ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΣ

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΑΓΚΕΣ.
ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΛΑΤΡΗΣ ΤΟΥ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.
ΣΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ “ΓΥΡΝΩ ΣΤΗ ΣΥΝΟΙΚΙΑ ΣΟΥ”,ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ?
ΜΗΠΩΣ Ο ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ!!

ΓΕΙΑ ΣΟΥ VASSILA. ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΗΨΙΟΣ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΥ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΥ, ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΡΕΜΠΕΤΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ ΞΕΧΑΣΕΙ, ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΚΑΙ ΛΑΟΣ,ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝΥΜΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Γιώργο καλωσόρισες στη παρέα του Ρεμπέτικου Φόρουμ. Αν και η απάντησή σου έρχεται με χρονική καθυστέρηση περίπου 2 ετών, από το topic του ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΥ που άνοιξες, και απάντησες έμμεσα στον Vassila, θα διαπίστωσες ελπίζω ότι είναι αρκετοί που όχι μόνο δεν ξέχασαν τον θείο σου, αλλά προσωπικά σε διαβεβαιώνω ότι λάτρεις του είναι πάρα πολλοί. Μερικοί δε, ιδιαίτερα φανατικοί (όπως του λόγου μου, ας πούμε), τον οποίο τον “τίμησα” με τη βιογραφία, την εργογραφία και δισκογραφία του (την οποία ελπίζω θα διάβασες).
Επειδή ο Vassilas είναι ένας και μόνον, και οι πληροφορίες σου (όποιες κι αν είναι) ενδιαφέρουν όλους νομίζω (ή τουλάχιστον πολλούς από μας) επέτρεψέ μου να σου ζητήσω να μας τις παρουσιάσεις εδώ, στο φόρουμ, δημόσια, να χαρούμε και να ενημερωθούμε όλοι μας.
Δεν είσαι υποχεωμένος να το κάνεις, αλλά αν θέλεις να αποδώσεις φόρο τιμής στον δημιουργό και λαϊκό καλλιτέχνη Σταύρο Τζουανάκο, του οποίου -όπως λες είσαι και ανηψιός του- είναι μια μεγάλη ευκαιρία για σένα (και για μας), αλλά και για τον σπουδαίο αυτό λαϊκό καλλιτέχνη (από τους μεγαλύτερους μεταπολεμικά), μια που σου δίνεται η ευκαιρία να έχεις βήμα εδώ, μαζί μας.
Μόνο μια παράκληση. Μη χρησιμοποιείς σε όλο το κείμενο κεφαλαία γράμματα, γιατί είναι κουραστικό στην ανάγνωση.
Σ’ ευχαριστώ για την όποια προσπάθεια κάνεις.

Σ.Π.

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην ΣΑΚΗΣ 24 Φεβρουάριος, 2006)

Ούτε ο Γκολές τον ξέχασε.Τον θαύμαζε και γι’αυτό έκανε δίσκο αφιέρωμα με τραγούδια του Τζουανάκου.Πάντως είναι πολλοί οι ενδιαφερόμενοι για πληροφορίες για τη ζωή και το έργο του.

Ο Τζουανάκος ήταν ένας ξεχωριστός καλλιτέχνης.Τα τραγούδια που έγραψε ή τραγούδησε αποτελούν διαμάντια του λαικού τραγουδιού.Μπορεί να μη θυμούνται πολλοί το όνομα του αλλά τα τραγούδια που δημιούργησε ή τραγούδησε παίζονται μέχρι σήμερα στα πάλκα.Ο μαχαραγιάς,Θέλω να πάψεις να γελάς,Ο διαβάτης, μερικά σουξέ του μεγάλα. Αλλά και τα άλλα τραγούδια που δεν είναι γνωστά στο ευρύ κοινό δεν υπολείπονται καθόλου σε αξία καθώς είναι περίτεχνα και δύσκολα ερμηνευτικά τραγούδια.Σταλαγματιά, Της μάγισσας η κόρη, Πικρό παράπονο,Το παράσιτο,Θα πάω με κουρσάρικα,Κρίμα τέτοιο παληκάρι,Σφάλμα ασυγχώρητο είναι λίγα δείγματα του μεγάλου ταλέντου του. Συγκλονιστικά τραγούδια, τεράστιος καλλιτέχνης.

