Ο Σόλων Λέκκας στο Καφωδείο στη Λάρισα (2009)

καλησπερα … μαγκες θελω να μαθω και την γνωμη σας μηπως βιαστω και βγαλω αποψη

χθες ηρθε ο σολων λεκκας στη λαρισα και εννοειτε πηγα να τον ακουσω !

Ε λοιπον μπορω να πω πως ο ανθρωπος εκτος απο ψηλες νοτες και αμανεδες ουτε κεφι εκανε ουτε ανεβαζε και το μαγαζι. δεν κανει δηλαδη για γλεντια καθολου!

και ενω η ορχηστρα του ηταν ενας κι ενας- ειδικα το βιολι του που επαιζε και στην Εστουδιαντινα… μου διαφευγει το ονομα του- αυτος συνεχεια εριχνε το τεμπο και τον ρυθμο και πηγαινε οπως γουσταρε ο τυπος με αποτελεσμα στο τελος οι οχηστρα του να εχει βαρεθει του θανατα και να παιζει λες και επαιζε σε κηδεια!

αυτη η γνωμη μου , εν ολιγοις δε μου αρεσε καθολου ενω ειχα ακουσει τοσα “καλα” λογια για τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη!:106:

Εμένα μου φτάνουν αυτά για να ανεβώ …

για ολα τα υπόλοιπα υπάρχουν αρκετά γλεντζορεμπετάδικα στην πιάτσα…διάλεξε και πάρε…

Οταν λες κέφι τι εννοείς? Να χορεύουν δηλαδή?

κοιτα φιλε απο ρεμπετικα ξερω … ασχολουμαι χρονια!

δεν πηγα για να ακουσω το “Βαπορι απο την Περσια”

ηξερα τι θα ακουσω…

και με αμανεδες παντως μπορεις να νταλκαδιαστεις, να κανεις ρε παιδι μου διαθεση !!!

οχι χορος , αλλωστε το μαγαζι δεν εχει χωρο για χορο!

Την λέξη γρήγορα δεν την ξέρει ο Σόλωνας.Τώρα αν βαριότανε η ορχήστρα
μπορεί να ήτανε γιατί μάλλον τους ζήτησαν να παίξουν γρήγορα,αν με εννοείς;

και να κάνω και ακόμα μια υποθεση…
Υπάρχει περίπτωση το κρασί να μην ήταν καλό εκεί?

Το Σόλωνα Λέκκα τον παίρνεις όπως είναι, για παραγγελιές δεν κάνει. Στο βιολί, από τα λεγόμενά σου συμπεραίνω ότι θα ήταν ο Κυριάκος Γκουβέντας, ίσως το καλύτερο σήμερα λαϊκό βιολί. Λαμβάνοντας υπόψη και αυτό που λέει ο Δημήτρης Μυστακίδης, μπορεί απλούστατα να μη βρέθηκε η καλύτερη «χημεία» μεταξύ πάλκου και μαγαζιού αυτό το βράδυ. Αν έτσι έγινε, μέσα στο παιχνίδι είναι, συμβαίνουν και αυτά. Εκτιμώ πάντως την εν παραθέσει φράση σου.

Παντως προχθες το βραδυ στο Πυρηνα με το μουσικο σχημα του Κυριακου Γκουβεντα στο Παγκρατι ο Σολωνας εδωσε ρεστα, ειπε και καποια καλα αποκριατικα τωρα αυτα ειναι και γουστα, ο τυπος ειναι το κατι αλλο και κυριως ειναι αυτο που λεμε παραδοση θα βαλω το βιντεο αν και το εχω ξαναβαλει προσφατα:112:

Εχει το χρωμα των παλιων σιγουρα περισσοτερο απο οποιοδηποτε αλλον σημερα, μονο τεχνικα δεν ειναι ουτε Ρουκουνας ουτε Αχιλλεας Πουλος,ουτε Νταλγκας ουτε πολλοι αλλοι θεοι του παρελθοντος αν και τα μικροφωνα χαλανε το ακουσμα αρκετα

Στην Αθήνα, στον Πυρήνα, και “κέφι” έγινε και μέχρι το “πως το τρίβουν το πιπέρι” χορέψανε!
Είναι “άπαιχτος” ο ανθρωπος, τον ακούς και νομίζεις ότι σταματά ο χρόνος! Λέει και κάτι υπέροχες ατάκες, χορεύει και τον απτάλικο… Αλλά και στην Αυλαία που τραγούδησε με το Μυστακίδη ήταν πολύ ωραίος…Πιστεύω ότι είναι από τους αυθεντικούς καλλιτέχνες που έχουν το χάρισμα να επικοινωνούν άμεσα με τον κόσμο.Όσο για τη ‘χημεία’ , συμβαίνει όντως καμμιά φορά και στους καλλίτερους καλλιτέχνες, είτε γιατί φταίνε οι ίδιοι είτε γιατί φταίει το κοινό τους.

