Ρεμπετοκιθάρα & τζουράς Nikolas Fereos

Η ρεμπετοκιθάρα με σκάφος αγριαχλαδιάς (γκορτσιά το λέμε αυτο το ξύλο στο χωριό μου) είναι η τελευταία μου κατασκευή. Το σκάφος ως προς τις διαστάσεις είναι πρωτότυπο (δηλαδή δεν είναι αντίγραφο καποιας παλιάς κιθάρας) αν και σε αρκετά σημεία συμφωνεί με τις διαστάσεις σκάφους κορυφαίου παλιου Αρμένιου κατασκευαστή. Η ροζέτα είναι χειροποίητη όπως και ο περιφερειακός διάκοσμος. Το καπάκι είναι έλατο εξαιρετικής ποιότητας με παράλληλα καμάρια κατα τα παραδοσιακά πρότυπα.
ταστιέρα έβενος κλίμακα 64cm
καβαλάρης παλίσανδρος
μάνικο με 5 κομμάτια , (2 κοντρες βεγκε, φλαμούρι ,2 μαόνι)
Ο τζουράς σε σχήμα σταγόνας που παρουσιάζω μαζί είναι λίγο παλιότερος , καρυδιά-σφενδάμι το σκάφος , έλατο στο καπάκι , χειροποίητη ροζέτα και διακόσμηση και εδώ έβενος στο μάνικο κλίμακα 62 cm
Tο βερνίκι και στα δύο όργανα είναι χειροποίητο (μπάλας)
μερικες φωτογραφίες παρακάτω…σε λίγο βιντεάκι με ήχο
ñåìðåôïêéèÜñá & ôæïõñÜò.jpgñåìðåôéêç êéè áãñéá÷ëáäéÜ.jpg

ενα μικρο βιντεο για τον ήχο εδώ

Νίκο, μια χαρά οργανάκια. Την κιθάρα θα ήθελα να την γρατζουνίσω λίγο, πάντως!!

φαίνονται καλοκαμωμένα όργανα, ειδικά η κιθάρα με τσίγκλισε και μένα. έχεις δοκιμάσει να βάλεις χορδές silverwound;
καλό και το παίξιμο στο βίντεο, αν και το μπουζουκίστικο παίξιμο μάλλον αδικεί τον τζουρά.όμως τα βγάζει πέρα μια χαρά, υποθέτω λόγω μεγάλης κλίμακας.
καλή συνέχεια! θα ήθελα να τα δω κι από κοντά!

μπραβο μαστορα ομορφιες ομορφιες καλορηζηκα τα οργανακια σου.
και ο τζουρας και η κηθαρα εξερετηκα και ο ηχος σηρμα ο τζουρας
βασηκα μου αρεσε, πολη.

Μπράβο, πολύ όμορφα όργανα.

Ποιανού, του Απαρτιάν;

Γεια σου ρε Νικολα χρυσοχερη…

Ναι φίλε Μπαμπη ,είχα την τύχη να δώ απο κοντά αυτα τα ιστορικά όργανα στη ‘’ γιορτή λαικής κιθάρας’’ που έγινε πέρυσι τον Μάιο αν θυμάμαι καλά στο Γενι τζαμί στη Θεσσαλονίκη.

Φιλε μου Νικολα πολυ ομορφα και καλοηχα τα οργανακια που εφτιαξες.Παντα τετοια και καλυτερα σε ευχομαι.Εισαι και γκαρντασι ενα παραπανω.:088:

Μπράβο κύριε Νίκο όμορφη κιθάρα και σε ήχο αλλα και εμφάνιση

Γεια το φίλο Νικόλα ό,τι και να πει κανείς είναι λίγο! Εξαιρετικα όργανα και τα δύο…Η κιθάρα όμως ελαφρώς αδικείται απο την γωνία λήψης και την ηχογράφηση. Νικόλα τα σέβη μου!

συγχαρητήρια κι από μένα!

Σωστό κι αυτό , τα ίδια όργανα σε άλλο κομμάτι με το Νεανικό σχήμα Los rebelos
απο άλλη γωνία λήψης σε άλλο χώρο.
https://www.youtube.com/watch?v=g7DIsJ7BEgY

Εξαιρετικά!Όπως πάντα!!

άλλο ένα απο τους los rebellos
https://www.youtube.com/watch?v=g7DIsJ7BEgY

Θα προτιμούσα ένα πιο “καθαρό” παίξιμο ως προς το ύφος. Με ένα πιο ρεμπέτικο σχήμα δηλ. θα μίλαγαν καλύτερα ακόμα. Τέτοιες κιθάρες θέλουν μπασοκίθαρο στιλ!!

(Στην Προύσα η κιθάρα παίζει σολ φυσικό ενώ θέλει σολ#)