Ο Συλλογος φιλων της λαϊκης μουσικης που εχει ιδρυθει στη ΣΠΑΡΤΗ και ηδη τιμησε το ΓΙΩΡΓΟ ΛΑΥΚΑ περσυ το καλοκαιρι με τις γνωστες εκδηλωσεις που καλυψε το παρον Φορουμ θα κανει ενα παρομοιο αφιερωμα στο ΣΤΑΥΡΟ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟ μεσα στον Αυγουστο.
Επειδη εχω αυτη την πληροφορια απο το Νικο τον Αγγελακο και δεν ειναι ακομα κατι επισημο, που θα γινει φανταζομαι οταν οριστικοποιηθει η ημερομηνια και κλεισουν οι καλεσμενοι καλλιτεχνες ας αναμεινουμε την ανακοινωση που θα κανουν οι φιλοι μας απο τη Σπαρτη και ας κλεισουμε κι εμεις απο τωρα καποιες μερες για να βρεθουμε εκει !! Προσωπικα το υποσχομαι -πρωτα ο Θεος- μια και περσυ … δεν τα καταφερα …

Και μια και “προκαλει” ο φιλος ο Παναγιωτης να αναφερω κι εγω ορισμενα απο τα αριστουργηματα του ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΥ της αρεσκειας μου οπως Με θολωμενο το μυαλο, Νυχτωσε νυχτωσε, Κλαιω απαρηγορητα, Κωνσταντης, Τα χαϊρια τα δικα σου, το σπανιο “Πρωτοβροχι” και “Η πορτα του φτωχου” που πρωτοακουσα μολις προσφατα !!

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 27 Φεβρουάριος, 2006)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην yiorgosv 28 Φεβρουάριος, 2006)

Γιώργο, μια μικρή διόρθωση. Το “Μαγκαλάκι” το είπε ο Θανάσης Ευγενικός και όχι ο Τζουανάκος.
Το έχω ξαναπεί και σχεδόν όλοι μας ξέρουμε ότι οι φωνές αυτών των δύο μοιάζουν αρκετά και μπορεί σχετικά εύκολα να γίνει μπέρδεμα.
Όμως ένα εξασκημένο αφτί, ας πούμε σαν το δικό σου που είναι και μουσικό, δύσκολα μπορεί να τους μπερδέψει, και μου κάνει εντύπωση. Για ξανάκουσέ το και πες μου.
Στείλε mail και μαζί το “Πρωτοβρόχι”, στα επόμενα …15 λεπτά!!! Αδημονώ…

Σ.Π.

Στο χώρο του ρεμπέτικου αναδείχτηκαν δύο Μανιάτες. Ο Φώτης Χαλουλάκος (Φωτάκης) που γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη και ο Σταύρος Τζουανάκος που γεννήθηκε στον Πειραιά, αμφότεροι από γονείς Μανιάτες.
Με βάση αυτή την καταγωγή τα παιδιά από τη Σπάρτη κάνουν το αφιέρωμα. Εξυπνος τρόπος να κεντρίσουν το ενδιαφέρον των Σπαρτιατών για το λαϊκό τραγούδι, παρουσιάζοντας το έργο …κοντοχωριανών.
Τους αξίζει ένα επιπλέον “μπράβο” γιατί οι δυσκολίες παρουσίασης του γνήσιου λαϊκού τραγουδιού στη Νότια Πελοπόννησο είναι πραγματικά μεγάλες, καθώς το μουσικό κριτήριο των κατοίκων της περιοχής είναι κυριολεκτικά κατεστραμμένο!
Φανταστείτε ότι κάνουν μεγάλα πανηγύρια με τραγουδιστές-φίρμες τον Μπουγά ή το Βασιλείου, με τη συνοδεία τραγουδιστριών με το πολύ ποιοτικό ρεπερτόριο του τύπου “Αντε γραμμήσου”…
Το 'χω ζήσει στο πετσί μου μεγαλώνοντας στην Καλαμάτα…

Όντως συζητιέται Τζουανάκος για το καλοκαίρι. Υπολογίζουμε ότι μέσα στο Μάρτιο θα έχουμε εικόνα για να ληφθούν οι αποφάσεις και να ξεκινάνε σιγά σιγά πρόβες, οπότε θα υπάρξει και επίσημη ανακοίνωση. Πάντως ο τρόπος που το αντιμετωπίζετε φίλοι Άρη και Γιώργο Β. μας φτιάχνει το κέφι για δουλειά

