ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΖΟΥΑΝΑΚΟΣ - Η ζωή και το έργο του

Μα ακριβώς τη σκέψη του Άρη είχα και εγώ: σε μια λίστα ήσσονος σημασίας (δηλαδή πρώτος ο καλύτερος, δεύτερος ο αμέσως καλύτερος κ.ο.κ.) δεν χωράει αντικειμενικότητα. Είτε για πέντε, είτε για πενήντα, ο καθένας θα βγάλει διαφορετική λίστα. Δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο για να πεις «ο Τάδε είναι πέμπτος στη λίστα». Και δεν πρέπει να υπάρχουν «λίστες».

Σωστά .Αντικειμενικό κριτήριο θα υπάρχει μόνο αν θέσεις κάποιες απαιτήσεις.Αν π.χ. πεις ποιος έπαιζε πιο γρήγορα θα βάζαμε σε σειρά αυτούς που παίζαν πιο γρήγορα.

Η ποιός είχε πιο μεγάλη…γραβάτα :slight_smile:

Και ο καθορισμός “αντικειμενικού” κριτηρίου δεν είναι απόλυτα εφικτός.
Δηλαδή, πώς θα κρίνουμε ας πούμε αν -με βάση το παραπάνω παράδειγμα- ο Χιώτης είναι πιο γρήγορος από το Λεμονόπουλο; Θα τους βάλουμε να παίξουνε το ίδιο κομμάτι όσο πιο γρήγορασ μπορούν; Πώς; Με ανάσταση …σωμάτων; Ή μήπως θα το κρίνουμε από τις υπάρχουσες ηχογραφήσεις; Και πού ξέρουμε ότι π.χ. ο Χιώτης δεν μπορούσε να παίξει το “Γκιουζέλ ταξίμι” οχτώ φορές πιο γρήγορα; Πάλι γενικές κρίσεις μπορούμε να κάνουμε, του τύπου “ο Χιώτης ήταν πιο γρήγορος απ’ το …Μάρκο”.
Αν μ’ εννοείτε τι εννοώ.

Πάλι θα αρχίσουμε να συζητάμε για το φύλο των αγγέλων. Τι σημαίνει αντικειμενική αλήθεια. Πολύ ωραία! Έκανα εγώ ένα συντακτικό λάθος, το οποίο και επιχείρησα να το μαζέψω και να το διορθώσω, και… 15 απαντήσεις από κάτω. Γιατί; Για να λύσουμε το αυτονόητο, αυτό που είπε ο Νίκος Πολίτης: Δεν μπορούν να υπάρξουν αντικειμενικές λίστες!
Άντε πάλι προοδεύουμε!!
Μέχρι να ξαναβαλτώσουμε στην ίδια συζήτηση περι αντικειμενικότητας όπως εγώ τουλάχιστον έχ βρεθεί ουκ ολίγες φορές εδώ πέρα, αν και είμαι νέος στο φόρουμ:082:

ΑΚΥΡΟ το ποστ παρακαλώ διαγράψτε το, μου ξέφυγε μια σελίδα !!!

Ειχα την, προφανως λανθασμενη, εντυπωση οτι το τραγουδι “Αφρικανα” η “Μελαμψη Αφρικανα” ηταν του Τζουανακου. Γνωριζει καποιος στο φορουμ ποιος εχει γραψει το τραγουδι? Μηπως ο Γουναρης?
Για βοηθησω το ρεφραιν λεει
“Αχ πως ποθω μελαμψη Αφρικανα …να βρεθω ξανα μια βραδια μεσ’ την αγκαλια σου την πλανα …” κλπ

Γρηγόρη, την “Αφρικάνα” την έχει πει ο Φ. Πολυμέρης.
Τραγούδι του '46 σε στίχους Μ. Μαργαρίτη και μουσική των Ζακ Ιακωβίδη και Σπ. Περιστέρη.

Πισω απο τα πολλα καλα τραγουδια κρυβεται ενας αφανης ηρωας.Ο Νικολος ο Γκουμας!!!π.χ. σταλαγματια-σταλαγματια,θελω να παψεις να γελας κ πολλα αλλα.

Πάντως κατά το πρώτο ολιγόμηνο ταξίδι στην Αμερική το '57 ο ΣΤ δεν θα πρέπει να τραγούδησε σε κέντρο ονόματι <"Zorba>>, αφού το μούβι είναι του '64.