Τα "ΑΡΙΩΝ 2006" οι Χ.Κ.& ο κ.Ζάχος

Είπαν να δώσουν ένα βραβείο στους Χειμερινούς Κολυμβητές (καθόσον δεν ξέρανε ότι συνθέτης+ποιητής της “Μαστοράντζας του Εντερμπίλ” είναι ο κ.Ζάχος),για να “αναβαθμισθούν” ποιοτικά,να αποκτήσουνε ποιοτικόν άλλοθι βρε αδερφέ…και…τους προέκυψε ο φοβερός κ.Ζάχος.
“Α,όχι.Θα το δώσω στον Αργύρη” ψιθύρισε έ ντρομος ο λεπτοκαμωμένος νεαρός κ.Ζάκ Στεφάνου,νέο άνθος της πόπτρόποντινά τραγουδοποιίας.
“Είμαι ο συνθέτης”,είπε ο φοβερός την όψιν με μύστακα και γενειάδα κ.Ζάχος.Και συνέχισε:
“Ευχαριστώ τους “Χειμερινούς Κολυμβητές” που ύστερα απο πολλά χρόνια με βοήθησαν να κάνω δίσκο.Καθόσον το προηγούμενο τραγούδι μου ήταν το"γκρέμιστα,γκρέμιστα όλα πιά”,που δεν είναι σκυλοτράγουδο όπως όλοι νομίζουν,αλλά πολιτικό τραγούδι,που τόγραψα για τον Ανδρέα Παπανδρέου,όταν τελείωνε η πρώτη του τετραετία".
Και ενώ παρουσιαστές και εξξξξαιρετικό κοινόν έπαθε…μουγκαμάρα…κατήλθε προς την αίθουσα…
Ιστορικές στιγμές!!!Φαντάζομαι τετοιο σόκ μόνον ο Τσάρος θάπαθε,όταν είδε μπροστά του τους μπολσεβίκους νάρχονται να τον συλλάβουν…ή δεν ξέρω σαν τι άλλο…μπορεί να μοιάζει…έχετε καμμιά ιδέα!!!

Χάσαμε τέτοια φάση ; Κύττα να δεις τι παθαίνουμε, που δεν κάτσαμε κι εμείς να δούμε την τελετή των βραβείων… Σας υπόσχομαι ότι δεν θα κάτσω ούτε του χρόνου. Σε ποιά κατηγορία εδόθη το εν λόγω βραβείο ;

Νομίζω στην κατηγορία “εναλλακτικού συγκροτήματος”(!!!).Βέβαια,ύστερα απο τις εξελίξεις αυτές μοιάζει αναπόφευκτη η παρουσία μου στους Χειμερινούς Κολυμβητές στην Πετρούπολη,στις 7 και 8 Απρίλη,αν δεν κάνω λάθος.

Δέν κάνανε πρόβα τα παιδιά για τον κ.Ζάχο,κι έτσι τη θέση της γελοιοποίησης πήρε η μουγκαμάρα,ευτυχώς να λέμε!φαντάζεστε τί έξυπνο θα μπορούσε να ειπωθεί?ήτανε πάντως πολύ καλή στιγμή!όπως και του κ.Γαργανουράκη που ενόμισε ο άνθρωπος όταν του είπε η γυναίκα του πως τον εθέλουνε να πάει να δώσει το βραβείο πως του το ζητάνε πίσω μιάς και το πήρε πέρισυ .είπε,δέν επάω!μιά φορά μορέ μου δώκανε και μένα βραβείο και το θέλουνε πίσω?σοβαρά τώρα…βραβείο εναλλακτικού συγκροτήματος πήρανε οι χειμερινοί?θα το άκουσα αλλά…αυτή η λέξη πιά!ότι δεν καταλαβαίνουνε να το βαφτίζουνε ετσι?!να μας εξηγούσανε τουλάχιστον τί εννοούνε!καλημερούδια και καλό σαβ/κο παιδιά

άννα μπράβο πούκατσες κι εσύ να δείς τα Αρίων.νόμιζα πώς μόνον εγώ απο τα φόρουμ κάθισα να τα δώ και σκεπτόμουν να αρχίσω ψυχοθεραπεία με τον αδελφό του Μπακιρτζή.

