Συγκεντρωτικη λιστα

Γειά χαρά σε όλους.
Έχω μια ιδέα και την προτείνω στο Forum, μήπως και βοηθήσει τελικά, όλους εμάς που είμαστε στραβάδια και θέλουμε να αυξήσουμε τις γνώσεις μας πάνω στο ρεμπέτικο γενικότερα.
Η ιδέα λοιπόν είναι η εξής: Να καταθέσουν όποιοι γνωρίζουν, όσα βιβλία ξέρουν και αναφέρονται στην ιστορία του ρεμπέτικου, όπως επίσης και σε βιβλία που περιέχουν τα λόγια τραγουδιών κ.λ.π.
Στόχος, είναι να δημιουργηθεί μια λίστα απο βιβλία, που θα μπορούμε να ανατρέχουμε όλοι εμείς που θέλουμε να εμπλουτίζουμε τις γνωσεις μας.
Λοιπόν, όσοι πιστοί προσέλθετε…

Αν κοιτάξεις σε παλιότερες συζητήσεις έχουμε αναφερθεί σε αρκετά βιβλία. Βέβαια, δεν έχουμε κάνει αυτό που λες. Δηλαδή να καταγράψουμε συνολικά τη “ρεμπέτικη βιβλιογραφία”. Εχουμε σκοπό να το κάνουμε (αν θες μπορείς να βοηθήσεις και συ) σ’ ένα ιντερνετικό περιοδικό που ετοιμάζουμε (“Σινάφι”). Θα τα πούμε γι’ αυτό άλλη φορά.
ΑΝ

Έκανα απλά μια πρόταση. To περιοδικό αυτό υπάρχει ή βρίσκεται σε κατάσταση δημιουργίας? Αν σου είναι εύκολο ʼρη, να μου πεις και που να κοιτάξω γι’ αυτό το περιοδικό θα με διευκόλυνες πολύ.
Γεια χαρά και ευχαριστώ…

Ηλία επειδή προ διμήνου είχα ακριβώς το ίδιο ερώτημα έχω κατεβάσει από διάφορα ρεμπετοsites ορισμένες λίστες με βιβλία τις οποίες θα σου στείλω (ελπίζω όχι του αγίου … ανήμερα) μαζί με τα CD τα οποία ψήνονται…
Εάν βιάζεσαι δοκίμασε σε κάποιο από τα searchers του net το λήμμα “rebetiko” ή κάτι παρεμφερές και στα διάφορα sites που θα σου προκύψουν ψάξε για bibliography…
Κάποιοι με μεγαλύτερη υπομονή και περισσότερο χρόνο έχουν συντάξει σχετικές λίστες (πολλές από αυτές στα Greeglish). Επίσης μπορείς να ψάξεις σε on-line βιβλιοπωλεία.

Όσο για τα CD…ψήνονται. Ήδη το πρώτο είναι έτοιμο.

τα λέμε,
γιώργος

Ευχαριστώ για την υπόδειξη Γιώργο, θα την λάβω σοβαρά υπόψιν μου.
Περιμένω όμως και την απάντηση του ʼρη γιατί μάλλον θα είναι πολύ ενδιαφέρον το site στο οποίο αναφέρεται…

Ηλία, η δουλειά σε επίπεδο “οργάνωσης” ενός τέτιου site έχει ξεκινήσει. Υπάρχει ήδη μια δοκιμαστική μορφή στο δίκτυο. Το κανονικό πάντως περιοδικό θ’ ανέβει το Σεπτέμβρη. Μιλάμε για μια συνεργασία που περιλαμβάνει όλους μας. Θα τα πούμε αναλυτικότερα στο μέλλον.
ΑΝ

Friends,
Maybe you would like to check out http://www.violetta.demon.co.uk for a basic bibliography.

Diane

Diane,
Excellent job, specially about articles published in papers and magazines.
Still missing some very important books (i.e. Petrides’ small book, I don’t remember the title) and some recent publications, as Nearchos Georgiadis’ “O Akritas pou eghine rembetis” and Panagiotis Kounadis “Eis anamnissin stigmon elkistikon”. Bravo, enyway.
Costas

gia vivliografia panw sti rempetiki kai genika
tin elliniki mousiki,ehw dimiourgisei mia selida
kai opoios thelei mporei na epilexei afto to
syndesmo(link):

http://www.ledasoft.com/michalis/music.htm

hairetismata
meltemis

Μελτέμη,

ευχαριστώ πολύ για την ενδιαφέρουσα και ενημερωτική βιβλιογραφία που μας παρουσιάζεις.
Καλό είναι να υπάρχει σημείο στο Ίντερνετ όπου μπορεί να βρει κανείς μαζεμένους τους τίτλους τέτοιων βιβλίων.

Η επίσκεψη της σελίδας σου με έκανε να ψάξω κι εγώ τι έχω στη (μικρή) βιβλιοθήκη μου και σου αναφέρω τους εξής τίτλους σε περίπτωση που θέλεις να συμπληρώσεις τον κατάλογό σου. Τα περισσότερα βιβλία (δηλαδή τα νούμερα 6-13 και 15) είναι συλλογές στίχων. (Για λόγους ευκολίας δε χρησιμοποιώ το “Greeklish”.)

