Στην Υπογα

Θα ήθελα πληροφορίες σχετικα με το τραγουδι: “Η Υπογα” (βρεν απο πισω απ’ τη στρατωνα…)

Στα γρήγορα γιατί φεύγω…
Ηχογράφηση στην Αθηνα το 1930 με τον Κώστα Μπέζο (Α. Κωστής). Δρομος: Σαμπάχ.
O Μπέζος ηχογράφησε καμμια 10ρια μαγκικα με 2 κιθαρες στο στυλ του Κατσαρού.

Η φυλακη είναι σχολίο

Γιάννης ο χασικλης

Τούτο το καλοκαίρακι

Στην υπόγα

Ησουνα ξυπόλητη

Καικε ενα σχολίο

Ντερλίδικο

Τουμπελέκι τουμπελέκι

Αδυνάτισα ο καιμέμος

Τρούμπα

Copy Paste from an older Posting:

[i]ferris
Αποστολή την Τρίτη, Ιούνιος 10, 2003 - 11:56 π.μ. (am):

Αξίζει να σημειωθεί πως τα λίγα τραγούδια που υπογράφονται Α. Κωστής, είναι και η ΠΡΩΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ του Μπέζου, και ηχογραφήθηκαν ΟΛΑ σε ΔΥΟ ΟΛΕΣ ΚΙ ΟΛΕΣ βάρδυες του στούντιο, όχι συνεχόμενες. Ανεψιός του επίσης είναι ο Θάνος Καλλίρης, γιός του μουσικού Καλλίρη.

Από κεί και πέρα, ο Μπέζος εμφανίστηκε με τ’ όνομά του, κυρίως ως γελοιογράφος, αλλά και με τα χαβανέζικα “Aσπρα Πουλιά”, φαίνεται δε πως έπαιξε και στο θέατρο.

Ανεψιά του είναι η Τζοβάννα (Μπέζου), γυναίκα του σκηνοθέτη Αντώνη Τέμπου. Έμαθα πως το φωτογραφικό και άλλο αρχείο, το έχει ένας μεγάλος έρωτάς του, η Δανάη (Στρατηγοπούλου). Μπορεί κανείς να πάει να τη βρει; [/i]}

Ρε παιδιά αυτό το τραγούδι το ψάχνω και εγώ. Υπάρχει σε κάποιο σιντί από κάποια εταιρεία.

Που να ΜΗΝ το τραγουδάει ο Νταλάρας ;;;;;

Γιώργο υπάρχει στο CD του Δημήτρη Μυστακίδη “16 ρεμπέτικα τραγούδια με κιθάρα” .

Δες εδώ

Επίσης μπορείς να το παραγγείλεις και από εδώ

Και [b]εδώ, με τον Αγαθ. Ιακωβίδη[/b]

Σας ευχαριστώ όλους…

Επι πλέον στη λίστα πρέπει να προστεθεί το: “Από την πόρτα σου περνώ” (1931).

Επίσης υπάρχει η ηχογράφηση με τον Μπέζο και σε έναν από τους πέντε δίσκους της σειράς ‘‘ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ’’ Νο 1-5, δεν θυμάμαι όμως ακριβώς σε ποιο από τα πέντε νούμερα. Η 'ιδια ηχογράφηση υπάρχει και σε μία συλλογή με τραγούδια της Αμερικής με Κωστή, Καραπιπέρη και Χαλκια, αν θυμάμαι καλά.


Η πρώτη εκτέλεση.
Μπορείς να βρεις το δισκάκι και στα ελληνικά δισκοπωλεία (π.χ. music corner).
Η αγορά από ηλεκτρονικό κατάστημα (π.χ Amazon) είναι φτηνότερη.

ρε παίδες… σε τι δρόμο παίζεται το τραγούδι, και σε ποια τονικότητα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Είναι σαμπάχ.Τώρα για τονικότητα, αν το παίξεις με τρίχορδο καλό είναι το ρε.Αν το παίξεις με κιθάρα μπορείς να κάνεις ή ανοιχτό ρε κούρδισμα(από πάνω προς τα κάτω ρε λα ρε φα λα ρε) ή να σηκώσεις την λα χορδή και να την κάνεις σι για να παίξεις το κομμάτι από μί.Αν το πάιξεις με τετράχορδο(με αφορμή άλλη κουβέντα που γίνεται στο φόρουμ)ο θεός κι η ψυχή σου.

Εγώ πάλι γιατί ακούω ρε# στην εκτέλεση του Κωστή;

Γιατί είχε κουρδιστήρι με επαναφορτιζόμενη μπαταρία (η)λιθίου και είχε ξεχάσει το φορτιστή.

Ευχαριστώ πολύ μάγκες.
Εγώ έβγαλα το κομμάτι ακριβώς έτσι όπως το παίζει ο Αγάθωνας στο youtube.
Νομίζω δεν είναι ρε.
Εξ’άλλου το παίζει στην κιθάρα και όχι στο μπουζούκι.
Τέλοσπάντων.

Μιλ Μερσί!

Αν το παίξεις με 3χορδο, θα είναι μόνο ΡΕ…:092:…Κακία…:):slight_smile:

Όντως κακία Μήτσο…

Δεν σε είχα για τέτοιο άνθρωπο!!!

Είσαι τουλάχιστον αδαής, σχέτλιος και αναίσχυντος!!!:):):):slight_smile:

Και να σκεφτείς, ότι είμαι τρίχορδος. Αν ήμουν 4χορδος!!! Αλίμονό σας…!!!:019:

Μια πολύ καλή εκτέλεση αδερφε υπήρχε σε ένα δίσκο απο τους “Παρακτιους Αλιείς” ένα σχήμα που είχε φτιάξει ο αν θυμάμαι καλά το όνομα Στάυρος Ζιώγας ένας αυθεντικός άνθρωπος ιδιοκτήτης του Τηνελλα στην Θεσ/κη.
Είχε κυκλοφορήσει σε βινύλιο μόνο (ήταν εποχή που πρωτοβγήκε το cd) και η εκτέλεση σπάει κόκαλα…

Το συγκεκριμένο τραγούδι είναι το μόνο που σηκώνομαι να φέρω τις βόλτες μου αν ποτέ τύχει και το ακούσω…

Έναν τέτοιο δίσκο “Τα ρεμπέτικα της Αμερικής”, με αυτό το τραγούδι και κάποια άλλα,είχα αγοράσει πριν απο καιρό απο κάποιο μαγαζί στο μοναστηράκι.Υπάρχουν αρκετά αν ψάξεις.Εγω έψαχνα ενα συγκεκριμένο τραγούδι που ειχε ο δίσκος μήνες.

Μπράβο σου ρε μόρτη. Που το θυμήθηκες το “Τήνελα”; Πιτσιρίκος θα ήσουνα τότε!
Τι μαγαζί όμως !