Κι εγω τα παρακολουθησα τα “Αριων” καθως τρωγαμε μια λεκανη χοχλιους μπουμπουριστους, χορτα, καλιτσουνια και αλλα μεζεκλικια και πιναμε ενα φανταστικο κρασι με ενα φοβερο κεχριμπαρενιο χρωμα μια και γιορταζε φιλος Βαγγελης και καναμε ετεροχρονισμενη βεγγερα.
Καπου λοιπον στο βαθος σαν φωτιστικο αναβε η 32" wide screen του φιλου και το εβαλα κι εγω στα Αριων ετσι να δουμε τα χαλια τους !! Ειδαμε το Μπαμπη που τα ειπε αρκετα καλα … τον δε Ζαχο τον ειδα οταν γυρισα σπιτι οπου εκανε εντυπωση το οτι παρεβρεθηκε και οτι αυτος -απ’οτι ειπε- εχει γραψει το “Γκρεμιστα” για τον Α.Παπανδρεου !! Αυτο κι αν ειναι πρωταπριλιατικο !!
Απο καποιο τηλεπεριοδικο της περασμενης εβδομαδας εχω κοψει το δισελιδο με τις υποψηφιοτητες και εχουμε λοιπον στην κατηγορια Εντεχνο/ Συγκροτημα :
Βωξ:Στη θαλλασα των μυστικων (!!)
Etsi De : Ya mas (!!)
Παιδικη χορωδια Δημητρη Τυπαλδου : Δες τι λαθος εκανες (!!!)
Χαϊνηδες : Ο γητευτης και το δρακοδοντι (εδω το πετυχανε)
Χειμερινοι Κολυμβητες : Η μαστοραντζα του Ερντεμπιλ (;;:wink:

Πανηγυρακι ποπ-λαικο-σκυλε πασπαλισμενο με μια πρεζα εντέχνου στη μικρη αιθουσα του Μεγαρου Λαμπρακη … Αλι-αγας, Ρουβας, Πεγκυ-Ζηνα(ο Ηρακλης ελειπε) και αλλα καρτουν …
Φιναλε : Τι να μας πουνε τα Αριων μπροστα στσοι χοχλιους …

υγ1
ε,ρε Ψινακης που τους χρειαζεται …
υγ2
Στην κατηγορια λαικο-σκυλε-εντεχνο ψηφισα
Κελλυ Κελεκιδου : Αν ησουν ενα δακρυ μου …

τι κρασί πίνατε?βρίσκουμε παρόμοιο και στας Αθήνας?

Τασο βεβαιως και βρισκεις σε σπιτια κρητικων και καμμια φορα βρισκεις καλυτερο κρασι στην Αθηνα απο εδω … με την εννοια οτι ο καλος ο μερακλης το βρισκει και το εχει σπιτι του.
Εννοειτια επισης οτι αυτα τα κρασια ειναι σπιτικες παραγωγες και αν σου κατσει …
αναλογα τη χρονια, το βαρελι και αλλες παραμετρους. Ο πεθερος του Βαγγελη στη συγκεκριμενη περιπτωση μου τονισε οτι ειναι εντελως αγνο δηλαδη το αμπελι χωρις φαρμακα και αλλα και η ζυμωση χωρις βοηθειες κλπ …
Το κρασι ηταν απο τις Καλυβες δηλ. Αποκορωνας που βγαζει πιο ανοιχτα κρασια απο τα δικα μου μερη
(Κισαμος - Σελινο) οπου το ιδιο κλημα σε μας, βγαζει πιο στιφυ (πιστευω γνωριζεις τη λεξη) και πιο κοκκινο κρασι !! Αν θες να δοκιμασεις θα ζητησω και βλεπουμε …
πιστευω να σταθεις τυχερος …
Με το συγκεκριμενο φιλο υπαρχει “πλανο συνεργασιας” στο εγγυς μελλον οποτε θα μπει στα “εξοδα κινησης” …

Αν θες να σου στειλω μια διευθυνση στην Καλλιθεα οπου καποιος συγγενης μου
εχει μαγαζι με κρητικα προϊοντα να τον επισκεφτεις.

Γιώργο είσαι θησαυρός.Ασφαλώς να στείλεις τη διεύθυνση της Καλλιθέας!!!Και να με καθοδηγήσεις ποιό είδος κρασιού πρέπει να ζητήσω!!!
Νάσαι καλά!!!

ΟΚ Τασο σου στελνω ε μειλ.

Τωρα μιλησα με το θειο και μου ειπε οτι τα Αποκορωνιατικα κρασια
στη μετακινηση χαλανε και ως εκ τουτου δεν φερνει.
Εκει θα βρεις Κισαμιτικο κρασι παλιο και καινουριο.