  1. Θανάσης Αλεξανδρής: Αυτή η νύχτα μένει (Εκδ. Οδός Πανός, 1994) (λογοτεχνικό έργο βέβαια)

  2. Βασίλης Βασιλικός: Η ζωή μου όλη - Στέλιος Καζαντζίδης (Εκδ. Φιλιππότης, 1979)

  3. Θάνος Μικρούτσικος: Μουσικός ύποπτος (Εκδ. Φίλιππος Νάκας, 1991)

  4. Βίκυ Μιχαλονάκου: Στράτος Διονυσίου - Εγώ ο ξένος (Εκδ. Σμυρνιωτάκης, 1990)

  5. Λευτέρης Παπαδόπουλος: Μάνος Λοΐζος (Εκδ. Κάκτος, 1983)

  6. Κώστας Βίρβος: Λαϊκή στιχουργική ανθολογία
    (Βιβλιοεκδοτική “Αναστασάκη”, 1989)
    (το βιβλίο περιέχει όχι μόνο μεγάλο αριθμό στίχων του Βίρβου αλλά και πολλές προσωπικές του σημειώσεις και πλούσιο φωτογραφικό υλικό)

  7. Νίκος Γκάτσος: Φύσα αεράκι, φύσα με, μη χαμηλώνεις ίσαμε (Εκδ. Ίκαρος, 1992)
    (στο μεταξύ κυκλοφορεί βέβαια και η έκδοση “Όλα τα τραγούδια”)

  8. Γιώργος Λεκάκης: Η Θεσσαλονίκη στο ελληνικό τραγούδι (Εκδ. Συνέχεια, 1992)
    (αναφέρονται όχι μόνο οι στίχοι αλλά και σχόλια για τα τραγούδια και γενικές πληροφορίες για τη Θεσσαλονίκη)

  9. ʼκης Πάνου: Στίχοι τραγουδιών (Εκδ. Οδός Πανός, 1990)
    (περιέχει τους στίχους όλων των μέχρι τότε ηχογραφημένων τραγουδιών του)

  10. Πυθαγόρας: 30 χρόνια τραγούδια (Εκδ. Νέα Σύνορα - Λιβάνης, 1983)

  11. Δημήτρης Ρήτας: Τα τραγούδια μου (Εκδ. Καστανιώτης, 1998)
    (Ο Ρήτας έχει γράψει λ.χ. τους στίχους για το “Λες κι οργώνω μες στα βράχια” όπως και για αρκετά άλλα τραγούδια του Καλδάρα)

  12. Πάνος Φαλάρας: Των τραγουδιών τα λόγια (Εκδ. Χριστάκης, 1994)
    (κάποιοι επισκέπτες αυτής της σελίδας θα ενοχληθούν επειδή αναφέρω αυτόν τον κατ’ εξοχήν “εμπορικό” στιχουργό αλλά δε με νοιάζει - τον θεωρώ πολύ σημαντικό παράγοντα στο χώρο της ελληνικής μουσικής)

  13. Ελληνικά τραγούδια που τραγουδήθηκαν και τραγουδιώνται (επώνυμα - ανώνυμα - παραδοσιακά)
    (επιμέλεια: Γ. Αλυσανδράτος) (Εκδ. Περιοδικός Τύπος Α.Ε.)

  14. Πέτρος Δραγουμάνος: Κατάλογος ελληνικής δισκογραφίας 1950 - 2000 (Εκδ. Νέα Σύνορα -Λιβάνης, 2000)
    (σε αυτό το βιβλίο καταχωρούνται όλοι οι ελληνικοί δίσκοι αυτής της περιόδου / σκοπεύω μιαν άλλη φορά να γράψω ξεχωριστό posting για αυτό το καταπληκτικό βιβλίο)

Στο τέλος θα ήθελα να αναφέρω ένα γερμανικό έργο (αποτελείται από 2 μέρη) που έχει όμως ενδιαφέρον και για Έλληνες επειδή περιέχει τις νότες, τις συγχορδίες για κιθάρα και τους ελληνικούς στίχους (όπως και τη γερμανική μετάφρασή τους) για συνολικά πάνω από 200 ελληνικά τραγούδια (δημοτικά, ρεμπέτικα και λαϊκά). Ο τίτλος του έργου σημαίνει στα ελληνικά: “Έτσι τραγουδάει η Ελλάδα”:

  1. Klaus Eckhardt: So singt Griechenland
    (Εκδ. Romiosini, Koeln // 1ο μέρος 1993, 2ο μέρος 1999) (το URL του εκδοτικού οίκου “Romiosini”: http://www.unisolo.de/romiosini.htm // η σελίδα του συγγραφέα [για όσους ξέρουν γερμανικά]: http://members.tripod.de/Kretaklaus)

Τελικά μια μικρή διόρθωση ενός τίτλου στον κατάλογό σου:
Το βιβλίο του Νοταρά έχει βέβαια τον τίτλο “Το ΕΛΛΗΝΙΚΟ (όχι: τελευταίο) τραγούδι των τελευταίων 30 χρόνων”.

Φιλικά,
Michael

ευχαριστώ για τις πληροφορίες,πολύ ενδιαφέροντα
φαίνονται τα έργα με Βίρβο και Eckhardt.Θα ήταν
παράλειψη να μην αναφέρω το έργο-σταθμός του Πετρόπουλου ‘Ρεμπετολογία’ που μετάφρασε ο Ed Emery(περισσότερα στοιχεία στην ιστοσελίδα του:
http://www.geocities.com/rebetology).