Μεγαλη φωτια αναψες!!!
Μη περιμενεις ποτε απο εναν γνησιο καλλιτεχνη να ανταποκρινεται παντα με το ιδιο κεφι,αυτος ο ανθρωπος
μονο που τον βλεπεις με την αυθεντικοτιτα του σου δημιουργη κεφι.Νομιζω πως αυτη τι στιγμη ειναι η πιο γνησια φωνη που εχω ακουση.¨Θαρθει στιγμη που οταν τον ξανακουσεις,θα λες τι πραγμα ειναι αυτος ο ανθρωπος…

Γνήσιος, αυθεντικός, άδολος.

Καμια δεκαριά χρόνια πριν μου λέει ένας φίλος στη Μυτιλήνη: Έλα το βράδυ στον Μανταμάδο να ακούσεις και να δεις το Σόλωνα. Πραγματικά λοιπόν στο βιολί ο Γκουβέντας, στο ούτι ο Βέτσος, και αν θυμάμε καλά δύο ξένοι καλιτέχνες σε κρουστά και μπάσο.
Η βραδιά ήταν ανεπανάληπτη. Ο Σόλωνας να αυτοσχεδιάζει και κατά διαστήματα να παρατάει την ορχήστρα και να χορεύει.

Αυτό που λέτε ισχύει. Μερικές φορές έχει την τάση να οδηγεί την ορχήστρα στον δικό του ρυθμό.

Αν μπορω να πω και γω την γνωμη μου, θα συμφωνησω εκατο τα εκατο με τον ΜΕΡΤΖΑΝΟ, γιατι αν εξαιρεσεις το οτι εχει παραδοσιακη φωνη για αμανε και νησιωτικο τραγουδι ο Λεκκας , κατα τα αλλα ,μαλλον κατι αλλο περιμενα να ακουσω πηγαινοντας στην εκδηλωση( σημειωτεον οτι απο την σελιδα εμαθα για τον κυριο Λεκκα- πιο πριν δεν ηξερα τιποτα γι’αυτον).Την ιδια εντυπωση πιστευω οτι ειχε και το πενηντα τις εκατο του κοινου, γιατι ενω ξεκινησε η ορχηστρα να παιζει ειμασταν ολοι ενθουσιασμενοι( και με το δικιο μας), στην πορεια και με την λαθος - πιστευω - επιλογη του ρεπερτοριου απο τον Λεκκα, επεσε αποτομα η αποδοση του κοσμου. Ειναι λιγο παραξενο να ασχολειται τοσα χρονια με το ειδος και το μονο αγνωστο και μη συχνα παιγμενο τραγουδι που ειπε ,να ειναι το ‘‘ανεβαινω σκαλοπατια’’ του Περπινιαδη( τα υπολοιπα ηταν αυτα που δεν θελετε να τα ακουτε ουτε στο ραδιο της σελιδας.)Γενικα απ’ τα λεγομενα της παρεας και τους ψιθυρους των διπλανων τραπεζιων η γνωμη μου συμπιπτει με πολλους εξ’ αυτων. Ασε και το καθιερωμενο πλεον- να σηκωνεται ενας, η μια , τελειως ασχετη που νομιζει οτι ειναι μεσα στα πραγματα και να χορευει μπροστα στη μουρη σου εναν καργα καρσιλαμα, με κινησεις χουλα-χουπ και να νομιζει οτι ειναι το κεντρο της εκδηλωσης( το ιδιο συμβαινει και με το χασαπικο-ζειμπεκικο). Τελος παντων καλος ειναι ο Λεκκας αλλα οχι για μενα που θελω πιο προχωρημενο ρεμπετικο( να ακους και να νοιωθεις να σου σηκωνεται η τριχα και να μην ακους τιποτε αλλο μεσα στο κεντρο εκτος των καλιτεχνων). Τελικα ισως να ειμαι εγω ο παραξενος( γι’ αυτο μην παρεξηγειτε τα λεγομενα μου).

μαγκες ευχομαι να φταιει “η κακια ωρα” που λεμε και οχι ο σολων γιατι οντως εχει απιστευτη φωνη…

απλα ισως κατι αλλο εφτεγε που εμεις δεν το ξερουμε!

το ασχημο της υποθεσης παντως μενει…

τεσπα…μακαρι!

Καλησπέρα Θοδωρή.
Είναι που είσαι και θαμώνας του Καφωδείου. Είναι η τρίτη χρονιά που εμφανίζεται ο Σόλωνας στη Λάρισα και τις τρεις φορές η παρουσίαση του έγινε στο Καφωδείο . Αλλά με τόσα μουσικά δρώμενα και events που ʼχει ο πόλη σας :019:λογικό να σου ξεφεύγουν και κάποια.

Προς ΜΕΡΤΖΑΝΟ: Ηλία μου, κατʼ αρχάς καλός πολίτης.
Kαι την επόμενη φόρα όταν βγεις να διασκεδάσεις, σου εύχομαι να περάσεις καλλίτερα.
Με κάποιον που να σου παίζει «τα κατά Μάρκον Ευαγγέλια» φαντάζομαι…

ευχαριστω !!!

οσο για το σχολιο σου να σου θυμησω πως δεν αναφερθηκα στο ρεπερτοτιο της βραδυας!!!