Ο Σταύρος Τζουανάκος, γεννημένος στον Πειραιά,ήταν παιδί Λακώνων γονιών, που πραγματικά ο παππούς του ήταν ο παπά-Κώστας Γεωργακόπουλος καταγόταν από τη Σπάρτη. Ο προππάπους μου παπά-Κώστας, πήγε στο Κυπαρίσσι Δήμου Ζάρακος Λακωνίας σαν παπάς, και εκεί παντρεύτηκε την Γιακουμίνα Κόκκορη, κόρη του Αρχοντα Παναγιώτη Κόκκορη. Μαζί της έκανε τρείς κόρες, την γιαγιά μου Αικατερίνη, την μητέρα του Σταύρου Τζουανάκου Ελένη και την Ολυμπία, η οποία παντρεύτηκε στην Αμερική.
Η Ελένη Γεωργακοπούλου, πήγε στον Πειραιά και εκεί παντρεύτηκε με προξενιό τον θανάση Τζουανάκο, τον πατέρα του θείου μου του Σταύρου Τζουανάκου.
Αυτό με λίγα λόγια είναι το γενεαλογικό δένδρο του Σταύρου Τζουανάκου.
Επίσης, άριστη η πρωτοβουλία τού Συλλόγου Φίλων της Λαϊκής Μουσικής από την Σπάρτη, να του οργανώσουν ένα αφιέρωμα, νομίζω ότι είναι καιρός πιά.
Θα επανέλθω σύντομα. Με εκτίμηση σε όλους σας. Γιώργος

Σακη εχεις δικιο για το “Μαγκαλακι” το διορθωσα.
Οντως οι φωνες τους μοιαζουν αλλα κι εγω μπερδευτηκα …
Το “Πρωτοβροχι” ειναι ενα ζειμπεκικο αργο απο μι ουσακ που εχει ηχογραφησει ο ΜΠΑΜΠΗΣ ΓΚΟΛΕΣ σε εναν απο τους πρωτους του δισκους και απ’οσο ξερω και θυμαμαι ειναι του ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΥ !
Πανεμορφο τραγουδι και σπανιο (δεν το εχω ακουσει ακομα σε α’ εκτελεση) με το οποιο ειχε κολλημα χοντρο ο κουμπαρος μου ο Τακης ο Μέντης και το παιζαμε καθημερινα σε σημειο που το ειχαμε κανει τοπικο σουξε, μια φορα κι εναν καιρο … Αν το βρω με το Γκολε σε κασετα θα στο κανω μπ3 και θα στο στειλω.

Αλικη προχωρατε εσεις κι εδω ειμαστε κι εμεις βοηθαμε οσο μπορουμε !!
Ωστοσο πες στο Νικο να κανει καμμια διαιτα γιατι στο dvd τον ειδα να ζοριζεται στις ψηλες …

Γιωργο Παπαγεωργιου γεια χαρα καλως ηρθες στο φορουμ !!
Οποιαδηποτε πληροφορια για το θειο σου Σταυρο Τζουανακο ευπροσδεκτη και επισης πες μας αν ασχολεισαι κι εσυ με το χωρο ;

Διορθωση Νο 2 :
Το “Πρωτοβροχι” ειναι συνθεση του Στρατου Καμενιδη, σε στιχους του Τσαντα.
Ευχαριστω το φιλο Θαναση (adiam) που με ενημερωσε με ε μειλ και φρεσκαρησε τη μνημη μου !
Σακη στο εστειλα πάραυτα μια και μου το εστειλε ο Θανασης.

Ο Καμενιδης πριν καμμια δεκαρια χρονια ειχε βγαλει μερικες σαιζον στα Χανια
στο γνωστο ρεστωραν “Νυχτεριδα” του Μπαμπη Μαστοριδη www.nykterida.gr
Επαιζε πιανο και τραγουδουσε και μαζι του ειχε μια τραγουδιστρια. Απο τον κυριλε (πιο πολυ) κοσμο που συχναζε στο μαγαζι ακουγες τα καλυτερα λογια !! Καποια φαση τους ειχα δει κι εγω σε φαση
πριν ανεβουν να παιξουν αλλα δεν ετυχε να γνωριστουμε.
Δεν ξερω τι κανει τωρα αλλα δεν ειναι και πολυ μεγαλος ισως παιζει ακομα (:wink:

Γιώργο, μόλις τώρα το λαμβάνω.
Ευχαριστώ και σένα και το Θανάση βεβαίως.
Να 'στε καλά.