Καλο πιωμα λοιπον και με ρεγουλα …

τί μου θύμισες βρέ Γιώργο!χοχλιούς μπουμπουριστούς όι όμως με κρασί!με ρακάκι πολύ και μουσικές να παίζουνε!χαιρετίσματα πολλά από μιά Λαρισαία που όταν ήταν εκεί βούρκωνε με το κλαρίνο και τώρα και με τη λύρα…καλημέρα

Ευχαριστω για τα χαιρετισματα και ανταποδωσε της τα !!
Ετσι ειναι αυτα, οταν δεν εχουμε κατι το εκτιμαμε
πραγματικα !!
Βεβαια και οι εικονες και τα συναισθηματα που ζει καποιος σε ενα αλλο τοπο που εζησε για ενα διαστημα και περασε καλα, τα εξιδανικευει και τα μυθοποιει οταν θα μπει η ζωη του σε μια σχετικη ρουτινα, ολοι μας το εχουμε παθει αυτο …
Που λες και με αυτο το κρασι οι χοχλιοι ηταν … πως να το περιγραψω … ελεγεια !!

καλημέρα,10 χρόνια Γιώργο δεν είναι ένα διάστημα αλλά μιά ζωή…και σε αυτά τα χρόνια σίγουρα δεν έχεις περάσεις μόνο καλά.γι αυτό και το δέσιμο είναι πιό δυνατό.σε μπέρδεψα λίγο με τα χαιρετίσματα,συγνώμη.από μένα είναι τα χαιρετίσματα.καλημέρα να ομορφοπερνάτε…

α,η άννα έχει κάνει στην κρήτη!

ΔΙΣΤΙΧΑ -ΔΥΣΤΥΧΟΥΣ ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΟΣ

                                Ο  Υπουργος Πολιτισμου .. «πολιτισμενος»  ων   
                               στις χυδαιοτητες της ΔΑΠ....επαιζε... τον «κουφον»  !  
                                «Πληρως»   το ξεκαθαρισε ... «τετοια» δεν τα σηκωνει ! 
                                Αυτος ανηκει στη ΝΟΥ-ΔΟΥ...δεν ειναι Μπερλουσκονι ! 

                                Ακουστηκε και κατι τις ...για Σουηδικο μοντελο  
                             κι' εγινε «φαση» στο ΠΑΣΟΚ...να μη σας πω... « μπορντελο» !  
                               «Θα κοψω το τηλεφωνο» ......ελεγ' ο Καζαντζιδης  
                                μα στην περιπτωση αυτη... «κοπηκε» ο Φλωριδης..!   
                                     
                             Μετα τη ΜΠΟΥΡΜΠΟΥΛινα μας ... μας στειλαν το Βαβυλη 
                                μεγαλοβδομαδιατικα .....στα μεσα του Απριλη !!   
                               Μα σαν  αρχισει να «λαλει»...επι της υλης «ολης» 
                              πολλοι θα βλαστημισουνε...που ηρθ' ο Αποστολης..! 
                                                                 
                              Μια «ανοιξιατικη» ευωδια......γεμισε την Αθηνα 
                             σακκουλες  κι' απορριματα..ισαμε τη Ραφηνα !   
                            Σκουπιδια εδω, σκουπιδια εκει....σκουπιδια παραπερα 
                            τ'Απριλη οι  «μοσχομυρωδιες» ....γεμισαν τον αγερα !                                      

                                  Σ'ολα τα τηλε-καναλα...σ' Ανατολη και Δυση 
                           "You are my Everything" ακους.. ..απ' την κυρια Βισση  
                              Που πηγε και τι εφαγε........και τι βρακι φοραει   
                              ειναι «σπουδαιο» γεγονος ...καθ' οτι...τραγουδαει !      

                              Μεγαλο θεμα ...σοβαρο ... και  τα  βραβεια ... «ΑΡΙΩΝ» ! 
                                 που ομως τα επεσκιασε κι' αυτα ..... ο Βησσαριων !

Καλά τα λές.Συμπλήρωσε ομως και με την Μαστοράντζα του Εντερμπίλ,για να είσαι στο πνεύμα του θέματος.

Ευχαριστώ

Χαχαχααααα… Ναι, ναι ! Συμπλήρωσε Γρηγόρη και τους Χειμερινούς… να τους στείλουμε το ραπόρτο !
(μπορεί να ενθουσιαστεί ο Αργύρης Μπακιρτζής και να το τραγουδάει σε κανα πρόγραμμα !)