγγελιές, δεν ξέρω πώς ένας καταστηματάρχης μπορεί να ελέγξει αν και ποιός από τους πελάτες τις ζητάει. Το πιό απλό είναι απλά να τις αγνοούμε εκτός κι αν δεν μας χαλάει…

Αυτό, για δύο άτομα και μισή ώρα δεν είναι θέμα. Οπως καταλαβαίνουμε όλοι όμως είναι δύσκολο τόσο για έναν καταστηματάρχη όσο και για πελάτες να κλείνουμε το μισό μαγαζί (όταν είναι μικρό) για τις 8.30, να καθόμαστε μέχρι τις 9.30 έξι άτομα και όταν έρχονται τυχαίοι πελάτες να τους λέει/ λέμε ότι το μαγαζί είναι γεμάτο/ κρατημένο.

το μαγαζί να μην εκμεταλλεύεται τις μαζώξεις για να μαζέψει κόσμο (εφόσον είναι έτσι κι αλλιώς ανοιχτό), κι εμείς να εξηγούμε στους παραγγέλοντες ότι δεν είμαστε πάλκο αλλά παρέα.
ή τέλος πάντων ότι οι παραγγελιές ή πληρώνονται ή χορεύονται ή και τα δύο. αν και καλύτερα να μην χορεύονται καν, χαλάλι προχτές γιατί έχουμε ακόμα απόκριες!

ο καθένας ατομικά αργοπορει ή ακυρώνει, και όταν το κάνουμε όλοι μαζί δημιουργείται πρόβλημα.

Να στε καλά ρε παιδιά.Εύχομαι στην επόμενη μάζωξη να τα καταφέρω.

Ωραία ήταν η βραδυά, παρά τα προβλήματα που εντοπίστηκαν και συζητήθηκαν. Το βασικό πρόβλημα, για μένα, ήταν το οριακό άθροισμα της αναμενόμενης (και περίπου πραγματοποιηθήσης, τελικά) δικής μας προσέλευσης συν τις παρουσίες των τακτικών θαμώνων του μαγαζιού, σε σύγκριση με τη συνολική χωρητικότητα του χώρου: απλά, δεν χωρούσαμε. Για το θέμα των παραγγελιών κλπ, θα συμφωνήσω με τον Πέτρο: δεν μπορεί ο μαγαζάτορας να εξηγεί στους πελάτες ότι εδώ δεν είναι πάλκο, ξέρουν πολύ καλά ως ενήλικες άνθρωποι. Όμως, προσωπικά δεν ένοιωσα «χωριστά» από την παρέα δίπλα μας αλλά, φυσικά, όταν έπεφταν παραγγελίες που είτε δεν μπορούσαμε είτε δεν θέλαμε να τις ικανοποιήσουμε (κατά τη δική μου άποψη βέβαια), έλεγα απλά «δεν μπορούμε».

Δεν είναι η πρώτη και, βέβαια, ούτε θα είναι η τελευταία φορά που λέμε «θα έρθουμε τόσοι» και ερχόμαστε αλλού κι αλλοιώτικα. Όμως εδώ δημιουργήθηκε πρόβλημα λόγω, ακριβώς, των οριακών νούμερων. Ας το ΄χουμε υπόψη αυτό, για το μέλλον. Σε σχετικά «μεγάλα» μαγαζιά δεν δημιουργείται τέτοιο πρόβλημα, σε μικρά (π.χ. στη Νέα Ιωνία, Ρακογυάλι λεγόταν;) να το υπολογίζουμε στα σοβαρά.

Αυτό που είπε ο Νίκος. Δεν πρέπει από την άλλη να γερμανοποιήσουμε τα πάντα. Ο καθένας μας κάνει το μεράκι του και εύχεται να το μοιράζεται με κάποιους άλλους στο Λεκανοπέδιο… Και για να αλαφρύνει το κλίμα, αυτά είναι τα μερακλίδικα, πρωτοχρονιάτικα καμώματά μας στου Λελούδα:
//youtu.be/riiRIRCMDxU

Αργήσαμε να συζητήσουμε για την επόμενη συνάντηση. Πέφτει ΠΣΚ. Να πούμε Παρασκευή 9 ή Κυριακή 11; Μία πρόταση για χώρο είναι το «όπως παλιά» στους Αγ. Αναργύρους, καιρό έχουμε να πάμε εκεί. Όμως δεχόμαστε και αλλες προτάσεις.

εγώ είμαι πηγμένος μες τον μάρτη, θα σας δω τον απρίλη. θα μου λείψετε παλιόπαιδα.

Για Κυριακή 11/3 βράδυ έχω πολλές πιθανότητες να είμαι κι εγώ.

Βέβαια, την Κυριακή την βάζουμε συνήθως μεσημέρι, ώστε να μπορέσουν οι εργαζόμενοι με βδομαδιάτικο ωράριο γραφείου κλπ. να κοιμηθούν νωρίς το βράδυ. Νομίζω όμως ότι για τον Δημήτρη που δεν κατάφερε τα τελευταία χρόνια να έρθει στις συναντήσεις μας, μπορούμε να κάνουμε μίαν εξαίρεση. Συμφωνείτε για Κυριακή 11 του μήνα, βράδυ;

Και όταν λέμε βράδυ, δεν ξεχνάμε ότι και 8 και 8.30 βράδυ είναι!:089:

Για Κυριακή βράδυ είμαι και εγώ μέσα.

Επομένως κατοχυρώνεται σαν μέρα η Κυριακή 11/3 και ώρα μετά τις 7:30. Όσο για το μέρος προτείνετε κάποιο …

θα είμαι εκτός αθηνών… καλά να περάσετε!

μήπως είχε ξεχάσει κάποιος ένα τεφτέρι με τραγούδια στον λελούδα, στην μάζωξη της 29/12/17;
ας με ειδοποιήσει να το παραλάβει.

Επειδή δεν ήρθε μέχρι τώρα κάποια πρόταση για κατάλληλο χώρο και επειδή ως την Κυριακή 11/3/ μένουν πλέον μόνο τέσσερις μέρες, θα μαζευτούμε στο «Όπως παλιά», στους Αγ. Αναργύρους. Μετά τις 7.30 λέμε αλλά όποιος θέλει, μπορεί να απολαύσει τον Άλκη Μαύρο και την καλή του παρέα, που θα παίζουν εκεί ως τις 7.

Δηλώσεις συμμετοχής σε εμένα, παρακαλώ, με πμ και μέγεθος παρέας!

Θερμή παράκληση: Μην αργήσετε πολύ! Εγώ θα προσπαθήσω να είμαι εκεί κατά τις 8. Μην ξεχνάμε ότι κάποιοι πρέπει να ξυπνήσουν νωρίς αύριο!

Καλησπέρα. Για τον Απρίλιο υπάρχει πιθανότητα για μάζωξη 19-21?

Με δεδομένα τα εφετεινά Πασχάλια, λογικό ήταν να μην γίνει στην ώρα της η συνάντησή μας του Απρίλη. Μιά και σειρά έχει η μέση της εβδομάδας, τι θα λέγατε για Πέμπτη, 19/4; και ποιά πρόταση θα είχατε για χώρο;