Σ.Π.

Για πες ρε Αλίκη. Απ’ ό,τι κατάλαβα δεν έχει αποφασιστεί τι αφιέρωμα θα κάνετε. Κι εμείς το θεωρήσαμε δεδομένο (είδες ραδιο-αρβύλα;) και αρχίσαμε τους επαίνους, πράγμα που μπορεί να λειτουργήσει “πιεστικά”.
Οταν αποφασίσετε τι θα κάνετε, να μας το ανακοινώσεις. Εμείς έτσι κι αλλιώς θα σας στηρίξουμε.

Αρη δεν τίθεται θέμα πίεσης , τα πράγματα είναι σχεδόν έτοιμα , απλά περιμένουμε να λυθούν κάποια θέματα με τον Δήμο όπως χρηματοδοτήσεις κλπ.
Πέρα από την βοήθεια του forum σε θέματα υλικού και επικοινωνίας όπως συζητουσαμε με τον Γιώργο τον Βαβουλέ θα είναι η παρουσία του forum στην εκδήλωση με κομπανία που θα δημιουργηθεί από τα μέλη του (καλό έτσι…)
Οι λεπτομέρειες θα συζητηθούν βλ. πρόβες ,ρεπερτόριο κλπ
Οι συμμετοχές από συζητήσεις που ήδη έχουν γίνει είναι πολύ σημαντικές αλλά σας τις κρατάω για έκπληξη.
Για όποιον ενδιαφέρεται να στηρίξει την προαναφερθείσα εκδήλωση παρακαλούμε όπως επικοινωνήσει με την Αλίκη στο 6976409191 η στο 6944652538 (δικό μου)
Σύντομα θα έχουμε ξεκαθαρίσει και το θέμα της ημερομηνίας.

Λοιπόν, καταρχήν κανένα “ράδιο αρβύλα” Άρη. Σίγουρα δεν είμαστε ακόμα έτοιμοι για επίσημες ανακοινώσεις, αλλά θα’ρθει κι η σειρά τους. Τώρα όσο για τις πιέσεις νομίζω ότι ξέρετε όλοι σας ότι αυτό που λείπει περισσότερο απ’όλα είναι η ενθάρρυνση και η καλή κουβέντα. Όταν λοιπόν υπάρχει ενθουσιασμός τύπου Βαβουλέ που βγαίνει και ανακοινώνει (έστω πρόωρα) το αφιέρωμα, εγώ μόνο ένα έχω να πω: Μάλλον θα περάσουμε πολύ καλά φέτος.

Γειά σας και πάλι φίλοι μου.
Σε συνέχεια του χτεσινού μου μηνύματος, ο Θανάσης Τζουανάκος απέκτησε τρία παιδιά. Την Κατερίνα το 1920, τον Σταύρο το 1922 και τον Κωνσταντίνο το 1923. Ο Σταύρος παντρεύτηκε την Μαργαρίτα (Ρίτα) και απέκτησε μαζί της όπως ξέρετε δύο παιδιά, τον Θάνο και την Ιωάννα, τα οποία ζούν σήμερα στην Αθήνα και είναι καλά. Στην Αθήνα ζεί και η γυναίκα του Σταύρου, η Ρίτα.
Θυμάμαι τα παιδικά μου χρόνια όπου ο θείος μου ο Σταύρος ερχόταν οικογενειακώς στο χωριό μου το Κυπαρίσσι, και παρέα μα τον πατέρα μου, το μισόκιλο το κοκκινάλι και με την καλίφωνη μάνα μου, η οποία ζεί,είναι 84 ετών και τα μυαλά τετρακόσια, τραγουδούσαν τα αξέχαστα τραγούδια του και μαζί του σιγοτραγουδούσε όλο το χωριό.
Αχ αξέχαστα χρόνια που δεν ξαναγυρνάνε.
Γιώργο Β. Δεν ανήκω στο χώρο, είμαι πολιτικός Μηχανικός, έχω τρέλλα με το ρεμπέτικο τραγούδι, αλλά γράφω στίχους, έχω γραψει αρκετά τραγούδια, τα οποία είναι ερωτικά και αφιερωμένα στη γυναίκα μου και μόνο.
Αλίκη. Θέλω να γίνω μέλος του συλλόγου φίλων της Λαϊκής Μουσικής στη Σπάρτη.
Κανόνισέ το.
Αυτά για τώρα.
Τα ξαναλέμε
Γιώργο Β. Προτιμώ παϊδάκια αντί για μπρόκολλο.

Στη βιογραφία του Τάκη Μπίνη “Βίος Ρεμπέτικος” αναφέρεται -όχι και λίγες φορές- το όνομα του Σταύρου Τζουανάκου.
Ο Μπίνης τον θεωρεί από τα στελέχη του αστικού λαϊκού τραγουδιού (“σπουδαίος συνθέτης, τραγουδιστής και μπουζουξής”). Μας δίνει και πληροφορίες για τα μαγαζιά που κατά καιρούς έπαιζε, τις παρέες που έκανε -με Παπαϊωάννου και Μπίνη, τα πρωινά για ψάρεμα- τα στέκια και τις αλητείες τους κ.α.
Και την σπουδαία πληροφορία της “κολλητής” του παρέας με τον θρυλικό Μάριο -και το μπαράκι του- μιας και η γυναίκα του Τζουανάκου, η Ρίτα, ήταν η αδελφή τής Άννας Γκαλ, της γυναίκας του περιβόητου Μάριου.

Για τους ενδιαφερόμενους:
“ΤΑΚΗΣ ΜΠΙΝΗΣ, Βίος Ρεμπέτικος” στις σελίδες : 154, 168, 199, 272, 287, 295, 298, 303, 334, 349, 388, 393
Και σπάνια φωτογραφικά ντοκουμέντα: σελ. 285 (από του “Τζίμη του Χοντρού” το 1956, με την Μαρίκα Νίνου -στις τελευταίες της εμφανίσεις, λίγο καιρό πριν “φύγει” και τον Γιάννη Σταματίου) και σελ. 297 (στην Αμερική το 1958 με την Άννα Γκαλ).

ΥΓ: Ψιλοτραγουδάω… “Παραπονιέμαι στο ντουνιά και το παράπονό μου”…

Αλικη πολυ ωραια, επιβεβαιωνεις λοιπον τα λεχθεντα του Νικου και απο κει και περα οτι βοηθεια χρειαστειτε πριν και κατα τη διοργανωση εδω ειμαστε. Απο Αθηνα, Σαλονικη, Κρητη, ολα τα μερη της Ελλαδας και μεχρι τα περατα της οικουμενης που καλυπτει αυτο το φορουμ !!
Καλο και οχι μονο ακομα ειναι να βρεθουμε και τα μελη του φορουμ, να γνωριστουμε και με τα νεα μελη μια και η χειμερινη συναντηση δεν ευδοκιμησε τελικα …
Επισης η ιδεα του Νικου να παιξει κομπανια του φορουμ, που ειναι η υλοποιηση της σχετικης συζητησης που εγινε προσφατα και υπηρχε ηδη μια σκεψη για κατι τετοιο, ειναι κι αυτο οτι καλυτερο !!
Περιμενουμε λοιπον παιδια να μας ανακοινωσετε
περισσοτερες λεπτομερειες και για υλικο και οτιδηποτε αλλο ας υπαρξει συννενοηση ωστε να συνεισφερουμε κι εμεις με οτι εχουμε και μπορουμε.
Καλα κουραγια και καλη επιτυχια !!

Αν γίνει το αφιέρωμα στον Τζουανάκο, να μου θυμίσετε να σας στείλω πεντέξι φωτογραφίες που μου έδωσε ο Γιάννης Σταματίου-Σπόρος, μαζί με τις λεζάντες τους (πού-πότε-ποιος). Πιθανόν βέβαια να τις έχετε.
Μία από αυτές είναι φοβερή. Πάνω στο πάλκο Σπόρος και Τζουανάκος “κουτουλάνε” ο ένας τον άλλον, ξεκαρδισμένοι από τα γέλια, ενώ μπροστά τους τραγουδάει ο Χρηστάκης!